Προς το περιεχόμενο

Ξεκινά η αναβάθμιση των Samsung Galaxy S9 σε Android 10


timk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

@Fabricated

Γιατί η λυπημένη φατσούλα? Δεν μπορείς να αποδεχθείς το γεγονός ότι οι συσκευές που ανέφερα δεν έχουν κανένα slow-down τρέχοντας το τελευταίο iOS?

Η προσωπική σου εκτίμηση για το πώς άλλαξε το κινητό σου μετα απο ένα update νομίζω έχει μικρότερη ισχύ απο τα λόγια της ίδιας της εταιρίας που έκανε το slow down. Δεν αμφισβητώ την προσωπική σου εμπειρία, αμφισβητώ το ότι λες ότι κάνουμε καραμέλα κατι που δεν ισχύει, επειδή εσυ δεν το εχεις δει

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μα και εσύ δεν έκανες ούτε ένα ορθογραφικό μπας και πει κάτι... 

Ό,τι μπορεί ο καθένας

Ίσως τώρα μας γράφει απο το iPhone 3g που το εχει σπίτι του και είναι πιο γρήγορο απο το s10 

Επεξ/σία από Fabricated
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Fabricated είπε

Η προσωπική σου εκτίμηση για το πώς άλλαξε το κινητό σου μετα απο ένα update νομίζω έχει μικρότερη ισχύ απο τα λόγια της ίδιας της εταιρίας που έκανε το slow down. Δεν αμφισβητώ την προσωπική σου εμπειρία, αμφισβητώ το ότι λες ότι κάνουμε καραμέλα κατι που δεν ισχύει, επειδή εσυ δεν το εχεις δει

Αν διάβαζες σωστά την τότε είδηση θα ήξερες ότι η πτώση στις επιδόσεις οφείλετε στην υγεία της μπαταρίας... αν άλλαζες μπαταρία, οι επιδόσεις θα επανερχόντουσαν στα φυσιολογικά για την συσκευή επίπεδα...

Επίσης φίλε μου γράφω από Samsung a40, έτσι για την ιστορία...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Fabricated είπε

Η προσωπική σου εκτίμηση για το πώς άλλαξε το κινητό σου μετα απο ένα update νομίζω έχει μικρότερη ισχύ απο τα λόγια της ίδιας της εταιρίας που έκανε το slow down. Δεν αμφισβητώ την προσωπική σου εμπειρία, αμφισβητώ το ότι λες ότι κάνουμε καραμέλα κατι που δεν ισχύει, επειδή εσυ δεν το εχεις δει

Ναι μόνο που στα λόγια της ίδιας της εταιρίας περιλαμβάνεται επίσης και το γεγονός ότι μπορείς μόνος σου να απενεργοποιήσεις το throttling πολύ εύκολα από το μενού της μπαταρίας αν το επιθυμείς...

Αυτό όμως φαίνεται να το παραλείπεις επιδεικτικά και να ισχυρίζεσαι ότι όλες οι συσκευές μετά από 2 χρόνια μειώνουν την απόδοση τους εξαιτίας των αναβαθμίσεων. Ακόμη μια παραπληροφόρηση δηλαδή εφόσον δεν είναι οι αναβαθμίσεις που μειώνουν την απόδοση μιας και το setting αυτό υπάρχει είτε κάνεις update σε νέο iOS, είτε όχι. Επαναλαμβάνω όμως ότι η εταιρία σου δίνει τη δυνατότητα να αγνοήσεις το battery health και να απενεργοποιήσεις το throttling.

17 λεπτά πριν, Fabricated είπε

Ό,τι μπορεί ο καθένας

Ίσως τώρα μας γράφει απο το iPhone 3g που το εχει σπίτι του και είναι πιο γρήγορο απο το s10 

Πολύ χαζό το αστειάκι σου αν εννοείς εμένα. Αλλά όπως λες κι εσύ, ό,τι μπορεί ο καθένας.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, D.Luffy είπε

Ναι μόνο που στα λόγια της ίδιας της εταιρίας περιλαμβάνεται επίσης και το γεγονός ότι μπορείς μόνος σου να απενεργοποιήσεις το throttling πολύ εύκολα από το μενού της μπαταρίας αν το επιθυμείς...

