Προς το περιεχόμενο

Υβριδικό ή Diesel?


Jake07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Τα ντίζελ θα έχουν εξαφανιστεί από την Ευρώπη πολύ νωρίτερα από το 2035... ήδη οι κατασκευαστές έχουν αρχίσει ο ένας μετά τον άλλον να ανακοινώνουν ότι σταματάνε την εξέλιξη τους, μερικοί έχουν σταματήσει ήδη να διαθέτουν εκδόσεις ντίζελ.

έτσι από περιέργεια...πως θα εξαφανίσουν τα diesel οχήματα? υποθέτω εννοείς τα ιδιωτικής χρήσης.. νωρίτερα από το 2035 δεν παίζει σε κανένα σενάριο η "εξαφάνιση" τουλάχιστον από αυτά που ξέρω εγώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 371
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, pananton είπε

έτσι από περιέργεια...πως θα εξαφανίσουν τα diesel οχήματα? υποθέτω εννοείς τα ιδιωτικής χρήσης.. νωρίτερα από το 2035 δεν παίζει σε κανένα σενάριο η "εξαφάνιση" τουλάχιστον από αυτά που ξέρω εγώ. 

Καλό θα ήταν να κοιτάμε και τα συμφραζόμενα, αυτό που έγραψα ήταν απάντηση στο φίλο που είχε γράψει ότι το 2035 δεν θα μπορούσε να αγοράσει καινούργιο ντίζελ από Αγγλία, συνεπώς καινούργια εννοούσα και εγώ! Και αυτό δεν θα γίνει μετά το 2035, έχει ήδη αρχίσει να γίνεται από πέρσι(2019), η Toyota που είναι η πρώτη (η έστω από τις πρώτες) σε πωλήσεις δεν διαθέτει πλέον κανένα ντίζελ, και όλα δείχνουν πως θα την ακολουθήσουν κιάλλες.

Και φυσικά δεν εννοώ ιχ, εννοώ τα επιβατικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Joshua21 είπε

μερικοί έχουν σταματήσει ήδη να διαθέτουν εκδόσεις ντίζελ.

Εκτος από κάποιους Γιαπονέζους (Toyota, Honda, Suzuki) που δεν ήταν και ποτέ ζεστοί με την ιδέα του diesel, οι υπόλοιποι πάντως συνεχίζουν ακάθεκτοι για την ώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, agnostos13 είπε

Εκτος από κάποιους Γιαπονέζους (Toyota, Honda, Suzuki) που δεν ήταν και ποτέ ζεστοί με την ιδέα του diesel, οι υπόλοιποι πάντως συνεχίζουν ακάθεκτοι για την ώρα...

Κάθε ένα post που κάνεις στο συγκεκριμένο θέμα έχει και από μια ανακρίβεια...

Volvo, Porche, Renault(που δίνει κινητήρες diesel και στη Mercedes), όλες αυτοί - που νομίζεις πως συνεχίζουν ακάθεκτοι - έχουν ήδη ανακοινώσει πως σταματάνε την εξέλιξη των ντίζελ.

Σταμάτα να γράφεις για πράγματα που δεν έχεις την παραμικρή ιδέα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Κάθε ένα post που κάνεις στο συγκεκριμένο θέμα έχει και από μια ανακρίβεια...

Volvo, Porche, Renault(που δίνει κινητήρες diesel και στη Mercedes), όλες αυτοί - που νομίζεις πως συνεχίζουν ακάθεκτοι - έχουν ήδη ανακοινώσει πως σταματάνε την εξέλιξη των ντίζελ.

Σταμάτα να γράφεις για πράγματα που δεν έχεις την παραμικρή ιδέα.

Αν διάβαζες αυτά που γράφω αντι να ψάχνεις πως θα μου την πεις θα καταλάβαινες οτι αναφέρομαι στο τι συμβαίνει σήμερα (και μόνο ανακρίβειες δεν είναι). Το ποιοί ΘΑ τα σταματήσουν και πότε, ΘΑ το δούμε στο μέλλον.

