Προς το περιεχόμενο

ATX12VO: Το νέο πρότυπο για την τροφοδοσία των υπολογιστών έρχεται φέτος


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Mixalix είπε

Αυτό προσπαθώ να τους περάσω αλλά τίποτα... δεν θέλουν να ακούσουν τίποτα. Είναι η πρώτη μου παρέμβαση σε φόρουμ και κοντεύουν να με φάνε! Να έστεκε τουλάχιστον όλο αυτό πάει στο καλό! Και πάλι καλημέρα έχουμε να πάμε και στην δουλειά μας.

Απο ηλεκτρονικά δεν ξέρω και πολλά μιας και είμαι μηχανολόγος και δεν έχω άμεση διατριβή με αυτά , με αυτή την είδηση πήγα και κοίταξα το τροφοδοτικό μου πόσα watt μπορεί να δώσει σε 12v , βλέπω ότι είναι σχεδόν όσο δίνει κανονικά το τροφοδοτικό μου οπότε με 480watt (600άρι) 12V με υπερ καλύπτει, εμπειρικά ξέρω πως θα βγουν φίσες προσαρμογής στο σκρουτζ απο 24pin σε 10pin με 1.5 άντε 3 ευρώ όπως για τόσες και τόσες εφαρμογές σε υπολογιστές, κινητά και ότι ηλεκτρονικό υπάρχει οπότε κλαιν χώρια ότι οι κατασκευαστές με τις πρώτες μητρικές μπορεί να το δίνουν δώρο για αυτούς με παλιά τροφοδοτικά έτσι για να καλοπιάσουν τους πελάτες όπως δίνουν sli,sata,molex to sata κλπ , η μόνη ακριβή διάταξη του τροφοδοτικού είναι απο 220v AC σε 12v DC και μετά παίρνει το 12V και το κάνει με άλλες διατάξεις μέσα 5, 3.5 κλπ που δίνει , άρα η 12V παροχή που δίνει στις 5 και 3.5 , αν δεν έχουν φορτίο αυτές θα μπορεί να το δώσει απευθείας σε 12V και με μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης.

τώρα πόσο μπορεί να αυξηθούν οι τιμές στις μητρικές ? το πιο φτηνό τροφοδοτικό 500άρι έχει 16 ευρώ στο e-shop που κοίταγα με ΦΠΑ, με όλα τα γνωστά έξοδα της αγοράς μέχρι να έρθει απο κίνα να να να άρα ακόμα και ένα τέτοιο να κοτσάρουν στην μητρική πάνω θα τους κοστίζει 5 ευρώ στο εργοστάσιο! δεν χρειάζεται να έχεις επιστημονικές γνώσεις για να καταλάβεις 5 πράγματα απλή λογική και μια ιδέα απο ρεύματα, τιμές και τεχνολογία!

btw εγώ δουλεύω απο το σπίτι 😛 

Επεξ/σία από georgepppo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε πάρει αγκαλιά τα βιβλία της σχολής και γράφετε θεωρίες που ξέρετε ότι δεν εφαρμόζονται στην πραγματική ζωή.

Φυσικά τα dc-dc κυκλώματα κάνουν λιγότερο από 0,50€ στο ebay αλλά δεν κρατάνε ούτε τρείς μήνες. Μια αξιοπρεπής entry μητρική που κοστίζει 70-80ε λιανική έχει όλα τα απαιτούμενα πάνω. Χτυπιούνται οι εταιρίες στο ευρώ και αφαιρούν απο μέσα καλώδια, βίδες και αυτοκόλλητα για να μειωθεί το κόστος. Δεν υπάρχει περίπτωση αυτή η εταιρία να βάλει ακριβά κυκλώματα dc-dc ούτε να ανεβάσει 10-15ε την τιμή της mobo δηλαδή ουσιαστικά να ανέβει κατηγορία. Ούτε φυσικά θα ανεβασει το πάχος των χαλκοδιαδρόμων άρα μιλάμε για μητρικές που θα παίζουν στα όριά τους από την ημέρα αγοράς τους, αν τους βάλεις 2-3 δίσκους ή ενεργοβόρα περιφερειακά απλώς περιμένεις πότε θα σκάσει το dc-dc και θα πας για αλλαγή.

Απορώ δηλαδή, φαίνεται να είστε της δουλειάς και αγνοείτε παντελώς τον τρόπο που αξιολογούν οι κινέζικες εταιρίες τις δαπάνες τους;

Η καλύτερη λύση θα ήταν να πλασάρουν εξωτερικούς υποβαθμιστές τάσης, σε ένα φορμάτ modular μητρικής. Αυτό βέβαια ούτε φτηνό θα βγεί ούτε συμφέρει τις εταιρίες που θέλουν planned obsolescence, όπως έγραψε κάποιος συμφορουμίτης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, pigeon είπε

Εχετε πάρει αγκαλιά τα βιβλία της σχολής και γράφετε θεωρίες που ξέρετε ότι δεν εφαρμόζονται στην πραγματική ζωή.

