Προς το περιεχόμενο

ATX12VO: Το νέο πρότυπο για την τροφοδοσία των υπολογιστών έρχεται φέτος


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, pigeon είπε

Σε ακούω προσεκτικότατα και υπομονετικά για να δω την συνάφεια αυτών που γράφεις με το άρθρο που σχολιάζουμε.

Γιατί στο άρθρο δεν βλέπω να αναφέρονται τέτοιες αλλαγές, ούτε αναφέρονται κάπου στο επίσημο pdf της intel για το single rail ATX12VO.

Εχεις κάποια άλλη (εσωτερική?) πληροφόρηση; ή κάποιο link σε άλλη είδηση που μας διαφεύγει;

Δεν με ακούτε γιατί για κάποιο λόγο θέλετε απλά να έχετε δίκιο , μου ζητάτε να σας πω γιατί θεωρώ (και γράφω παντού είναι η προσωπική μου άποψη!) ότι είναι καλλίτερα να έχουμε 12v , δεν έχετε γνώση πως δουλεύουν όλα αυτά μέσα αλλά παρά μόνο στο στάδιο manual και στο τελευταίο στάδιο συναρμολογήσεις και Φαίνεται αυτό ξεκάθαρα. Το μόνο που μου επαναλαμβάνεται είναι δώσε σαιτ να δούμε τι γράφουν και μου δώσατε δυο παραδείγματα που το ένα είναι η σύνδεση και το άλλο ένα manual από την intel , η κουβέντα μας αν ανατρέξετε από την πρώτη σελίδα είχε αρχίσει από το γεγονός ότι θα έχουμε μόνο 12v και εγώ είπα την γνώμη μου (επαναλαμβάνω την γνώμη μου) ότι θεωρώ είναι καλλίτερα γιατί θα είναι ποιο έξυπνη η διαχείριση της καταναλώσεις και θα απαλλαγούμε από πολλά . Πρώτον το ίδιο το γεγονός ότι θα έχουμε μια τάση μόνο αντί αυτού που έχουμε τώρα και κύριος θα έχουμε καλλίτερη διαχείριση. Και με όλο μου το σεβασμό αν συνεχίζουμε να λέμε για απόδειξε το το επιχείρημα σου το μόνο που καταλαβαινεουν άνθρωποι που ξέρουν πραγματικά το αντικείμενο ότι αυτό το ρωτάει κάποιος που δεν ξέρει πολλά από ηλεκτρονικά κυκλώματα. Συγνώμη και πάλι. (Και ξέρετε κάτι... ας είναι έτσι, έχετε εσείς δίκιο! Τόσος κόσμος που εκφράστηκε αντίθετα απλά τον καπελώσατε με το δίκιο σας! Αρα έχετε δίκιο!) ας έχουμε ο καθένας την άποψη μας .. και όπως ανέφερα πολλές φορές ας περιμένουμε να δούμε, ο χρόνος θα δείξει!) βάζω τέλος σε όλο αυτό,δεν βγάζει πουθενά όπως φαίνεται. Να έχετε ένα καλό μεσημέρι!

Επεξ/σία από Mixalix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mixalix είπε

Θα σας τα κάνω όλα αναλυτικά (σας το είπα ποιο πάνω..) το παράδειγμα που κάνατε με τα pins.. είναι η τροφοδοσία πρην μπει στο κύκλωμα, σχεδόν παντού μπαίνει 12v η και 5v όπως στην εικόνα που βάλατε, εγώ σας λέω για πολλοστή φορά ότι και μετά από την σύνδεση σε πολλά πράγματα δεν θελουμε ούτε 12v ούτε 5v απλά σαν στάνταρ έχουμε αυτό, μέσα σχρδον σε κάθε κομμάτι που συνδέουμε πάλι αλλάζει η τάση. Δεν με ακούτε, συγκεντρωθείτε σε αυτό που λέω..δεν μιλάω για το στάδιο της απλής συναρμολογήσεις που κάνουμε αλλά για ποιο βαθιές λειτουργείς στα κυκλώματα.
...

