Προς το περιεχόμενο

Το iOS 14 θα υποστηρίζει όλες τις συσκευές της Apple που σήμερα τρέχουν το iOS 13


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, tommy^ είπε

Και για να σχολιασω και το θεμα, ειναι γνωστη η πολυετης υποστηρικη της Apple, το θεμα ειναι οτι καποιες φορες στα παλαιοτερα μοντελα γινεται σφαγη στις επιδοσεις τους.

Λογικο και αναμενομενο αυτο,κυριως για το τελευταιο μοντελο σε υποστηριξη. Γιατι ανεβαινουν σε απαιτησεις και οι ιδιες οι εφαρμογες εκτος των αλλων.

Σκεψου το σαν να πας να περασεις ενα καινουργιο και με αυξημενες απαιτησεις παιχνιδι σε ενα παλιοτερο Iphone,πχ το Iphone 6.

Θα σου γονατισει το κινητο οπως καταλαβες.

Επισης οσο καλυτερη διαχειριση και να κανει το Ios στις εφαρμογες,τα 2gb ram δεν θα κανουν μια ζωη θαυματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το μόνο πράγμα που μπορεί να μιλήσει η Apple είναι οι ενημερώσεις. Τωρα για τις επιδόσεις, λογικό είναι να πέφτει το κινητό όταν βγαίνουν νέα λογισμικά. Το νέο δεν προορίζεται για το 6s, αλλά για το τελευταίο μοντέλο. Ας αγοράσει ο καθένας με το κριτήριο του. Άλλοι βάζουν πρώτα αναβαθμίσεις, άλλοι πρώτα επιδόσεις και χαρακτηριστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Λογικο και αναμενομενο αυτο,κυριως για το τελευταιο μοντελο σε υποστηριξη. Γιατι ανεβαινουν σε απαιτησεις και οι ιδιες οι εφαρμογες εκτος των αλλων.

Σκεψου το σαν να πας να περασεις ενα καινουργιο και με αυξημενες απαιτησεις παιχνιδι σε ενα παλιοτερο Iphone,πχ το Iphone 6.

Θα σου γονατισει το κινητο οπως καταλαβες.

Επισης οσο καλυτερη διαχειριση και να κανει το Ios στις εφαρμογες,τα 2gb ram δεν θα κανουν μια ζωη θαυματα.

Λογικο και αναμενομενο, απλα αντι να του δινεις την τελευταια εκδοση με κινδυνο να το γονατισεις, θα μπορουσες π.χ. να το διατηρεις σε παλαιοτερη εκδοση iOS δινοντας μονο security patches οπως γινεται στο android.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, IT chef είπε

μία από τις μεγαλύτερες εταιρείες ανακοινώνει νέα έκδοση λειτουργικού,και μια πιθανη λίστα των συσκευών  που θα την πάρουν.

Δύο σελίδες ΜΟΛΙΣ, μετά,η συζήτηση μαίνεται γύρω  από ενα λειτουργικο που δεν υπάρχει πια,μια κινέζικη εταιρεία,μια συσκευή που έκανε μπαμ,ενώ πρώτο σχόλιο είναι από έναν που χρειάστηκε 4(;) update για να τρέξει σωστά το ιος13,να πανηγυρίζει .

Ευλόγησον.

Ον τοπικ,ας δούμε τι καινοφανές προσφέρει,γιατί τα τελευταία χρόνια έχω δει μόνο features που υπήρχαν σε άλλα λειτουργικά χρόνια τώρα,και κάτι εμοτζι που κουνιούνται.Και προβλήματα.

Αιχμή του δόρατος δηλαδή...

Εγώ πάλι είδα χαρακτηριστικά όπως το dark Mode και χειρισμό αλλά I phone x με gestures να υιοθετούνται από το Android. 
 Και μιλάω για το επίσημο Android.

Κάνω λάθος ;

 Ο ένας πέρνει από τον άλλο . Έτσι γίνεται.Μην βλέπετε μόνο ο,τι σας συμφέρει .