Αυτό όμως φαίνεται να το παραλείπεις επιδεικτικά και να ισχυρίζεσαι ότι όλες οι συσκευές μετά από 2 χρόνια μειώνουν την απόδοση τους εξαιτίας των αναβαθμίσεων. Ακόμη μια παραπληροφόρηση δηλαδή εφόσον δεν είναι οι αναβαθμίσεις που μειώνουν την απόδοση μιας και το setting αυτό υπάρχει είτε κάνεις update σε νέο iOS, είτε όχι. Επαναλαμβάνω όμως ότι η εταιρία σου δίνει τη δυνατότητα να αγνοήσεις το battery health και να απενεργοποιήσεις το throttling.

Πολύ χαζό το αστειάκι σου αν εννοείς εμένα. Αλλά όπως λες κι εσύ, ό,τι μπορεί ο καθένας.

Ελα ρε τι υποστηριξαρα είναι αυτή, σας δινει updates για πάνω απο 2 χρονια, στα οποια σας μειώνει την απόδοση, για την οποια ομως φταίει η μπαταρια(την μπαταρια να υποθέσω δεν την πληρωσατε μεσα στο 1000αρικο της τιμης), που αν καποιος το ψάξει μπορεί να απενεργοποίηση αυτη την ρύθμιση, σκοτώνοντας ετσι την μπαταρια του. Πολύ έξυπνο κριμα που δεν το εχει το s8 αυτό, παω στοίχημα ότι ολοι θέλουν προβληματική μπαταρία και updates που μειώνουν την απόδοση! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Fabricated είπε

Ελα ρε τι υποστηριξαρα είναι αυτή, σας δινει updates για πάνω απο 2 χρονια, στα οποια σας μειώνει την απόδοση, για την οποια ομως φταίει η μπαταρια(την μπαταρια να υποθέσω δεν την πληρωσατε μεσα στο 1000αρικο της τιμης), που αν καποιος το ψάξει μπορεί να απενεργοποίηση αυτη την ρύθμιση, σκοτώνοντας ετσι την μπαταρια του. Πολύ έξυπνο κριμα που δεν το εχει το s8 αυτό, παω στοίχημα ότι ολοι θέλουν προβληματική μπαταρία και updates που μειώνουν την απόδοση! 

Πάμε να δούμε τα βασικά...

Κάθε ηλεκτρονική συσκευή έχει εγγύηση καλής λειτουργίας 2 χρόνια...

Η εγγύηση στις μπαταρίες συνήθως είναι στους έξη μήνες με ένα χρόνο...

Ελπίζω να ξέρεις τον λόγο που υπάρχει αυτή η διαφοροποίηση και να μην νομίζεις ότι το κόστος επηρεάζει την διάρκεια ζωής μιας μπαταρίας..

Κατά τα άλλα το ποστ σου είναι η χαρά του, ότι του φανεί του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Fabricated είπε

Ελα ρε τι υποστηριξαρα είναι αυτή, σας δινει updates για πάνω απο 2 χρονια, στα οποια σας μειώνει την απόδοση, για την οποια ομως φταίει η μπαταρια(την μπαταρια να υποθέσω δεν την πληρωσατε μεσα στο 1000αρικο της τιμης), που αν καποιος το ψάξει μπορεί να απενεργοποίηση αυτη την ρύθμιση, σκοτώνοντας ετσι την μπαταρια του. Πολύ έξυπνο κριμα που δεν το εχει το s8 αυτό, παω στοίχημα ότι ολοι θέλουν προβληματική μπαταρία και updates που μειώνουν την απόδοση! 

Εξακολουθείς το παραλήρημα με τα updates που μειώνουν την απόδοση οπότε θα προσπαθήσω να στο κάνω όσο πιο idiot proof γίνεται γιατί απ' ότι βλέπω έχεις δυσκολίες:

1) Το throttling δεν εξαρτάται από τα updates αλλά από την υγεία της μπαταρίας.

2) Μπορείς να το απενεργοποιήσεις.

Τέλος, δεν "σκοτώνεις" τη μπαταρία σου αν το απενεργοποιήσεις. Τουλάχιστον όχι πιο γρήγορα από τις υπόλοιπες android συσκευές. Η μπαταρία έτσι κι αλλιώς θα θέλει αλλαγή μετά από ένα διάστημα.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@D.Luffy Ίσως να μην το εξηγούμε καλά και εμείς... πχ το throttling που παρουσίαζαν κάποιες και όχι όλες οι συσκευές οφειλόταν στο ότι η απόδοση της μπαταρίας είχε πέσει τόσο που αν ο επεξεργαστής έτρεχε στις κανονικές συχνότητές του δεν θα κράταγε ούτε μισή μέρα... το λάθος της apple ήταν που δεν ενημέρωσε τον ιδιοκτήτη ότι χρειάζεται αλλαγή η μπαταρία και προτίμησε να ρίξει τις επιδόσεις της συσκευής... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, AtiX είπε

Η εγγύηση στις μπαταρίες συνήθως είναι στους έξη μήνες με ένα χρόνο...

