Προς το περιεχόμενο

Υβριδικό ή Diesel?


Jake07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Nikolas7_7 είπε

Ε ναι όταν ακούω τέτοια τραγικά θα τα χαρακτηρισω..

Άλλο να πεις κάνω λίγα χλμ,  άλλο να μένεις Πατήσια και άλλο να λες μένω σε χωριό και επειδή δε βγαίνω αυτοκινητοδρομο δεν αξίζει.  μάθε λοιπόν ότι στην επαρχία είναι το μεγάλο πλεονέκτημα του diesel όταν κινείσαι δηλαδή στο επαρχίας δίκτυο. Χαμηλή κατανάλωση και προσπερασμα χωρίς κόστος αλλά άνετο... Εγώ γράφω 20.000 χλμ εκεί όχι στην εθνική.. Η εθνική θέλει κυβικά όχι yaris diesel ας πούμε.  

Επομένως για να λέτε μια απόψη να έχετε και σωστά επιχειρήματα, όχι μια κοτσάνα που σας ήρθε στο μυαλό επειδή ακούσατε κάπου το ακούσατε. Και στην τελική να  έχεις γνώση, κάτσε δοκίμασε όπως κάνω εγώ που αγαπώ την αυτοκίνηση και θέλω να έχω άποψη.

Στην Ελλάδα έχουμε άποψη όλοι μας όμως και μετά παρεξηγουμαστε που μας τη λένε 

Μου αρεσει και τελος.. Κατι που να εχει τελειως υποκειμενικο κριτηριο.. Αυτη ειναι μια αποψη που δεν παιρνη κριτικη..

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 371
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ εν μπορώ να καταλάβω γιατί ντε και καλά υβριδικό=κουβάς που κάνει προσπέραση μόνο σε κατηφόρα με θετικό άνεμο....  Το δικό μου 132 άλογα έχει και μια χαρά άνετες προσπεράσεις κάνω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Nikolas7_7 είπε

 Η εθνική θέλει κυβικά όχι yaris diesel ας πούμε.  

C200 μοντέλο 2017 βενζίνη vs opel astra 1,6 diesel: η mercedes δεν το έφτανε το astra σε επιτάχυνση.

Οικονομικότερο σε ταξίδι με διαφορές στην κατανάλωση έως και 3,5 λίτρα το astra με την ίδια ταχύτητα.

Το yaris πετρέλαιο δεν το έχω οδηγήσει για να έχω άποψη, αλλά τα παραπάνω 2 επειδή τους έχω γράψει χιλιόμετρα μπορώ να σου πω ότι το astra με έχει εντυπωσιάσει. 

Βέβαια τα κυβικά σε συνδυασμό με το βάρος του οχήματος (ακόμα και στο πετρέλαιο) φέρνουν αυξημένη κατανάλωση!

υ.γ. Το mercedes πλήρωσε τέλη για το 2020 ενώ το Αstra οχι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, plasTOST είπε

C200 μοντέλο 2017 βενζίνη vs opel astra 1,6 diesel: η mercedes δεν το έφτανε το astra σε επιτάχυνση.

...

Δηλαδή η διλιτρη Mercedes με τα 184 αλογα/300 Nm, δεν μπορούσε να φτάσει το άστρα των 136 αλόγων/320 Nm.

Ναι, λογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, NT1G είπε

Δηλαδή η διλιτρη Mercedes με τα 184 αλογα/300 Nm, δεν μπορούσε να φτάσει το άστρα των 136 αλόγων/320 Nm.

Ναι, λογικό.

Έλα ντε και 200 κιλά διαφορά περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, plasTOST είπε

C200 μοντέλο 2017 βενζίνη vs opel astra 1,6 diesel: η mercedes δεν το έφτανε το astra σε επιτάχυνση.

Οικονομικότερο σε ταξίδι με διαφορές στην κατανάλωση έως και 3,5 λίτρα το astra με την ίδια ταχύτητα.

Το yaris πετρέλαιο δεν το έχω οδηγήσει για να έχω άποψη, αλλά τα παραπάνω 2 επειδή τους έχω γράψει χιλιόμετρα μπορώ να σου πω ότι το astra με έχει εντυπωσιάσει. 

Βέβαια τα κυβικά σε συνδυασμό με το βάρος του οχήματος (ακόμα και στο πετρέλαιο) φέρνουν αυξημένη κατανάλωση!

υ.γ. Το mercedes πλήρωσε τέλη για το 2020 ενώ το Αstra οχι !

