Προς το περιεχόμενο

Αξιζει να αγορασω καινουρια καρτα γραφικων;


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Και γιατι να μην κρατησω το συστημα και να αγορασω απλα την 1660 super;

Υπολογιστη δεν θελω να αγορασω προς το παρον, με καλυπτει σε ολα.

Απλά στο προτείνω γιατί η διαφορά στο κόστος δεν είναι όσο μεγάλη μάλλον πιστευεις και θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα. 

Ξεκίνα αφού θες να το κάνεις με τον τρόπο σου με την κάρτα, και βλέπεις στην πορεία αν σε ικανοποιεί στα games που παίζεις. Αλλά καλύτερα μην δώσεις 300 ευρώ για 1660 super 😉.

Επεξ/σία από TheMechanic1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Δύο κλικ έκανα στην τύχη, ff xiv στατερίλα τραγική και kingdom come deliverance έφτασα λίγο πριν την επιληψία.

Αν στα 25 παιχνίδια τα 2 είναι πρόβλημα και πάλι καλά να λες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elpaso1 είπε

 

  

Και γιατι να μην κρατησω το συστημα και να αγορασω απλα την 1660 super;

Υπολογιστη δεν θελω να αγορασω προς το παρον, με καλυπτει σε ολα.

Ε δεν γίνεται να αγοράσεις τη 1660 super στην τιμή της 2060 αυτό σου εξηγούμε τόση ώρα.
Επίσης συνεχίζω να μην καταλαβαίνω τι ακριβώς φοβάσαι στη δυνατή κάρτα ?
Η δυνατή μπορεί να γίνει 580, 1660 super , ti κλτ, κλτ,  με χίλιους 2 τρόπους: βάζεις ένα limiter, κόβεις ρολόγια, power limit κτλ κτλ αν πραγματικά αντιμετωπίσεις τόσο τρελο bottleneck αλλά στο τέλος της ημέρας συνεχίζεις να έχεις τη δύναμη όποτε τη χρειαστείς (σύντομα αν σκοπεύεις να ασχοληθείς με καινούργια παιχνίδια)....

Όλα αυτά ισχύουν όσο σκοπεύεις να δώσεις 300 για 1660.. Είναι εντελώς άλλη συζήτηση αν η 1660 έχει λογική τιμή   

3 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

καλά δεν το είδα όλο 😋

ούτε εγώ :P αλλά όσα είδα μια χαρά τα πήγαινε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν σε παίρνει να πάρεις καινούργια και δεν θέλεις μεταχειρισμένη θα έλεγαν να πάρεις μια Asrock Radeon RX 590 8GB Phantom Gaming X OC καινούργια κάρτα στα 210ευρώ για να έχεις και εγγύηση (με οτι αυτό εξυπακούεται)και θα παίζεις άνετα και τα επόμενα χρόνια σε 1080p η και ακόμη και 1440p ικανοποιητικά, αν θελήσεις να αναβαθμίσεις το σύστημα,αλλιώς ψάξε για ευκαιρία η περίμενε μερικούς μήνες ακόμη... 😏

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως η καλυτερη εκδοση της 1660 super με τους 3 ανεμιστηρες και τον καλυτερο χρονισμο εχει 259 και οχι 300+.

Η rx590 στο skroutz βλεπω πολλες κακες βαθμολογιες σε ορισμενες υλοποιησεις. Επισης καποια παιχνιδια που κοιταω δεν μπορει να τα παιξει στα 60fps σε 1080p.

H 1660 super εχει αποδοσεις +15% καλυτερες απο την RX290 με λιγοτερο απο 50 ευρω. Αν και οι συγκεκριμενες εκδοσεις της RX εχουν αθλιες βαθμολογιες. Οι καλες εκδοσεις της, εχουν ιδια τιμη με την 1660 super.

Αμα βρω σε αγγελια την 1660 super θα την αγορασω. Θα περιμενω λιγο καιρο ακομα.

