Προς το περιεχόμενο

Το iOS 14 θα υποστηρίζει όλες τις συσκευές της Apple που σήμερα τρέχουν το iOS 13


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, tommy^ είπε

Ποιος θα παει να παρει 5χρονο iPhone και γενικοτερα 5χρονο smartphone; Πλακα κανεις; 

Kαταρχην ας μιλησουμε για τα ελληνικα δεδομενα και το λεω αυτο γιατι αναφερεσαι σε GBP.

Εδω Ελλαδα λοιπον το Σεπτεμβρη οπου ειχε βγει το νεο iPhone, οποτε το Χ ηταν 2 γενιες πισω, σε αγγελιες τo τσιμπαγες με ενα 500αρικο (ευρω).

Τωρα αν εσυ βρηκες κοροϊδο να το δωσεις 700 ευρω (600 GBΡ που λες) ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.

Στα android αν κανεις day 1 αγορα, χανεις περισσοτερο στη μεταπωληση. Αν περιμενεις ενα 2μηνο (συνηθως) να ισορροπησουν οι τιμες τοτε δεν εχεις χειροτερη μεταπωλητικη αξια απο ενα iPhone.

Τελος, αν καποιος αναβαθμιζει συνεχεια σε ναυαρχιδες σημαινει οτι εχει και το αντιστοιχο πορτοφολι και αν ψωνιζει day 1 τοτε ειτε παρει iPhone ειτε android ναυαρχιδα θα εχει αρκετη χασουρα.

Και για να σχολιασω και το θεμα, ειναι γνωστη η πολυετης υποστηρικη της Apple, το θεμα ειναι οτι καποιες φορες στα παλαιοτερα μοντελα γινεται σφαγη στις επιδοσεις τους.

Συμφωνώ μαζί σου αν δεν το πάρεις day one και περιμένεις 2-3 μήνες θα είναι εντάξει η τιμή, αλλά όσο και για Ελλάδα το Χ βγήκε στα 1000ε+ αν θυμάμαι καλά από Σκρουτζ μετά από 2 χρόνια το πήρες με 500 στο 1/2 της τιμής του για τσέκαρε κανένα s9 η huawai μοντέλα θα τα πάρεις στο 1/2 της τιμής όχι, αλλά περίπου στο 1/3 της τιμής του σε αυτό ήθελα να καταλήξω. 

4 ώρες πριν, GoMaR είπε

Η αρχική τιμή της Samsung πέφτει από τον πρώτο μήνα και στους δύο μήνες σχεδόν έχει πέσει ένα 200αρη ευρώ. Αυτός που το θέλει day one πάντα είναι ο μεγαλύτερος χαμένος, αλλά το γνωρίζει και λογικά δεν έχει ανάγκη. Αυτός που κάνει υπομονή ένα δυο μήνες, είναι ο πιο κερδισμένος. Εγώ το note 9 δε το πήρα 1050, αλλά 750 και ακόμα κρατάει η τιμή του..

Τότε δεν το πήρες μέρα στο 2 μήνες αλλά τουλάχιστον 4+ δλδ Σεπτέμβρη+ τα note είναι τα μοναδικά π κρατάνε τιμή περισσότερο από τα αλλά μοντέλα γιατί είναι για συγκεκριμένοι κατηγορία. Δεν έχει σημασία αυτό αν το Χ το πουλήσεις τν Σεπτέμβρη του 2022 που θα βγαίνει το καινούργιο θα πάρεις σίγουρα το 1/3 της τιμής του δλδ θα το δώσεις και ας είναι 5ης τηλ εύκολα το δίνεις 200-300ε όπως γίνετε και με αλλά μοντέλα αν το κάθε Android ξεπεράσει τα 2 μαξ 3 χρόνια δεν κάνει για την αγορά και είναι δύσκολο να το πουλήσεις.   

1 ώρα πριν, D.Luffy είπε

Αυτό το 2μηνο το διαβάζω συνέχεια σαν γενικό κανόνα εδώ μέσα και αναρωτιέμαι αν ισχύει μόνο για Ελλάδα.

