Προς το περιεχόμενο

ATX12VO: Το νέο πρότυπο για την τροφοδοσία των υπολογιστών έρχεται φέτος


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, eyw είπε

η παραγωγή των τάσεων 3.3VDC και 5VDC (και -12V) από 12VDC καταλαμβάνει όγκο και παράγει θερμότητα.
Αυτή η θερμότητα τώρα θα παράγεται πάνω στο mainboard, λες και δεν υπάρχει ήδη αρκετή.
.
Η γνώμη μου είναι ότι το υποσύστημα των 3-4 DC to DC converters θα είναι ξεχωριστό και αποσπώμενο κομμάτι που θα συνδέεται η θα κουμπώνει πάνω στα (νέα ?) mainboards. Θα παράγεται από τις γνωστές εταιρείες που φτιάχνουν PSU.
Το που (και αν) θα το στριμώξουν στο ήδη πυκνοκατοικημένο ATX mainboard είναι θέμα.
.
Εχει ψωμί η υπόθεση, θα εμφανιστούν και κάνα-δυό standards ακόμα, ευκαιρία για νέες business...

Αυτό ακριβός, τα είπες όλα σε 5 γραμμές. Ο τζερτζελές γίνεται για να παίρνουμε της μητρικές στα χέρια συχνότερα και όποιος βλέπει εδώ καινοτομία βλέπει και δράκους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελος απλα δηλαδη στα παλια τροφοδοτικα.. μεχρι τωρα αγοραζαμε cpu motherboard και gpu σκληροι δισκοι τροφοδοτικα παλια μια ζωη.. τωρα πλεον και τροφοδοτικα σε νεες motherboard.. gj!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μητρικές θα πάνε στο θεό και θα χαλάνε και πιο εύκολα.

Αυτό ξέρω εγώ.

Άσε που θα υπάρχουν και περισσότερα απόβλητα.

Τις μητρικές τις αλλάζουμε πιο συχνά από τα τροφοδοτικά άρα τα ηλεκτρονικά που μεταφέρονται από τα τροφοδοτικά στις μητρικές πετιούνται και αυτά πιο συχνά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kyro είπε

Οι μητρικές θα πάνε στο θεό και θα χαλάνε και πιο εύκολα.

Αυτό ξέρω εγώ.

Άσε που θα υπάρχουν και περισσότερα απόβλητα.

Τις μητρικές τις αλλάζουμε πιο συχνά από τα τροφοδοτικά άρα τα ηλεκτρονικά που μεταφέρονται από τα τροφοδοτικά στις μητρικές πετιούνται και αυτά πιο συχνά.


Θυμάστε παλιά στα γραφεία είχαμε ηχεία μικρά κοντά στην οθόνη; Τώρα στα γραφεία έχουμε μια απλή οθόνη και έχουμε ηχεία μέσα στην οθόνη ! Και ο ήχος περνάει μέσο του HDMI, Ναι πετάμε και τα ηχεία μαζί με την οθόνη αλλά αν σκεφτούμε ότι δεν έχουμε χίλια καλώδια (καλώδια από την κάρτα ήχου καλώδια από ένα ηχείο στο άλλο ... μέσα στα ηχεία τροφοδοτικό και ένα ακόμα καλώδιο στην πρίζα!) βάλτε και τα ίδια τα κουτιά από τα ηχεία και ποσό μας πιάνουν στο γραφείο.. ποσά πράγματα για να έχουμε έναν απλό ήχο! Και δεν μηλαμε για high end ήχο!  
 

αν μας λέγανε για να συνδέσουμε Μια κάμερα για το Skype ότι χρειαζόμαστε ένα καλώδιο για εικόνα και ένα για τροφοδοσία Και ένα τροφοδοτικό και μια θέση στην μπαλαντέζα θα γελούσαμε! Γιατί κάτι παρόμοιο κάνουμε τώρα όταν συνδέουμε πχ έναν ssd! 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους,μικρότερα τροφοδοτικά,λιγότερα καλώδια.Μη διαβάζω ότι θα χαλάει το ένα,θα καίγεται το άλλο,το κατευθείαν 12βολτ εφαρμόζεται εδώ και δεκαετίες στα λάπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, leff είπε

Επιτέλους,μικρότερα τροφοδοτικά,λιγότερα καλώδια.Μη διαβάζω ότι θα χαλάει το ένα,θα καίγεται το άλλο,το κατευθείαν 12βολτ εφαρμόζεται εδώ και δεκαετίες στα λάπτοπ.


