Προς το περιεχόμενο

Η Γερμανία δεν πρόλαβε να αναβαθμίσει τους Windows 7 υπολογιστές της


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 παρατηρήσεις διαβάζοντας τα παραπάνω:

- Άκυρα σχόλια από ανθρώπους που επειδή ξέρουν να "περάσουν windows" με άδεια "από τον θείο" αυτοπροσδιορίζονται ως "κομπιουτεράδες"

- Σχόλια από ανθρώπους που νομίζουν ξέρουν πως λειτουργεί ένα τεράστιο και πολύπλοκο περιβάλλον εργασίας επειδή έχουν ή ξέρουν αυτόν που έχει ή δουλεύουν  στο γραφείο της γειτονιάς.

Ο τομέας της πληροφορικής και της διαχείρησης των δεδομένων είναι ΑΚΡΙΒΟΣ και γίνεται όλο και μεγαλύτερος και ακριβότερος. Η πληροφορική είναι ίσως ο κύριοτερος τομέας λειτουργίας οποιασήποτε επιχείρησης.

Όσοι δεν θέλουν να το καταλάβουν τρέχουνε και δεν φτάνουνε.

http://www.dealnews.gr/roi/item/242031-«Γυμνοί»-απέναντι-στα-cyber-attacks

Αυτά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 ώρες πριν, mourouzis2005 είπε

Αγαπητε συμφορουμιτη, το γερμανικό κράτος δεν έχει καμία σχέση με το ελληνικό. Εγώ δουλεύω σε γερμανικό νοσοκομείο με πάνω από 2000 υπολογιστές. Μια αναβάθμιση από Windows 7 σε 10 προϋποθέτει αλλαγές σε ειδικά σχεδιασμένα προγράμματα, ελεγχο συμβατότητας περιφερειακων και πώς αυτα αλληλεπιδρουν μεταξυ τους. Αυτες οι αλλαγες μπορει να στοιχιζουν περισσότερο και ο κινδυνος να παραλυσει μια υπηρεσια 3 ημερες να κοστιζει περισσοτερο απο 887 000 το χρονο, που ειναι ψιχουλα για υποστηριξη σε 33 000 υπολογιστες. 

Το γερμανικό κράτος ξέρει ότι τα 10άρια θα αντικαταστήσουν τα 7άρια από το 2015. Αν τα πράγματα είναι τόσο κρίσιμα η μετάβαση έπρεπε να ξεκινήσει από τότε. Με την λογική που αναφέρεις (βάσιμη επιφανειακά) έπρεπε να μείνει στα xp και μη σου πω στα 95-άρια και τα 98.. 

Το επιχείρημα δεν ευσταθεί επί της ουσίας επίσης διότι ότι νέο σύστημα μπαίνει σε λειτουργία (ένα νέο pc σε μία νέα μονάδα) είναι αναγκαστικά 10. Οπότε να υποθέσουμε στην πλειοψηφία των περιπτώσεων ΔΕΝ απαιτείται 33.000 η/υ να παραμείνουν σε 7άρια. Τώρα αν 10 ή 100 "μηχανάκια" συνδεδεμένα με κάτι "περίεργο" (σε περιφερικό ή λογισμικό ή άλλο) θέλουν οπωσδήποτε 7άρια γιατί αυτό να αφορά τα υπόλοιπα.  

Τα πράγματα εξελίσσονται και ακόμα και αν διαφωνώ με την απόφαση της MS να μας ωθήσει με το στανιό στο "προβληματικό" εν πολύς νέο λειτουργικό της ως admin πρέπει να το ακολουθήσω (cost benefit ισοζύγιο λαμβάνεις υπόψιν σου).