Φυσικά τα dc-dc κυκλώματα κάνουν λιγότερο από 0,50€ στο ebay αλλά δεν κρατάνε ούτε τρείς μήνες. Μια αξιοπρεπής entry μητρική που κοστίζει 70-80ε λιανική έχει όλα τα απαιτούμενα πάνω. Χτυπιούνται οι εταιρίες στο ευρώ και αφαιρούν απο μέσα καλώδια, βίδες και αυτοκόλλητα για να μειωθεί το κόστος. Δεν υπάρχει περίπτωση αυτή η εταιρία να βάλει ακριβά κυκλώματα dc-dc ούτε να ανεβάσει 10-15ε την τιμή της mobo δηλαδή ουσιαστικά να ανέβει κατηγορία. Ούτε φυσικά θα ανεβασει το πάχος των χαλκοδιαδρόμων άρα μιλάμε για μητρικές που θα παίζουν στα όριά τους από την ημέρα αγοράς τους, αν τους βάλεις 2-3 δίσκους ή ενεργοβόρα περιφερειακά απλώς περιμένεις πότε θα σκάσει το dc-dc και θα πας για αλλαγή.

Απορώ δηλαδή, φαίνεται να είστε της δουλειάς και αγνοείτε παντελώς τον τρόπο που αξιολογούν οι κινέζικες εταιρίες τις δαπάνες τους;

Η καλύτερη λύση θα ήταν να πλασάρουν εξωτερικούς υποβαθμιστές τάσης, σε ένα φορμάτ modular μητρικής. Αυτό βέβαια ούτε φτηνό θα βγεί ούτε συμφέρει τις εταιρίες που θέλουν planned obsolescence, όπως έγραψε κάποιος συμφορουμίτης.

 

Επειδή καταλαβαίνω ότι ξέρετε αυτό που λέτε θα ήθελα να διατυπώσεται τι είναι αυτό που θελουμε για να κατεβάσετε την τάση; Και τι είναι τα κινεζικά components? Γιατί δεν λέμε απλά προφανώς καταλαβαίνετε ότι δεν θα είναι απλά ένα τρανζίστορ με δυο ηλεκτρολύτες ... προφανώς θα έχει κάποιο κύκλωμα με έξυπνη διαχείριση τάσης . Σχεδόν όλα τα κυκλώματα παράγονται σ στην Αμερική πχ Τέξας η Κορέα/Ταϊβαν. Αν πάρουμε μητρική από το γνωστό μαγαζί εδώ μάρκας  «Χ» τότε και τα σημερινά είναι για πέταμα . Αν πάρεις κάτι που είναι επώνυμο δεν θα έχει κανένα πρόβλημα, μην λέμε ότι θελουμε. Και στο κάτω κάτω ας περιμένουμε και θα δούμε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Mixalix είπε

 Σχεδόν όλα τα κυκλώματα παράγονται σ στην Αμερική πχ Τέξας η Κορέα/Ταϊβαν. Αν πάρουμε μητρική από το γνωστό μαγαζί εδώ μάρκας  «Χ» τότε και τα σημερινά είναι για πέταμα . Αν πάρεις κάτι που είναι επώνυμο δεν θα έχει κανένα πρόβλημα, μην λέμε ότι θελουμε. Και στο κάτω κάτω ας περιμένουμε και θα δούμε !

Στο Τέξας και στο Αιντάχο φτιάχνουν καλό meth απ'οσο ξέρω. Στην Κορέα ειδικά αν ειναι η βόρεια, τρέφουν μουσκάρια. Για κυκλώματα, πυκνωτές και εξαρτήματα δουλεύει κινεζάκι underage που πάει σύννεφο, εδώ και δεκαετίες.

Επίσης, δεν καταλαβαίνω καθόλου το συλλογισμό: Αν τα σημερινά "Χ" ειναι για πέταμα, τα αυριανά "Χ" θα είναι αυτομάτως καλύτερα και μάλιστα χωρις να είναι ακριβότερα; Πως γκένεν ατό; Και ποιές ακριβώς μητρικές θεωρείτε "για πέταμα" τις asrock, τις msi , τις asus, τις gigabyte; Αυτές βάζουν όλοι, θέλει προσπάθεια για να βρεις ανώνυμες mobo.

Τέλος πάντων δεν θέλω να εμποδίσω κανέναν να γράψει ότι θέλει, αλλά βαριέμαι το κοπιπάστε από τα βιβλία θεωρίας του ΕΠΑΛ. Τα ξαναλέμε μόλις βογκήξει το σύμπαν από τις σκασμένες motherboard λόγω κακής ποιότητας εξαρτημάτων που κατά κόρον χρησιμοποιούνται στις entry μητρικές, που έχουν τη μερίδα του λέοντος ακόμα στα desktop.