ΥΓ1. Volvo και Renault ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ βγάζουν diesel κανονικότατα, η Porsche έχει σταματήσει μιας και το νέο trend στα supercar είναι το EV οπότε πάει προς τα εκεί (βλέπε Taycan).

ΥΓ2. Το αν έχω ιδέα ή όχι ας το κρίνουν οι συμφορουμίτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Κάθε ένα post που κάνεις στο συγκεκριμένο θέμα έχει και από μια ανακρίβεια...

Volvo, Porche, Renault(που δίνει κινητήρες diesel και στη Mercedes), όλες αυτοί - που νομίζεις πως συνεχίζουν ακάθεκτοι - έχουν ήδη ανακοινώσει πως σταματάνε την εξέλιξη των ντίζελ.

Σταμάτα να γράφεις για πράγματα που δεν έχεις την παραμικρή ιδέα.

Τους μικρους DIESEL δινει η Ρενο στην Μερσεντες, τα 2.0 λιτρα DIESEL ειναι BY MERCEDES. Bασικα η mercedes μονο μεγαλους diesel κατασκευαζει. 

VOLVO, MERCEDES, BMW, VW φερνουν ΝΕΑ 2.0 λιτρα DIESEL απο 115 αλογα εως 250 αλογα και απο 30 κιλα ροπη εως 45 κιλα ροπη. 

Σταματατε την αναπτυξη τους ? Mα οι κινητήρες Diesel ειναι 20 χρονια μπροστά απο τους βενζίνης... 

Βαλατε μιξερακια και μπαταριες μπας και δειτε προκοπη ΚΑΙ πατε στην εθνικη με 70 χλμ για να δειτε καταναλωσεις. 

ή μετα απο 250 χλμ παίζεται μπάλα στις ΣΕΑ και γελαει ο κοσμος. (Σαριμπαλιδης) 

Σταματα τις ανακρίβειές. 

 

Επεξ/σία από ROG-X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Αν διάβαζες αυτά που γράφω αντι να ψάχνεις πως θα μου την πεις θα καταλάβαινες οτι αναφέρομαι στο τι συμβαίνει σήμερα (και μόνο ανακρίβειες δεν είναι). Το ποιοί ΘΑ τα σταματήσουν και πότε, ΘΑ το δούμε στο μέλλον.

ΥΓ1. Volvo και Renault ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ βγάζουν diesel κανονικότατα, η Porsche έχει σταματήσει μιας και το νέο trend στα supercar είναι το EV οπότε πάει προς τα εκεί (βλέπε Taycan).

ΥΓ2. Το αν έχω ιδέα ή όχι ας το κρίνουν οι συμφορουμίτες.

Δεν μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά ανάμεσα στο "σταματάνε την εξέλιξη των ντιζελ" και στο "βγάζουν ντίζελ"... Καμία ελπίδα.

 

8 λεπτά πριν, ROG-X είπε

Τους μικρους DIESEL δινει η Ρενο στην Μερσεντες, τα 2.0 λιτρα DIESEL ειναι BY MERCEDES. Bασικα η mercedes μονο μεγαλους diesel κατασκευαζει. 

VOLVO, MERCEDES, BMW, VW φερνουν ΝΕΑ 2.0 λιτρα DIESEL απο 115 αλογα εως 250 αλογα και απο 30 κιλα ροπη εως 45 κιλα ροπη. 

Σταματατε την αναπτυξη τους ? Mα οι κινητήρες Diesel ειναι 20 χρονια μπροστά απο τους βενζίνης... 

Βαλατε μιξερακια και μπαταριες μπας και δειτε προκοπη ΚΑΙ πατε στην εθνικη με 70 χλμ για να δειτε καταναλωσεις. 

ή μετα απο 250 χλμ παίζεται μπάλα στις ΣΕΑ και γελαει ο κοσμος. (Σαριμπαλιδης) 

Σταματα τις ανακρίβειές. 