Ως (μικρο)admin ο ίδιος και βλέποντας στον χώρο μας (ΙΤ και admins) τι γίνεται πιστεύω η νούμερο 1 αιτία μη μετάπτωσης σε 10άρια είναι η βαρεμάρα των admin (και μετά ο "φόβος"). Και καθώς και οι (μυθικά "σούπερ") Γερμανοί admins είναι και αυτοί άνθρωποι και μάλιστα δημόσιοι υπάλληλοι στον χώρο που συζητάμε (ή όχι δ.υ. δεν πειράζει) ελάχιστα (δλδ καθόλου) διαφέρουν από εμάς και για αυτό δεν αναβαθμίζουν. Όμως κρύβουν την βρομιά κάτω από το χαλάκι. Δεν μπορείς για πάντα να το κάνεις.

Εντάξει θα πληρώσουν λίγο καιρό ακόμα 800.000€ support (σιγά το ποσό) ενώ θα μπορούσαν να μην το πληρώσουν και σε δεύτερη φάση που και αυτό θα κοπεί θα το πάρουν απόφαση να κάνουν μετάβαση στο νέο λειτουργικό (ίσως να έχουν βγει τα 11 μέχρι τότε που ξέρεις 😛 )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί είναι θέμα εδώ, ή είναι "θέμα" οπουδήποτε το ότι θα πληρώσει ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ 887 ΨΩΡΟΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΥΡΩ για επιπλέον υποστήριξη. Και υπάρχουν και άτομα που αστειεύονται για μνημόνια, για το ποιός θα πληρώσει και ιστορίες για αγρίους.. 

Aπλά πράγματα... μια ΜΙΚΡΟ-ΜΕΣΑΙΑ επιχείρηση της Γερμανίας δεν θα είχε πρόβλημα να πληρώσει αυτό το ποσό, απ'το να κάτσει να κάνει αναβαθμίσεις σε ένα σωρό συστήματα και εφαρμογές που μπορεί να μην παίζουν στα 10. 

 

3 ώρες πριν, keysmith είπε

Τα πράγματα εξελίσσονται και ακόμα και αν διαφωνώ με την απόφαση της MS να μας ωθήσει με το στανιό στο "προβληματικό" εν πολύς νέο λειτουργικό της ως admin πρέπει να το ακολουθήσω (cost benefit ισοζύγιο λαμβάνεις υπόψιν σου).

Εντάξει θα πληρώσουν λίγο καιρό ακόμα 800.000€ support (σιγά το ποσό) ενώ θα μπορούσαν να μην το πληρώσουν και σε δεύτερη φάση που και αυτό θα κοπεί θα το πάρουν απόφαση να κάνουν μετάβαση στο νέο λειτουργικό (ίσως να έχουν βγει τα 11 μέχρι τότε που ξέρεις 😛 )

Τί cost/benefit αγορίνα συζητάς. Τα 800k support είναι για τη Γερμανία ότι είναι για σένα και για εμένα το να μου πέσει στο δρόμο ΜΙΑ ΡΗΜΑΔΟΤΣΙΧΛΑ. Ούτε που θα ασχοληθώ, και ούτε που θα το καταλάβω καν ότι λείπει από το πακέτο. Ποιό cost/beneft εννοείς εσύ?

Επεξ/σία από polaki
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο δεν υπάρχουν βασικότατα προγράμματα που να τρέχουν σε Linux, δεν πρόκειται ποτέ να γίνει καμία μετάβαση σε αυτό. Σοβαρή εταιρία με libreoffice δεν γίνεται να δουλέψει. Το πιο απλό. Ορισμένα πράγματα τα πληρώνεις συνειδητά, για να είσαι πιο παραγωγικός. Ακόμα και στην εκπαίδευση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, polaki είπε

 

Τί cost/benefit αγορίνα συζητάς. Τα 800k support είναι για τη Γερμανία ότι είναι για σένα και για εμένα το να μου πέσει στο δρόμο ΜΙΑ ΡΗΜΑΔΟΤΣΙΧΛΑ. Ούτε που θα ασχοληθώ, και ούτε που θα το καταλάβω καν ότι λείπει από το πακέτο. Ποιό cost/beneft εννοείς εσύ?

