Προς το περιεχόμενο

ATX12VO: Το νέο πρότυπο για την τροφοδοσία των υπολογιστών έρχεται φέτος


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Ξενέρωσε κόσμος που πήρε πρόσφατα τροφοδοτικό με προοπτική να το κρατήσει 5+ χρόνια...

Καλή μας ημέρα,

Η επόμενη σκέψη που θα προσπαθήσω να αναλύσω είναι ανεξάρτητη του κύκλου αναβάθμισης που έχει ο κάθε χρήστης στο μυαλό του.

Με το δεδομένο ότι στα DIY θα ξεκινήσουμε να βλέπουμε μητρικές με το νέο πρώτυπο σταδιακά μέσα σε 2 - 3 χρόνια και με την λογική ότι μέσα σε αυτό το διάστημα ίσως ξανά αλλάξεις σε "παλαιού" τύπου μητρικές τότε έχεις συμπληρώσει το διάστημα των 5+ χρόνων ώστε να θεωρείς την πρόσφατη αγορά ποιοτικού τροφοδοτικού ασφαλή και με απόσβεση σε λογικό βάθος χρόνου. Αν κάποιος δεν κάνει τόσο συχνές αλλαγές - αναβαθμίσεις τότε πάλι δεν τον ενδιαφέρει, αφού το pc του θα το κρατήσει παραπάνω χρόνια. Προσωπικά βρίσκω σωστή την έγκαιρη ανακοίνωση ώστε να κανονίσει ο κάθε ένας τι τον βολεύει και τον συμφέρει. Τέλος βρίσκω μάλλον καλή την ιδέα ελαχιστοποίησης καλωδίων στο εσωτερικό του υπολογιστή με επιφύλαξη την "επιβάρυνση" σε όγκο και την ηλεκτρικού φορτίου διαχείριση από την μητρική.

Καλή συνέχεια και καλή δύναμη.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Πρόκειται για τη μεγαλύτερη αλλαγή στον σχεδιασμό των τροφοδοσίας των υπολογιστών από το 1995"

Ναι, μόνο που το 1995 δεν υπήρχε αυτό

1-20774-01-intel-nuc-i3-7100u_600x600.jp

Ούτε αυτό

stick-in-hand2.jpg

Οπότε δεν πρόκειται για κανένα συγκλονιστικό νέο.

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Doubt είπε

"Πρόκειται για τη μεγαλύτερη αλλαγή στον σχεδιασμό των τροφοδοσίας των υπολογιστών από το 1995"

Ναι, μόνο που το 1995 δεν υπήρχε αυτό

1-20774-01-intel-nuc-i3-7100u_600x600.jp

Ούτε αυτό

stick-in-hand2.jpg

Οπότε δεν πρόκειται για κανένα συγκλονιστικό νέο.

 

Μαρεσει που το αποκαλούν ως  "μεγαλύτερη αλλαγή" ,,αλλαγή θα ήταν να μειωθεί συνολικά η κατανάλωση ρεύματος (για τα gaming PC)

Επεξ/σία από KnightRider
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλλαγή αυτή εφαρμόζεται ήδη από πολλούς ΟΕΜ που έχουν 6πινα, 8πινα και 10πινα για την τροφοδοσία της μητρικής. Απλά φαίνεται ότι επιβλήθηκαν. Ακόμα και το VSB μπορεί να γίνει 12V κάποτε (το κάνει ήδη η HP).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, KnightRider είπε

 

Μαρεσει που το αποκαλούν ως  "μεγαλύτερη αλλαγή" ,,αλλαγή θα ήταν να μειωθεί συνολικά η κατανάλωση ρεύματος (για τα gaming PC)

Εγώ το μόνο που ξέρω για την κατανάλωση υπολογιστών είναι ότι πριν 15 περίπου χρόνια έβαζες (σε απλό οικιακό PC) 350 W τροφοδοτικό ενώ μετά από 10 χρόνια ή τώρα βάζεις 550. Συν 200 W κατανάλωση, αυτά πόσες εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα προκαλούν; Σημαντική αλλαγή θα θεωρούσα να κρατήσουν σταθερή την κατανάλωση ενέργειας όποια εξέλιξη και να υπάρχει στης επιδόσεις.

  • Like 6
  • Thanks 1
  • Confused 6
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, lefi είπε

Εγώ το μόνο που ξέρω για την κατανάλωση υπολογιστών είναι ότι πριν 15 περίπου χρόνια έβαζες (σε απλό οικιακό PC) 350 W τροφοδοτικό ενώ μετά από 10 χρόνια ή τώρα βάζεις 550. Συν 200 W κατανάλωση, αυτά πόσες εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα προκαλούν; Σημαντική αλλαγή θα θεωρούσα να κρατήσουν σταθερή την κατανάλωση ενέργειας όποια εξέλιξη και να υπάρχει στης επιδόσεις.

 

Την ιδια αποδοση εχουν αδερφε οι υπολογιστες που συγκρινεις;

Σαν να συγκρινεις αμαξι που πηγαινει με μεγιστη ταχυτητα 50 χ.α.ω. με ενα αλλο που πηγαινει 200 χ.α.ω.