Ωραία. Και με το νέο πρότυπο τι αλλάζει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, NT1G είπε

Ωραία. Και με το νέο πρότυπο τι αλλάζει;

Το πρότυπο από μόνο του (δηλαδή ότι είναι λιγότερα pins) δεν αλλάζει πολλά. Το κυριότερο πλεονέκτημα σε όλο αυτό είναι ότι αν τροφοδοτείς την μητρική με μια σταθερή τάση και μετά όλα τα αλλά γίνονται επάνω στην μητρική. Και τώρα πολλά τα κάνει πάλι η μητρική αλλά κάποια είναι στο τροφοδοτικό και αυτά τα δυο δεν έχουν και την καλλίτερη αλληλεπίδραση. Το τροφοδοτικό απλά τροφοδοτεί. Στην περίπτωση που όλα είναι στην μητρική μπορούμε να ελέγχουμε σχεδόν κάθε κύκλωμα Ξεχωριστά, γιατί πολλές φορές τώρα ερχουμε στο pin 5v και μετά πάλι το κατεβάζουμε ας πούμε στα 1.2v ενώ μπορούμε να έχουμε την κεντρική παροχή 12v να την κάνουμε ότι θελουμε. Αυτό είναι όλο. και στα λαπτοπ αυτό γίνετε. Άλλωστε δεν ξέρω αν είναι κάποιος εδώ να πει, τα σερβερς που δουλεύουν 24/7 είναι έτσι ακριβός για καλλίτερη λειτουργία/monitoring

Επεξ/σία από Mixalix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Mixalix είπε

Το πρότυπο από μόνο του (δηλαδή ότι είναι λιγότερα pins) δεν αλλάζει πολλά. Το κυριότερο πλεονέκτημα σε όλο αυτό είναι ότι αν τροφοδοτείς την μητρική με μια σταθερή τάση και μετά όλα τα αλλά γίνονται επάνω στην μητρική. Και τώρα πολλά τα κάνει πάλι η μητρική αλλά κάποια είναι στο τροφοδοτικό και αυτά τα δυο δεν έχουν και την καλλίτερη αλληλεπίδραση. Το τροφοδοτικό απλά τροφοδοτεί. Στην περίπτωση που όλα είναι στην μητρική μπορούμε να ελέγχουμε σχεδόν κάθε κύκλωμα Ξεχωριστά, γιατί πολλές φορές τώρα ερχουμε στο pin 5v και μετά πάλι το κατεβάζουμε ας πούμε στα 1.2v ενώ μπορούμε να έχουμε την κεντρική παροχή 12v να την κάνουμε ότι θελουμε. Αυτό είναι όλο. Άλλωστε δεν ξέρω αν είναι κάποιος εδώ να πει, τα σερβερς που δουλεύουν 24/7 είναι έτσι ακριβός για καλλίτερη λειτουργία/monitoring

Μα για δίσκους κ.τ.λ. πάλι 5 V και 3,3 V θα έχεις και η αλλαγή θα γίνεται μέσα στο εξάρτημα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Mixalix είπε

Δεν με ακούτε γιατί κατά κάποιο λόγο θέλετε απλά να έχετε δίκιο , μου ζητάτε να σας πω γιατί θεωρώ (και γράφω παντού είναι η προσωπική μου άποψη!) ότι είναι καλλίτερα να έχουμε 12v , δεν έχετε γνώση πως δουλεύουν όλα αυτά μέσα αλλά παρά μόνο στο στάδιο manual και στο τελευταίο στάδιο συναρμολογήσεις και Φαίνεται αυτό ξεκάθαρα.

Σας ακούω προσεκτικά και σας αφήνω να διατυπώσετε την άποψή σας. Οσο περισσότερα γράφετε τόσο το καλύτερο.

Ζητώ συγγνώμη που δυσκολεύομαι να σας κατανοήσω πλήρως γιατί αφενός γράφετε σε ανώτερο επίπεδο, κι αφετέρου διαβάζω εντελώς διαφορετικά πράγματα α) στο άρθρο β) στο επίσημο doc της intel που κατασκευάζει το πρότυπο. Η λογική με υποχρεώνει να δεχτώ ως πραγματικότητα τις προδιαγραφές της intel. Ισως να κάνω τεράστιο λάθος, είναι μάλλον που δεν ξέρω βαθύτερα από συναρμολόγηση.