Γιατί Αγγλία που είμαι εγώ πχ το "παλιό" S10 του 8μηνου είναι στις £780. Άντε να κατέβηκε κανένα 50ρικο δηλαδή σε όλο αυτό το διάστημα.

https://www.carphonewarehouse.com/samsung/galaxy-s10.html#!colour=prismwhite&capacity=128GB&dealType=sf

Εκτός αν αναφέρεστε μόνο σε σκρουτζομάγαζα...  

Και εγώ Αγγλία είμαι φίλε το carphone warehouse & o2 & EE & three είναι σαν να πηγαίνεις να παίρνεις το τηλ από βονταφον Ελλάδα η Γερμανό. 
 

και όσο για τα σκρουτζομαγαζα το ίδιο ποιοτικό κινητό σου προσφέρουν με εδώ, εάν πας σε έναν Ινδό που στο τέλος της χρόνιας παίρνει όλο το ταξ πίσω Θα σ δώσει το s10 κατά 15-25% ποιο κάτω αν κανείς και καλό deal πάντα για brand new μιλάμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

14 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Το όριο φαίνεται να είναι ο Α9 επεξεργαστής κι όχι η RAM

Πιστευω πως ειναι θεμα ram και οχι soc.

Παντα ειχε δυνατα για την εποχη τους soc η apple. 

Εδω στο 11 Pro που εχω με τα 4gb ram, υπαρχει θεμα διαχειρισης ram οταν ανοιγω την εφαρμογη της καμερας που τραβαει μπολικη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, KostasKri είπε

Εισαι σε λαθος αρθρο! Δεν μιλαμε για desktop λειτουργικα εδω

1) Τα Windows παίζουν ακόμη και σε IoT

2) Την εποχή που η Apple ήταν στο 12%, δεν είχε καν mobile παρουσία.

3) Το iOS παίζει και στο iPad και η Apple ανταγωνίζεται με αυτά ακόμη και τα desktop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tommy^ είπε

Δε γνωριζω τι παιζει Αγγλια, δε με ενδιαφερει κιολας γιατι δε ζω εκει. 

Πιστευω αυτα που μου λες αλλα μου ειναι αδιαφορα. Και στην Αμερικη με διαφορά 2ετη προγραμματα εχω ακουσει που λενε οτι σου βγαινουν πολυ φτηνα και τα iPhone και τα Galaxy, αλλα τι να το κανω εγω εδω στην Ελλαδα; 

Φυσικα και αναφερομαι σε σκρουτζομαγαζα. Αν και σε amazon.de αμα παρακολουθεις στο 2μηνο συνηθως παιζουν καλες προσφορες σε android ναυαρχιδες.

Και στο κατω-κατω, κινητο αγοραζουμε, οχι οικοπεδο να με νοιαζει ΤΟΣΟ η μεταπωλητικη αξια. Οταν σκαμε 1000+ για αγορα, λες να μας σωσουν τα παραπανω 100 ευρω που ισως εχει καλυτερη μεταπωλητικη αξια μια συσκευη εναντι των αλλων;

Η απορία μου ήταν πολύ συγκεκριμένη και απλή και την απάντησες στο bold. Τώρα όσο αναφορά για όλα τα υπόλοιπα που γράφεις τι θες να σου πω? Κι εμένα αδιάφορα μου είναι.

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Η απορία μου ήταν πολύ συγκεκριμένη και απλή και την απάντησες στο bold. Τώρα όσο αναφορά όλα τα υπόλοιπα που γράφεις τι να σου πω? Κι εμένα αδιάφορα μου είναι.

https://www.scrooge.co.uk/s/1202861/Samsung-Galaxy-S10-Dual-128GB.html

ποσο ειπες ?? γκουχουυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alexakos89 είπε

Τι γκούχου? Αν διάβαζες λίγο πιο προσεκτικά αυτό που έγραψα θα καταλάβαινες ότι αναφερόμουν σε επίσημη τιμή λιανικής από κανονικό physical store, εξού και το link που παρέθεσα με το Αγγλικό Carphone Warehouse.

