Προς το περιεχόμενο

Αξιζει να αγορασω καινουρια καρτα γραφικων;


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω το συστημα που φαινεται στην φωτογραφια. Αξιζει να αγορασω καποια καινουρια καρτα γραφικων, ωστε να παιζω τα καινουρια παιχνιδια ή να περιμενω οταν θα ξαναφτιαξω καινουριο συστημα απο την αρχη; Σκεφτομουν για καμια RX 5700. Για να κρατησει κανα 5αρι χρονια, οπως μου κραταει και η GTX 770 μεχρι στιγμης, αν και δεν εχω παιξει καποιο σοβαρο παιχνιδι μεχρι στιγμης. Αυτο τον μηνα αγορασα καινουριο SSD 1ΤΒ και ξεκινησα να βαζω παιχνιδια! 2k, 4k gaming προς το παρον δεν με ενδιαφερει. Οι καρτες δεν εχουν θεμα συμβατοτητας οπως συμβαινει με τις μνημες,μητρικη,επεξεργαστη, σωστα;

image.png.09469ee8f2414b60819202a9f4bb2437.png

 

 

Αν και το bottleneck calculator δειχνει οτι θα εχω προβλημα. Οντως;

 

https://pc-builds.com/calculator/Core_i5-4670K/Radeon_RX_5700_XT/0uZ14jf2/8/

 

**  Ακομα και με την RX 580 δειχνει οτι θα εχω πιθανοτητα για bottleneck, οποτε μαλλον δεν αξιζει η αγορα καρτας γραφικων.. **

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σύντομη απάντηση: Όχι δεν αξίζει να βάλεις τόσο δυνατή και ακριβή κάρτα αν δεν έχεις σκοπό να αλλάξεις και τα υπολοιπα σύντομα. 

Μπορώ να αναφέρω και προσωπική εμπειρία, αφού είχα σχεδόν ίδιο σύστημα με εσένα. 4670Κ, GTX 770 και 16gb ram (διπλάσια δηλαδή από εσένα). Αλλάξα σε 1660ti την άνοιξη. Tα fps ανεβηκαν σημαντικά, αλλά σε κάποια βαρια παιχνίδια τα frame drops λογω επεξεργαστή δεν τα γλυτώνεις. Πριν λίγους μήνες αλλαξα και το υπολοιπο σύστημα και πήγα σε Ryzen 3600. Τότε κατάλαβα περισσότερο την διαφορά από την κάρτα. Τα frame drops στα βαρια games σταμάτησαν εντελώς. Σαν μ.o. σε άλλα ανέβηκαν λίγο (τύπου 10-20%) άλλα σε κάποια πολύ παραπάνω (τύπου 50%+).  Γενικά δηλαδή, η κάρτα δεν αξιοποιούνταν σωστά όσο είχα τον παλιο επεξεργαστή.

Να πας σε ακόμα δυνατότερη κάρτα από την 1660 ti δεν έχει τόσο νόημα αν έχεις σκοπό να κρατήσεις το υπολοιπο σύστημα ως έχει. Προσωπικά, αν δεν θες να κάνεις άλλες αλλαγές, θα έλεγα max να πας σε καμια 1660/1660 super.  Αν θες βάλε και άλλα 8gb ram που λογικά θα τα βρεις φτηνά, γιατί τα 8 σε πολλά παιχνίδια είναι οριακά.

Επεξ/σία από TheMechanic1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε οταν λες βαρια παιχνιδια; Το πιο βαρυ που εχω βαλει φαντασου ειναι το watch dogs, γενικα δεν επαιζα παιχνιδια ολα αυτα τα χρονια παρα τα κλασσικα wow, lol και cs:go. Δλδ παιχνιδια οχι απαιτητικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για wow, lol, cs, ένας λόγος παραπάνω να μην ασχοληθείς καν με upgrade αυτή τη στιγμή για να τα αλλάξεις όλα μαζί κάποια στιγμή. Φαντάζομαι αυτά θα τρέχουν και τώρα μια χαρά. 

Όταν λεω πιο βαρια games εννοω παιχνίδια τύπου Shadow of the tomb raider, Resident evil, Hellblade. Dishonored 2 κτλ. Σε όλα αυτά είχα μικροκολήματα και frame drops λόγω επεξεργαστή ακόμα και όταν άλλαξα κάρτα. Ειδικά στο Tomb raider υπήρχαν σημεία που τα fps drops ήταν μεγάλα και πολύ αισθητά (πχ όταν είχε πολλά εφε ή σε κατοικημένες περιοχες). Όλα αυτά διορθώθηκαν οταν άλλαξα και επεξεργαστή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλεον σκοπευω να ασχοληθω με σοβαρα παιχνιδια, για αυτο και ρωταω για αναβαθμιση καρτας γραφικων. Αλλα και στα high settings να μην τα παιζω, δεν εχω θεμα. Τωρα να αγορασω ακομα 8gb ram, δλδ να δωσω 45-50 ευρω για μνημες που θα ειναι αχρηστες μελλοντικα, λιγο δυσκολο. Το πολυ-πολυ να αγορασω μονο μια 4αρα ακομη και να εχω συνολικα 12gb ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα περισσότερα settings την κάρτα γραφικών επιβαρύνουν οπότε ακόμα και να τα κατεβάσεις, αν τα frame drops είναι λόγω επεξεργαστή, είναι πολύ πιθανό να μην τα γλυτώσεις. Γενικά, δική σου απόφαση είναι, αλλά 5700 με 4670Κ καλό ταιριασμα δεν είναι. Η λογική λέει ή τα αλλάζεις όλα ή πας σε κάτι μικρότερο σε κάρτα. 