44 λεπτά πριν, Mixalix είπε

η κουβέντα μας αν ανατρέξετε από την πρώτη σελίδα είχε αρχίσει από το γεγονός ότι θα έχουμε μόνο 12v και εγώ είπα την γνώμη μου (επαναλαμβάνω την γνώμη μου) ότι θεωρώ είναι καλλίτερα γιατί θα είναι ποιο έξυπνη η διαχείριση της καταναλώσεις και θα απαλλαγούμε από πολλά . Πρώτον θα απαλλαγούμε από το ίδιο το γεγονός ότι θα έχουμε μια τάση μόνο αντί αυτού που έχουμε τώρα και κύριος θα έχουμε καλλίτερη διαχείριση.

Απολύτως σεβαστή η γνώμη σας. Αν θέλετε εξηγήστε μου πως η μετακίνηση μιας διάταξης υποβάθμισης 12->5->3,5 και μερικές υποδοχές στη μητρική θα κάνουν καλύτερη διαχείριση κατανάλωσης; Γιατί, και συγγνώμη που γίνομαι φορτικός, η intel στις προδιαγραφές της αναφέρει ακριβώς αυτή την αλλαγή. Εξ' όσων ελαχίστων γνωρίζω βλέπω τις συσκευές, δίσκους κτλ να συνεχίζουν να τροφοδοτούνται με 12v+5v από διαφορετικό σημείο. Μάλιστα διαβάζω για προαιρετικό molex με 12v για ανεμιστήρες, led και αντλίες ψύξης.

Δεν αποκλείω η γνώμη σας να είναι σωστότερη από τη γνώμη της intel που κατασκευάζει το πρότυπο, για να μη παρεξηγηθώ.

 

44 λεπτά πριν, Mixalix είπε

Και με όλο μου το σεβασμό αν συνεχίζουμε να λέμε για απόδειξε το το επιχείρημα σου το μόνο που καταλαβαινεουν άνθρωποι που ξέρουν πραγματικά το αντικείμενο ότι αυτό το ρωτάει κάποιος που δεν ξέρει πολλά από ηλεκτρονικά κυκλώματα. Συγνώμη και πάλι
(Και ξέρετε κάτι... ας είναι έτσι, έχετε εσείς δίκιο! Τόσος κόσμος που εκφράστηκε αντίθετα απλά τον καπελώσατε με το δίκιο σας! Αρα έχετε δίκιο!) ας έχουμε ο καθένας την άποψη μας .. και όπως ανέφερα πολλές φορές ας περιμένουμε να δούμε, ο χρόνος θα δείξει!) βάζω τέλος σε όλο αυτό,δεν βγάζει πουθενά όπως φαίνεται. Να έχετε ένα καλό μεσημέρι!

Καλέ μου κύριε, γιατί καταφεύγετε σε επιθέσεις και μειωτικούς χαρακτηρισμούς; Δεν χρειάζονται! Εγώ σας τιμώ απεριόριστα, σας διαβεβαιώνω και δηλώνω δημοσίως πως έχω άδικο και μάλιστα μεγάλο.

Δε βλέπετε που εδώ και ώρες προσπαθώ να κατανοήσω αυτό το επίσημο pdf της intel με τις προδιαγραφές του καινούργιου ATX12VO , άλλα διαβάζω στο pdf άλλα μου γράφετε εσείς και έρχονται σε αντιπαράθεση οι γνώσεις σας και οι απόψεις σας με τον καπιταλιστικό δάκτυλο της εταιρίας που σπέρνει διχόνοιες.

Τέλος, εύχομαι οι ανθρωποι που ξέρουν πραγματικά το αντικείμενο να έχουν διασκεδάσει με την απύθμενη άγνοια (μου).
Με εκτίμηση και καλό σας απόγευμα.

