Προς το περιεχόμενο

Η Γερμανία δεν πρόλαβε να αναβαθμίσει τους Windows 7 υπολογιστές της


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

43 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

  

Επειδή πολλοί μπερδεύονται. Η δωρεάν αναβάθμιση σε windows 10 αφορά μόνο οικιακούς πελάτες. Εταιρίες και επιχειρήσεις δεν είναι καλυμμένοι σε περίπτωση ελέγχου, από όσο ξέρω τουλάχιστον. Αν κάνω κάποιο λάθος τότε ας με διορθώσει κάποιος.

Επίσης δεν είναι καλυμμένοι ούτε με αγορές κλειδιών των 10 ευρώ μιας και θα πρέπει να χτυπηθεί τιμολόγιο για να υπάρχει ως αποδεικτικό αγοράς (κάτι που σίγουρα δεν θα το κάνει ο πωλητής που δίνει τα κλειδιά).

Μια χαρά καλυμμένος είσαι. Τα windows 10 pro αναβαθμίζονται δωρεάν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Retromaniac είπε

Μια χαρά καλυμμένος είσαι. Τα windows 10 pro αναβαθμίζονται δωρεάν.

Δηλαδή εγώ έχω επιχείρηση και υπολογιστές με Windows 7 Pro. Τα έχω αγοράσει κανονικότατα και έχω και τα κατάλληλα τιμολόγια για να το αποδείξω. Αναβαθμίζω σε Windows 10 χρησιμοποιώντας τα κλειδιά των 7, είμαι καλυμμένος έτσι; Αν έχω Windows 7 Enterprise;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Δηλαδή εγώ έχω επιχείρηση και υπολογιστές με Windows 7 Pro. Τα έχω αγοράσει κανονικότατα και έχω και τα κατάλληλα τιμολόγια για να το αποδείξω. Αναβαθμίζω σε Windows 10 χρησιμοποιώντας τα κλειδιά των 7, είμαι καλυμμένος έτσι; Αν έχω Windows 7 Enterprise;

Πάλι καλυμμένος είσαι, απλά θα σε πάει σε windows 10 pro....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mourouzis2005 είπε

Αγαπητε συμφορουμιτη, το γερμανικό κράτος δεν έχει καμία σχέση με το ελληνικό. Εγώ δουλεύω σε γερμανικό νοσοκομείο με πάνω από 2000 υπολογιστές. Μια αναβάθμιση από Windows 7 σε 10 προϋποθέτει αλλαγές σε ειδικά σχεδιασμένα προγράμματα, ελεγχο συμβατότητας περιφερειακων και πώς αυτα αλληλεπιδρουν μεταξυ τους. Αυτες οι αλλαγες μπορει να στοιχιζουν περισσότερο και ο κινδυνος να παραλυσει μια υπηρεσια 3 ημερες να κοστιζει περισσοτερο απο 887 000 το χρονο, που ειναι ψιχουλα για υποστηριξη σε 33 000 υπολογιστες. 

Λογικά δεν υπάρχει θέμα compatibility στην Ελλάδα, δεν υπάρχουν περίεργα περιφερειακά ή ειδικά προγράμματα μόνο στην Γερμανία το κάνουν αυτό.

 

Τι διαβάζουμε...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τόσο μπροστά είναι και καλά αυτοί οι Γερμανοί και ακόμα Windows 7 έχουν ; Που σιγά , ψέματα λένε , σιγά μην έχουν τα 7 , xp θα έχουν και λένε για τα 7 μην γίνουν ρεζίλι που έτσι και αλλιώς γίνονται ,,, γιωτομπαλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, mourouzis2005 είπε

Μια αναβάθμιση από Windows 7 σε 10 προϋποθέτει αλλαγές σε ειδικά σχεδιασμένα προγράμματα, ελεγχο συμβατότητας περιφερειακων και πώς αυτα αλληλεπιδρουν μεταξυ τους

