Προς το περιεχόμενο

Αξιζει να αγορασω καινουρια καρτα γραφικων;


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

μα αυτο λεω και εγω, αμα δεν αλλαξει συστημα δεν θα δει ασπρη μερα. τα παιχνιδια που ηταν playable πριν θα ναι και τωρα και απ τα παιχνιδια που δεν μπορουσε να παιξει ανετα θα ειναι ακομα στα ιδια επιπεδα.

ο υπολογιστης μου ηταν 4670Κ και 780, οποτε καταλαβαινω τι επιδοσεις εχει στα παιχνιδια πανω κατω. αναβαθμισα σε 5700 και δεν ειδα διαφορα. παιχνιδια που ελεγα με κραταει η καρτα εν τελη δεν ειναι σε καλυτερη μοιρα. βεβαια η διαφορα ειναι πως σκοπευω να αλλαξω το υπολοιπο συστημα, αλλα και παλι δε βλεπω καποιο μεγαλο οφελος ωστε να δικαιολογει 100 200 ή 300 ευρω αμα ηταν να μεινω στο ιδιο συστημα

από την υπάρχουσα 770 σε 580 θα έχει το λιγότερο +20fps (ανάλογα το παιχνίδι). 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, leros2004 είπε

από την υπάρχουσα 770 σε 580 θα έχει το λιγότερο +20fps (ανάλογα το παιχνίδι). 

οχι αν τον κραταει πισω ο επεξεργαστης, αυτο λεμε τοση ωρα.. το μονο που μπορει να κανει με την εξτρα ισχυ ειναι να ανεβασει τα γραφικα, οι βουτιες δεν θα διορθωθουν.

δεν εχει νοημα να το συζηταμε αλλο διοτι λεμε τα ιδια και ακρη δε βγαζουμε. εγω προτεινω να μην κανει καμια αλλαγη. αν το θελει τοσο πολυ ας παρει μια μεταχειρισμενη 570, τουλαχιστον να "κλαιει" μονο 100 ευρω.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, leros2004 είπε

από την υπάρχουσα 770 σε 580 θα έχει το λιγότερο +20fps (ανάλογα το παιχνίδι). 

μπορεί +20 avg, ενδεχομένως παραπάνω, ίσως και περισσότερα max αλλά

τα ίδια minimum.... 0,1%, 1% δεν θα πάρει ούτε μισό fps.

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να ρωτησω κατι, για να ξεκαθαρισω κατι στο μυαλο μου. Αν αγορασω μια δυνατη καρτα που εχει μεγαλες πιθανοτητες για bottleneck, αυτο θα συμβαινει ακομα και με παλια παιχνιδια που δεν χρησιμοποιουν αρκετη τον επεξεργαστη; Ή θα εχω προβλημα με τα πολυ απαιτητικα παιχνιδια μονο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν βάλεις cap στα 60hz δεν θα έχεις κανένα θέμα.

Αν παίζεις uncapped με δυνατή κάρτα πιθανόν να έχεις stuttering ακομα και σε παλιούς τίτλους.

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον θα δω τι θα κανω. Εξαλλου προς το παρων παιζω ακομα παλιους τιτλους και δεν αντιμετωπιζω καποιο προβλημα. Οταν καποια στιγμη ξεκολλησω και τελειως απο το lol και θελησω να ασχοληθω με πιο σοβαρα παιχνιδια, τοτε θα κοιταξω ειτε να παρω μια 1660/rx 580 ή να παω για ολικη αναβαθμιση. Να φτιαξω απλα ενα συστημα με 500 ευρω, δε θα το κανω. Θα φτιαξω τουμπανω ξανα με 1500+, οπως ειχα κανει και πριν 6+ χρονια. Βεβαια το θεμα ειναι οτι ειχα δωσει τοσα λεφτα τοτε και στην ουσια μεχρι τωρα δεν εχω παιξει κανενα σοβαρο παιχνιδι. Αλλα τουλαχιστον δεν κολλαει πουθενα για casual χρηση μετα απο τοσα χρονια.

 

Αν βρω καποια καλη προσφορα σε 1660/1650s/rx580 λογικα θα την αγορασω. Εξαλλου εαν πουλησω και την gtx 770, τοτε θα ειμαι σχετικα καλα. Αν και το γεγονος οτι ειχα δωσει 500+ ευρω τοτε για την 770 δεν με κανει να νιωθω και πολυ καλα που θα θα την δωσω σε τιμη κατω των 90 ευρω.

