Προς το περιεχόμενο

ATX12VO: Το νέο πρότυπο για την τροφοδοσία των υπολογιστών έρχεται φέτος


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανθρωπε, στα έγραψαν ήδη πριν από μένα πάνω από 10 χρήστες.

1. Χρειάζονται επιπλέον κυκλώματα για υποβάθμιση 12 --> οτιδήποτε.
2. για να πάρουν ρεύμα οι συσκευές / δίσκοι  χρειάζονται αμπερ που ΔΕΝ περνάνε αυτή τη στιγμή από τη μητρική.
1 + 2 ==> σημαίνει παραπάνω εξαρτήματα και καινουργιους χαλκοδιαδρόμους.

46 λεπτά πριν, georgepppo είπε

κοίτα γιατί έχεις μπερδευτεί λίγο, (...)

στην μητρική δίνει το τροφοδοτικό αυτή την στιγμή 3 τάσεις μια 12V , μια 5 και μια 3.5 ωραία μέχρι εδώ? δηλαδή ρεύμα 5 και 3.5V ρέει μέσα στην μητρική σε κάποια κυκλώματα για να φτάσει πχ στο chipset , αν εσύ πας και κάνεις αυτά τα κυκλώματα 12V (πχ μια 5V την κάνεις 12V) αυτομάτως ρίχνεις τα Aμπέρ 2.4 φορές σε όλη την διαδρομή μέχρι το εξάρτημα απλά αυξάνοντας την τάση γιατί P=I x V (ισχύς w = Ενταση A x τάση V ) παντού θα πέσουν τα αμπέρ σε όλη την διαδρομή και τότε το ρεύμα θα φτάσει στο εκάστοτε εξάρτημα και θα μετασχηματιστεί στην τάση που χρειάζεται.

Ευτυχώς που με "ξεμπέρδεψες". 😛
Αυτά που γράφεις για 12v στο chipset ή σε όλη τη μητρική δεν υπάρχουν στην πράξη ούτε θα γινουν ποτέ, υπάρχουν συγκεκριμένα πρότυπα που ακολουθούν όλοι οι κατασκευαστές. Εσύ γράφεις τις γνωστές θεωρίες για απώλειες και 220v (σωστά, αλλά) τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά. Ο μετασχηματισμός των 12v γίνεται στην είσοδο συνήθως εκεί γύρω που κουμπώνει το 2χ12V δίπλα στη CPU. Υπάρχει ΗΔΗ κύκλωμα που υποβαθμίζει τα 12v και προφανώς θα προστεθούν κι άλλες διατάξεις να υποβαθμίζουν σε 5 και 3,5.

Αυτό που είπα είναι ότι για να τροφοδοτήσεις συσκευές μέσω της mobo και μάλιστα με κάμποσα αμπέρ χρειάζεσαι καλές διατάξεις υποβάθμισης και καλούς χαλκοδιαδρόμους. Και επειδη δώρα οι εταιρίες δεν κάνουν, όλα αυτά είτε α) θα τα πληρώσουμε αδρά είτε β) θα βάλουν οτι φτηνότερο έχουν με τους ανάλογους περιορισμούς.

(Δικαίωμά σου να διαφωνείς, αν συνεχίσεις τους χαρακτηρισμούς θα ρίξω report να το ξέρεις. Βαριέμαι τα ανούσια -vs- )
 

34 λεπτά πριν, Mixalix είπε

Είμαι σε θέσει να σου απαντήσω σε ότι ερώτηση μου δώσεις , απλά καλώ είναι να μην προσβάλεις ! Είμαι κοντά στα 40 αν αυτό έχει κάποια σημασία. (..)  Δεν καταλαβαίνω πραγματικά γιατί είμαστε αρνητική! Και ότι αφορά αν θέλω έναν κόσμο χωρίς πολέμους και όλα στην εντέλεια... ναι το θέλω. Άσχετα αν γίνετε η όχι! Θα έπρεπε να είμαι τρελός να μην τον θέλω! 
 

Πολύ εύθικτος είσαι, τώρα προσβάλλεσαι που ρώτησα την ηλικία σου, πριν ενοχλήθηκες που είπα βιβλίο ΕΠΑΛ. Χαλαρωσε λίγο. Αφού είσαι κοντά στα 40 αντί να κάθομαι να γράφω σεντόνια, θα σου απαντήσω με μια φράση που τα λέει όλα: Αυτό που κάνεις λέγεται "I want to believe". Μεχρι τώρα έχουν γραφτεί πολλά πράγματα που θα έπρεπε να έχεις συνυπολογίσει στις απαντήσεις σου, αλλά αρνείσαι να τα δεις. Η θετική σκέψη και το ευχολόγιο δεν αρκούν για να αλλάξουν τα δεδομένα που δείχνουν αύξηση τιμών ή/και αύξηση προβλημάτων.

Επεξ/σία από pigeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, pigeon είπε

Ανθρωπε, στα έγραψαν ήδη πριν από μένα πάνω από 10 χρήστες.
1. Χρειάζονται επιπλέον κυκλώματα για υποβάθμιση 12 --> οτιδήποτε.
2. για να πάρουν ρεύμα οι συσκευές / δίσκοι  χρειάζονται αμπερ που ΔΕΝ περνάνε αυτή τη στιγμή από τη μητρική.
1 + 2 ==> σημαίνει παραπάνω εξαρτήματα και καινουργιους χαλκοδιαδρόμους.