 Το θέμα είναι το πως δουλεύει το κάθε λειτουργικό και δεν μιλάω τον πρώτο χρόνο κυκλοφορίας μιας συσκευής , αλλά μετά από τρία και τέσσερα χρόνια ..

 Και το 6s τη 13 έκδοση την τρέχει νερό ...

 Ο,τι και αν λέτε και γράφετε αν η συσκευή έχει σωστή μπαταρία το κινητό δουλεύει κάτι παραπάνω από αξιοπρεπή ..

 Και το λέω εγώ που έχω δουλέψει αρκετά το 6s στη δεκατρία έκδοση όχι ο ένας που άκουσε και ο άλλος που του είπε αυτός που άκουσε ...

Επεξ/σία από Chris_BMW
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Εγώ πάλι είδα χαρακτηριστικά όπως το dark Mode και χειρισμό αλλά I phone x με gestures να υιοθετούνται από το Android. 
 Και μιλάω για το επίσημο Android.

Κάνω λάθος ;

 Ο ένας πέρνει από τον άλλο . Έτσι γίνεται.Μην βλέπετε μόνο ο,τι σας συμφέρει .

 Το θέμα είναι το πως δουλεύει το κάθε λειτουργικό και δεν μιλάω τον πρώτο χρόνο κυκλοφορίας μιας συσκευής , αλλά μετά μετά από τρία και τέσσερα χρόνια ..

 Και το 6s τη 13 έκδοση την τρέχει νερό ...

 Ο,τι και αν λέτε και γράφετε αν η συσκευή έχει σωστή μπαταρία το κινητό δουλεύει κάτι παραπάνω από αξιοπρεπή ..

 Και το λέω εγώ που έχω δουλέψει αρκετά το 6s στη δεκατρία έκδοση όχι ο ένας που άκουσε και ο άλλους που του είπε αυτός που άκουσε ...

Το περιφημο dark mode υπηρχε και πολυ πιο παλια απο το φετινο iPhone. Ασε που το επανεφερε η samsung με τα themes της πριν το φετινο iPhone. Για να φανταστεις το Galaxy S2 ειχε ολο το μενου σε μαυρο aka dark mode.

Επισης τα πολυδιαφημισμενα gestures τα οποια οντως εχουν την καλυτερη υλοποιηση τους στα iPhone, δεν ειναι τωρινη ανακαλυψη, αλλα αρκετα παλαιοτερη, σιγουρα απο το Nokia N9 του 2011 που ετρεχε meego αλλα, αν δεν απατωμαι, υπηρχε και σε ακομα παλαιοτερο mobile OS.

Ναι οι υλοποιησεις της Apple ειναι κατα 99% οι καλυτερες, αλλα δεν καινοτομει, ουτε φερνει κατι καινουργιο. Απλα επαναφερει με αριστη εκτελεση.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tommy^ είπε

Δε στεκει διοτι σαν καταναλωτης για το οποιοδηποτε προϊον ή παροχη υπηρεσιας θες να επιλεξεις πρεπει να κανεις ερευνα αγορας και να εξετασεις ολες τις διαθεσιμες επιλογες σου (καταστηματα με επισημες τιμες / σκρουτζομαγαζα / amazon / ενα σωρο ευρωπαϊκα καταστηματα που στελνουν Ελλαδα).

Εδω ο κοσμος εχει ξυπνησει, μπορω να πω, και πλεον αγοραζουν αρκετοι εκτος καταστηματων λιανικης. 

Αν η μοναδικη επιλογη ηταν τα καταστηματα λιανικης τοτε, ναι, θα εστεκε αυτο που λες. 

Εγω και γενικα οι περισσοτεροι εδω στο φορουμ, οταν προκειται να πουλησουμε κινητο κοιταμε φυσικα την κατωτερη τιμη καινουργιου που μπορει να βρει καποιος τη συσκευη μου.