Ισχύει και δεν ισχύει ταυτόχρονα. Το λογισμικό της εταιρίας που είμαι, ιδιαίτερα εξειδικευμένο, παραδοσιακά υποστήριζε Windows 7 και ουδεμία πρόθεση υπήρχε να πάμε σε 10.  Αναγκαστικά η εταιρία άλλαξε πολιτική όταν βγήκαν τα χρονοδιάγραμμα για τα 7 και το κάνανε compatible σε 10, για να καλύψουν τις μελλοντικές πωλήσεις. Οι πελάτες μας προφανώς έχουν πάει σε 10αρια ήδη

Δεν φαντάζομαι ότι οι εταιρίες ιατρικών μηχανημάτων ότι δεν κάνανε το ίδιο; Πλέον όλες θα υποστηρίζουν τα 10αρια,ισως μόνο για τα νέα προϊόντα. Αν δεν φτάσει στα παλιά μηχανήματα το support αυτά προφανώς θα παραμείνουν για πάντα στα 7 (και λογικά offline). Δεν αλλάζει ενα νοσοκομείο μαγνητικό τομογραφο επειδή η ms σταματάει το support στα 7αρια!

Λογισμικό που δουλεύει online δεν μπορώ να φανταστώ πως δεν έγινε συμβατό με 10αρια.... Εκτός αν η εταιρία που το πουλάει θέλει να αυτοκτονήσει 

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Phoenix4 είπε

Λογικά δεν υπάρχει θέμα compatibility στην Ελλάδα, δεν υπάρχουν περίεργα περιφερειακά ή ειδικά προγράμματα μόνο στην Γερμανία το κάνουν αυτό.

Τι διαβάζουμε...

Αγαπητε δεν καταλαβες μαλλον το νοημα οσων εγραψα: εκει που πρεπει να υπαρξει μεταβαση και ΑΞΙΖΕΙ, λαμβανονται τα μετρα που πρεπει βα ληφθουν και πληρώνονται τα αναγκαια. Εκει που η "επένδυση" για μεταβαση απο Windows 7 σε 10 δεν αξιζει, η αιτια της ΜΗ μετάβασης στη Γερμανια ΔΕΝ σχετιζεται με γραφειοκρατια, ολιγωρια, μιζες κοκ αλλα με λογικες cost/benefit. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Thulogur είπε

Εμείς στο δημόσιο έχουμε ακόμα XP.... γατάκια..

...Dos 3.1, εκτυπωτές με ακίδες και δισκέτες, η απόλυτη ξεφτίλα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεφτά έχουν οι Γερμανοί ειδικά για την Microsoft που δεν αφήνει κανένα πρόβατο να φύγει από το μαντρί.

Πάλι καλά που δεν ξαναπληρώσαμε και εμείς δύο δις στη Microsoft όπως το 2006 με υπογραφεί Αλογοσκούφη (που χάθηκε αυτος).

Και δεν είναι μόνο το limux το ίδιο έγινε όταν το υπουργείο Άμυνας της Γαλλίας πήγε να αλλάξει τα Windows λόγω του κλειστού κώδικα τους αλλά και για το κόστος τους στο Γαλλικό στρατό.

Το αποτέλεσμα ήταν να αλλάξει ο Υπουργός .

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα καινούρια γερμανικά προιόντα και κυρίως τα αυτοκίνητα είναι φτιαγμένα να χαλάνε για να πληρώνεις σε αντίθεση με κάτι παλιά opel,mercendes και κάτι 20v μοτέρ απο vw ........ νομίζουν οι γερμανοί πως τα 10 είναι κάτι σαν τους κινητήρες τους που πλέον χαλάνε με το παραμικρό και καίνε περισσότερο λάδι και απο βενζίνη και μένουν στα 7 :D  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς ακόμα με XP. Σύστημα της κακιάς ώρας (αφού η χαρτουρα πάει σύννεφο) και από μηχανήματα άστο καλύτερα. Η άλλη στην εφορία προσπαθούσε 10 λεπτά να περάσει 10 γραμμές γράφοντας με το ένα χέρι και ένα δάχτυλο. Και περίμενα σα μη πω τι από πάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...