 

27 λεπτά πριν, Mixalix είπε

ένα τρανζίστορ με δυο ηλεκτρολύτες ...

Ηλεκτρολυτικοί είναι οι πυκνωτές. Πλιζ. Σας μερσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ ένα transistor και δυο condensator! (Το είπα έτσι για να καταλάβουν εδώ μέσα ο ποιο απλός κόσμος ! Συγνώμη!🤷‍♂️

1 ώρα πριν, pigeon είπε

Στο Τέξας και στο Αιντάχο φτιάχνουν καλό meth απ'οσο ξέρω. Στην Κορέα ειδικά αν ειναι η βόρεια, τρέφουν μουσκάρια. Για κυκλώματα, πυκνωτές και εξαρτήματα δουλεύει κινεζάκι underage που πάει σύννεφο, εδώ και δεκαετίες.

Επίσης, δεν καταλαβαίνω καθόλου το συλλογισμό: Αν τα σημερινά "Χ" ειναι για πέταμα, τα αυριανά "Χ" θα είναι αυτομάτως καλύτερα και μάλιστα χωρις να είναι ακριβότερα; Πως γκένεν ατό; Και ποιές ακριβώς μητρικές θεωρείτε "για πέταμα" τις asrock, τις msi , τις asus, τις gigabyte; Αυτές βάζουν όλοι, θέλει προσπάθεια για να βρεις ανώνυμες mobo.

Τέλος πάντων δεν θέλω να εμποδίσω κανέναν να γράψει ότι θέλει, αλλά βαριέμαι το κοπιπάστε από τα βιβλία θεωρίας του ΕΠΑΛ. Τα ξαναλέμε μόλις βογκήξει το σύμπαν από τις σκασμένες motherboard λόγω κακής ποιότητας εξαρτημάτων που κατά κόρον χρησιμοποιούνται στις entry μητρικές, που έχουν τη μερίδα του λέοντος ακόμα στα desktop.

Ηλεκτρολυτικοί είναι οι πυκνωτές. Πλιζ. Σας μερσω.

Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να διαφημίζω το γνωστό κατάστημα με τα Τούρμπο ... και έβαλα σκέτο Χ , (που τα μαζεύει η Foxconn για b class καταναλωτές) εκεί που αναφέρεστε στα mobo msi και όλα τα αλλά δεν νομίζω ότι είπα κάτι ! Το αντίθετο ακριβός αυτές είναι από πολύ αξιόπιστες εταιρίες! Και θα σας παρακαλούσα να μην φτάνετε σε προσβλητικό επίπεδο! Τουλάχιστον ότι αφορά εμένα προσωπικά δεν έχω πάει ούτε στο ΕΠΑΛ ούτε σε ελληνικό πανεπιστήμιο (χωρίς να θέλω να απαξιώνω τα ελληνικά πανεπιστήμια, κάποια είναι καλά!) ας επιστρέψουμε στο θέμα που είναι εδώ... και νομίζω πρέπει να σταματήσουμε να φανταζόμαστε παντού εχθρούς.. η εξέλιξη από μόνη απλοποιεί τα πράγματα! Απλά πράγματα δεν θέλει γνώση , τι είχαμε στο παρελθόν και τι έχουμε σήμερα (δωμάτια ολόκληρα Είχε η ibm για να κάνουν απλές πράξεις!) για αυτό και είπα ότι μην βλέπουμε μόνον αρνητικά σε ότι νέο ακούμε! Εγώ και πάλι θεωρώ παρά μα παρά πολύ καλό νέο να έχουμε μια τάση στα τροφοδοτικά από εκεί και πέρα ας περιμένουμε και θα δούμε! 

Επεξ/σία από Mixalix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εκεί που υπήρχε μια περίπτωση να καεί το PSU και να γλυτώσουν από κάποια μικρή υπέρταση ή βραχυκύκλωμα τα περιφερειακά, θα καίγεται η MB.

Μια χαρά ... 🤢😩

Επεξ/σία από Gk2016
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εως τωρα ειχαμε λιγες βλαβες στις μητρικες στις καινουργιες θα υπαρχουν καινουργια φορτια ρυθμιστες θερμοκρασιες μεγαλυτερες αρα και οι βλαβες αναμενονται πιο πυκνες και σοβαρες με το φορτιο που αναλαμβανουν κοινως φωτια στα Μπατσακια ΜΑΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, pigeon είπε

Εχετε πάρει αγκαλιά τα βιβλία της σχολής και γράφετε θεωρίες που ξέρετε ότι δεν εφαρμόζονται στην πραγματική ζωή.