Για παραδειγμα αν θελω να πουλησω ενα S10+ 128GB θα δω οτι στο σκρουτζ εχει περιπου 680 ενω στα καταστηματα λιανικης 1040 (αυτες τις μερες το εχουν σε προσφορα 840 βεβαια) οποτε οταν παω να το πουλησω θα το βαλω χοντρικα 550ευρω. Αν βασιστω σε τιμες καταστηματων λιανικης θα επρεπε να το βαλω χοντρικα 910 (ή 710 τωρα με την προσφορα).

Βλεπεις κανεναν στις αγγελιες να πουλαει μεταχειρισμενο S10+ 128GB 710ευρω ή 910;

Για black markets και κλεμμενα δε γνωριζω, ο,τι εχω παρει απο μελος του Insomnia ειναι "Χαρτι" με τα παραστατικα του.

1100 εκανε το 64αρι iPhone Χ περιπου και σε 2 χρονια το δινουν 550 περιπου.

Αν επαιρνες S9, οχι τελη Απριλη περιπου που ηρθε Ελλαδα, αλλα Ιουλιο, θα το παιρνες απο σκρουτζομαγαζο 200 ευρω κατω, δηλαδη περιπου ενα 750αρι και στα 2 χρονια θα το πουλουσες 250ευρω.

Για πες μου ποιος εχει τη μεγαλυτερη χασουρα;

Day one μεγαλύτερη χασούρα έχεις στο σαμυ αν πχ Έπαιρνε  κάποιος το iPhone X 5 μήνες μετά θα το έβρισκε καινούργιο στα 900ε μετά από 2 χρόνια το δονεί 550ε δλδ -350 το σαμυ στα 750ε όπως λες το δίνεις 250ε άρα είσαι στο -500 πρέπει να υπολογίζεις και το χρονικό π το παίρνεις όπως και να το βάλεις κάτω χαμένος είσαι όχι στο iPhone. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, EmnIT είπε

Day one μεγαλύτερη χασούρα έχεις στο σαμυ αν πχ Έπαιρνε  κάποιος το iPhone X 5 μήνες μετά θα το έβρισκε καινούργιο στα 900ε μετά από 2 χρόνια το δονεί 550ε δλδ -350 το σαμυ στα 750ε όπως λες το δίνεις 250ε άρα είσαι στο -500 πρέπει να υπολογίζεις και το χρονικό π το παίρνεις όπως και να το βάλεις κάτω χαμένος είσαι όχι στο iPhone. 

Αυτο λεω βρε boy!

Αν ψωνισεις day 1 εχεις μεγαλυτερη χασουρα σε android.

Αν κανεις υπομονη 2 μηνες μετα τη release date τοτε το πιο πιθανο ειναι να εχεις λιγοτερη χασουρα σε android!

Επισης αν επαιρνε καποιος καινουργιο το iPhone X 2 μηνες μετα την κυκλοφορια του, κατα 99% θα το εβρισκε στην ιδια αρχικη τιμη των 1100€.

Μετα απο 5 μηνες κυκλοφοριας το iPhone σε σκρουτζ θα εχει πεσει κανα 150αρι ενω το android μετα απο 5 μηνες θα εχει πεσει πανω απο 300 ευρω χαλαρα.

Επεξ/σία από tommy^
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα ακούω βερεσε. Δεν  μου λειπει κατι απο το κινητο μου ωστε να θελω να το αναβαθμισω. ποσο μαλλον οταν ειναι το se και αρα διατρεχει μεγαλο κινδυνο η αναβαθμιση να ειναι υποβαθμιση. καλο θα ταν να δωσει ενα νεο se γιατι το υπαρχον παλιωνει σιγα αιγα και τα αλλα μοντελα ειναι και ακριβα και μεγαλα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Chris_BMW said:

Εγώ πάλι είδα χαρακτηριστικά όπως το dark Mode και χειρισμό αλλά I phone x με gestures να υιοθετούνται από το Android. 
 Και μιλάω για το επίσημο Android.

Κάνω λάθος ;

Ναι.Δεν τα παρουσίασε πρώτη η απλ.

Αλλά δεν έχει και σημασία.Καλα έκανε και η μεν και η δε που τα υιοθέτησαν.