Επεξ/σία από TheMechanic1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πούλα τον i5 όσο προλαβαίνεις. Υπάρχουν ακόμα αρκετά θύματα αγοραστές.

Στήνεις πλατφόρμα αξιώσεων με ψίχουλα τη σήμερον. 

οικονομικό Β450, r5 2600(Χ) και 16gb 3200c16 πάνε γύρω στα 240-250, μείον όσα πιάσεις από την πώληση.

Αν είναι ανάγκη κόβεις και λίγο από την gpu, αντί για 5700 πας σε 5600ΧΤ, 2060 ή μέχρι 1660super/ti ανάλογα πόσο σε παίρνει χρηματικά.

 

 

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκεφτομαι για rx580 ή 1660ti, τι λετε; Ισως βαλω και ακομα 8gb ram. Λογικα θα πρεπει να κανω και OC τον επεξεργαστη στα 4,4.

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Σκεφτομαι για rx580 ή 1660ti, τι λετε; Ισως βαλω και ακομα 8gb ram. Λογικα θα πρεπει να κανω και OC τον επεξεργαστη στα 4,4.

Μια rx580 της προκοπής κοστίζει ~170€ https://www.skroutz.gr/s/16151216/Asrock-Radeon-RX-580-8GB-Phantom-Gaming-D-OC-90-GA0M00-00UANF.html
αντίστοιχα μια 1660ti της προκοπής κοστίζει 270€ https://www.skroutz.gr/s/17547463/Zotac-GeForce-GTX-1660-Ti-6GB-Gaming-ZT-T16610F-10L.html

Πως ακριβώς τις βάζεις στην ίδια ζυγαριά ? 

270€ για 1660τι δεν θα τα έδινα, εφόσον σκοπεύεις να φτάσεις τόσο ψηλά κάνε τη καρδιά σου πέτρα και το πορτοφόλι σου φτωχότερο και πάρε 2060 ή 5600xt (θα διορθώσει  η τιμή της σύντομα, κάτω απο 300€)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα με τον επεξεργαστη που εχω, θα υπαρχουν αρκετα προβληματα.. Βασικα μαλλον θα αγορασω την 1660 super, καλυτερη τιμη σε σχεση με την ti και ελαχιστη διαφορα στην αποδοση. Σκεφτομαι για την παρακατω υλοποιηση, τι λετε;

https://www.msystems.gr/index.php?category=1625&product=28865

 

Οσο για τις τιμες που λες, ειναι πιο ακριβες, αφου στο skroutz τα καταστηματα που τις εχουν σε αυτη τιμη, δεν εχουν αποθεμα. Στα 200+ παιζει η rx280 και η υλοποιηση της 1660ti δεν εχει αποθεμα + δεν ειναι και ο,τι καλυτερο με την ψυξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

293 ευρώ για 1660 super προφανώς και δεν αξίζει. Γενικά η 1660 super είναι μια καλή μέση λύση για την περίπτωση σου, αλλά δεν αξίζει να πας πάνω από 230-250 ευρώ. Αμα ειναι να φτάσεις τα 300 πάρε άλλη.

Το απόθεμα  απο την δική μου εμπειρία είναι κάτι αδιαφορο αν παραγγείλεις από αξιοπιστο κατάστημα. Τα καλά καταστήματα στο skroutz που λένε συνήθως 4-10 μέρες, όσες φορές παρήγγειλα ήταν συνεπέσταστα και σε λιγότερο από βδομάδα τα είχα, κάποιες φορές και σε 3,4 μέρες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα το θεμα ειναι εαν παρω αλλη καρτα γραφικων με 300+ θα πρεπει να αλλαξω και υπολογιστη. Ενω ανετα μπορω να βγαλω λιγα χρονια με την 1660 super. Οποτε, γιατι οχι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Ναι αλλα το θεμα ειναι εαν παρω αλλη καρτα γραφικων με 300+ θα πρεπει να αλλαξω και υπολογιστη. Ενω ανετα μπορω να βγαλω λιγα χρονια με την 1660 super. Οποτε, γιατι οχι;

Καταλαβαίνεις ότι τα 300 δεν είναι hard limit έτι; Δεν ειναι τα 293 οκ και τα 310 άσχημα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...