Ελπίζω να ξέρεις τον λόγο που υπάρχει αυτή η διαφοροποίηση και να μην νομίζεις ότι το κόστος επηρεάζει την διάρκεια ζωής μιας μπαταρίας

Όλες οι αλλες συσκευές που λειτουργούν χωρίς να γίνονται πιο αργές έχουν καποια νεα Τεχνολογία που δεν έχει η Apple; Γιατί μονο η apple εκανε τα κινητα της να κλείνουν ξαφνικά για να σωθεί η μπαταρία 😂😂😂

 

29 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

1) Το throttling δεν εξαρτάται από τις αναβαθμίσεις αλλά από την υγεία της μπαταρίας.

Η apple έφερε αναβάθμιση που προκαλεί throttling(επειδή έχει κακες μπαταρίες) και το παραδέχτηκε η ίδια. 

31 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Η μπαταρία έτσι κι αλλιώς θα θέλει αλλαγή μετά από ένα διάστημα.

Οποτε η apple σου λεει μην κάθεσαι και αλλαζεις μπαταρία θα σου κάνω εγω το τηλέφωνο άχρηστο να το αλλάξεις ολόκληρο 

31 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Μπορείς να το απενεργοποιήσεις

Πόσοι το ξέρουν και πόσοι το απενεργοποιούν; Και εν τελει τι το κάνεις το update αν στο τελος απενεργοποιείς αυτά που φερνει ; Innovation!!!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Fabricated είπε

Όλες οι αλλες συσκευές που λειτουργούν χωρίς να γίνονται πιο αργές έχουν καποια νεα Τεχνολογία που δεν έχει η Apple; Γιατί μονο η apple εκανε τα κινητα της να κλείνουν ξαφνικά για να σωθεί η μπαταρία 😂😂😂

 

Και το iPhone λειτουργεί χωρίς να γίνεται πιο αργό αρκεί να απενεργοποιήσει κάποιος το σχετικό setting. 

Απλώς υπάρχει μια επιπλέον επιλογή.

Το τηλέφωνο γίνεται άχρηστο μόνο όταν μειωθεί σημαντικά η ζωή της μπαταρίας όπως ακριβώς συμβαίνει και σε συσκευές με Android.

Innovation... δεν πειράζει, συνέχισε τις τρολιές. Είπαμε. Ό,τι μπορεί ο καθένας. 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, D.Luffy said:

Και το iPhone λειτουργεί χωρίς να γίνεται πιο αργό αρκεί να απενεργοποιήσει κάποιος το σχετικό setting. 

Απλώς υπάρχει μια επιπλέον επιλογή.

Το τηλέφωνο γίνεται άχρηστο μόνο όταν μειωθεί σημαντικά η ζωή της μπαταρίας όπως ακριβώς συμβαίνει και σε συσκευές με Android.

Innovation... δεν πειράζει, συνέχισε τις τρολιές. Είπαμε. Ό,τι μπορεί ο καθένας. 

Όταν η ζωή της μπαταρίας πέσει κάτω από τα φυσιολογικά όρια, η συσκευή θα αρχίσει είτε να "παγώνει" είτε να κάνει restart. Το throttling αποτρέπει (όσο γίνεται) τα restarts κλπ μειώνοντας τη συχνότητα του επεξεργαστή και προφανώς είναι μια μέση λύση μέχρι να αντικατασταθεί η μπαταρία!

Στο tablet μου (samsung για να σας προλάβω :p ), μετά από 3 χρόνια η συσκευή άρχισε πρώτα να κάνει restart όταν η μπαταρία έπεφτε κάτω από 20% και 5 μήνες μετά πλεον το κάνει όταν είναι περίπου στο 45%... Αν είχε και αυτό κάποια αντίστοιχη επιλογή, θα το προτιμούσα να γίνεται λίγο πιο αργό από το να κάνει συνεχώς restart  μιας και δεν έχω σκοπό να του αλλάξω την μπαταρία... :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, billdanos είπε

Όταν η ζωή της μπαταρίας πέσει κάτω από τα φυσιολογικά όρια, η συσκευή θα αρχίσει είτε να "παγώνει" είτε να κάνει restart. Το throttling αποτρέπει (όσο γίνεται) τα restarts κλπ μειώνοντας τη συχνότητα του επεξεργαστή και προφανώς είναι μια μέση λύση μέχρι να αντικατασταθεί η μπαταρία!