Επεξ/σία από pigeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στον εξωτερικό σκληρό μάλλον όπως είναι θα μείνει αλλά αν παρατηρήσετε σιγά σιγά και τα ssd μετακομίζουν επάνω στην μητρική. 1 γιατί όσο πάει μεγαλώνει ο όγκος ‘gb’ και 2 πάλι πιστεύω είναι καλλίτερα γιατί έτσι αποκτάμε μεγαλύτερες ταχύτητες. Άλλωστε οι ssd στο κουτάκι 2,5’ είναι μεταβατικό στάδιο γιατί πολλά λαπτοπ και pc είχαν αυτού του είδους αρχιτεκτονική (σχεδιασμό) τα νέα λαπτοπ αν δείτε παψανε να βάζουν 2,5’ ssd. Κάπου πρην είχα γράψει ότι προφανώς αυτό το νέο (12v) είναι η αρχή και στο επόμενο διάστημα θα αλλάξουν πολλά. Όπως ανέφερα το παράδειγμα για τα 2,5’ ssd... άχρηστο κουτάκι είναι που του βάλανε μέσα μνήμες, πολλά από αυτά Μίλαν μόνα τους όταν τα ανοίγουμε είναι κούφια μέσα.

16 λεπτά πριν, pigeon είπε

Σας ακούω προσεκτικά και σας αφήνω να διατυπώσετε την άποψή σας. Οσο περισσότερα γράφετε τόσο το καλύτερο.

Ζητώ συγγνώμη που δυσκολεύομαι να σας κατανοήσω πλήρως γιατί αφενός γράφετε σε ανώτερο επίπεδο, κι αφετέρου διαβάζω εντελώς διαφορετικά πράγματα α) στο άρθρο β) στο επίσημο doc της intel που κατασκευάζει το πρότυπο. Η λογική με υποχρεώνει να δεχτώ ως πραγματικότητα τις προδιαγραφές της intel. Ισως να κάνω τεράστιο λάθος, είναι μάλλον που δεν ξέρω βαθύερα από συναρμολόγηση.

Απολύτως σεβαστή η γνώμη σας. Αν θέλετε εξηγήστε μου πως η μετακίνηση μιας διάταξης υποβάθμισης 12->5->3,5 και μερικές υποδοχές στη μητρική θα κάνουν καλύτερη διαχείριση κατανάλωσης; Γιατί, και συγγνώμη που γίνομαι φορτικός, η intel στις προδιαγραφές της αναφέρει ακριβώς αυτή την αλλαγή. Εξ' όσων ελαχίστων γνωρίζω βλέπω τις συσκευές, δίσκους κτλ να συνεχίζουν να τροφοδοτούνται με 12v+5v από διαφορετικό σημείο. Μάλιστα διαβάζω για προαιρετικό molex με 12v για ανεμιστήρες, led και αντλίες ψύξης.

Δεν αποκλείω σε καμιά περίπτωση η γνώμη σας να είναι σωστότερη από τη γνώμη της intel που κατασκευάζει το πρότυπο, για να μη παρεξηγηθώ.

 

Καλέ μου κύριε, γιατί καταφεύγετε σε επιθέσεις και μειωτικούς χαρακτηρισμούς; Δεν χρειάζονται! Εγώ σας τιμώ απεριόριστα, σας διαβεβαιώνω και δηλώνω δημοσίως πως έχω άδικο και μάλιστα μεγάλο.

Δε βλέπετε που εδώ και ώρες προσπαθώ να κατανοήσω αυτό το επίσημο pdf της intel με τις προδιαγραφές του καινούργιου ATX12VO , άλλα διαβάζω στο pdf άλλα μου γράφετε εσείς και έρχονται σε αντιπαράθεση οι γνώσεις σας και οι απόψεις σας με τον καπιταλιστικό δάκτυλο της εταιρίας που σπέρνει διχόνοιες.

Τέλος, εύχομαι οι ανθρωποι που ξέρουν πραγματικά το αντικείμενο να έχουν διασκεδάσει με την απύθμενη άγνοια (μου).
Με εκτίμηση και καλό σας απόγευμα.

