Προς το περιεχόμενο

Συνθεση υπολογιστη


zer_raiden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

Το pc μου, που με τη βοηθεια σας φτιαχτηκε, με υπηρετησε τα τελευταια 6 χρονια με ελαχιστα προβληματα αλλα εφτασε η ωρα του να χαιρετησει. Πλεον δεν ανοιγει καν και υποψηφιοι για αυτο ειναι η καρτα γραφικων ή η μητρικη(μαλλον). Για αυτο θα σας παρακαλουσα και παλι να με βοηθησετε να φτιαξω ενα καινουργιο διοτι δεν παρακολουθω και δεν ξερω. Επισης συνδεεται σε ενισχυτη και κατα συνεχεια σε προτζεκτορα 1080p για couch gaming και ταινιες.

Εχουμε και λεμε

 

Ποσό που διαθέτουμε : 1000-1200 θελω να ειναι οσο πιο vfm γινεται

Χρήση υπολογιστή : Δουλεια (φωτογραφος), καθημερινη χρηση και gaming (οχι τιποτα τρελο αλλα θελω να δοκιμασω τιτλους οπως RDR2, Witcher και γενικα να ειναι αξιολογο σε βαθος χρονου με μικρες, αν χρειαστει, αναβαθμισεις)

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: photoshop, lightroom

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. Εχω την Dell U2412M, παλια οθονη η οποια θελω να αντικατασταθει στο κοντινο μελλον με τουλαχιστον 27αρα 144hz 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? οχι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Θεσσαλονικη

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Δεν εχω προβλημα με αυτο

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Θελω να στηθει απο το καταστημα

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και ποιο . Οχι

Ευχαριστω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν γνωρίζω ποια καταστήματα συναρμολογούν υπολογιστές αλλά κατά τη γνώμη μου τα ποιο ποιοτικά και γρήγορα parts για photoshop/lightroom pc σε αυτά τα χρήματα είναι τα παρακάτω:

AMD Ryzen 7 3800X Box 345€ (benchmark)

MSI B450 Tomahawk Max 97€

G.Skill TridentZ Neo 32GB DDR4-3600MHz (F4-3600C16D-32GTZNC) 210€ ή Crucial Ballistix Sport LT Gray 32GB DDR4-3200MHz (BLS2K16G4D32AESB) 147€ (easy manual OC στα 3600+)

Asus GeForce GTX 1660 Super 6GB ROG Strix 261€ (benchmark)

Corsair RMx Series RM750x (2018) 113€ (1, 2 )

Adata XPG Gammix S11 Pro 1TB 152€

Επίσης προτείνω μόλις μπορέσεις να αγοράσεις δύο Western Digital Ultrastar DC HC320/HC530 σε raid 1 για το αρχείο της δουλειάς σου και ένα εξωτερικό για το backup στο συρτάρι.

Όσο αφορά την οθόνη κατά τη γνώμη μου καλύτερα να πάρεις μία 4K IPS με αρκετά καλή υποστήριξη Adobe RGB ώστε να καλύπτει όλα τα χρώματα του CMYK και καλό factory calibration. Ωραία τα 1440p/144hz για fps games αλλά δεν αξίζουν τόσο ώστε να μην βλέπεις τα saturated πράσινα/μπλε της φωτογραφίας που θα τυπώσεις ή να μην έχουν σωστό gamma που δεν θα μπορείς να το διορθώσεις. Επίσης ωραία η 2070 super για να παίζεις σωστά στην 1440p/144hz αλλά όχι τόσο ώστε να πάρεις επεξεργαστή με λιγότερα cores και να περιμένεις 20% παραπάνω να τελειώσει το lightroom το οποίο θα κάνει πολλές ώρες για ένα μεγάλο set.

 

 

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση. Θα τα μελετησω.

Και ναι, προτιμω μια 4Κ IPS η αληθεια ειναι, ποιοτητα εικονας > hz.

Οσο για τους εξωτερικους σκληρους δισκους, εχω 3 x 3TB, και γεμιζει και ο τριτος. χαμος απο αρχειο.