Φυσικά τα dc-dc κυκλώματα κάνουν λιγότερο από 0,50€ στο ebay αλλά δεν κρατάνε ούτε τρείς μήνες. Μια αξιοπρεπής entry μητρική που κοστίζει 70-80ε λιανική έχει όλα τα απαιτούμενα πάνω. Χτυπιούνται οι εταιρίες στο ευρώ και αφαιρούν απο μέσα καλώδια, βίδες και αυτοκόλλητα για να μειωθεί το κόστος. Δεν υπάρχει περίπτωση αυτή η εταιρία να βάλει ακριβά κυκλώματα dc-dc ούτε να ανεβάσει 10-15ε την τιμή της mobo δηλαδή ουσιαστικά να ανέβει κατηγορία. Ούτε φυσικά θα ανεβασει το πάχος των χαλκοδιαδρόμων άρα μιλάμε για μητρικές που θα παίζουν στα όριά τους από την ημέρα αγοράς τους, αν τους βάλεις 2-3 δίσκους ή ενεργοβόρα περιφερειακά απλώς περιμένεις πότε θα σκάσει το dc-dc και θα πας για αλλαγή.

Απορώ δηλαδή, φαίνεται να είστε της δουλειάς και αγνοείτε παντελώς τον τρόπο που αξιολογούν οι κινέζικες εταιρίες τις δαπάνες τους;

Η καλύτερη λύση θα ήταν να πλασάρουν εξωτερικούς υποβαθμιστές τάσης, σε ένα φορμάτ modular μητρικής. Αυτό βέβαια ούτε φτηνό θα βγεί ούτε συμφέρει τις εταιρίες που θέλουν planned obsolescence, όπως έγραψε κάποιος συμφορουμίτης.

 

έχεις μπερδευτεί πολύ ,παααρα πολυ τα DC to DC κυκλώματα του e-bay δεν θα πάρουν παραμάζομα όλο τον υπολογιστή για αυτό είναι σκάρτης ποιότητας, προφανώς και οι μητρικές θα έχουν καλύτερα κυκλώματα όπως έχουν και τα καλά τροφοδοτικά που το δύσκολο?

για ποια 10-15 ευρώ τιμή για καλά κυκλώματα ξέρεις πόσο κοστίζει ένα κύκλωμα έστω και καλό για δεδομένα παραγωγής? οι χαλκοδιάδρομοι ίσα ίσα που αν μέσα στην μητρική ρέει 12V ρεύμα και ο μετασχηματισμός γίνει πριν πχ τον επεξεργαστή, η πριν την κάρτα γραφικών η το chipset θα έχεις πολύ λιγότερες απώλειες και  θα θες λιγότερο χαλκό!

Αναθεώρησε τις σκέψεις σου γιατί αυτά που λες αντιβαίνουν τους νόμους της φυσικής, της αγοράς και ότι λογική υπόσταση υπάρχει.

όσο για τα βιβλία ναι λένε πράγματα που σου ανοίγουν πολλούς ορίζοντες στις γνώσεις μαζί με την πράξη, απλά μάθαμε όλα τα μαστοράκια να το παίζουμε γνώστες και πτυχιούχοι μηχανικοί,ηλεκτρολόγοι, αυτοματιστές κλπ κλπ ξέρουν μόνο τα βιβλία και απο πράξη δεν ξέρουν τίποτα!

αυτή τη στιγμή γράφεις απο υπολογιστή γιατί κάποιοι κάπου στον κόσμο υπήρξαν,υπάρχουν και θα υπάρχουν επιστήμονες και όχι ο μαστρομήτσος με τις θεωρίες του.