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/1/2020 στις 10:21 ΜΜ, elpaso1 είπε

Εχω το συστημα που φαινεται στην φωτογραφια. Αξιζει να αγορασω καποια καινουρια καρτα γραφικων, ωστε να παιζω τα καινουρια παιχνιδια ή να περιμενω οταν θα ξαναφτιαξω καινουριο συστημα απο την αρχη; Σκεφτομουν για καμια RX 5700. Για να κρατησει κανα 5αρι χρονια, οπως μου κραταει και η GTX 770 μεχρι στιγμης, αν και δεν εχω παιξει καποιο σοβαρο παιχνιδι μεχρι στιγμης. Αυτο τον μηνα αγορασα καινουριο SSD 1ΤΒ και ξεκινησα να βαζω παιχνιδια! 2k, 4k gaming προς το παρον δεν με ενδιαφερει. Οι καρτες δεν εχουν θεμα συμβατοτητας οπως συμβαινει με τις μνημες,μητρικη,επεξεργαστη, σωστα;

image.png.09469ee8f2414b60819202a9f4bb2437.png

Αν και το bottleneck calculator δειχνει οτι θα εχω προβλημα. Οντως;

https://pc-builds.com/calculator/Core_i5-4670K/Radeon_RX_5700_XT/0uZ14jf2/8/

**  Ακομα και με την RX 580 δειχνει οτι θα εχω πιθανοτητα για bottleneck, οποτε μαλλον δεν αξιζει η αγορα καρτας γραφικων.. **

εχω τον ιδιο ακριβως επεξεργαστη και εχω 5700 (ΧΤ bios). το μπουκαλι που πεφτει ειναι απιστευτο, παιχνιδια που ελεγα θα μπορουσα να τα παιξω ανετα με το ζορι πιανουν 60αρια..

γνωμη μου φτιαξε ενα φτηνο κομπο μητρικη μνημη μαζι με 2600 και 570. πολυ καλυτερες επιδοσεις θα χεις απ το να αγορασεις οποιαδηποτε δυνατη καρτα σε τοσο αδυναμο επεξεργαστη

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μένα αν δεν σκοπεύεις μέσα στα επόμενα 1-2 χρόνια να αναβαθμίσεις και τα υπόλοιπα κομμάτια παίρνεις κάτι από τα παρακάτω (τα βάζω με συγκεκριμένη σειρά ανάλογα με το που θα έδινα προτεραιότητα εγώ):

1) Μεταχειρισμένη 570/580 στα 90-130ε. Οι κάρτες είναι ό,τι πρέπει για 1080p /60fps gaming (με ίσως κάποιες υποχωρήσεις σε τελευταίους τίτλους). Απόλυτο vfm για αυτό που ψάχνεις. 

2) Υπάρχει και η 590 η οποία όμως για εμένα δεν αξίζει αν είναι πάνω από 140ε max γιατί απλά είναι μια ΟCed 580 (+5% διαφορά). 

3) 1650S μέχρι 160-180. Οι επιδόσεις θα είναι παρόμοιες με τις 570/580, ωστόσο έχει πολύ μικρότερη κατανάλωση και πρόκειται για μια κάρτα τελευταίας γενιάς. Οπότε θα έχεις εγγύηση και καλύτερη υποστήριξη. 

3) Μεταχειρισμένη 1070 στα ~200ε. Θα έχει πάνω κάτω ίδιες επιδόσεις με την 1660S, πιθανόν να μην έχει μεγάλη εγγύηση αλλά που κ που βλέπω αγγελίες ακόμα και μέχρι 180-190ε. Αν πετύχεις καμία τέτοια είναι εξαιρετικό vfm. 

4) Από εκεί και πέρα πας σε 1660S η οποία είναι σχεδόν ισοδύναμη με την 1660ti. Σίγουρα θα έχεις μπουκάλι σε κάποια παιχνίδια. Πάνω από 230-240ε μην δώσεις. 

Μετά την 1660S πιστεύω πως δεν έχει κανένα νόημα να ασχοληθείς αν δεν σκοπεύεις να αλλάξεις τα υπόλοιπα κομμάτια σου. Ο επεξεργαστής θα κάνει οποιαδήποτε άλλη κάρτα βάλεις να συμπεριφέρεται σαν μια 580-1660S, οπότε πεταμένα λεφτά. 