ακριβός αυτό! Δεν ξέρω αν όλος ο κόσμος που γράφει έχει γνώση από ηλεκτρονικά... εγώ είμαι και με το που διάβασα σκεφτικά επιτέλους... και ξαφνιάστηκα όταν είδα μόνο αρνητικά να εκφράζει ο κόσμος! Καταρχάς θα πέσει η θερμοκρασία δεν ξέρω από που κατάλαβαν ότι θα χαλάνε όλα... είναι μια απλοποίηση που έπρεπε να εφαρμόσουν εδώ και χρόνια . Τουλάχιστον 15% θα πέσει η κατανάλωση από αυτό! Και λίγα λέω.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν στα θετικά θα είναι ότι θα ελαττωθεί ο όγκος των καλωδιων του τροφοδοτικού... αλλά θα αυξηθούν τα καλώδια που θα φεύγουν απο την μητρική εκτός αν πλέων η εξέλιξη οδηγήσει σε ενιαία καλώδια τροφοδοσίας επικοινωνίας τύπου USB... .. Από την άλλη πλευρά οι μητρικές διαχειριζόμενες ρεύματα δεκάδων  ampere  θα έχουν ημερομηνία λήξεως αλλά και πιθανά αυξημένες πιθανότητες βλάβης...Μεχρι τώρα αυτά ήταν στο τροφοδοτικό το άλλαζες και τα υπόλοιπα έμειναν τα ίδια.. Αυτό τώρα θα αλλάξει.. Δεν ξέρω πως το σκέφτονται  και αν περισεύει χώρος για τα εξαρτήματα τροφοδοσίας πάνω στις μητρικές ..χώρια την ανάγκη για ψύξη......ΤΟ ΠΙΟ ΚΑΙΝΟΤΌΜΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ  ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ ΚΟΙΝΗ ΤΑΣΗ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑΣ  για όλα τα περιφερειακά πχ 5v  ,χωρίς ανάγκη  άλλων μετατροπών...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Mixalix είπε


Θυμάστε παλιά στα γραφεία είχαμε ηχεία μικρά κοντά στην οθόνη; Τώρα στα γραφεία έχουμε μια απλή οθόνη και έχουμε ηχεία μέσα στην οθόνη ! Και ο ήχος περνάει μέσο του HDMI, Ναι πετάμε και τα ηχεία μαζί με την οθόνη αλλά αν σκεφτούμε ότι δεν έχουμε χίλια καλώδια (καλώδια από την κάρτα ήχου καλώδια από ένα ηχείο στο άλλο ... μέσα στα ηχεία τροφοδοτικό και ένα ακόμα καλώδιο στην πρίζα!) βάλτε και τα ίδια τα κουτιά από τα ηχεία και ποσό μας πιάνουν στο γραφείο.. ποσά πράγματα για να έχουμε έναν απλό ήχο! Και δεν μηλαμε για high end ήχο!  
 

αν μας λέγανε για να συνδέσουμε Μια κάμερα για το Skype ότι χρειαζόμαστε ένα καλώδιο για εικόνα και ένα για τροφοδοσία Και ένα τροφοδοτικό και μια θέση στην μπαλαντέζα θα γελούσαμε! Γιατί κάτι παρόμοιο κάνουμε τώρα όταν συνδέουμε πχ έναν ssd! 
 

Φίλε δεν ισχύουν αυτά που λες σε αυτή την περίπτωση.

Δεν αλλάζει κάτι χωροταξικά στο γραφείο σου, όλα μέσα στο κουτί του υπολογιστή βρίσκονται και παλι θα έχει καλώδια. Απλά δε θα βγαίνουν από το τροφοδοτικό αλλά από τη μητρική.

Επεξ/σία από Kyro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, doctorScien είπε

θα αυξηθούν τα καλώδια που θα φεύγουν απο την μητρική εκτός αν πλέων η εξέλιξη οδηγήσει σε ενιαία καλώδια τροφοδοσίας επικοινωνίας τύπου USB

Να φύγουν να πάνε που;;

Floppy τέλος, HDD τέλος, DVD τέλος, SATA SSD τέλος, τι απομένει; το πάνελ με Front USB, Mic, Line in?

Όλα τα άλλα είναι on board.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, doctorScien είπε

λοιπόν στα θετικά θα είναι ότι θα ελαττωθεί ο όγκος των καλωδιων του τροφοδοτικού... αλλά θα αυξηθούν τα καλώδια που θα φεύγουν απο την μητρική εκτός αν πλέων η εξέλιξη οδηγήσει σε ενιαία καλώδια τροφοδοσίας επικοινωνίας τύπου USB... .. Από την άλλη πλευρά οι μητρικές διαχειριζόμενες ρεύματα δεκάδων  ampere  θα έχουν ημερομηνία λήξεως αλλά και πιθανά αυξημένες πιθανότητες βλάβης...Μεχρι τώρα αυτά ήταν στο τροφοδοτικό το άλλαζες και τα υπόλοιπα έμειναν τα ίδια.. Αυτό τώρα θα αλλάξει.. Δεν ξέρω πως το σκέφτονται  και αν περισεύει χώρος για τα εξαρτήματα τροφοδοσίας πάνω στις μητρικές ..χώρια την ανάγκη για ψύξη......ΤΟ ΠΙΟ ΚΑΙΝΟΤΌΜΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ  ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ ΚΟΙΝΗ ΤΑΣΗ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑΣ  για όλα τα περιφερειακά πχ 5v  ,χωρίς ανάγκη  άλλων μετατροπών...