Φίλε μου δε μπορώ να δεχτώ ότι δεν έφτανε το astrα 180 άλογα βενζίνη.  Άλλο αν αυτός που ήταν μέσα δεν το πάτησε..είπαμε να λέμε τα θετικά του πετρελαίου αλλά όχι έτσι.

Εκτός αν η c200 είναι καμία 1.6 αλλά δε νομίζω.  

Επίσης συγκρίνεις αμάξια με μεγάλη διαφορά στο βάρος. Βάλε 5 ατομα και βαλίτσες μέσα στο άστρα και άσε τη C200 άδεια να δεις πως αλλάζει.. 

Η σύγκριση είναι άκυρη και άσχετη με αυτό που είπα.. 

Είπα ότι δεν είναι λογικό να λέμε ότι το πετρέλαιο είναι για εθνική, ειδικά αν δεν μένεις μες την Αθήνα.

Είπα ότι για εθνική θες κυβικά, δε σημαίνει ότι δεν πάει το yaris, απλά θα κάψει 5.5 λίτρα χοντρικά ( από 5 μέχρι 6)  για ταχύτητες από 140 μέχρι 180 χωρίς άνεση και ασφάλεια ενώ αντίθετα ένα gtd ας πούμε θα πάει με 7 λίτρα πετρέλαιο το πολυ αλλά πολύ πιο άνετα στις ίδιες ταχύτητες και με μεγαλύτερη ασφάλεια. 

Αντίθετα η βενζίνη είτε λίγα είτε πολλά κυβικά θα κάψει 2-3 λίτρα παραπάνω μέση. 

Τέλος αν δεν βγαίνεις εθνική αλλά είσαι επαρχία που δεν έχουμε φανάρια και πας από χωριό σε χωριό αποστάσεις των 5-10-50 χλμ το πολυ με ταχύτητα από 60 έως 100 εκεί το πετρέλαιο εννοείται ότι πάλι συμφέρει.  Αυτά είπα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Nikolas7_7 είπε

Φίλε μου δε μπορώ να δεχτώ ότι δεν έφτανε το astrα 180 άλογα βενζίνη.  Άλλο αν αυτός που ήταν μέσα δεν το πάτησε..είπαμε να λέμε τα θετικά του πετρελαίου αλλά όχι έτσι.

Εκτός αν η c200 είναι καμία 1.6 αλλά δε νομίζω.  

Επίσης συγκρίνεις αμάξια με μεγάλη διαφορά στο βάρος. Βάλε 5 ατομα και βαλίτσες μέσα στο άστρα και άσε τη C200 άδεια να δεις πως αλλάζει.. 

Η σύγκριση είναι άκυρη και άσχετη με αυτό που είπα.. 

Είπα ότι δεν είναι λογικό να λέμε ότι το πετρέλαιο είναι για εθνική, ειδικά αν δεν μένεις μες την Αθήνα.

Είπα ότι για εθνική θες κυβικά, δε σημαίνει ότι δεν πάει το yaris, απλά θα κάψει 5.5 λίτρα χοντρικά ( από 5 μέχρι 6)  για ταχύτητες από 140 μέχρι 180 χωρίς άνεση και ασφάλεια ενώ αντίθετα ένα gtd ας πούμε θα πάει με 7 λίτρα πετρέλαιο το πολυ αλλά πολύ πιο άνετα στις ίδιες ταχύτητες και με μεγαλύτερη ασφάλεια. 

Αντίθετα η βενζίνη είτε λίγα είτε πολλά κυβικά θα κάψει 2-3 λίτρα παραπάνω μέση. 

Τέλος αν δεν βγαίνεις εθνική αλλά είσαι επαρχία που δεν έχουμε φανάρια και πας από χωριό σε χωριό αποστάσεις των 5-10-50 χλμ το πολυ με ταχύτητα από 60 έως 100 εκεί το πετρέλαιο εννοείται ότι πάλι συμφέρει.  Αυτά είπα 

H C180 είναι με το μοτέρ το 1,5.

3 άτομα είχε το καθένα μέσα. Σίγουρα έχει καλύτερο πάτημα η Mercedes δεν το συζητάμε!

Απλά αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι η βενζίνη θέλει κυβικά για να έχει ροπή αντίστοιχη του πετρελαίου και ένα καλό κιβώτιο ταχυτήτων που να διαχειρίζεται σωστά την δύναμη. 