Γι αυτό μετά ρώτησα αν μερικοί που γράφετε για 2μηνο εννοείτε σκρουτζομάγαζα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Arkin είπε

Τα κορυφαια κινητα με amoled ειναι στα 1000+ ως αρχικες τιμες. Μιλησα για 300 ευρω σε android που παιζουν πολλα με amoled οθονες να εχουμε μια συγκριση. Η xiaomi δεν εδωσε ακομα android 10 γιατι εχει θεμα το chrome με το android 10 και κολλαει. Η google πρωτα πρεπει να φτιαξει τις εφαρμογες της και μετα ας δωσει το android 10.

Μια χαρά τρέχω εδώ και κάποιο διάστημα το 10 σε Mi9T Pro. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tommy^ είπε

Πιστευω πως ειναι θεμα ram και οχι soc.

Παντα ειχε δυνατα για την εποχη τους soc η apple. 

Εδω στο 11 Pro που εχω με τα 4gb ram, υπαρχει θεμα διαχειρισης ram οταν ανοιγω την εφαρμογη της καμερας που τραβαει μπολικη.

 

απο περιεργεια καθαρα...τι προβλημα διαχειρισης ακριβως εχει η Ram οταν ανοιγεις την εφαρμογη της καμερας στο 11pro?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα υπολοιπα τα εγραφα οχι απευθυνομενος σε σενα, αλλα γενικα για να μη χαλαμε τις καρδιες μας, τουλαχιστον οχι για την μεταπωλητικη αξια ενος κινητου!

1 ώρα πριν, D.Luffy είπε

Τι γκούχου? Αν διάβαζες λίγο πιο προσεκτικά αυτό που έγραψα θα καταλάβαινες ότι αναφερόμουν σε επίσημη τιμή λιανικής από κανονικό physical store, εξού και το link που παρέθεσα με το Αγγλικό Carphone Warehouse.

Γι αυτό μετά ρώτησα αν μερικοί που γράφετε για 2μηνο εννοείτε σκρουτζομάγαζα.

Η ουσια, φιλε μου, ειναι οτι και στο σκρουτζομαγαζο ιδιο κινητο παιρνεις οποτε το επιχειρημα της επισημης λιανικης τιμης δε στεκει.

 

18 λεπτά πριν, labrosviz είπε

απο περιεργεια καθαρα...τι προβλημα διαχειρισης ακριβως εχει η Ram οταν ανοιγεις την εφαρμογη της καμερας στο 11pro?

Τραβαει πολλη ram και οταν μετα την καμερα παω να επανελθω σε viber ή whatsapp ή κατι βαρυ, τρωω reload στο app.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, stafaf είπε

Το miui είναι τόσο heavily modified skin που δεν καταλαβαίνεις καν ποια έκδοση android τρέχει από κάτω.

Άσε που τα περισσότερα features τα βλέπεις μέσω του miui παρά μέσω της έκδοσης του android.

Οπότε και πρακτικά μιλώντας παίρνεις τα νέα features χωρίς να είναι απαραίτητο να πάρεις και την νέα έκδοση android. 

Καλό-κακό μοντέλο, έτσι δουλεύει η xiaomi. 

Είναι κι αυτό μια προσέγγιση. Πολλοί βολεύονται μ'αυτό το μοντέλο, δεν είναι κατακριτέο. 

Το ότι θα έβλεπα double account troll να ποστάρει, πανομοιότυπα posts στο ίδιο thread ομολογώ ότι με ξεπερνάει (εννοείται ότι δεν αφορά εσένα @Retromaniac). 

 

Το ίδιο ήταν και το πάλαι ποτέ Touchwiz και νυν One UI της Samsung. Κάτι αντίστοιχο επίσης είναι και το Emui της Huawei. Είχαν και έχουν features που το stock Android πρόσθεσε πρόσφατα.

Εδώ όμως μιλάμε καθαρά για Android υποστήριξη, που πίσω στο παρασκήνιο κάνει και άλλες αλλαγές. 

Επεξ/σία από baiosss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Η ουσια, φιλε μου, ειναι οτι και στο σκρουτζομαγαζο ιδιο κινητο παιρνεις οποτε το επιχειρημα της επισημης λιανικης τιμης δε στεκει.