Επισης το ζορι της επεξεργασιας το τρωει το λαπτοπ δυστυχως γιατι κανω αθλητικη φωτογραφια οποτε βρισκομαι εκτος σπιτιου οταν θα κατσω να φτιαξω τον αγωνα. Και τοσα χρονια με R9 280x και τον i5 4670K ημουν καλα. Δηλαδη οσο μεγαλο φορτο κι αν βαλω, δεν με κυνηγαει κανεις να τα κανω γρηγορα στο σπιτι. Για αυτο και στο πισι κοιταω να εχω ενα συστημα δυνατο το οποιο να καλυπτει ολες τις αναγκες και οχι περισσοτερο δουλεια λιγοτερο gaming ή το αντιθετο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/1/2020 στις 1:56 ΜΜ, zer_raiden είπε

 

χρηση και gaming (οχι τιποτα τρελο αλλα θελω να δοκιμασω τιτλους οπως RDR2, Witcher

 

θελω να αντικατασταθει στο κοντινο μελλον με τουλαχιστον 27αρα 144hz 

 

Όλα αυτά δεν συμβαδίζουν με το "όχι τιποτα τρελό" 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι απλα το λεω γιατι δεν ψαχνω να παιζω cod ή battlefield ultra και 144+ fps ή καποιο αλλο που δεν μπορω να σκεφτω τωρα. Σιγουρα τα RDR2 και witcher εχουν απαιτησεις και για αυτο θελω συστημα που να μπορει να ειναι τιμιο τωρα αλλα και σε επομενους τίτλους. Προς το παρον παιζω wow ας πουμε. Για αυτο επισης διαθετω τετοιο μπατζετ. Οχι τρελο αλλα οχι και με φθηνο να προσπαθω να πιασω νουμερα. 

Επεξ/σία από zer_raiden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως ισχύει αυτό που σου είπε ο φίλος πιο πάνω.. Αν θες να μπορείς να παίζεις τίτλους όπως το RDR2, δεν το λες και πολύ casual gaming. Η 27άρα που λες θα είναι και 1440p να υποθέσω? 

Επεξ/σία από TheMechanic1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι απλα το εθεσα ετσι γιατι δεν ψαχνω το top. Οκ, δεν ειναι casual gaming το RDR2, συμφωνω. Για αυτο θελω μια συνθεση που να μπορω να παιξω τετοιους τιτλους αξιοπρεπες. Κι ας ανεβω λιγο στο μπατζετ. Δεν φτιαχνω για 2 χρονια πισι. 

Για την οθονη η αληθεια ειναι πως δεν ξερω ακομα, την εχω εκτος αυτου του μπατζετ. Ιδανικα ναι, 1440p αν οχι 4Κ, IPS και αν ειναι να θυσιασω τα 144hz νομιζω πως το κανω "ανετα". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παιχνίδια πολύ vfm συνδυασμός είναι ο Ryzen 3600 μαζί με μία 5700XT ή με λίγα χρήματα παραπάνω μία 2070 super. Αυτές οι δύο GPU έχουν παρόμοιες επιδόσεις, αρκετές για να παίζεις 1440p τα περισσότερα παιχνίδια με high settings, στο forum έχω διαβάσει περισσότερους να έχουν μικροπροβλήματα με την 5700XT αλλά γενικά οι περισσότεροι είναι πολύ ευχαριστημένοι και με τις δύο. Αν πάλι θέλεις κάτι ποιο φτηνό που παίζει 1440p αλλά χωρίς high settings σε όλα τα παιχνίδια να έχεις υπόψη σου ότι η NVidia ανακοίνωσε την προηγούμενη βδομάδα ότι η απλή 2060 θα πέσει στα 300 ευρώ.

Σχετικά με οθόνη δυστυχώς δεν υπάρχει σε λογικά λεφτά κάποια που να είναι πολύ καλή και για τη δουλειά σου και για παιχνίδια, αν πάρεις μία IPS 1440p/144hz και διαβάσεις στα reviews ότι έχει αξιοπρεπές factory calibration (οι καινούργιες έχουν) νομίζω ότι θα έχεις την καλύτερη ισορροπία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, zer_raiden είπε

Ναι απλα το εθεσα ετσι γιατι δεν ψαχνω το top. Οκ, δεν ειναι casual gaming το RDR2, συμφωνω. Για αυτο θελω μια συνθεση που να μπορω να παιξω τετοιους τιτλους αξιοπρεπες. Κι ας ανεβω λιγο στο μπατζετ. Δεν φτιαχνω για 2 χρονια πισι. 

Για την οθονη η αληθεια ειναι πως δεν ξερω ακομα, την εχω εκτος αυτου του μπατζετ. Ιδανικα ναι, 1440p αν οχι 4Κ, IPS και αν ειναι να θυσιασω τα 144hz νομιζω πως το κανω "ανετα". 

τα παιχνίδια που γράφεις δεν πολυχρειάζονται τα 144hz , αν δεν παίζεις fps παιχνίδια πάρε μαι οθόνη περισσότερο για τη δουλειά σου παρά για το gaming...  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...