cost benefit δεν είναι τα 800κ "αγορίνα". Είναι που σε "λίγο" δεν θα μπορεί να κάνει την δουλειά της με τους υπόλοιπους κατασκευαστές (υλικού, λογισμικού) καθώς θα σου πετάνε αυτοί "δεν υποστηρίζεται σε 7άρια" (αν είσαι λίγο παλιός στον administration πολλών pc ή και όχι θα το έχεις δει στα vista, xp και αν είσαι παλιότερος στα 98/95). Και είναι και μερικά ακόμα που βαριέμαι να γράφω (αν νομίζεις ότι τα security updates μόνο είναι το θέμα που νομίζω ότι κατάλαβες ότι δεν είναι).

αυτά αγορίνα.. :) 

Επεξ/σία από keysmith
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2020 στις 11:28 ΠΜ, Aprile είπε

Λεφτά έχουν οι Γερμανοί ειδικά για την Microsoft που δεν αφήνει κανένα πρόβατο να φύγει από το μαντρί.

Πάλι καλά που δεν ξαναπληρώσαμε και εμείς δύο δις στη Microsoft όπως το 2006 με υπογραφή Αλογοσκούφη (που χάθηκε αυτος).

ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΗΚΕ 2 ΦΟΡΕς ΓΙΑ ΑΠΑΤΕς.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΓΙΑ ΒΟΥΛΥΤΗς ΠΛΕΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, για να υποβαθμίσει κανείς τα 10 σε 7 γίνεται ή όχι ?  Μπορείτε με 2 κουβέντες να βοηθήσετε?  Μονο μην αρχίσετε να με ρωτάτε γιατί να θέλω να το κάνω ...  Ετσι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, geostratis είπε

Παιδιά, για να υποβαθμίσει κανείς τα 10 σε 7 γίνεται ή όχι ?  Μπορείτε με 2 κουβέντες να βοηθήσετε?  Μονο μην αρχίσετε να με ρωτάτε γιατί να θέλω να το κάνω ...  Ετσι ...

Και γιατί ρωτάς εδώ; Δεν έχει κατάλληλο thread να ρωτήσεις; Φτιάξε ένα αν δεν υπάρχει και ρωτα εκει.

Μη βγούμε εκτός θέματος γιατί και εγώ έχω απορίες για ένα driver σε linux αλλά δεν το ρωτώ εδώ ;)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2020 στις 10:30 ΠΜ, mourouzis2005 είπε

Αγαπητε συμφορουμιτη, το γερμανικό κράτος δεν έχει καμία σχέση με το ελληνικό. Εγώ δουλεύω σε γερμανικό νοσοκομείο με πάνω από 2000 υπολογιστές. Μια αναβάθμιση από Windows 7 σε 10 προϋποθέτει αλλαγές σε ειδικά σχεδιασμένα προγράμματα, ελεγχο συμβατότητας περιφερειακων και πώς αυτα αλληλεπιδρουν μεταξυ τους. Αυτες οι αλλαγες μπορει να στοιχιζουν περισσότερο και ο κινδυνος να παραλυσει μια υπηρεσια 3 ημερες να κοστιζει περισσοτερο απο 887 000 το χρονο, που ειναι ψιχουλα για υποστηριξη σε 33 000 υπολογιστες. 

Πολύ σωστός.... Ειδικά εδώ στη Γερμανία δεν αφήνει τίποτα στην τύχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, keysmith είπε

cost benefit δεν είναι τα 800κ "αγορίνα". Είναι που σε "λίγο" δεν θα μπορεί να κάνει την δουλειά της με τους υπόλοιπους κατασκευαστές (υλικού, λογισμικού) καθώς θα σου πετάνε αυτοί "δεν υποστηρίζεται σε 7άρια" (αν είσαι λίγο παλιός στον administration πολλών pc ή και όχι θα το έχεις δει στα vista, xp και αν είσαι παλιότερος στα 98/95). Και είναι και μερικά ακόμα που βαριέμαι να γράφω (αν νομίζεις ότι τα security updates μόνο είναι το θέμα που νομίζω ότι κατάλαβες ότι δεν είναι).