Επεξ/σία από georgepppo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ντρέπομαι για μερικούς που δεν μπορούν να πουν κάτι και ξεκινάνε τον λαϊκισμό που μοιάζει με την πολύτιμη ζωή της χώρας μας τα τελευταία χρόνια. Παιδιά κ εγώ περνάω από μια οικοδομή και ξέρω να πω στην γυναίκα μου ρίχνουν μπετά... και η γυναίκα μου πάντα κάτι ρωτάει!!! Κακό είναι ; Όχι! Αλλά όταν θέλω να κάνω σπίτι πάω σε τεχνικό γραφείο και μου κάνουν μελέτη τι και ποσά σίδερα και ποσά μπετά και τι κολόνες θέλω! Θα μπορούσα να πω, α καλά σιγά θα πάρω σίδερα και θα κάνω χαρμάνι θα τα κάνουμε εμείς γιατί σιγά το πράγμα και θέλουν να μου πάρουν τα λεφτά! Η γνώση μου ότι θέλω μπετό και σίδερο μου θυμίζει παρά πολύ με όλα όσα ακούω από μερικούς εδώ! Παιδιά τίποτα δεν θα χαλάει αν δεν φταίει κάτι... ναι μπορεί να καεί κάτι αν πχ κάποιος σενσορας δεν θα δουλέψει και δεν θα δει ότι έχει ανεβεί η θερμοκρασία σε αντίστοιχο μέρος (πχ ο ίδιος επεξεργαστείς έχει εντός αρκετούς που μπορούμε να δούμε μέχρι και σε κάθε core τι θερμοκρασία έχουμε!) έτσι είναι και το τροφοδοτικό μας και σήμερα αν κάτι δεν πάει καλά και ανεβάσει θερμοκρασία έχει προστασία . Γιατί τόσος πανικός; Έτσι όπως τα λέτε όλα τα λαπτοπ έπρεπε να είχαν χαλάσει την επόμενη μέρα! Πω πω! Καταστροφή είμαστε! Παντός θα δείτε μόλις βγουν τα νέα mobo όσοι φωνάζετε θα τρέξετε να τα πάρετε! Γιατί έτσι είναι στην χώρα μας βρίζουμε τα πάντα ξέρουμε τα πάντα αλλά δύστυχος δεν ξέρουμε σχεδόν τίποτα. Εγώ δεν ξέρω να φτιάξω σπίτι, δεν ξέρω να μαγειρέψω , δεν ξέρω να κάνω κατάδυση αλλά μπορώ να ξέρω ότι το σπίτι θέλει μπετό το παστίτσιο μπεσαμέλ και η κατάδυση θέλει στολή και οξυγόνο αλλά μέχρι εκεί... όποτε οι περισσότεροι που λένε αυτά που λένε συγνώμη αλλά δεν ξέρετε πολλά, ξέρετε τα βασικά! Ας έρθουν τα νέα μας pc και θα δούμε τι θα λέμε μετά!

Επεξ/σία από Mixalix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αν κατάλαβα καλά και προσπαθώντας να δω λίγο μπροστά το αποτέλεσμα θα είναι το εξής:

 1) Εάν οι μητρικές αναλάβουν και το κομμάτι τις παραγωγής ρευμάτων (έστω και με τάσεις 5 και 3 VDC), χώρια ότι θα ακριβύνουν θα τις παίρνεις και στο χέρι γρηγορότερα. Από εκεί που σε προβλήματα ρεύματος άλλαζες ένα τροφοδοτικό και τελείωνες τώρα μπορεί να σκάσει το πρόβλημα στους μετατροπείς τάσης της μητρικής.

2) Μέχρι και σήμερα οι "ριγμένοι" στην αγορά/αναβάθμιση υπολογιστή είναι οι εταιρίες τροφοδοτικών. Όλοι οι υπόλοιποι κατασκευαστές στα παίρνουν τακτικά μέσω των αναβαθμίσεων σε ram, gpu, cpu και μητρικές ενώ τα τροφοδοτικά απλά μεταφέρονται στο νέο σύστημα. Ειδικά τα τελευταία χρόνια που τα psu covers έχουν περάσει ακόμα και στα φθηνά μοντέλα κουτιών (κάποτε για να έχεις psu cover στο κουτί σου έπρεπε να τα σκάσεις χοντρά για κουτί) ακόμα και αυτός που άλλαζε τροφοδοτικό για αισθητικούς λόγους δεν έχει πια λόγο να το κάνει αφού δεν θα φαίνεται καν. Άτομα που αγόρασαν μεγάλα και ποιοτικά τροφοδοτικά πριν μία 10ετία, οπότε τα Watt άνετα φτάνουν ακόμα και αν θελήσουν συστήματα με 2 Gpu, μπορούν κυριολεκτικά να κάνουν τράμπα τα τροφοδοτικά στα build τους μέχρι να χαλάσουν. Αν είναι και λίγο τυχεροί και έπεσαν σε καλό κομμάτι τότε οι εταιρίες τροφοδοτικών δεν θα ξαναδούν χρήματα από αυτούς. Η αλλαγή αυτή σίγουρα είναι ένας τρόπος να ανεβάσουν τις πωλήσεις τους. Ναι μεν η Κίνα θα τους περιμένει στη γωνία για να βγάλει αντάπτορες από την πρώτη κιόλας βδομάδα αλλά εάν αυτό σημαίνει ότι θα έχεις μία τεράστια φύσα μέσα στον υπολογιστή σου, κάποιοι που δίνουν έμφαση στην αισθητική, πάλι θα προτιμήσουν την αγορά νέου τροφοδοτικού.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, akiz90 είπε

 Αν κατάλαβα καλά και προσπαθώντας να δω λίγο μπροστά το αποτέλεσμα θα είναι το εξής:

 1) Εάν οι μητρικές αναλάβουν και το κομμάτι τις παραγωγής ρευμάτων (έστω και με τάσεις 5 και 3 VDC), χώρια ότι θα ακριβύνουν θα τις παίρνεις και στο χέρι γρηγορότερα. Από εκεί που σε προβλήματα ρεύματος άλλαζες ένα τροφοδοτικό και τελείωνες τώρα μπορεί να σκάσει το πρόβλημα στους μετατροπείς τάσης της μητρικής.