Περιμένω να οδηγήσω σε ζωντανές συνθήκες το chr το υβριδικό. Βρήκα εχθές έναν κάτοχο που πουλάει το 1,8 για να πάει σε δίλιτρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/2/2020 στις 9:18 ΜΜ, ROG-X είπε

Αθήνα (Ψυχικό) - Πύργος 

Με 2 άτομα με full πράγματα + Καλοκαιρι 40αρι θερμοκρασία + Dual Zone Clima

313 χλμ σε 3 ώρες και 42 λεπτά 

.....και με καθυστέρηση με νταλικες και σταμάτα ξεκίνα με τα φαναρια που εχει στην Πατρών Πύργου. Μιλάμε για 110 χλμ με δρόμο καρμανιόλα. 

ΒΜW = Αεροπορία

1.JPG.cdd31c044f23d99e874b47a5e5f51807.JPG

84307716_755055838317933_8487982642602442752_n.jpg.b9fd67c91a1040c7fd3552cdf0f1b7b0.jpg

...συγγνώμη κιόλας, αλλά εάν δεν ήταν "αεροπορία" πόσο θα έκανες για Πύργο? 5 ώρες?? 

Επεξ/σία από ge-lyk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ge-lyk είπε

...συγγνώμη κιόλας, αλλά εάν δεν ήταν "αεροπορία" πόσο θα έκανες για Πύργο? 5 ώρες?? 

Με το μέση ωριαία ταχύτητα των 90 χλμ είναι μια  χαρα για το ταξιδι αυτο. Εχεις τον παραγοντα Αθηνα, τα Διοδια και το κομματι Πατρα Πυργος. Για παραπάνω ρισκάρεις αρκετα...

Απλα επειδή γράφεται 130 και 140 στο κοντερ πιστεύετε οτι η μέση ωριαία ειναι και τόσο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ROG-X είπε

Με το μέση ωριαία ταχύτητα των 90 χλμ είναι μια  χαρα για το ταξιδι αυτο. Εχεις τον παραγοντα Αθηνα, τα Διοδια και το κομματι Πατρα Πυργος. Για παραπάνω ρισκάρεις αρκετα...

Απλα επειδή γράφεται 130 και 140 στο κοντερ πιστεύετε οτι η μέση ωριαία ειναι και τόσο. 

Α μπα??? Οχι φιλε μου.... Αυτο μονο αεροπορια δεν ειναι... Dieselαρα δεν εχεις??? 

H ντροπη του diesel...😂

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Nikolas7_7 είπε

Φίλε μου δε μπορώ να δεχτώ ότι δεν έφτανε το astrα 180 άλογα βενζίνη.  Άλλο αν αυτός που ήταν μέσα δεν το πάτησε..είπαμε να λέμε τα θετικά του πετρελαίου αλλά όχι έτσι.

Εκτός αν η c200 είναι καμία 1.6 αλλά δε νομίζω.  

Επίσης συγκρίνεις αμάξια με μεγάλη διαφορά στο βάρος. Βάλε 5 ατομα και βαλίτσες μέσα στο άστρα και άσε τη C200 άδεια να δεις πως αλλάζει.. 

Η σύγκριση είναι άκυρη και άσχετη με αυτό που είπα.. 

Είπα ότι δεν είναι λογικό να λέμε ότι το πετρέλαιο είναι για εθνική, ειδικά αν δεν μένεις μες την Αθήνα.

Είπα ότι για εθνική θες κυβικά, δε σημαίνει ότι δεν πάει το yaris, απλά θα κάψει 5.5 λίτρα χοντρικά ( από 5 μέχρι 6)  για ταχύτητες από 140 μέχρι 180 χωρίς άνεση και ασφάλεια ενώ αντίθετα ένα gtd ας πούμε θα πάει με 7 λίτρα πετρέλαιο το πολυ αλλά πολύ πιο άνετα στις ίδιες ταχύτητες και με μεγαλύτερη ασφάλεια. 

Αντίθετα η βενζίνη είτε λίγα είτε πολλά κυβικά θα κάψει 2-3 λίτρα παραπάνω μέση. 

Τέλος αν δεν βγαίνεις εθνική αλλά είσαι επαρχία που δεν έχουμε φανάρια και πας από χωριό σε χωριό αποστάσεις των 5-10-50 χλμ το πολυ με ταχύτητα από 60 έως 100 εκεί το πετρέλαιο εννοείται ότι πάλι συμφέρει.  Αυτά είπα 

Ποιος πάει στην εθνική με 140- 180 όταν το όριο είναι max 120??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...