αυτά αγορίνα.. :) 

Δε νομίζω ότι τους πειράζει, πιο πιθανό είναι να πάνε σε επιπλέον PC που να τρέχει 10άρια και να κουμπώσουν πάνω αυτό το software ή το hardware που δεν (θα) υποστηρίζεται στα 7άρια, παρά να μεταβούν απ'τα 7 στα 10. Τράπεζες και ΑΚΟΜΑ τρέχουν ΧΡ. Τί συζητάμε για τα 7άρια?

Έχω δουλέψει ως admin, και υποστήριζα σε κάποιο βαθμό αυτά που λες. Μέχρι που δούλεψα ως ΙΤ manager, και είχα απ'τη μία τους admins να μου λένε αναβάθμιση, απ'την άλλη τη διοίκηση να με ρωτάει ευθέως τί θα μας κοστίσει και τί θα χάσουμε και τί θα κερδίσουμε. Μέχρι που έφυγα, δεν είχε γίνει αναβάθμιση γιατί πολύ απλά το ΑΥΞΗΜΕΝΟ κόστος συντήρησης ήταν σαφώς χαμηλότερο απ'το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ κόστος αναβάθμισης. 

Δεν είναι τόσο απλό θέμα αυτό, και σίγουρα όταν μιλάμε για 800k, 8mil ή ακόμα και 80mil για το δημόσιο οποιασδήποτε χώρας (πόσο μάλλον μιας Γερμανίας) είναι όχι μόνο ψίχουλα, αλλά δε φτάνουν ούτε για τα μυρμήγκια. 

Δέχομαι λοιπόν τον τίτλο αν και clickbait, αυτό που δεν μπορώ να δεχτώ είναι ότι έχει την οποιαδήποτε μικρή σημασία αυτό το νούμερο εδώ στο άρθρο. 

Και επαναλαμβάνω, υπάρχουν άλλοι εδώ μέσα που αστειεύονται για μνημόνια, ότι καλά να πάθει η Γερμανία (που θα πληρώσει εξτρα προφανώς) και διάφορα άλλα χαριτωμένα που το μόνο που μας δείχνουν είναι το τραγικά χαμηλό επίπεδό κατανόησης απλών οικονομικών... (και μετά ΝΑΙ, μας έφταιγαν τα μνημόνια..)

Στις 25/1/2020 στις 12:18 ΜΜ, masteripper είπε

Αυτό το ανέκδοτο έχει καταρρεύσει μετά την αποτυχία του Μονάχου..ενώ το Linux είναι άψογο για επίπεδο server που εκτελούν μια πολύ συγκεκριμένη δουλειά...σαν all around λειτουργικό απλώς δεν... εκατοντάδες distro,κάθε έκδοση κάτι αλλάζει,πακέτα ξεχωριστά που δουλεύουν μόνο όταν όλα είναι ρόδινα... ουσιαστικά αδυναμία σοβαρής φιλοσοφίας για ανάπτυξη σοβαρών εφαρμογών (Java σε δύση, Python μόνο για μικρές εφαρμογές, 1 κάρο web technologies) και φυσικά απουσία βασικών εργαλείων...πέρα από το Libre office..εδώ για 1 PDF viewer που να δουλεύει δίνουμε  αγώνα και φυσικά το "ψάξε ψάξε μπας και το βρεις"...έχουμε μια εφαρμογή που δουλεύει στην μια έκδοση.. αλλά μετά αλλάξαμε γνώμη που θα είναι κάποιες βιβλιοθήκες και τώρα γεμίζουμε τα φόρουμ για να πάρουμε απαντήσεις του τύπου Ρωσική Ρουλέτα.