Αν σκεφτεί κανείς ότι τα 12 που Μπαίνουν μέσα πάλι μετατρέπονται σε μικρότερες τάσεις σε όλη την μητρική ... τα 12v θελουμε για να μην έχουμε απευθείας πολλά αμπερ γιατί δεν θα αντέχει ο χαλκός επάνω στην μητρική αλλιώς και μόνο 5 v θα αρκούσε. Είναι καλλίτερα να έχουμε 12 volts και από εκεί και πέρα να σκορπάει όπου πρέπει να καταλήξει! 
 

αν ρωτήσετε Ακόμα και έναν ηλεκτρολόγο απλό θα σας πει ότι η τάση στην πρίζα του σπιτιού μας τα 220/240 πέφτει σχεδόν σε όλες συσκευές που έχουμε εκτός από θερμοσίφωνες , κουζίνες , σίδερα. Που και σε αυτά τα 110 βολτ αρκούσε το κάνουνε 220 για να έχουμε ποιο λεπτές καλωδιώσεις , κάπως έτσι είναι τα 12βολτ στο pc.

Μην τα βλέπουμε όλα μαύρα! Είναι ότι καλύτερο που θα μπορούσαν να εφαρμόσουν! Ότι αφορά τα (Καλά) τροφοδοτικά μας τώρα, δεν θα πάνε χαμένα γιατί απλούστατα έχουν τα 12 volts όποτε εύκολα προσαρμόζονται !

18 λεπτά πριν, Kyro είπε

Φίλε δεν ισχύουν αυτά που λες σε αυτή την περίπτωση.

Δεν αλλάζει κάτι χωροταξικά στο γραφείο σου, όλα μέσα στο κουτί του υπολογιστή βρίσκονται και παλι θα έχει καλώδια. Απλά δε θα βγαίνουν από το τροφοδοτικό αλλά από τη μητρική.


δεν είναι έτσι ακριβός αλλά ναι και χωροταξικά αλλάζουν πολλά. Τα sata αν έχει κάποιος ελάχιστες Γνώσεις ξέρει ότι έχουν το σώμα (-) έτσι και αλλιώς μέσο του  Ίδιου καλωδίου μόνο ένα καλώδιο Θελουμε! (ένα σύρμα ακόμα για το +) Για αυτό ανέφερα στο πρώτο μου κείμενο ότι μάλλον όλο αυτό έχει εξέλιξη μπροστά! Γιατί αν προσθέσουμε στο sata  καλώδιο ένα σύρμα δεν θέλουμε τίποτα άλλο! Και όπως ανέφερε άλλος φίλος σε λίγο δεν θα έχουμε πολλά περιφερειακά γιατί ακόμα και τα sad κουμπώνουν επάνω στην μητρική . Τι απομένει; Τα ανεμιστηράκια έτσι και αλλιώς από την μητρική τραβάνε γιατί έχουν τα controllers για να ρυθμίζουν στροφές. Παιδιά είναι 1000% θετική εξέλιξη όλο αυτό! Μην τα βλέπετε όλα μαύρα! 

Επεξ/σία από Mixalix
Λάθος λέξη
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως δεν θα μας ρωτήσουν. Αν πάνε εκεί οι κατασκευαστές των mobo, εκεί θα πάμε και εμείς. Πάντως εδώ και χρόνια η Dell σε sff έχει ένα περίεργο τροφοδοτικό που δίνει στο mobo μόνο 12V με ένα μικρό κονέκτορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έχει λιγότερες φθορές το τροφοδοτικό (λόγω λιγότερων components). Στα mainboard δεν θα αλλάξουν και πολλά. Πάλι VRMs θα έχουν όπως πριν.

Θα αργήσουμε πολύ να φτάσουμε στο σημείο να αλλάξουμε και τροφοδοτικό (εκτός mb). Ειδικά όσοι ήδη έχουν threadripper / i9 10ης γενιάς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και θεωρω οτι το τροφοδοτικό πρεπει να αναλαμβανει τις τασεις και οχι το mobo, θελω πολυ να μαθω τι σκεφτονται αυτοι που μιλανε για ανταπτορες. Το διαβασα ισα με 5 φορες, τι θα κανει ο ανταπτορας δλδ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...