Προς το περιεχόμενο

Υβριδικό ή Diesel?


Jake07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, agnostos13 είπε

Λογικά αντισταθμίζονται από τα μπόλικα leasing οχήματα που χρησιμοποιούν οι εταιρείες και αναβαθμίζονται κάθε 3-4 χρόνια.

Και αυτό πως ακριβώς επηρεάζει τον μέσο όρο ηλικίας κυκλοφορούντων αυτοκινήτων στην Ελλάδα? Μόνο τον μέσο όρο ηλικίας των αυτοκινήτων της εταιρείας leasing επηρεάζει, τα οχήματα αυτά συνεχίζουν κανονικά να κυκλοφορούν στα χέρια ιδιωτών.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 371
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Nikolas7_7 είπε

Καταρχας να πω οτι οδηγω εθνικη περιπου 17 χρονια. Επειδη λοιπον δεν φυτρωσαμε σημερα θα σου πω το εξης. Μια ζωη προ κρισης δε θυμαμαι εναν, ειδικα αθηναιο που ετρωγε την καταπιεση της κινησης καθε μερα, να πηγαινει φυσιολογικα. Δε πα να ειχε πηξει ολη η εθνικη, σου κολλαγε στο μισο μετρο με το Χ5 αλλα και με το χρεπι του για να παει με 140, γιατι ηταν τοσο πηγμενη η εθνικη που δεν υπηρχε περιθωριο για παραπανω. Εκανε τανζανιες, αλλαζε λωριδες, ρισκαρε καμια 10ρια σφηνες και στο τελος απλα ηταν μπροστα σου.

Μετα το 2010 οπου η κριση εδειξε πρωτα στην Αθηνα θυμαμαι ποσο ωραια ταξιδευα οπου ολοι αυτοι οι μαγκες ειχαν αραξει δεξια λωριδα με 100 και ημουν μονος μου στα 140 ανετος..

Απο εκει και περα, φιλε μου οταν θες να πας με 80-100 δεξια, θα βγαλεις τους μισους στη μεσαια να σε περασουν με 100-120. Και εμενα που θελω να παω 130-140-150 θα με βγαζεις  στην αριστερη. Η αριστερη ομως ειναι μονο για να προσπερνας, οχι για πορεια..

Επειδη ομως μου μιλατε για παιδεια  οι πιο πολλοι πανε με 100 στη μεσαια γιατι ειναι μεν το νομιμο, αλλα το κανουν μονο για οικονομια γιατι μια ζωη γινοταν συνοστισμος στην αριστερη ειτε ειχε πηξιμο ειτε οχι. 

Αυτο λοιπον καυτηριαζω ειρωνικα και λεω για 150αρια, που σιγα την τραγικη ταχυτητα και θιχτηκε ο φιλος να με πει δολοφονο. Ελεος λοιπον, μαθετε να ειστε ρεαλιστες! δε μπορει να πηγαινεις αυτοκινητοδρομο σημερα και να πηζει η μεσαια στα 100, η δεξια στα 100 παλι και ολοι οι υπολοιποι να εχουμε την αριστερη. οχι κυριοι, μαθετε να πηγαινετε δεξια, ειτε 80 ειτε 100, αν δεν σας αρεσει το 80, προσπερνατε τον μπροστινο που παει με 100 και γυρνατε παλι στην δεξια.. εχουμε κλεισει ολες τις λωριδες με αργοσχολους ή δηθεν οικολογους... ελεος

Ο ελληναρας φιλε εχει το Schumacher μεσα του... Αυτο πρεπει να αποβαλλουμε..

Αν δεν παει αριστερη να πιασει 200θα παθει κατι.. Θα ειναι λιγοτερο αντρας μετα ξερω γω??

Στο μυαλο του απ την οδηγηση φαινεται το ποσο αντρας ειναι κατα ενα τροπο..