2) Μέχρι και σήμερα οι "ριγμένοι" στην αγορά/αναβάθμιση υπολογιστή είναι οι εταιρίες τροφοδοτικών. Όλοι οι υπόλοιποι κατασκευαστές στα παίρνουν τακτικά μέσω των αναβαθμίσεων σε ram, gpu, cpu και μητρικές ενώ τα τροφοδοτικά απλά μεταφέρονται στο νέο σύστημα. Ειδικά τα τελευταία χρόνια που τα psu covers έχουν περάσει ακόμα και στα φθηνά μοντέλα κουτιών (κάποτε για να έχεις psu cover στο κουτί σου έπρεπε να τα σκάσεις χοντρά για κουτί) ακόμα και αυτός που άλλαζε τροφοδοτικό για αισθητικούς λόγους δεν έχει πια λόγο να το κάνει αφού δεν θα φαίνεται καν. Άτομα που αγόρασαν μεγάλα και ποιοτικά τροφοδοτικά πριν μία 10ετία, οπότε τα Watt άνετα φτάνουν ακόμα και αν θελήσουν συστήματα με 2 Gpu, μπορούν κυριολεκτικά να κάνουν τράμπα τα τροφοδοτικά στα build τους μέχρι να χαλάσουν. Αν είναι και λίγο τυχεροί και έπεσαν σε καλό κομμάτι τότε οι εταιρίες τροφοδοτικών δεν θα ξαναδούν χρήματα από αυτούς. Η αλλαγή αυτή σίγουρα είναι ένας τρόπος να ανεβάσουν τις πωλήσεις τους. Ναι μεν η Κίνα θα τους περιμένει στη γωνία για να βγάλει αντάπτορες από την πρώτη κιόλας βδομάδα αλλά εάν αυτό σημαίνει ότι θα έχεις μία τεράστια φύσα μέσα στον υπολογιστή σου, κάποιοι που δίνουν έμφαση στην αισθητική, πάλι θα προτιμήσουν την αγορά νέου τροφοδοτικού.  

Το τροφοδοτικό δεν είναι λάμπα!!! Η χάλασε η όχι... έχω γράψει σε προηγούμενη ανάρτηση διαβάστε το, 10 χρόνια τροφοδοτικό;;; Στο μόνο που θα συμφωνήσω μαζί σας που οι κατασκευαστές που κατασκευάζουν τα τροφοδοτικά είναι αδικημένοι ! Αλλά όχι για τους λόγους που αναφέρατε! Αλλά γιατί ο κόσμος αγοράζει τροφοδοτικό και το κρατάει 10 χρόνια!!! Και στην πορεία τον 10 ετών μια χαλάει η κάρτα ήχου η ο επεξεργαστείς η μητρική !!! Και βρίζουμε που είναι όλα ψεύτικα και χαλάνε! Αν βάζετε άσχημο καύσιμο στο αμάξι σας και χαλάνε τρόμπες βενζινάς η τα μπεκ βουλώνουν τι φταίει; Ο κατασκευαστής η το καύσιμο; Εκεί γιατί καταλαβαίνουμε ότι το καύσιμο είναι κακό; Και εδώ δεν σκεφτόμαστε το τροφοδοτικό μπορεί να βγάζει τα 12v , 5v, 3.3v αλλά είναι οκ το τροφοδοτικό ; Μετά από αυτό νομίζω εγώ σταματάω να γράφω ! Ελπίζω τουλάχιστον ο κόσμος να έχει καταλάβει ότι το τροφοδοτικό είναι το κλειδί στην καλή και μακροχρόνια λειτουργία του pc μας. Όταν αγοράζουμε καλό τροφοδοτικό, αγοράζουμε τα watts την καλή κατασκευή/ποιότητα και κύριος σωστό ρεύμα, κύριος το σωστό ρεύμα! Και όχι ότι θα το έχουμε έναν αιώνα γιατί ήταν ακριβό και καλό! Ένα φιατ και ένα μερσεντές έχουν ρόδες και τρέχουν, μας πανε στην δουλειά ! Η διαφορά μετάξι τους δεν είναι τα πολλά χρόνια ζωής τους αλλά η ποιότητα άνεση και ασφάλεια! 

Με σεβασμό,
καλο απόγευμα!