Τους τα δυσκολεύεις πολύ κι εσύ τώρα.. Εδώ παλεύουμε δυο σελίδες να εξηγήσουμε ότι το throttling δεν προκαλείται από τα updates. Είμαστε σε βρεφικά στάδια κατανόησης ακόμα...

21 λεπτά πριν, Fabricated είπε

Πόσοι το ξέρουν και πόσοι το απενεργοποιούν; Και εν τελει τι το κάνεις το update αν στο τελος απενεργοποιείς αυτά που φερνει ; Innovation!!!

Όσοι έχουν iPhone. 

Απενεργοποιείς αυτά που φέρνει το update??? :lol: Φίλε μου βρίσκεσαι σε πολύ μεγάλη σύγχυση... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα θα γινει δηλ και αυτο ενα S20 με την αναβαθμιση του σε Android 10 αφου το Android 10 προοριζεται για τις νεες συσκευες της Samsung Galaxy S20. Τι να το κανεις τοτε αυτο το update ; Καλυτερα να μεινετε στην Android Pie 9.0 οπως ειναι το δευτερο μεγαλο λειτουργικο συστημα των Samsung Galaxy S9 (το αρχικο ηταν το Android 8.0 Oreo).
Προσωπικα εγω επειδη δεν μπορω ουτε να γυρισω τον χρονο πισω αλλα ουτε και Downgrade να κανω το S9 μου θα μεινω οπως εχει δυστοιχως δεν κοιταξω πλεον τις ενημερωσεις και να χω αυτη την αγωνια που ειχα καποτε για το ποτε θα μου ερθη η νεα εκδοση λογισμικου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, billdanos said:

Όταν η ζωή της μπαταρίας πέσει κάτω από τα φυσιολογικά όρια, η συσκευή θα αρχίσει είτε να "παγώνει" είτε να κάνει restart. Το throttling αποτρέπει (όσο O oγίνεται) τα restarts κλπ μειώνοντας τη συχνότητα του επεξεργαστή και προφανώς είναι μια μέση λύση μέχρι να αντικατασταθεί η μπαταρία!

Στο tablet μου (samsung για να σας προλάβω 😛 ), μετά από 3 χρόνια η συσκευή άρχισε πρώτα να κάνει restart όταν η μπαταρία έπεφτε κάτω από 20% και 5 μήνες μετά πλεον το κάνει όταν είναι περίπου στο 45%... Αν είχε και αυτό κάποια αντίστοιχη επιλογή, θα το προτιμούσα να γίνεται λίγο πιο αργό από το να κάνει συνεχώς restart  μιας και δεν έχω σκοπό να του αλλάξω την μπαταρία... :) 

Ποιο μοντέλο και για Android Tablet? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2020 στις 11:42 ΜΜ, xenos.p είπε

Έχω εδώ και 10 μέρες περίπου Android 10 στο note 9, μικρές διάφορες απ το 9, καθώς το one ui παρέμεινε σχεδόν ίδιο, χωρίς να με ενοχλεί καθώς το βρίσκω μια χαρά..

Προσωπικά εφόσον παίρνει αναβαθμίσεις ασφαλείας δεν με απασχολεί καθόλου ποια έκδοση έχω, εξάλλου το Android είναι υπερπλήρες σαν λογισμικό σε αντίθεση με το iOS που σε κάθε αναβάθμιση προσθέτουν και ένα χαρακτηριστικό που προϋπάρχει στο Android.. 

Δηλαδη να το κλεισει το μαγαζι το αντροιντ, αφου ειναι ηδη υπερπληρες και δεν προστιθεται τιποτα με τις νεες εκδοσεις, ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, nikchris είπε

Δηλαδη να το κλεισει το μαγαζι το αντροιντ, αφου ειναι ηδη υπερπληρες και δεν προστιθεται τιποτα με τις νεες εκδοσεις, ε;

Ναι ήταν ακριβώς αυτό που είπα!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...