Προς το περιεχόμενο

Cosmote - Προσωπικά στοιχεία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλησα πρόσφατα να αναβαθμίσω τη γραμμή μου και να προσθέσω Cosmote TV για να βλέπει ο μικρός και συνάντησα πολλές δυσκολίες. Αφού πέρασαν 15 μέρες στις οποίες μου είπαν δύο φορές ότι θα με πάρουν τηλέφωνο και δεν με πήραν έκανα μία προσπάθεια να κάνω την αίτηση ηλεκτρονικά, στην αίτηση αυτή έκανα το λάθος να συμπληρώσω το επάγγελμα. Μετά από λίγες ώρες με πήραν τηλέφωνο και στο τέλος της συνομιλίας μου λένε ότι δυστυχώς το σύστημα δεν επιτρέπει την καταχώρηση και πρέπει να τους προσκομίσω πιστοποιητικό έναρξης επαγγέλματος γιατί αλλιώς δεν το δέχεται η βάση δεδομένων και δεν υπάρχει τίποτα που μπορούν να κάνουν.

Γνωρίζει κάποιος αν έχω το δικαίωμα σύμφωνα με τον GDPR να αιτηθώ διαγραφή όλων των προσωπικών στοιχείων μου που δεν είναι απαραίτητα όπως είναι το επάγγελμα και να μην προσκομίσω πιστοποιητικό έναρξης από την εφορία;

Διάβαζα και τους όρους για προσωπικά δεδομένα του OTE και έχω μείνει άφωνος:

τα στοιχεία της ταυτότητάς που μας δίνετε κατά τη διαδικασία ενεργοποίησης μιας σύνδεσης σταθερής ή κινητής τηλεφωνίας ή/και τηλεόρασης, δεδομένα/πληροφορίες από τη χρήση των υπηρεσιών ή/και δικτύων συμπεριλαμβανομένης και της τοποθεσίας σας, ο τύπος, το μοντέλο και τα χαρακτηριστικά της συσκευής σας (π.χ. IMEI, MAC address, device operating system κ.λπ.), δεδομένα που αναφέρονται στον τρόπο σύνδεσης και στην παραμετροποίηση των συσκευών σας (π.χ. πληροφορίες Wi-Fi, carrier, κ.λπ.), στοιχεία και πληροφορίες από την επικοινωνία σας με την Εξυπηρέτηση Πελατών που πραγματοποιήθηκε είτε τηλεφωνικά είτε με άλλους τρόπους (π.χ. email, επιστολή, κ.λπ.), στοιχεία και πληροφορίες που μοιράζεστε στα κοινωνικά δίκτυα, πληροφορίες από την πλοήγησή σας στο διαδίκτυο ή από τη χρήση των mobile applications (π.χ. πόσο συχνά επισκέπτεστε μια ιστοσελίδα), κατηγορίες τηλεοπτικού περιεχομένου που παρακολουθείτε από τη συνδρομητική τηλεόραση COSMOTE TV, πληροφορίες που αποκτούμε από τη χρήση cookies ή παρόμοιων τεχνολογιών και πληροφορίες που μας δίνετε εσείς μέσα από online έρευνες, διαγωνισμούς κ.λπ.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγες να βαλεις καποιο επαγγελματικο προγραμμα; Δε καταλαβαινω για ποιο αλλο λογο να σου ζητανε πιστοποιητικο εναρξης επαγγελματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα στην θεση σου αν ειχα χρονο θα το πιεζα για πιο λογο το απαιτουν. Πλεον συμφωνα με το GDPR οι εταιριες πρεπει να ζητανε τα ελαχιστα δυνατα προσωπικα δεδομενα και να μπορουν να δικαιολογησουν γιατι ζητανε αυτα που τελικα ζητανε. Τι σχεση εχει η εναρξη επαγγελματος με την παροχη οικιακης υπηρεσιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, asmilon είπε

Προσωπικα στην θεση σου αν ειχα χρονο θα το πιεζα για πιο λογο το απαιτουν. Πλεον συμφωνα με το GDPR οι εταιριες πρεπει να ζητανε τα ελαχιστα δυνατα προσωπικα δεδομενα και να μπορουν να δικαιολογησουν γιατι ζητανε αυτα που τελικα ζητανε. Τι σχεση εχει η εναρξη επαγγελματος με την παροχη οικιακης υπηρεσιας

- Δεν είναι θέμα προσωπικών δεδομένων! Το δήλωσε ξεκάθαρα: έκανα το λάθος να συμπληρώσω το επάγγελμα.

- Κατά συνέπεια μέχρι να κάνει τη διόρθωση του λάθους του, στο σύστημά τους θα φαίνεται ότι η τηλεφωνική του σύνδεση ανήκει σε επαγγελματία ο οποίος, προφανώς, το δηλώνει γιατί κάπου τον εξυπηρετεί!

- Στο εξής, ο κάθε υπάλληλος-οποιουδήποτε παρόχου-οφείλει να αντιμετωπίζει το οποιοδήποτε νέο αίτημά του σύμφωνα με τους υπάρχοντες κανονισμούς που αφορούν τα αιτήματα επαγγελματιών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...