Προς το περιεχόμενο

ATX12VO: Το νέο πρότυπο για την τροφοδοσία των υπολογιστών έρχεται φέτος


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με πληροφορίες του Custom PC, φέτος πρόκειται να κάνει την εμφάνιση της στην αγορά η νέα πλατφόρμα τροφοδοσίας για υπολογιστές, ATX12VO.

Πρόκειται για τη μεγαλύτερη αλλαγή στον σχεδιασμό των τροφοδοσίας των υπολογιστών από το 1995 (ATX, Advanced Technology eXtended), και σε πρώτη φάση θα υιοθετηθεί αποκλειστικά για συγκεκριμένα προϊόντα από τις μεγάλες εταιρείες συναρμολόγησης ή κατασκευής υπολογιστών.

Η νέα πλατφόρμα της Intel, ATX12VO (το «0» συμβολίζει το «Only») φέρνει πολύ σημαντικές αλλαγές, με την Intel να καταργεί τις παροχές 3,3V και 5V με αποτέλεσμα το τροφοδοτικό (PSU, Power Supply Unit) να παρέχει μόνο τάση 12V. Το τροφοδοτικό αναλαμβάνει να μετατρέψει τη τάση του δικτύου στην απαιτούμενη τάση και τύπο ρεύματος (από εναλλασσόμενο σε συνεχές) που είναι κατάλληλο για τη λειτουργία του υπολογιστή (AC-to-12VDC) καθώς και να  υποβιβάσει τη τάση 12V σε 5V και 3.3V για τις ανάγκες τροφοδοσίας συγκεκριμένων συσκευών/ εξαρτημάτων. Με τη νέα πλατφόρμα ATX12V0 ωστόσο, το τελευταίο στάδιο απομακρύνεται από το «πεδίο ευθύνης» του τροφοδοτικού, με το motherboard να αναλαμβάνει εξολοκλήρου τη συγκεκριμένη διαδικασία.

Στη νέα πλατφόρμα, ο γνωστός σύνδεσμος ATX με τους 24 ακροδέκτες (24-pin ATX12V 2.x connector) έχει αντικατασταθεί από ένα νέο 10-pin connector, και ο EPS connector που βρίσκεται κοντά στην βάση τοποθέτησης του επεξεργαστή (socket) είναι προαιρετικός. Ακόμα και το 5VSB (standby) rail που χρησιμοποιείται για την τροφοδοσία περιφερειακών USB έχει αντικατασταθεί με ένα rail 12VSB (αν και το USB output παραμένει στα 5V). Η μητρική (motherboard) είναι εκείνη που φροντίζει για την μετατροπή της τάσης 12V σε χαμηλότερη, και αναλαμβάνει την τροφοδοσία των εξαρτημάτων ή των μονάδων περιφερειακής μνήμης που απαιτούν χαμηλότερη τάση για τη λειτουργία τους (π.χ 5V) όπως είναι τα solid state drives ή οι σκληροί δίσκοι. Οι νέες μητρικές που θα βασίζονται στη νέα πλατφόρμα, πέρα από τους SATA connectors για τα δεδομένα, θα διαθέτουν για παράδειγμα και τους απαραίτητους SATA connectors για την τροφοδοσία.   

O νέος 10-pin connector θα αντικαταστήσει τον γνωστό 24-pin ATX connector

10-pinPSU.png.0133f63d0a7d1c59eb5e32f9ed32fb67.png

Η μετάβαση στη νέα πλατφόρμα, όπως αναφέραμε θα γίνει σε πρώτη φάση από τις μεγάλες εταιρείες κατασκευής υπολογιστών, και σταδιακά από το κανάλι λιανικής πώλησης DIY. Η νέα πλατφόρμα υπόσχεται σημαντικά οφέλη στον τομέα της αποδοτικότητας και του συνολικού κόστους, με το τελευταίο κυρίως να αφορά  τις εταιρείες που κατασκευάζουν και συναρμολογούν χιλιάδες υπολογιστές (οι μικρότεροι κατασκευαστές/ συναρμολογητές δεν πρόκειται να δουν σημαντικό όφελος από την αλλαγή). Λεπτομέρειες για τις νέες προδιαγραφές ATX12V0 θα βρείτε εδώ.  

Custom PC


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν έχω καταλάβει το λόγο γι'αυτό ειλικρινά.... Λιγότερο πλαστικό ίσως??? Φαντάσου πόσα καλώδια υπάρχουν στο κάθε τροφοδοτικό ... Μικρότερα τροφοδοτικά ίσως λέω εγώ τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εε ναι αφού θα βγουν νέες μητρικές και από τις 2 πλευρές λένε ας τους αναγκάσουμε να αλλάξουν και τροφοδοτικό..μακακιες του τετραγώνου... 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dellapple είπε

Δεν έχω καταλάβει το λόγο γι'αυτό ειλικρινά.... Λιγότερο πλαστικό ίσως??? Φαντάσου πόσα καλώδια υπάρχουν στο κάθε τροφοδοτικό ... Μικρότερα τροφοδοτικά ίσως λέω εγώ τώρα...

Τα τροφοδοτικά θα είναι φθηνότερα λογικά, δεν είμαι σίγουρος όμως για τα motherboards... 🤷‍♂️

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά δεν πετιέται τίποτα, θα βγουν μετατροπείς εύκολο είναι, το πρόβλημα θα είναι αν αλλάξουν οι διαστάσεις προς το μικρότερο φυσικά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολο το βλεπω να πανε 100% ολες οι μητρικες στο νεο προτυπο στα επομενα 5 χρονια. Προφανως θα συνεχισουν να βγαινουν και μητρικες με "legacy" υποστηριξη τροφοδοτικων. Απλα γινεται λιγο πιο περιπλοκη η επιλογη σωστου συνδυασμου μητρικης και τροφοδοτικου.

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dellapple είπε

Δεν έχω καταλάβει το λόγο γι'αυτό ειλικρινά.... Λιγότερο πλαστικό ίσως??? Φαντάσου πόσα καλώδια υπάρχουν στο κάθε τροφοδοτικό ... Μικρότερα τροφοδοτικά ίσως λέω εγώ τώρα...

Το λέει στο άρθρο στην τελευταία παράγραφο...

11 λεπτά πριν, voltmod είπε

.Η νέα πλατφόρμα υπόσχεται σημαντικά οφέλη στον τομέα της αποδοτικότητας και του συνολικού κόστους, με το τελευταίο κυρίως να αφορά  τις εταιρείες που κατασκευάζουν και συναρμολογούν χιλιάδες υπολογιστές (οι μικρότεροι κατασκευαστές/ συναρμολογητές δεν πρόκειται να δουν σημαντικό όφελος από την αλλαγή).

 

Τώρα βέβαια πόσο θα αυξηθούν οι τιμές στις μητρικές αφού από εκεί θα γίνεται πλέον η διαχείριση της τροφοδοσίας των περιφερειακών, δεν μας λένε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...