Τι να σας πω... γιατί ο σκληρός έχει 5v? Γιατί το καλώδιο και το στάνταρ σήμερα είναι 5v δείτε λίγο ποιο πάνω έχω επισυνάψει εικόνες από μέσα και θα δείτε τι θέλει ο σκληρός μας. Ας το σταματήσουμε όλο αυτό γιατί έχει χαθεί το νόημα του άρθρου.  Καλό σας απόγευμα.

Επεξ/σία από Mixalix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Mixalix είπε

Τι να σας πω... γιατί ο σκληρός έχει 5v? Γιατί το καλώδιο και το στάνταρ σήμερα είναι 5v δείτε λίγο ποιο πάνω έχω επισυνάψει εικόνες από μέσα και θα δείτε τι θέλει ο σκληρός μας. Ας το σταματήσουμε όλο αυτό γιατί έχει χαθεί το νόημα του άρθρου.  Καλό σας απόγευμα.

Μήπως θέλατε να γράψετε 12v; Γιατί οι δίσκοι τώρα τροφοδοτούνται με 12v+5v, έτσι ακριβώς θα τροφοδοτούνται και μετά την αλλαγή. Δεν το λέω εγώ, η intel το λέει, συγγνώμη.

Ψάχνω για ssd που σιγά σιγά μετακομίζουν στην μητρική όπως αναφέρατε πριν, τα ίδια βλέπω. 12V τροφοδοσία παραμένει στα pci express (και 3.3v). Λέτε να μας κρύβουν κάτι;

Εσεις μήπως διαβάσατε τι γράφει το επίσημο pdf της Intel για το ATX12VO να μας διαφωτίσετε; Το νόημα του άρθρου δεν είναι το ATX12VO και οι αλλαγές που φέρνει; Πάλι λάθος κάνω;

 

Επεξ/σία από pigeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, pigeon είπε

Μήπως θέλατε να γράψετε 12v; Γιατί οι δίσκοι τώρα τροφοδοτούνται με 12v+5v, έτσι ακριβώς θα τροφοδοτούνται και μετά την αλλαγή. Δεν το λέω εγώ, η intel το λέει, συγγνώμη.

Ψάχνω για ssd που σιγά σιγά μετακομίζουν στην μητρική όπως αναφέρατε πριν, τα ίδια βλέπω. 12V τροφοδοσία παραμένει στα pci express (και 3.3v). Λέτε να μας κρύβουν κάτι;

Εσεις μήπως διαβάσατε τι γράφει το επίσημο pdf της Intel για το ATX12VO να μας διαφωτίσετε; Το νόημα του άρθρου δεν είναι το ATX12VO και οι αλλαγές που φέρνει; Πάλι λάθος κάνω;

 

Είπα κάτι άλλο; Είπα ότι 12v θα έχει η μητρική και από εκεί θα γίνετε πιο έξυπνη διαχείριση. Που διαφωνούμε; Οι εξωτερικοί τώρα που με ρώτησε ο άνθρωπος που έχουν και 5v  και είπαμε η διαχείριση γίνετε μέσε και κατεβαίνει η τάση από μεγαλύτερη στα 1.2v , 1.8v , 3.3v  διαφωνούμε και σε αυτό; 

Επεξ/σία από Mixalix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, Mixalix είπε

Τι να σας πω... γιατί ο σκληρός έχει 5v? Γιατί το καλώδιο και το στάνταρ σήμερα είναι 5v δείτε λίγο ποιο πάνω έχω επισυνάψει εικόνες από μέσα και θα δείτε τι θέλει ο σκληρός μας. Ας το σταματήσουμε όλο αυτό γιατί έχει χαθεί το νόημα του άρθρου.  Καλό σας απόγευμα.

Αυτή η απάντηση δεν ήταν για μένα; Είδα πως κάνατε κ quote από πάνω.