Αν τώρα σκοπεύεις να αλλάξεις τα υπόλοιπα κομμάτια αρκετά σύντομα τότε για εμένα έχεις 2 επιλογές:

1) Πάρε πάλι μια μεταχειρισμένη 570/580 οι οποίες είναι φθηνές, θα κάνεις την δουλειά σου για τώρα και τις πουλάς σε 1-2 χρόνια για κανένα 50-80αρι ευρώ ανάλογα με τις τότε τιμές (οπότε αν τις πάρεις σήμερα στα 120, θα σου βγουν τελικά 50-70ε). 

2) Πας από τώρα σε μια πολύ δυνατή επιλογή (5700/ΧΤ ή 2060/S) και απλά αναβαθμίζεις τα υπόλοιπα κομμάτια όταν είσαι έτοιμος. Το πρόβλημα εδώ είναι πως με τον i5 που έχεις δεν θα μπορείς να τις χαρείς μέχρι τότε στο 100% και επίσης οι τιμές τους θα πέσουν πιθανόν πολύ (αν οχι στις ίδιες θα βγουν στην ίδια τιμή καλύτερα μοντέλα στα 2 χρόνια). Αν όμως σκοπεύεις να αναθμίσεις τα υπόλοιπα κομμάτια σου μέσα σε 1 χρόνο (max) από τώρα, θα γλιτώσεις ψάξιμο και χρόνο από το να μπαίνεις στην διαδικασία μεταπώλησης της της 570/580.

Επίσης επειδή είδα ανέφερες κάπου κριτικές στο skroutz για την 590 και υλοποιήσεις της. Εάν ψάχνεις για μεταχειρισμένη 570/580/590 πρόσεξε να είναι υλοποίηση sapphire/powercolor/xfx και απόφυγε asus/gigabyte/msi αφού στα συγκεκριμένα μοντέλα έχουν πολύ κακά συστήματα ψύξης. Τώρα αν βρεις κάποια από τις τελευταίες σε πολύ καλή τιμή το σκέφτεσαι. 

Οι παραπάνω τιμές είναι το όριο που βάζω εγώ για κάθε κάρτα. Δεν έχω δει όλες τις τιμές του skroutz ούτε μεταχειρισμένα πρόσφατα (κοιτάω όμως που κ που), βάσει όμως των επιδόσεων τους και μόνο δεν θα έδινα παραπάνω από όσα γράφω για κανένα λόγο. Ευτυχώς αυτήν την στιγμή υπάρχουν πολλές επιλογές (καινούριες ή μεταχειρισμένες) να διαλέξει κάνεις. Το καλύτερο λοιπόν είναι να τις ζυγίζεις και να ψάχνεις ποιο είναι το καλύτερο vfm για αυτό που ζητάς και διαθέτεις. 

 

Επεξ/σία από JoannisV
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/1/2020 στις 10:21 ΜΜ, elpaso1 είπε

Εχω το συστημα που φαινεται στην φωτογραφια. Αξιζει να αγορασω καποια καινουρια καρτα γραφικων, ωστε να παιζω τα καινουρια παιχνιδια ή να περιμενω οταν θα ξαναφτιαξω καινουριο συστημα απο την αρχη; Σκεφτομουν για καμια RX 5700. Για να κρατησει κανα 5αρι χρονια, οπως μου κραταει και η GTX 770 μεχρι στιγμης, αν και δεν εχω παιξει καποιο σοβαρο παιχνιδι μεχρι στιγμης. Αυτο τον μηνα αγορασα καινουριο SSD 1ΤΒ και ξεκινησα να βαζω παιχνιδια! 2k, 4k gaming προς το παρον δεν με ενδιαφερει. Οι καρτες δεν εχουν θεμα συμβατοτητας οπως συμβαινει με τις μνημες,μητρικη,επεξεργαστη, σωστα;

image.png.09469ee8f2414b60819202a9f4bb2437.png

Αν και το bottleneck calculator δειχνει οτι θα εχω προβλημα. Οντως;

https://pc-builds.com/calculator/Core_i5-4670K/Radeon_RX_5700_XT/0uZ14jf2/8/

**  Ακομα και με την RX 580 δειχνει οτι θα εχω πιθανοτητα για bottleneck, οποτε μαλλον δεν αξιζει η αγορα καρτας γραφικων.. **

καλημέρα , να σου πω τι θα έκανα εγώ στη θέση σου ,

ο cpu σου παλιός μεν αλλα δεν είναι κακός , και το γεγονός που είναι ξεκλείδωτος (K) του δίνει ζωή ακόμα