Το Linux είχε την ευκαιρία του μέχρι τα Windows 10.. μετά την χαλάρωση στην απόκτηση μιας άδειας που και η κουτση Μαρία τα έχει activated μετρήσετε πόσα λεφτά θα απαιτηθούν για επανεκπαίδευση σε 1 άλλο αφιλόξενο OS το οποίο με το στανιό θα στο διδάσκουν το πρωί και την υπόλοιπη μέρα πας σπιτάκι σου με τα Windows σου

Ακριβώς έτσι είναι!

Δεν υπάρχει linux σε επίπεδο desktop user αν μιλάμε για το 99% του παραγωγικού εταιρικού περιβάλλοντος. Και φυσικά δεν υπάρχει για το 100% ενός HOME περιβάλλοντος. Δέχομαι το να πει κάποιος γουστάρω για την πάρτη μου. Οκ και εγώ γουστάρω να καθαρίζω το ενυδρείο μου. Πάσο εδώ. 

Έχουν περάσει 20 χρόνια από τότε που ακούμε κάποιους γραφικούς να λένε και να επιμένουν για το linux, και πλέον έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν περισσότερες διανομές linux απ'τη user base του. Ο κάθε "πικραμένος" που έχει 5 λεπτά ελεύθερο χρόνο και το παίζει ή είναι προγραμματιστής/hacker και δεν ξέρω και εγώ τί άλλο θέλει να αυτοαποκαλείται, πάει και μαζεύει τον κολλητό του και αντί να παίξουν κανένα pro (μέ ή χωρίς τους μπάφους) μπας και ξεχαρμανιάσουν, πετάνε μέσα σε 2 βράδια μία καινούρια διανομή, που την κατεβάζουν αυτοί και οι 5 φίλοι τους, και κάτι τρέχει στα γύφτικα. Και γίνανε πλέον κοντριμπιούτορς του δε κομιούνιτι. 

Πέραν ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ διανομών που υπάρχουν για συγκεκριμένο λόγο, και ΚΑΤΙ κάνουν σωστά εδώ και χρόνια, ΟΛΑ τα υπόλοιπα είναι απλά σκουπίδια για τσάμπα bandwidth και internet traffic μόνο και μόνο για να χαίρονται ορισμένοι να κοιτάνε ένα console prompt να αναβοσβήνει (ΠΑΝΤΕΛΩΣ άσκοπο εν έτη 2020 για home user) ή να πετάξουν ένα υποτυπώδες GUI skin και να πουν "είμαι τόσο ορίτζιναλ". 

Όσον αφορά στο κάθε τυχάρπαστο office suite, εδώ ρε μάγκες ολόκληρη Apple και δεν έχει καταφέρει τον κόσμο να χρησιμοποιεί τη δική της (κακή) σουίτα office. Πήγαμε όλοι επιτέλους οι mac users σε Office με 365 license και ηρέμησε το κεφάλι μας. 1821 χρόνια υπάρχει το LibreOffice και δεν φτάνει ούτε στο 1/100 του MS Office. Και όλο το παίδεμα για ποιόν λόγο? Επειδή δεν θέλει κάποιος να πληρώσει 7$ το μήνα ή ένα 150άρι για πάντα για να σταματήσει να ασχολείται για πάντα με ανούσια πράγματα.. κάτι θείους, κλειδιά ebay και κάτι τέτοιες προσφορές απo insomnia που αν τις βάλω εγώ στις αγγελίες είναι παράνομες και θα μου τις κατεβάζουν αλλά όταν είναι sponsored post από insomnia όλα καλά δεν τα αναφέρω καν ως πηγές...

Όποιος θέλει από ΜΕΡΑΚΙ και επειδή γουστάρει να ασχοληθεί με την οποιαδήποτε τεχνολογία, μπορεί να το κάνει. Αλλά ας σταματήσουμε επιτέλους να συζητάμε για Linux για τον end user. Δεν το χρειάζεται, και τσάμπα ταλαιπωρεί εμάς τους υπόλοιπους που απλά θέλουμε να κάνουμε τη δουλειά μας χωρίς να ψάχνω έναν pdf reader...

Επεξ/σία από polaki
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...