Επεξ/σία από Mixalix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, georgepppo είπε

οι χαλκοδιάδρομοι ίσα ίσα που αν μέσα στην μητρική ρέει 12V ρεύμα και ο μετασχηματισμός γίνει πριν πχ τον επεξεργαστή, η πριν την κάρτα γραφικών η το chipset θα έχεις πολύ λιγότερες απώλειες και  θα θες λιγότερο χαλκό!

Αναθεώρησε τις σκέψεις σου γιατί αυτά που λες αντιβαίνουν τους νόμους της φυσικής, της αγοράς και ότι λογική υπόσταση υπάρχει.

Εχεις δίκιο, δεν σκέφτηκα πριν αντιμιλήσω στους pantognostes of insomnia

Αξίωμα: Σε ένα κυκλωμα θα περάσουν ξαφνικά πολλαπλάσια αμπερ από τους διαδρόμους των max 0,5α και δεν θα τρέχει κάστανο. Μεγαλύτεροι διάδρομοι δεν χρειάζονται(?), άρα ξαφνικά (?) λιγότερος χαλκός.

Συμπέρασμα (εφαρμόζοντας το Paisios' theorem of reverse anything) :
Θα είναι σαν να χρειάζεται περισσότερο χαλκό αλλά θα χρειάζεται λιγότερο.

👍

7 ώρες πριν, Mixalix είπε

η εξέλιξη από μόνη απλοποιεί τα πράγματα! Απλά πράγματα δεν θέλει γνώση , τι είχαμε στο παρελθόν και τι έχουμε σήμερα (δωμάτια ολόκληρα Είχε η ibm για να κάνουν απλές πράξεις!) για αυτό και είπα ότι μην βλέπουμε μόνον αρνητικά σε ότι νέο ακούμε! Εγώ και πάλι θεωρώ παρά μα παρά πολύ καλό νέο να έχουμε μια τάση στα τροφοδοτικά από εκεί και πέρα ας περιμένουμε και θα δούμε! 

Τι ηλικία έχεις αν επιτρέπεται; Σαν να διαβάζω έκθεση ιδεών πρωτοετή φοιτητή που εντυπωσιάζεται με τον καινούργιο κόσμο που ξεδιπλώθηκε μπροστά του. Εδώ είναι τεχνικό forum και οι συζητήσεις ως επι το πλείστον δεν γίνονται ακαδημαϊκά και με στοχασμούς στο καλύτερο μεθαύριο, σε ένα μέλλον χωρίς καλώδια και πολέμους. Γινονται στην πράξη με δεδομένα, στατιστικά και εμπειρίες. Συγγνώμη κιόλας...

Επεξ/σία από pigeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, pigeon είπε

Εχεις δίκιο, δεν σκέφτηκα πριν αντιμιλήσω στους pantognostes of insomnia

Αξίωμα: Σε ένα κυκλωμα θα περάσουν ξαφνικά πολλαπλάσια αμπερ από τους διαδρόμους των max 0,5α και δεν θα τρέχει κάστανο. Μεγαλύτεροι διάδρομοι δεν χρειάζονται(?), άρα ξαφνικά (?) λιγότερος χαλκός.

Συμπέρασμα (εφαρμόζοντας το Paisios' theorem of reverse anything) :
Θα είναι σαν να χρειάζεται περισσότερο χαλκό αλλά θα χρειάζεται λιγότερο.

👍

κοίτα γιατί έχεις μπερδευτεί λίγο, δεν φταίς εσυ αλλά κάτσε να πάρουμε τα πράγματα με μια σειρά έχουμε το τροφοδοτικό αυτή τη στιγμή που κάνει 2 δουλειές Α) παίρνει την 220AC και την κάνει 12V DC , έπειτα δίνει την 12V DC απευθείας όπου χρειάζεται και σε μετασχηματιστές 5V,3.5v κλπ και μετά απο εκεί πάνε πάλι όπου χρειάζεται......

στην μητρική δίνει το τροφοδοτικό αυτή την στιγμή 3 τάσεις μια 12V , μια 5 και μια 3.5 ωραία μέχρι εδώ? δηλαδή ρεύμα 5 και 3.5V ρέει μέσα στην μητρική σε κάποια κυκλώματα για να φτάσει πχ στο chipset , αν εσύ πας και κάνεις αυτά τα κυκλώματα 12V (πχ μια 5V την κάνεις 12V) αυτομάτως ρίχνεις τα Aμπέρ 2.4 φορές σε όλη την διαδρομή μέχρι το εξάρτημα απλά αυξάνοντας την τάση γιατί P=I x V (ισχύς w = Ενταση A x τάση V ) παντού θα πέσουν τα αμπέρ σε όλη την διαδρομή και τότε το ρεύμα θα φτάσει στο εκάστοτε εξάρτημα και θα μετασχηματιστεί στην τάση που χρειάζεται.