 

 

** Αυτη η rx 580 Refurbish  τι φαση ειναι; Αξιζει τρελα στα 130 ευρω. Λετε να ειναι αρκετα ταλαιπωρημενη απο mining; **

*** Τωρα διαβαζω οτι δεν αξιζει η αγορα τετοιων καρτων, καθως τις εχουν τρελανει στο mining. Η δικια μου η καρτα που την εχω 6 χρονια, λιγοτερο εχει δουλεψει. Οποτε θα κοιταξω σε καινουρια καρτα ή σφραγισμενη σε αγγλιες, αν βρω. ***

 

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Λοιπον θα δω τι θα κανω. Εξαλλου προς το παρων παιζω ακομα παλιους τιτλους και δεν αντιμετωπιζω καποιο προβλημα. Οταν καποια στιγμη ξεκολλησω και τελειως απο το lol και θελησω να ασχοληθω με πιο σοβαρα παιχνιδια, τοτε θα κοιταξω ειτε να παρω μια 1660/rx 580 ή να παω για ολικη αναβαθμιση. Να φτιαξω απλα ενα συστημα με 500 ευρω, δε θα το κανω. Θα φτιαξω τουμπανω ξανα με 1500+, οπως ειχα κανει και πριν 6+ χρονια. Βεβαια το θεμα ειναι οτι ειχα δωσει τοσα λεφτα τοτε και στην ουσια μεχρι τωρα δεν εχω παιξει κανενα σοβαρο παιχνιδι. Αλλα τουλαχιστον δεν κολλαει πουθενα για casual χρηση μετα απο τοσα χρονια.

Αν βρω καποια καλη προσφορα σε 1660/1650s/rx580 λογικα θα την αγορασω. Εξαλλου εαν πουλησω και την gtx 770, τοτε θα ειμαι σχετικα καλα. Αν και το γεγονος οτι ειχα δωσει 500+ ευρω τοτε για την 770 δεν με κανει να νιωθω και πολυ καλα που θα θα την δωσω σε τιμη κατω των 90 ευρω.

** Αυτη η rx 580 Refurbish  τι φαση ειναι; Αξιζει τρελα στα 130 ευρω. Λετε να ειναι αρκετα ταλαιπωρημενη απο mining; **

θα τι δόσεις το πολύ 60-70 ευρώ και θα είσαι και ευχαριστημένος , με 150 ευρώ είχα πάρει δυο windforce GTX770 στα 4GB όχι στα 2GB που είναι η δικη σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.skroutz.gr/comparelists/55?compare=21219703,21305106,21174270,21518319

Δεν καταλαβαίνω βέβαια τι θα πετύχεις με αυτή την αλλαγή.

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elpaso1 είπε

Λοιπον θα δω τι θα κανω. Εξαλλου προς το παρων παιζω ακομα παλιους τιτλους και δεν αντιμετωπιζω καποιο προβλημα. Οταν καποια στιγμη ξεκολλησω και τελειως απο το lol και θελησω να ασχοληθω με πιο σοβαρα παιχνιδια, τοτε θα κοιταξω ειτε να παρω μια 1660/rx 580 ή να παω για ολικη αναβαθμιση. Να φτιαξω απλα ενα συστημα με 500 ευρω, δε θα το κανω. Θα φτιαξω τουμπανω ξανα με 1500+, οπως ειχα κανει και πριν 6+ χρονια. Βεβαια το θεμα ειναι οτι ειχα δωσει τοσα λεφτα τοτε και στην ουσια μεχρι τωρα δεν εχω παιξει κανενα σοβαρο παιχνιδι. Αλλα τουλαχιστον δεν κολλαει πουθενα για casual χρηση μετα απο τοσα χρονια.

Κι όμως, με 500€ κάνεις φοβερή αναβάθμιση, δεν ξέρω αν δεν το χεις καταλάβει μετά από 5 σελίδες. Δεν χρειάζεται να δώσεις τόσα πολλά λεφτά για να έχεις ένα πολύ δυνατό pc για 1080p AAA gaming σήμερα. Θα μπορούσες να αλλάξεις μόνο τα βασικά (gpu, cpu, mobo, ram) και να κρατήσεις τα υπόλοιπα αν είναι καλής ποιότητας (τροφοδοτικό κυρίως). Ενδεικτικά ένα σετ ΑΜ4 με τον 3600 κοστίζει περίπου 350€. Δίνεις και άλλα 300€ για μια δυνατή κάρτα π.χ. RTX2060 και θα είσαι καλυμμένος για πολύ καιρό (για 1080p πάντα). Εννοείται πουλάς και τα υπάρχοντα κοντά στο 150ρι.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μια 780ti είναι ποιο αδύναμη από μια rx570!!! Η 770 είναι ακόμα χειρότερη!!! Σε xeon x3440 μόλις στα 3.4ghz είχα 100% gpu usage με την 780ti!!! Με την rx570 έχω πάλι στα περισσότερα 100% gpu usage αλλά δίνει και περισσότερα fps και ποιο smooth είναι γενικά στο gaming. Ένας x3440 είναι κατά πολύ χειρότερος του δικού σου αλλά έχει 8 threads... Σίγουρα με μια rx570 θα δεις μεγάλη διαφορά από την gtx770... Τώρα αν αξίζει... Ναι αξίζει ακόμα και με 4threads... Αλλά όπως είπαν και τα παιδιά καλό θα ήταν να αλλάξεις και cpu! Βέβαια αν δεν πέθαινε η 780ti δεν θα την άλλαζα με την rx570 προφανώς... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, tanasen01 said:

Κι όμως, με 500€ κάνεις φοβερή αναβάθμιση, δεν ξέρω αν δεν το χεις καταλάβει μετά από 5 σελίδες. Δεν χρειάζεται να δώσεις τόσα πολλά λεφτά για να έχεις ένα πολύ δυνατό pc για 1080p AAA gaming σήμερα. Θα μπορούσες να αλλάξεις μόνο τα βασικά (gpu, cpu, mobo, ram) και να κρατήσεις τα υπόλοιπα αν είναι καλής ποιότητας (τροφοδοτικό κυρίως). Ενδεικτικά ένα σετ ΑΜ4 με τον 3600 κοστίζει περίπου 350€. Δίνεις και άλλα 300€ για μια δυνατή κάρτα π.χ. RTX2060 και θα είσαι καλυμμένος για πολύ καιρό (για 1080p πάντα). Εννοείται πουλάς και τα υπάρχοντα κοντά στο 150ρι.

Μα το θεμα ειναι, οτι οταν παω για ολικη αναβαθμιση, θα φτιαξω pc gaming για 4k. Οποτε θα χρειαστει να πεσει χρημα. Αλλα αυτο μπορει να γινει και σε 2,3 χρονια απο τωρα, οποτε συνολικα μετα απο 10 χρονια απο τοτε που εφτιαξα το τωρινο μου συστημα. Πιστευω 10 χρονια ειναι καλη αποσβεση. Και εαν στο ενδιαμεσο, δλδ τωρα, δωσω και 170 ευρω για μια 1650 super, πιστευω οτι ειμαι μια χαρα.

1 hour ago, DiaperCh@nger101 said:

https://www.skroutz.gr/comparelists/55?compare=21219703,21305106,21174270,21518319

Δεν καταλαβαίνω βέβαια τι θα πετύχεις με αυτή την αλλαγή.

Σε ποια αλλαγη αναφερεσαι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω ότι η καλύτερη φτηνή επιλογή αυτή τη στιμή είναι η MSI GeForce GTX 1660 6GB Gaming X στα 238 ευρώ. Μπορεί σαν frames per euro να μην χτυπάει την 580 αλλά είναι πολύ καλή υλοποίηση και πολύ αθόρυβο και χαμηλής κατανάλωσης chip. Το σύστημα ψύξης της MSI σε αυτή τη κάρτα είναι κορυφαίο και αξίζει τα λίγα χρήματα παραπάνω αφού ουσιαστικά έχουν καταφέρει την κάρτα να μην ακούγεται. H 1650S είναι φτηνή μόνο σε κακές υλοποιήσεις, οι καλές έχουν πολύ μικρή διαφορά τιμής από την 1660S. Ακόμα καλύτερα κατά τη γνώμη μου είναι να περιμένει κάποιος να πέσουν οι τιμες στις καλές υλοποιήσεις της 2060 RTX.

Μαζί με ένα AMD Ryzen 5 2600Χ Box με 122 ευρώ ή ένα 3600 με 190 ευρώ καλύπτει πλήρως το 1080p gaming.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, elpaso1 είπε

Μα το θεμα ειναι, οτι οταν παω για ολικη αναβαθμιση, θα φτιαξω pc gaming για 4k. Οποτε θα χρειαστει να πεσει χρημα. Αλλα αυτο μπορει να γινει και σε 2,3 χρονια απο τωρα

Αν έκανες τώρα την αναβάθμιση που σου είπαμε (με τον 3600), τότε σε 2-3 χρόνια αν πας σε 4Κ, το μόνο που θα άλλαζες θα ήταν η κάρτα γραφικών και τίποτε άλλο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tanasen01 είπε

Αν έκανες τώρα την αναβάθμιση που σου είπαμε (με τον 3600), τότε σε 2-3 χρόνια αν πας σε 4Κ, το μόνο που θα άλλαζες θα ήταν η κάρτα γραφικών και τίποτε άλλο. 

Αν είναι κάποιος να δώσει 1200 για κάρτα γραφικών + καλό κουτί για να μην βράζει και 1000 ευρώ για 4Κ 144hz monitor τι σημασία έχουν τα ποσά που συζητάμε σε αυτό το thread.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...