Οι ντίζελ - στην Ευρώπη τουλάχιστον - είναι στα τελευταία τους, όσο και να χτυπιέσαι δεν αλλάζει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά ανάμεσα στο "σταματάνε την εξέλιξη των ντιζελ" και στο "βγάζουν ντίζελ"... Καμία ελπίδα.

Οι ντίζελ - στην Ευρώπη τουλάχιστον - είναι στα τελευταία τους, όσο και να χτυπιέσαι δεν αλλάζει αυτό.

Του χρονου παω για Χ2 2.0 λιτρη dieselara EURO 6 με 190 αλογα και 40 κιλα ροπης. 

Κατσε εσυ να μετρας μερες απαγορευσης με τις energizer.  

Επεξ/σία από ROG-X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά ανάμεσα στο "σταματάνε την εξέλιξη των ντιζελ" και στο "βγάζουν ντίζελ"... Καμία ελπίδα.

Οι ντίζελ - στην Ευρώπη τουλάχιστον - είναι στα τελευταία τους, όσο και να χτυπιέσαι δεν αλλάζει αυτό.

Καλά ας πηγαίνω τώρα με 5 λίτρα όπου θέλω όπως θέλω και στο μέλλον βλέπουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά ανάμεσα στο "σταματάνε την εξέλιξη των ντιζελ" και στο "βγάζουν ντίζελ"... Καμία ελπίδα.

Όταν σταματήσουν να πουλάνε diesel τα ξαναλέμε...

Το αν δηλώνουν οτι σταματάνε την ανάπτυξη δεν λέει τίποτα!

Γνωρίζεις σε ποιό επίπεδο έχει φτάσει η ανάπτυξη τους;

Αποκλείεται να έχουν συμφωνήσει να αγοράζουν κινητήρες από άλλους κατασκευαστές στο μέλλον;

Το μόνο που καταλαβαίνεις διαβάζοντας τέτοιες δηλώσεις είναι οτι θα καταργηθεί το diesel;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Όταν σταματήσουν να πουλάνε diesel τα ξαναλέμε...

Το αν δηλώνουν οτι σταματάνε την ανάπτυξη δεν λέει τίποτα!

Γνωρίζεις σε ποιό επίπεδο έχει φτάσει η ανάπτυξη τους;

Αποκλείεται να έχουν συμφωνήσει να αγοράζουν κινητήρες από άλλους κατασκευαστές στο μέλλον;

Το μόνο που καταλαβαίνεις διαβάζοντας τέτοιες δηλώσεις είναι οτι θα καταργηθεί το diesel;

Οταν σταματησουν να βγαζουν diesel θα ειναι αργα για οποιον εχει παρει καινουριο.. Θα μεινει με το diesel στο χερι και με τη μεταπωλητικη στα ταρταρα..

Ερχεται αυτο και δεν ειναι μακρινο σεναριο.. Ειναι στο χερι του καθενος ποσο θα ρισκαρει..

Η Νο1 σε πωλησεις παγκοσμιως το τελειωσε εδω και 1 χρονο και ακολουθει το VAG group που μεχρι το 2025 το 1/4 που θα πουλαει θα ειναι υβριδικα και ηλεκτρικα..

Παρτε οτι θελετε δε με αφορα εμενα προσωπικα..

Απλα μη διαφωνειτε για να διαφωνειτε γτ οι επισημες ανακοινωσεις αλλα λενε και δεν ειναι οι ελληναραδες, ειναι οι επισημοι κατασκευαστες και οι χωρες της ευρωπης.. Επισης αν νομιζετε οτι ειναι στο χερι μας αν θα εναρμονιστουμε ή οχι σας προτεινω να το ξανασκεφτειτε.. Μπορει να κρατησει λιγο παραπανω το πανηγυρι εδω γτ γενικα ειμαστε τραχανοπλαγιαδες αλλα στο τελος θα μας επιβληθει..

Οποτε θα δουμε.. Εγω φιλικα τα γραφω δεν εχω κανενα θεμα..

Αλλα ειμαι ο πρωτος που θα ανοιξει νημα και θα πω σας τα ελεγα γτ καποιοι ειναι και εριστικοι εδω μεσα. Και δεν αναφερομαι σε σενα..