Δεν διαφωνώ στο ότι παίρνεις το ίδιο κινητό. Αυτό έλλειπε.

Όσο αναφορά το επιχείρημα πως ακριβώς δεν στέκει? Ο περισσότερος κόσμος ακόμα από καταστήματα λιανικής ψωνίζει.

"Deals" μπορείς να βρεις παντού και σε όλα τα προιόντα. Δεν νομίζω όμως ότι αυτές οι τιμές μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως ασφαλές μέτρο σύγκρισης για την "αξία" του προιόντος στην αγορά. 

Πχ αν εσύ προσωπικά αποφασίσεις να πουλήσεις τώρα μια οποιαδήποτε συσκευή σου, πως θα προσδιόριζες την τιμή της? Θα την πουλήσεις σύμφωνα με την επίσημη τιμή λιανικής αυτή τη στιγμή ή με το σκρουτζοdeal που βρήκες όταν την αγόρασες?

Υπάρχουν και black markets ή ακόμα και κλεμμένα. Αν είναι έτσι ας πάρουμε εκείνες τις τιμές ως κανονικές και να πούμε ότι ούτε το επιχείρημα των σκρουτζομάγαζων δεν στέκει.

 

 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Δεν διαφωνώ στο ότι παίρνεις το ίδιο κινητό. Αυτό έλλειπε.

Όσο αναφορά το επιχείρημα πως ακριβώς δεν στέκει? Ο περισσότερος κόσμος ακόμα από καταστήματα λιανικής ψωνίζει.

"Deals" μπορείς να βρεις παντού και σε όλα τα προιόντα. Δεν νομίζω όμως ότι αυτές οι τιμές μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως ασφαλές μέτρο σύγκρισης για την "αξία" του προιόντος στην αγορά. 

Πχ αν εσύ προσωπικά αποφασίσεις να πουλήσεις τώρα μια οποιαδήποτε συσκευή σου, πως θα προσδιόριζες την τιμή της? Θα την πουλήσεις σύμφωνα με την επίσημη τιμή λιανικής αυτή τη στιγμή ή με το σκρουτζοdeal που βρήκες όταν την αγόρασες?

Υπάρχουν και black markets ή ακόμα και κλεμμένα. Αν είναι έτσι ας πάρουμε εκείνες τις τιμές ως κανονικές και να πούμε ότι ούτε το επιχείρημα των σκρουτζομάγαζων δεν στέκει.

Δε στεκει διοτι σαν καταναλωτης για το οποιοδηποτε προϊον ή παροχη υπηρεσιας θες να επιλεξεις πρεπει να κανεις ερευνα αγορας και να εξετασεις ολες τις διαθεσιμες επιλογες σου (καταστηματα με επισημες τιμες / σκρουτζομαγαζα / amazon / ενα σωρο ευρωπαϊκα καταστηματα που στελνουν Ελλαδα).

Εδω ο κοσμος εχει ξυπνησει, μπορω να πω, και πλεον αγοραζουν αρκετοι εκτος καταστηματων λιανικης. 

Αν η μοναδικη επιλογη ηταν τα καταστηματα λιανικης τοτε, ναι, θα εστεκε αυτο που λες. 

Εγω και γενικα οι περισσοτεροι εδω στο φορουμ, οταν προκειται να πουλησουμε κινητο κοιταμε φυσικα την κατωτερη τιμη καινουργιου που μπορει να βρει καποιος τη συσκευη μου.

Για παραδειγμα αν θελω να πουλησω ενα S10+ 128GB θα δω οτι στο σκρουτζ εχει περιπου 680 ενω στα καταστηματα λιανικης 1040 (αυτες τις μερες το εχουν σε προσφορα 840 βεβαια) οποτε οταν παω να το πουλησω θα το βαλω χοντρικα 550ευρω. Αν βασιστω σε τιμες καταστηματων λιανικης θα επρεπε να το βαλω χοντρικα 910 (ή 710 τωρα με την προσφορα).