Για να απαντήσω και στο φίλο που αναφέρθηκε σε kernel updates,ποια ήταν η τελευταία παρουσίαση που εξηγήθηκε κάποιο τεχνικό κομμάτι του ιός;

Βγήκε στο 13 και είπε, κόσμε της τεχνολογίας,άλλαξα αυτό και αυτό για αυτό;Όχι.

Βγήκε μετά και είπε,ε να ,αλλάξαμε πολλά στον πηγαίο κώδικα και(τα κάναμε σκατα) για αυτό δουλεύουμε συνεχώς πάνω στη βελτίωση του.

Πες το από την αρχή,να μη γίνω άλφα τεστερ.Και με το ζόρι,γιατί αν θες security updates,θα κατεβάσεις το νέο ιος,θες δε θες.

Παρουσίασε το 10,και έκανε ολόκληρο θέμα τα εμότζι.Ολοκληρο λειτουργικό,και η παρουσίαση αφορούσε κινούμενες φατσούλες.Θυμαμαι το άρθρο εδώ μέσα.

Και στο Μάκος,τα πράγματα είναι τα ίδια και χειρότερα.Πράγματα που έχει το λινουξ δέκα χρόνια τώρα,εμφανίζονται σαν την ανακάλυψη του τροχού.

Και καλά κάνει και τα υιοθετεί.

Αλλά μόνο μάρκετινγκ κάνει καλό,και όσο δε το αντιλαμβανόμαστε,θα πανηγυρίζουμε για κάθε bugos,και θα τσακωνόμαστε για κάθε πληκτρολόγιο που χαλάει,για κάθε συσκευή που λυγίζει,για κάθε τηλέφωνο που δε κρατάμε σωστά,και αυτοί θα βγάζουν εκατομμύρια από κακοπληρωμένους ανήλικους και λοβοτομημένα φανμποις.

Αντίστοιχα,μπορώ να γράψω και για τους άλλους,απλά το θέμα έιναι απλ.

Επίσης,στο θέμα 4*250 ή 1*1000,κανείς δεν συνυπολιζει το περιβαλλοντικο κόστος.

Ναι θα έχεις τελευταία συσκευή,αλλά αυτό σημαίνει πως η παλιά,πάπαλα.

Καινούργια σπάνια μέταλλα,καινούργιες σπάνιες γαίες, εργατοώρες, αποστολές, πετρελαία και και και....

Αντί να απαιτούμε το νέο μας αντροιντ με τα 8 γβ ραμ και επεξεργαστή με ΑΙ που κανουν κατι χ64 να ντρέπονται,να είναι αξιόμαχο για τα επόμενα 4-5 χρόνια,και να έχει σχεδίαση που να επιτρέπει εύκολη επιδιόρθωση,την λέμε στους απέναντι ,που δίνουν το πενταπλάσιο πόσο για συσκευές που αποδεδειγμενα δεν είναι πιο ποιοτικές,αλλά τουλάχιστον υποστηρίζονται softwarικα για πάνω από τα 2 χρόνια που έχει ένα μέσο android.

Και όχι,to XDA ,δεν είναι λύση.Για εμένα ναι,αλλά αν ρωτήσω τον κουμπάρο με το αιφον Χ ή τον φίλο με το σ8 τι κάνει η συσκευή τους,παραγγέλνει πίτσες χωρίς να σηκωθούν από τον καναπέ,θα μου πουν.

Αλλά εδώ εμείς που ξέρουμε κάτι παραπάνω ,σε θέμα με τρύπες στο σαφάρι,κοιτάμε να πούμε "μιλάει το σουρωτηρι ο κρομ" και σε θέμα με νέο ιός,τι στραβά έχουν οι απέναντι,με το 90 % της αγοράς.

Ό,τι πληρώνεις παίρνεις,ποσταρε κάποιος.

Το θέμα είναι,ποιος πληρώνει,και είναι ξεκάθαρο από τα σχόλια,πως αυτός που πληρώνει,δε ξέρει τι παίρνει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, NorgeMan είπε

Το  iPad mini 4 με ποια λογική είναι εκτός;;;

Με την λογική της παλιας γενιας επεξεργαστή. Τρέχει σειρά Α8 μαζι με το ipad. Το iphone 6 με Α8 δεν αναβαθμίστηκε καν στο ios 13.