6 ώρες πριν, squib είπε

Συμφωνούμε σε όλα δεν έχω διαφωνήσει μαζί σου απλά λέω ότι είναι αστείο να πληρώνεις φρέσκο ασφαλέστατο αυτοκίνητο το οποίο θα κάψει εάν κινηθεί πάνω από 120 με αποτέλεσμα να το κινεις αργά αλλά να νιώθεις καλά επειδή δε καίει. Εσυ ίσως δε το κάνεις αλλά τους βλέπεις εκεί έξω να σέρνονται και μετά να λένε στη παρέα δε καιει τίποτα .

Αληθεια εάν εξαιρέσεις τη κατανάλωση δε σου λείπει το Χ5 ; Εγώ το είχα για 6 μήνες ένα 3.0 του 2002 και είναι στιγμές που μου λείπει πολύ ! 
 

Για αυτό λοιπόν καταλήγω ότι για εθνική diesel και κατά προτίμηση μεγάλου κυβισμού. 

Επισης να συμπληρώσω ότι νιωθω πιο καλά όταν κινούμαι με 120-130 αντε στα τσακίρ κέφια 140 με το αυτοκίνητο μου που έχει τελική λίγο πάνω από 230 παρά από με κάποιο υβριδικό με τελική 170. 
 

θα συμφωνήσουμε 1000% ότι το κύριο πρόβλημα είναι οι ηλίθιοι που πάνε πορεία με 180+ στους δικούς μας δρόμους 

Έχω κάνει χειρότερο matiz 800cc πίστευα ότι θα έκοβα εισιτήριο στο ΚΤΕΛ που μου έπαιζε φώτα καθότι ανηφόρα και δεν ήθελε να τον κόψω 

Αν μου λειπει?? Η στιβαροτητα του μου λειπει παρα πολυ.. Ειχα πολλα θεματα ομως με το συγκεκριμενο μεχρι πριν 1 χρονο που το εδωσα..

Ειπα να αλλαξω ομως και να παρω κατι ενδιαμεσο πριν παω στο ηλεκτρικο. Το οποιο δε θα αργησει πολυ..

Τουλαχιστον αυτο που εχω θα το πουλησω ανετα. Και βαση αυτης της λογικης το πηρα. Να εχει καποια μεταπωλητικη.

Μετα θα δω τι υπαρχει στη αγορα σαν ηλεκτρικο..

Πολυ ωραιο φαινεται το Jaguar i-pace αλλα μεχρι τοτε μπορει να εχουν βγει αλλα 10..

https://www.youtube.com/watch?v=qHzjXfQkWOY

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Όχι απαραίτητα...

Εσύ δηλαδή πιστεύεις ότι αποσύρονται? Πιστεύεις ότι η συντριπτική πλειοψηφία των αυτοκινήτων 2-3 ετών που πωλούνται στις μάντρες δεν προέρχονται από leasing/ενοικιάσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Εσύ δηλαδή πιστεύεις ότι αποσύρονται? Πιστεύεις ότι η συντριπτική πλειοψηφία των αυτοκινήτων 2-3 ετών που πωλούνται στις μάντρες δεν προέρχονται από leasing/ενοικιάσεις?

Το πας αλλού... Μεγάλη κουβέντα και είμαστε εκτός θέματος! Ας μην ξεφύγουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Το πας αλλού... Μεγάλη κουβέντα και είμαστε εκτός θέματος! Ας μην ξεφύγουμε...

Α, τώρα που δεν έχεις τι να απαντήσεις θυμήθηκες ότι είμαστε εκτός θέματος?

Ok...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Το πας αλλού... Μεγάλη κουβέντα και είμαστε εκτός θέματος! Ας μην ξεφύγουμε...

Γιατι τόσες μέρες η κουβέντα είναι εντός θέματος, που τσακώνονται για το αν πας στην εθνική  με 90 ή 120....

Επεξ/σία από bromiaris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Γιατι τόσες μέρες η κουβέντα είναι εντός θέματος, που τσακώνονται για το αν πας στην εθνική  με 90 ή 120....

Βεβαια ειναι εντος θεματος φιλε... Υβριδικο vs diesel ειναι το θεμα..