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, KAKADI είπε

Οταν σταματησουν να βγαζουν diesel θα ειναι αργα για οποιον εχει παρει καινουριο.. Θα μεινει με το diesel στο χερι και με τη μεταπωλητικη στα ταρταρα..

Ερχεται αυτο και δεν ειναι μακρινο σεναριο.. Ειναι στο χερι του καθενος ποσο θα ρισκαρει..

Η Νο1 σε πωλησεις παγκοσμιως το τελειωσε εδω και 1 χρονο και ακολουθει το VAG group που μεχρι το 2025 το 1/4 που θα πουλαει θα ειναι υβριδικα και ηλεκτρικα..

Παρτε οτι θελετε δε με αφορα εμενα προσωπικα..

Απλα μη διαφωνειτε για να διαφωνειτε γτ οι επισημες ανακοινωσεις αλλα λενε και δεν ειναι οι ελληναραδες, ειναι οι επισημοι κατασκευαστες και οι χωρες της ευρωπης.. Επισης αν νομιζετε οτι ειναι στο χερι μας αν θα εναρμονιστουμε ή οχι σας προτεινω να το ξανασκεφτειτε.. Μπορει να κρατησει λιγο παραπανω το πανηγυρι εδω γτ γενικα ειμαστε τραχανοπλαγιαδες αλλα στο τελος θα μας επιβληθει..

Οποτε θα δουμε.. Εγω φιλικα τα γραφω δεν εχω κανενα θεμα..

Αλλα ειμαι ο πρωτος που θα ανοιξει νημα και θα πω σας τα ελεγα γτ καποιοι ειναι και εριστικοι εδω μεσα. Και δεν αναφερομαι σε σενα..

Το τι θα συμβεί μένει να το δούμε!

Αν με ρωτάς δεν πιστεύω οτι θα σταματήσουν τα diesel να πωλούνται σύντομα ούτε οτι θα καταργηθούν (με αποτέλεσμα να μην έχουν μεταπωλητική αξία) εν μία νυκτί...

Ο καθένας τα βλέπει αλλιώς τα πράγματα βέβαια οπότε τα ερμηνεύει και διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, agnostos13 είπε

Το τι θα συμβεί μένει να το δούμε!

Αν με ρωτάς δεν πιστεύω οτι θα σταματήσουν τα diesel να πωλούνται σύντομα ούτε οτι θα καταργηθούν (με αποτέλεσμα να μην έχουν μεταπωλητική αξία) εν μία νυκτί...

Ο καθένας τα βλέπει αλλιώς τα πράγματα βέβαια οπότε τα ερμηνεύει και διαφορετικά.

Ηδη παντως η μεταπωλητικη πεφτει γτ εχει να κανει με τον κοσμο και την ψυχολογια..

Πολλοι τα αποφευγουν ηδη μετα τις ευρωπαικες ανακοινωσεις με αποτελεσμα τη μειωση του εν δυναμη αγοραστικου κοινου στα μεταχειρισμενα. Ειδικα στις πολεις.. 

Ετσι πεφτει η μεταπωλητικη αξια..

Προφανως και ο καθενας τα βλεπει αλλιως.

Οι πραξεις ειναι πραξεις βεβαια και δεν εχουν να κανουν με το πως το βλεπεις εσυ ή εγω( βλεπε Toyota ηδη, ανακοινωσεις απο Suzuki, Renault και απο κρατη οπως Αγγλια, Γερμανια κλπ κλπ)

https://economictimes.indiatimes.com/companies-cut-production-of-diesel-powered-engines-as-petrol-gains-advantage/articleshow/57175130.cms?from=mdr

https://www.autotriti.gr/autoaccessories/news/data/accessories/Ti-skotwse-to-diesel_191801.asp

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχία ειναι να σε παρουν απο Dieselara και να σε πεταξουν με κανενα απο τα σαπακια της Toyota. 

Οποιος εχει οδηγησει dieselαρα και υβριδικό. Δεν θελει να βλεπει το υβριδιο ουτε ζωγραφιστό. 