Αυτο με τα 200 θα καψει την ιδια βενζινη να κανει το Αθηνα-Θεσσαλονικη και θα παει πιο γρηγορα, ενω το άλλο απλα πιο αργα

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως θα μειωθεί το συνολικό κόστος.

Τα τροφοδοτικά , ναι , θα γίνουν απλούστερα στην κατασκευή και θα φθηνήνουν.

Οι υπόλοιπες συσκευές π.χ. σκληροί δίσκοι , gpu , usb, οθόνες στους φορητούς , dvdrw , 

 όλα αυτά έχουν ανάγκη τροφοδοσίας 12V αλλά τα ηλεκτρονικά τους εξαρτήματα δεν λειτουργούν με 12V.

Θα έχει το κάθε ένα το δικό του εξάρτημα για αλλαγή των 12V του τροφοδοτικού?

Θα έχω π.χ. ssd, hdd, dvdrw και θα θέλω 3 επιπλέον εξαρτήματα για μετατροπή ρεύματος?

 

Επεξ/σία από hoannis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
20 minutes ago, lefi said:

Εγώ το μόνο που ξέρω για την κατανάλωση υπολογιστών είναι ότι πριν 15 περίπου χρόνια έβαζες (σε απλό οικιακό PC) 350 W τροφοδοτικό ενώ μετά από 10 χρόνια ή τώρα βάζεις 550. Συν 200 W κατανάλωση, αυτά πόσες εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα προκαλούν; Σημαντική αλλαγή θα θεωρούσα να κρατήσουν σταθερή την κατανάλωση ενέργειας όποια εξέλιξη και να υπάρχει στης επιδόσεις.

Μπορώ να βάλω και 1500αρι Titanium τροφοδοτικό στο PC, αυτό δεν σημαίνει ότι θα καίει τόσα ή παραπάνω από ένα 450αρι Bronze...

  • Like 12
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η παραγωγή των τάσεων 3.3VDC και 5VDC (και -12V) από 12VDC καταλαμβάνει όγκο και παράγει θερμότητα.
Αυτή η θερμότητα τώρα θα παράγεται πάνω στο mainboard, λες και δεν υπάρχει ήδη αρκετή.
.
Η γνώμη μου είναι ότι το υποσύστημα των 3-4 DC to DC converters θα είναι ξεχωριστό και αποσπώμενο κομμάτι που θα συνδέεται η θα κουμπώνει πάνω στα (νέα ?) mainboards. Θα παράγεται από τις γνωστές εταιρείες που φτιάχνουν PSU.
Το που (και αν) θα το στριμώξουν στο ήδη πυκνοκατοικημένο ATX mainboard είναι θέμα.
.
Εχει ψωμί η υπόθεση, θα εμφανιστούν και κάνα-δυό standards ακόμα, ευκαιρία για νέες business...

Επεξ/σία από eyw
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, neo80 είπε

λεφτά για πέταμα δεν έχουμε εδώ στο Ελλάντα ;)

Το αντίθετο θα έλεγα ισχύει.

Είμαστε ο τόπος που έχουν καταναλωθεί και συνεχίζουν να καταναλώνονται λεφτά σε μη παραγωγικές διαδικασίες περισσότερο από οπουδήποτε αλλού στη γη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρώ πολύ καλή κίνηση να εφαρμόσουν τα 12v σαν σταθερή τάση στα pc.

απλα καταλαβαίνω ότι μάλλον δεν μας λένε την εξέλιξη όλου αυτού που και πάλι το βλέπω σαν θετική εξέλιξη! Πχ... περνούμε ένα τροφοδοτικό 12v και τροφοδοτούμε την μητρική ... και τέλος ... όλα τα αλλά όπως ssd, hdd, usb, ανεμιστήρες και ότι άλλο θα θελουμε να τραβάνε απευθείας από την μητρική, ο ssd ας πούμε δεν θα έχει το sata και τροφοδοσία ... περιττά καλώδια ... ένα connect στην μητρική και τέλος! Που είναι το κακό; Το pc θα ξεφορτωθεί αυτό που βλέπουμε τώρα ... λες και έχουμε την ΔΕΗ μέσα στο κουτί! :-)
Και στην κορυφή θα ήταν αν και η οθόνη θα μπορούσε να τραβάει από το ίδιο καλώδιο και την τάση, θα απαλλασσόταν έτσι το τροφοδοτικό αρα και θα γλιτώναμε να έχουμε μπαλαντέζα και ένα πάκο καλώδια! Αν σκεφτούμε καλά ότι τώρα σχεδόν ο καθένας μας έχει ένα κουτί από άχρηστα καλώδια! Αρκεί αυτό το μεγάλο πλεονέκτημα να το χαρεί και ο κόσμος! Να πέσει το κόστος γιατί θα πέσει και για αυτούς το κόστος εφόσον θα απαλλαγούμε από πολλά περιττά!

Ειμαι νέος στην παρεα σας συγνώμη αν ενόχλησα!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...