Στην ουσία η apple υποστηρίζει πλέον απο Α9 και πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως στο 6s plus μια χαρά τρέχει το iOS 13, το κινητό είναι πολύ πιο γρήγορο σε όλες τις διεργασίες. Δεν ξέρω που ακριβώς βρήκατε μειωμένες επιδόσεις σε παλιά μοντέλα iPhone με νέα έκδοση iOS. Μάλιστα κάθε έκδοση αύξανε την ταχύτητα της συσκευής, το μόνο μείζων που μπορεί να δει κάποιος είναι η μειωμένη απόδοση μπαταρίας που έχει να κάνει φυσικά και με την παλαιότητα, όπου με μια αυθεντική και θα είναι μια χαρά. Όσοι εκπλήσσονται που κάποιοι έχουν εξαρια, πεντάρια κτλ δε ξέρω σε τι κόσμο ζουν και με ποιους συναναστρέφονται. Εγώ που συναναστρέφομαι με την υποτίθεται υψηλά οικονομική τάξη με το ζόρι να δω κανα X, πιο πολλοί έχουν επταρια και οκταρια. Όποτε ναι, σας εκπλήσσει αλλά εκτός των χρημάτων δεν υπερχει κανένας λόγος για τον μέσο χρήστη να αγοράσει νέο μοντέλο iPhone, εφόσον το παλιό πάει σφαίρα. Μόνο κάτι ψωνάρες του ινστραγκαμ να πάρουν το νέο iPhone για την κάμερα

Επεξ/σία από Macosj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/1/2020 στις 7:01 ΜΜ, BackFromHell είπε

Αν και δεν ειναι επισημο, δεν θα μου φανει και καθολου παραξενο αν τελικα ειναι αληθεια. Η apple (και) στο κομματι αυτο ειναι σε αλλο επιπεδο απο καθε ανταγωνιστη.

Επισης πολυ βασικο ειναι οτι ετσι χτιζεται σχεση εμπιστοσυνης αναμεσα σε πελατη-brand. Οταν αλλοι δεν ξερεις αν θα βγαλουν πανω απο 2 updates, και γενικα αγοραζεις παιζοντας κορωνα γραμματα, εδω ξερεις οτι η συσκευη σου δεν προκειται να μεινει χωρις updates την επομενη 5ετια.

Και δεν μιλαμε για updates για τα ματια του κοσμου, ουτε μιλαμε για updates που αχρηστευουν μια παλια συσκευη.

Τελος, αυτο το τοπικ ειναι τροφη για σκεψη για οσους λενε οτι τα iphones ειναι πανακριβα. Σε βαθος 5ετιας θα πρεπει να εχεις αλλαξει τουλαχιστον 2 android κινητα αν μιλαμε για midrange ή ναυαρχιδα, και τουλαχιστον 3 αν μιλαμε για entry level. Σε iphone βγαζεις 5ετια χαλαρα, αν δεν σε ενδιαφερει να αναβαθμιζεις συνεχως. Ας κανει καποιος τη σουμα εξοδων για κινητα σε αυτο το χρονικο διαστημα και συζηταμε ξανα μετα για το κοστος των iphones.

Παιδιά τα πράγματα είναι απλά.

Τέλος 2014 πήρα το iPhone 6-64.Μετά απο 5 χρόνια και δύο μήνες πρόσφατα πήρα καινούριο iPhone 11.Το παλιό το έδωσα στην μάνα μου με ios 12.Δουλεύει μια χαρά και θα δουλεύει για τουλάχιστον δύο χρόνια ακόμα.

Μόνο μια μπαταρία άλλαξα (τότε με το πρόγραμμα αλλαγής της Apple).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πεθερός μου 5S και η πεθερά μου με 6S (παλιά δικά μου) ακόμα παίρνουν updates. Εκπληκτικό support και δεν ειναι τυχαίο που είναι για χρόνια στην κορυφή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...