με ένα cooler τύπου EVO212 και μια καλή παστουλα θα τον τσίμπαγα λίγο, OC 4GHz σε όλα τα cores , λίγο πάνω από το turbo του δηλαδή που δεν θα τον ζορίσει σχεδόν καθόλου ,  αλλα θα δεις διαφορα στην απόδοση , και θα μειώσει και το οποιο bottleneck ενδεχομένως να είχες σε stock συχνότητα

μετά θα έψαχνα στις αγγελίες για μια μεταχειρισμένη καρτούλα με εγγύηση , κάτι ανάμεσα σε gtx1060 και RX580 δεν χρειάζεσαι μεγαλύτερη για 1080p ,

με 120-150 ευρώ το πολύ θα βρείς πολύ καλή υλοποίηση , αν πουλήσεις και τι παλιά σου κάρτα 60 ευρώ θα έχεις κάνει τι δουλειά σου με μόλις 100 ευρώ

αυτό που σου προτείνω θα είναι το μέγιστο που μπορείς να πάρεις από αυτό το μηχάνημα με τα λιγότερα χρήματα , και θα παίζει τίμια όλα τα παιχνίδια για καναδυό χρονια ακόμα,

μέχρι να πας για ολική αναβάθμιση

Επεξ/σία από MTX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, MTX είπε

ο cpu σου παλιός μεν αλλα δεν είναι κακός ,

fixed

4 ώρες πριν, MTX είπε

και το γεγονός που είναι ξεκλείδωτος (K) ΔΕΝ του δίνει ζωή ακόμα

fixed

4 ώρες πριν, MTX είπε

αλλα ΔΕΝ θα δεις ΚΑΜΙΑ διαφορα στην απόδοση ,

fixed

4 ώρες πριν, MTX είπε

και ΔΕΝ θα μειώσει και το οποιο bottleneck

fixed

Συγγνώμη για την παρέμβαση απλά βρήκα δυότρία γραμματικά λαθάκια. 😋

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

fixed

fixed

fixed

fixed

Συγγνώμη για την παρέμαβαση απλά βρήκα δυότρία γραμματικά λαθάκια. 😋

είχες ποτε τον συγκεκριμένο επεξεργαστή και έχεις άποψη πως συμπεριφέρεται στο gaming στα 4GhZ όλα τα cores ? έχω στήσει μηχάνημα με τον 4690k που είναι ένα klick πιο πάνω με GTX1060 3GB και παίζει άψογα όλα τα games , ακόμα και PUBG στα 100FPS  με custom setings . 

δεν είπαμε ότι είναι ο τελείως cpu , αλλα ο άνθρωπος αυτόν έχει τι να κάνουμε τώρα , κοιτάμε να του δώσουμε μια ρεαλιστική λύση μέχρι να κάνει αναβάθμιση

Επεξ/σία από MTX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν θες με τίποτα να αλλάξεις πλατφόρμα, άλλαξε τουλάχιστον τη cpu. Βρίσκεις i7-4770 στα 100€ (έχω δει και εδώ και στο ebay κ fb), πρόσθεσε άλλα 8gb ddr3 ram και ή κοιτάς σε μτχ. για rx580 8gb, gtx1060 6gb, gtx1070 ή πάρε στα 200€ μια καινούρια 1660 που και η απλή είναι ανώτερη από την ενεργοβόρα 590.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/1/2020 στις 1:37 ΠΜ, DiaperCh@nger101 είπε

Πούλα τον i5 όσο προλαβαίνεις. Υπάρχουν ακόμα αρκετά θύματα αγοραστές.

Στήνεις πλατφόρμα αξιώσεων με ψίχουλα τη σήμερον. 

οικονομικό Β450, r5 2600(Χ) και 16gb 3200c16 πάνε γύρω στα 240-250, μείον όσα πιάσεις από την πώληση.

Αν είναι ανάγκη κόβεις και λίγο από την gpu, αντί για 5700 πας σε 5600ΧΤ, 2060 ή μέχρι 1660super/ti ανάλογα πόσο σε παίρνει χρηματικά.

Πόση διαφορά θα έχει ο 2600X με μια 1660 ή μεταχειρισμένη  gtx 1070 με  τον 4670k στα 4,4 ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...