Mε μπερδέψατε περισσότερο τώρα: Τελικά που καταλήξαμε οι συσκευές, οι δίσκοι, οι ssd, οι nvme θα παίρνουν 12v; 5v; 1.2/1.8 κτλ ; Με το καινούργιο πρότυπο ATX12VO εννοώ. Η καλύτερη διαχείριση κατανάλωσης πως θα γίνει αφού δεν θα αλλάξει κάτι άλλο;

Μήπως έχουμε απώλειες 20-30% στην κατανάλωση ρεύματος λόγω του βίσματος sata power και του καλωδίου που φεύγει από το τροφοδοτικού; Ετσι εξηγείται.

Πολύ δύσκολα όλα αυτά, πρεπεί να έχει βγάλει κανείς πανεπιστήμιο τουλάχιστον για να τα καταλάβει.
 

Επεξ/σία από pigeon
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, pigeon είπε

Αυτή η απάντηση δεν ήταν για μένα; Είδα πως κάνατε κ quote από πάνω.

Mε μπερδέψατε περισσότερο τώρα: Τελικά που καταλήξαμε οι συσκευές, οι δίσκοι, οι ssd, οι nvme θα παίρνουν 12v; 5v; 1.2/1.8 κτλ ; Με το καινούργιο πρότυπο ATX12VO εννοώ. Η καλύτερη διαχείριση κατανάλωσης πως θα γίνει αφού δεν θα αλλάξει κάτι άλλο;

Μήπως έχουμε απώλειες 20-30% στην κατανάλωση ρεύματος λόγω του βίσματος sata power και του καλωδίου που φεύγει από το τροφοδοτικού; Ετσι εξηγείται.

Πολύ δύσκολα όλα αυτά, πρεπεί να έχει βγάλει κανείς πανεπιστήμιο τουλάχιστον για να τα καταλάβει.
 

Πάλι ειρωνεύεστε αγαπητέ! Μάλλον ζείτε από αυτό! Συγνώμη αλλά δεν το συνεχίζω.

Επεξ/σία από Mixalix
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Mixalix είπε

Πάλι ειρωνεύεστε αγαπητέ! Μάλλον ζείτε  από αυτό! Συγνώμη αλλά δεν το συνεχίζω.

Δεν καταλαβαίνω τι μου λέτε, μια χαρά δεν κουβεντιάζαμε ως τώρα; Εχω μάθει τόσα πράγματα.

Δικαίωμά σας είναι βέβαια να απαντάτε σε όσα μπορείτε, συγγνώμη που σας δυσκόλεψαν οι ερωτήσεις μου δεν ήταν πρόθεσή μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, pigeon είπε

Δεν καταλαβαίνω τι μου λέτε, μια χαρά δεν κουβεντιάζαμε ως τώρα; Εχω μάθει τόσα πράγματα.

Δικαίωμά σας είναι βέβαια να απαντάτε σε όσα μπορείτε, συγγνώμη που σας δυσκόλεψαν οι ερωτήσεις μου δεν ήταν πρόθεσή μου.

🙂 παρακαλώ πολύ...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απώλειες πάντα υπάρχουν και πάντα θα υπάρχουν, παντού είναι νόμος. Για την ακρίβεια η απώλεια είναι "σχετική". Ενέργεια είναι που μετατρέπεται από ηλεκτρική σε θερμική, τίποτε δεν "πάει χαμένο".

Και εδώ πολύ σωστά @pigeon ανέφερες, σίγουρα θα έχουμε μια μικρή/αμελητέα πρακτικά έκλυση θερμικής ενέργειας από αυτά τα κυκλώματα που θα προστεθούν στη μητρική, ωστόσο μετρήσιμη. Δεν θα είναι της τάξεως 100+ C όπως συμβαίνει με τα VRMs (τα MOSFETS τους δηλαδή), αλλά σίγουρα ενα Δt 5-15C τοπικά (εννοώντας γύρω από το σημείο της PCB που βρίσκεται το κύκλωμα και σε σχέση με τη μέση θερμοκρασία του εσωτερικού του υπολογιστή) υπό πλήρες φορτίο του κυκλώματος θα υπάρχει πιστεύω, συμπεριλαμβανομένου κυκλώματος προστασίας OCP.  Κάτι που όπως καταλαβαίνετε όλοι πως είναι αμελητέο πρακτικά καθώς ελάχιστα θα συμβάλλει στην υπερθέρμανση του συστήματος. Εαν υπάρχει αρκετός αερισμός του εσωτερικού ακόμη καλύτερα αλλά η άποψή μου είναι πως δεν θα επηρεάσει συστήματα που δεν έχουν ανεμιστήρες.