Ουτε τα plugin με ενδιαφερουν.

Θελω απο το αμαξι 100% διαθεσιμη την δυναμη σε ολες τις συνθήκες.

Mε το CHR εχεις δοκιμασει να ανεβεις σε κανα βουνο ή σε πηρε πισω κατα την αναβαση ? 😂

 

Θες να σου μιλησω για αξιοπιστία ? 40.000 χιλιομετρα σε 1 χρονο και 3 μηνες με 1 service, με το επομενο σε 9 μηνες. 😂

Καθε ποτε ειπαμε πας σε Τογιοτα να σου ελεγχουν τις μπαταριες ? ....και μετα το περας της 5ετιας τρως και χαρατσι 100 ευρω επιπλεον ανα service. 😁

Και ολα αυτα για να πηγαινεις Καλαματα σε 4 ωρες με κόστος υψηλότερο απο την dieselara 🤣

Επεξ/σία από ROG-X
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, KAKADI είπε

Οταν σταματησουν να βγαζουν diesel θα ειναι αργα για οποιον εχει παρει καινουριο.. Θα μεινει με το diesel στο χερι και με τη μεταπωλητικη στα ταρταρα..

Ερχεται αυτο και δεν ειναι μακρινο σεναριο.. Ειναι στο χερι του καθενος ποσο θα ρισκαρει..

Η Νο1 σε πωλησεις παγκοσμιως το τελειωσε εδω και 1 χρονο και ακολουθει το VAG group που μεχρι το 2025 το 1/4 που θα πουλαει θα ειναι υβριδικα και ηλεκτρικα..

Παρτε οτι θελετε δε με αφορα εμενα προσωπικα..

Απλα μη διαφωνειτε για να διαφωνειτε γτ οι επισημες ανακοινωσεις αλλα λενε και δεν ειναι οι ελληναραδες, ειναι οι επισημοι κατασκευαστες και οι χωρες της ευρωπης.. Επισης αν νομιζετε οτι ειναι στο χερι μας αν θα εναρμονιστουμε ή οχι σας προτεινω να το ξανασκεφτειτε.. Μπορει να κρατησει λιγο παραπανω το πανηγυρι εδω γτ γενικα ειμαστε τραχανοπλαγιαδες αλλα στο τελος θα μας επιβληθει..

Οποτε θα δουμε.. Εγω φιλικα τα γραφω δεν εχω κανενα θεμα..

Αλλα ειμαι ο πρωτος που θα ανοιξει νημα και θα πω σας τα ελεγα γτ καποιοι ειναι και εριστικοι εδω μεσα. Και δεν αναφερομαι σε σενα..

μακαρι να πεσουν να αγορασουμε Q5 στα ταρταρα για 15 χρονια και μετα ας το πεταξω..

Πραγματικα ομως, αλλαζει κανεις καθε 5 χρονια εδω στην Ελλαδα? εκτος απο ελαχιστους ή απο λαθος επιλογη, μονο τα leasing πωλουνται στα 5 χρονια. Προσωπικα εχω το xtrail 20 χρονια και παρολο οτι μου εβγαλε ενα προβλημα ολο κι ολο, θα το αλλαξω μονο και μονο γιατι πλεον οι δρομοι ειναι τοσο καλοι που θες ενα αμαξι να ταξιδευει 140-150 ανετα χωρις να το επηραζει τοσο ο ανεμος. 

Προσωπικα λοιπον θα χαρω να ξεφτιλιστουν οι τιμες και ας μου μεινει μετα στα αζητητα. 

Οποιον εχω γνωρισει με υβριδικο εκτος Αθηνας το εχει μετανοιωσει, δεν κερδιζει τιποτα σε σχεση με πετρελαιο, δεν απολαμβανει ταξιδι και απλα του εχει μεινει να λεει οτι ααααν απαγορευτει το πετρελαιο θα ειναι κερδισμενος..οκ...καλη παρηγορια.

Φυσικα υπαρχει το φυσικο αεριο αλλα χωρις δικτυο αφορα λιγους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...