Βλεπεις κανεναν στις αγγελιες να πουλαει μεταχειρισμενο S10+ 128GB 710ευρω ή 910;

Για black markets και κλεμμενα δε γνωριζω, ο,τι εχω παρει απο μελος του Insomnia ειναι "Χαρτι" με τα παραστατικα του.

3 ώρες πριν, EmnIT είπε

Συμφωνώ μαζί σου αν δεν το πάρεις day one και περιμένεις 2-3 μήνες θα είναι εντάξει η τιμή, αλλά όσο και για Ελλάδα το Χ βγήκε στα 1000ε+ αν θυμάμαι καλά από Σκρουτζ μετά από 2 χρόνια το πήρες με 500 στο 1/2 της τιμής του για τσέκαρε κανένα s9 η huawai μοντέλα θα τα πάρεις στο 1/2 της τιμής όχι, αλλά περίπου στο 1/3 της τιμής του σε αυτό ήθελα να καταλήξω. 

1100 εκανε το 64αρι iPhone Χ περιπου και σε 2 χρονια το δινουν 550 περιπου.

Αν επαιρνες S9, οχι τελη Απριλη περιπου που ηρθε Ελλαδα, αλλα Ιουλιο, θα το παιρνες απο σκρουτζομαγαζο 200 ευρω κατω, δηλαδη περιπου ενα 750αρι και στα 2 χρονια θα το πουλουσες 250ευρω.

Για πες μου ποιος εχει τη μεγαλυτερη χασουρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Δε στεκει διοτι σαν καταναλωτης για το οποιοδηποτε προϊον ή παροχη υπηρεσιας θες να επιλεξεις πρεπει να κανεις ερευνα αγορας και να εξετασεις ολες τις διαθεσιμες επιλογες σου (καταστηματα με επισημες τιμες / σκρουτζομαγαζα / amazon / ενα σωρο ευρωπαϊκα καταστηματα που στελνουν Ελλαδα).

Εδω ο κοσμος εχει ξυπνησει, μπορω να πω, και πλεον αγοραζουν αρκετοι εκτος καταστηματων λιανικης. 

Αν η μοναδικη επιλογη ηταν τα καταστηματα λιανικης τοτε, ναι, θα εστεκε αυτο που λες. 

Εγω και γενικα οι περισσοτεροι εδω στο φορουμ, οταν προκειται να πουλησουμε κινητο κοιταμε φυσικα την κατωτερη τιμη καινουργιου που μπορει να βρει καποιος τη συσκευη μου.

Για παραδειγμα αν θελω να πουλησω ενα S10+ 128GB θα δω οτι στο σκρουτζ εχει περιπου 680 ενω στα καταστηματα λιανικης 1040 (αυτες τις μερες το εχουν σε προσφορα 840 βεβαια) οποτε οταν παω να το πουλησω θα το βαλω χοντρικα 550ευρω. Αν βασιστω σε τιμες καταστηματων λιανικης θα επρεπε να το βαλω χοντρικα 910 (ή 710 τωρα με την προσφορα).

Βλεπεις κανεναν στις αγγελιες να πουλαει μεταχειρισμενο S10+ 128GB 710ευρω ή 910;

Για black markets και κλεμμενα δε γνωριζω, ο,τι εχω παρει απο μελος του Insomnia ειναι "Χαρτι" με τα παραστατικα του.

Άρα εάν το είχες αγοράσει από μεγάλο κατάστημα 1000 ευρώ, δεν πρόκειται να το πουλήσεις ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, baiosss είπε

Άρα εάν το είχες αγοράσει από μεγάλο κατάστημα 1000 ευρώ, δεν πρόκειται να το πουλήσεις ποτέ.

θα το πουλήσεις με μεγαλύτερη χασούρα αν σώνει και καλά θες να το δώσεις. Απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, baiosss είπε

Άρα εάν το είχες αγοράσει από μεγάλο κατάστημα 1000 ευρώ, δεν πρόκειται να το πουλήσεις ποτέ.

Θα το πουλησεις με μεγαλυτερη χασουρα αρχηγε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...