Βέβαια σε εκείνη την περιοχή βρίσκεται και η ρευματοδοσία των μνημών. Σε μητρικές με σοβαρά κυκλώματα ρευματοδοσίας για σωστό overclocking, τα εξαρτήματα εκείνης της περιοχής εκλύουν θερμότητα σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό για να τροφοδοτήσουν μνήμες που τρέχουν στα 4000MHz (DDR4 με χαμηλωμένα latencies και ανεβασμένα ελαφρώς voltages) από το απλό κυκλωματάκι DC-DC για τις SATA POWER υποδοχές. Οπότε μια μικρή σταγόνα θα είναι σε ένα ελεγχόμενα μισογεμάτο (ή μισοάδειο :) ) ποτήρι. 

* Παρακαλώ δείτε την εικόνα εδώ: (Μητρική Lenovo IH170MS)

Στα δεξιά ενας Proprietary connector 10pin (οχι ATX12VO) μαζί με τις 2 SATA POWER μαύρες θύρες που όπως βλέπετε καθόλου χώρο δεν πιάνουν και όπως έγραψα και σε προηγούμενη δημοσίευσή μου, είναι όλα εκεί κοντά για αποφυγή απωλειών, για λόγους κόστους και για λόγους πρακτικούς όπως και γιατί ΔΕΝ υπάρχει κανένα νόημα στο να βρίσκονται 100 χιλιόμετρα μακριά μεγαλύτερες διαδρομές και περισσότερο χαλκό. Επίσης διακρίνετε και την πηγή του κακού (πηγές θερμότητας), αναγκαίου βέβαια που δεν είναι τίποτε άλλο από τα chokes και τα άτιμα τα VRMs. Γι'αυτό τον λόγο σας έλεγα πως δεν είναι κάτι καινούριο όλο αυτό ούτε η εφεύρεση της απόλυτα ελεγχόμενης και εκμεταλλεύσιμης πυρηνικής σύντηξης. Κάπως έτσι θα είναι περίπου το layout αν και ο 10pin connector περιέχει όλων των ειδών τα voltages εδώ. 

Υπάρχουν ωστόσο και άλλες μητρικές (και από τη Lenovo αλλά και από άλλους κατασκευαστές όπως Dell/Fujitsu) που χρησιμοποιούν είτε +12VDC/-12VDC/+5VDC είτε μόνο +12VDC με την μείωση του VDC onboard. (βλέπε Fujitsu Esprimo C700)

TB1RAKUeNWYBuNjy1zkXXXGGpXa_!!0-item_pic.jpg.8ce736b1b863bd9e8084ebbb1a601fb9.jpg

Προσωπικά δεν θεωρώ ότι οι υλοποιήσεις που θα τοποθετηθούν on-board στις PCB των μητρικών θα έχουν κάποιο όφελος από θέμα efficiency. Άλλωστε εκεί που "υποφέρει' το όλο ζήτημα είναι εκεί που πραγματικά περνάει το ζουμί, από τη γραμμή των 12VDC. Εκεί θα εξακολουθήσει να ισχύει ο,τι πληρώνεις παίρνεις και στο θέμα της αποδοτικότητας. Και από άποψη σχεδίασης όπως και από άποψη ποιότητας/κατηγορίας ηλεκτρονικών εξαρτημάτων, το αποδοτικότερο είναι και σαφώς ακριβότερο.

 

Επεξ/σία από Ardov
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NT1G είπε

Ωραία. Και με το νέο πρότυπο τι αλλάζει;

Για μένα καλύπτει το κενό προτύπου που υπάρχει στα SFF που Dell, HP, Lenovo, Fujitsu κάνουν ότι υλοποίηση θέλουν για να έχουν στο PSU μόνο 12V. Αυτή θα είναι και η βασική χρήση του προτύπου για πολλά χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...