Γιατί νομίζεις τα καλώδια υψηλής τάσης της δεή φτάνουν χιλιάδες Volt με ανόρθωση για να ταξιδέψουν μεγάλες αποστάσεις και μετά να ξανα υποβιβαστούν σε μέσης και μετά ξανά σε 220? γιατί άμα ξεκίναγε 220 απο την μεγαλόπολη να σου έρθει εδώ ίσως να μην έφτανε και ποτέ!

Γιατί οι λεντοταινίες γυρήσανε σε 24 απο 12V? γιατί χρειάζονταν λιγότερο χαλκό μέσα στις λεντοταινίες για την μετάδοση του ρεύματος ,δεν είχαν πτώση τάσης μετά τα 10-15 μέτρα και γιατί βολεύει αφάνταστα να γίνει τοπικά ο μετασχηματισμός ενεργειακά και πρακτικά!   

μάθε 5 πράγματα περι ηλεκτρολογίας και μετά μπες σε μια συζήτηση ανάλογου θέματος υψηλότερα Volt = λιγότερες απώλειες,λιγότερη ανάγκη διατομής αγωγών ,λιγότερο κόστος γενικά και όλοι χαρούμενοι! 

Εγώ δεν ξέρω γρί απο μηχανές , δεν πάω να μπω σε κουβέντα επειδή φαντάζομαι ότι η R1 πατάει την RR της BMW γιατί έτσι είναι ο ιάπωνας κλασσικά τόσα χρόνια η γιατί αυτό φαντάζομαι με τις γνώσεις που δεν έχω, αν δεν ξέρεις επι του θέματος μπες στην συζήτηση και μάθε 5 πράγματα ρωτώντας και μην κάνεις τον έξυπνο γιατί κανένας δεν κατηγόρησε τον μη γνώστη που ρώτησε να μάθει, αλλά αυτόν που νομίζει πως τα ξέρει όλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, pigeon είπε

Εχεις δίκιο, δεν σκέφτηκα πριν αντιμιλήσω στους pantognostes of insomnia

Αξίωμα: Σε ένα κυκλωμα θα περάσουν ξαφνικά πολλαπλάσια αμπερ από τους διαδρόμους των max 0,5α και δεν θα τρέχει κάστανο. Μεγαλύτεροι διάδρομοι δεν χρειάζονται(?), άρα ξαφνικά (?) λιγότερος χαλκός.

Συμπέρασμα (εφαρμόζοντας το Paisios' theorem of reverse anything) :
Θα είναι σαν να χρειάζεται περισσότερο χαλκό αλλά θα χρειάζεται λιγότερο.

👍

Τι ηλικία έχεις αν επιτρέπεται; Σαν να διαβάζω έκθεση ιδεών πρωτοετή φοιτητή που εντυπωσιάζεται με τον καινούργιο κόσμο που ξεδιπλώθηκε μπροστά του. Εδώ είναι τεχνικό forum και οι συζητήσεις ως επι το πλείστον δεν γίνονται ακαδημαϊκά και με στοχασμούς στο καλύτερο μεθαύριο, σε ένα μέλλον χωρίς καλώδια και πολέμους. Γινονται στην πράξη με δεδομένα, στατιστικά και εμπειρίες. Συγγνώμη κιόλας...

Είμαι σε θέσει να σου απαντήσω σε ότι ερώτηση μου δώσεις , απλά καλό είναι να μην προσβάλεις ! Είμαι κοντά στα 40 αν αυτό έχει κάποια σημασία. Αν μου επιτρέπεις να σε ρωτήσω κ εγώ κάτι αλλά καθαρά φιλικά! Πιστεύεις ότι οι άνθρωποι (που δεν είναι ένας δυο αλλά πολλές φορές είναι και εκατοντάδες ) Κάθονται και σχεδιάζουν κάτι που το χρησιμοποιεί όλος ο πλανήτης και τρέμουν να μην χαλάσουν την εικόνα τους απέναντι στον καταναλωτή σκέφτηκαν κάτι τοσοοοο χαζό και μια μέρα ξύπνησαν και είπαν θα βάλουμε 12v μόνο στα mobo? Δεν το λέω ούτε να σε προσβάλω ούτε κάτι που να θέλω να πω ότι δεν ξέρεις! Κανένας από εμάς εδώ μέσα (φυσικά αφορά κ εμένα!) δεν έχουμε γνώση να φτιάξουμε μητρική ούτε του 1990! Καθόμαστε και τους θάβουμε όμως! Δεν καταλαβαίνω πραγματικά γιατί είμαστε αρνητική! Και ότι αφορά αν θέλω έναν κόσμο χωρίς πολέμους και όλα στην εντέλεια... ναι το θέλω. Άσχετα αν γίνετε η όχι! Θα έπρεπε να είμαι τρελός να μην τον θέλω! 
 

Επεξ/σία από Mixalix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...