Και μιλαμε για το πιο υπερισχυει του αλλου και σε τι συνθηκες..

Απλα δεν εχουν οδηγησει ολοι τα παντα και αυτο ειναι λογικο οποτε διαφωνιες θα υπηρχαν εξ αρχης..

 

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Γιατι τόσες μέρες η κουβέντα είναι εντός θέματος, που τσακώνονται για το αν πας στην εθνική  με 90 ή 120....

κοιτα, το θεμα που ανοιχτηκε εξυπηρετησε το σκοπο του, ο φιλος κατεληξε και εκανε παραγγελια. Απο εκει και περα το να κανουμε συζητηση δεν ειναι κακο....μονο καλο κανει η ανταλλαγη αποψεων που προφανως γενικευεται, καθως ειδικα σε αυτο το θεμα παιζουν ρολο πολλοι παραγοντες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/2/2020 στις 11:28 ΜΜ, Vagosman είπε

Θέλεις να μας πεις ότι οι καταναλωτές θα βάζουν τακτικά addblue και θα συντηρούν τον κινητήρα όπως πρέπει καθώς και τα καύσιμα της χώρας είναι μη νοθευμένα ώστε τα σύγχρονα συστήματα αντιρυπανσης να δουλεύουν όπως πρέπει.

Καλή η θεωρία αλλά στην πράξη καταλήγει το diesel να είναι ένα πολύ βρώμικο καύσιμο που θα έπρεπε να απαγορευτεί για τα ΙΧ.

Επίσης κανένα από τα συστήματα δεν δουλεύει όπως προβλέπεται μετά από κάποιο καιρό. Δεν είναι εργοστάσιο παραγωγής ενέργειας που δουλεύεις τους αντιρυπαντες σε ελεγχόμενες συνθήκες, θερμοκρασίες, στροφές κτλ.

Αν δεν έχεις adblue μέσα το αμάξι δεν ξεκινάει... 

Στις 5/2/2020 στις 2:51 ΠΜ, KAKADI είπε

Αυτα ειναι κυριοι...

Ban σε οποιοδηποτε αυτοκινητο με κινητηρα εσωτερικης καυσης πετρελαιου η βενζινης μεχρι το 2035 στην Αγγλια και μεχρι το 2030 στη Γερμανια..

Μεσα και τα υβριδικα..

https://www.spglobal.com/platts/en/market-insights/latest-news/oil/020420-uk-to-bring-forward-ban-on-new-gasoline-diesel-cars-sales-to-2035

Δηλαδή το 2035 δεν θα μπορώ να αγοράσω καινούργιο diesel στην Αγγλία;; 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Α, τώρα που δεν έχεις τι να απαντήσεις θυμήθηκες ότι είμαστε εκτός θέματος?

Ok...

Αν θες άνοιξε άλλο θέμα για το τι γίνονται τα αμάξια μετά το leasing...να συζητήσουμε εκεί!

Ας μην το κάνουμε καφενείο εδώ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, karaLRS είπε

Δηλαδή το 2035 δεν θα μπορώ να αγοράσω καινούργιο diesel στην Αγγλία;; 😂😂😂

Τα ντίζελ θα έχουν εξαφανιστεί από την Ευρώπη πολύ νωρίτερα από το 2035... ήδη οι κατασκευαστές έχουν αρχίσει ο ένας μετά τον άλλον να ανακοινώνουν ότι σταματάνε την εξέλιξη τους, μερικοί έχουν σταματήσει ήδη να διαθέτουν εκδόσεις ντίζελ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, karaLRS είπε

Δηλαδή το 2035 δεν θα μπορώ να αγοράσω καινούργιο diesel στην Αγγλία;; 😂😂😂

Απ οτι λενε οχι... Βασικα δεν ειναι οτι δε θα μπορεις να αγορασεις.. Ειναι οτι οι κατασκευαστες δε θα πουλανε πλεον οποτε δε θα βρισκεις. Εκτος αν κινηθεις για μεταχειρισμενο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...