Αυτά που γράφεις για 12v στο chipset δεν υπάρχουν στην πράξη ούτε θα γινουν ποτε, υπάρχουν συγκεκριμένα πρότυπα που ακολουθούν όλοι οι κατασκευαστές. Εσύ παλι γράφεις τις γνωστές θεωρίες για απώλειες και 220v (σωστά, αλλά) τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά. Ο μετασχηματισμός των 12v γίνεται στην είσοδο συνήθως εκεί γύρω που κουμπώνει το 2χ12V δίπλα στη CPU. Υπάρχει ΗΔΗ κύκλωμα που υποβαθμίζει τα 12v και προφανώς θα προστεθούν κι άλλες διατάξεις.

Αυτό που είπα είναι ότι για να τροφοδοτήσεις συσκευές μέσω της mobo και μάλιστα με κάμποσα amper χρειάζεσαι καλές διατάξεις υποβάθμισης και καλούς χαλκοδιαδρόμους. Και επειδη δώρα οι εταιρίες δεν κάνουν, όλα αυτά είτε α) θα τα πληρώσουμε αδρά είτε β) θα βάλουν οτι φτηνότερο έχουν με τους ανάλογους περιορισμούς.




 

Πολύ εύθικτος είσαι, τώρα προσβάλλεσαι που ρώτησα την ηλικία σου, πριν ενοχλήθηκες που είπα βιβλίο ΕΠΑΛ. Χαλαρωσε λίγο. Αφού είσαι κοντά στα 40 αντί να κάθομαι να γράφω σεντόνια, θα σου απαντήσω με μια φράση που τα λέει όλα: Αυτό που κάνεις λέγεται "I want to believe". Ελπίζω να κατάλαβες.

Όχι δεν προσβάλλομαι, απλά δεν γνωριζόμαστε και δεν τολμώ σε κανέναν να πω κάτι που δεν πρέπει και παρατηρώ κατά κάποιο τρόπο προσβλητική συμπεριφορά μετάξι μελών που εκτός από ότι ξεφεύγουμε από την ουσία φτάνουμε (όπως τώρα!) να λέμε πράγματα που δεν θα έπρεπε. Τέλος πάντων ... θα επαναλάβω ένα πράγμα μόνο ο χρόνος θα δείξει ας περιμένουμε! Και όπως είπα και πριν (καθαρά προσωπική μου γνώμη) δεν ξέρω θα είναι 12v η 18v η 24v ένα έχω να πω μια σταθερή πηγή σαν κεντρική πηγή είναι καλλίτερα. Ξέρεις τι έχουμε τώρα στο pc μας ? Χάος! Γιατί θα μου πεις τώρα βάλανε μυαλό; Όχι, γιατί όλα αυτά τα πρότυπα είναι από το παρελθόν και να που αποφάσισαν να απαλλαγούν. Αυτό είναι όλο. Θα με χαρακτηρίσεις πάλι κάπως αλλά θα σου κάνω ένα τελευταίο παράδειγμα! Στο σπίτι μας έχουμε 220v έχουμε μια κουζίνα ένα σεσουάρ Ένα λαπτοπ μια τηλεόραση βάλε και τα φώτα τώρα που είναι led και βάλε ότι άλλο θες... φαντάσου ότι το τροφοδοτικό μας είναι η ΔΕΗ γιατί αυτή μας φέρνει το ρεύμα! Φαντάζεστε να έχουμε από την ΔΕΗ 220v για μια κουζίνα 32v για τηλεόραση 12v για τα led και αλλά για διάφορες άλλες συσκευές; Δεν θα ήταν χάος;;; Ακριβός 1 : 1 είναι Αυτό το παράδειγμα! Τι να πω αν και πάλι δεν το καταλαβαίνουμε πραγματικά ζητάω συγνώμη που σας τρώω χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Mixalix είπε

Και όπως είπα και πριν (καθαρά προσωπική μου γνώμη) δεν ξέρω θα είναι 12v η 18v η 24v ένα έχω να πω μια σταθερή πηγή σαν κεντρική πηγή είναι καλλίτερα. Ξέρεις τι έχουμε τώρα στο pc μας ? Χάος! Γιατί θα μου πεις τώρα βάλανε μυαλό; Όχι, γιατί όλα αυτά τα πρότυπα είναι από το παρελθόν και να που αποφάσισαν να απαλλαγούν .

Θα με συγχωρέσεις αλλά δεν είναι τεχνική απάντηση αυτή. "Είναι καλυτερα το 12 γιατί το 12 + 5 + 3,5 ειναι χάος". ?? Πάλι 12 +5 +3,5 θα είναι και θα γίνεται σε άλλο σημείο της διαδρομής. Εχει αναλυθεί η διαδικασία. Δεν άλλαξαν οι συσκευές ούτε τα πρότυπα ούτε καν η συνδεσμολογία. Ενας SSD θα παίρνει πλέον ρεύμα από τη μητρική αντί του καλωδίου του τροφοδοτικού.So what? για 20 πόντους λιγότερο καλώδιο παίρνουμε χχχ% ρίσκο να τα παίξει γρηγορότερα η motherboard που θα τρέχει μέσα της ρεύμα ΚΑΙ για τον ssd 24/7. Σημείωσε οτι δεν έγραψα οτι χρειάζεται επιπλέον καλώδιο ρεύματος για mobo-->ssd σύνδεση. Οπότε για ποιά ακριβως καινοτομία μιλάμε; Ποια εξοικονόμηση πλαστικού; Παραμύθια...

Αυτά που περιγράφεις με τη ΔΕΗ δείχνουν άγνοια πεδίου, σε εγκαταστάσεις όπου υπάρχει η πρόβληψη (και τα χρήματα για την υλοποίηση) υπάρχουν 12v και 5v μετασχηματιστές ράγας που δίνουν ρεύμα σε ανάλογες παροχές σε όλο το σπίτι/γραφείο, σε ταινίες led και ένα σωρό καταστάσεις.

Επεξ/σία από pigeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σοβαρά τώρα θέλεις να μην σταματήσει η αντιπαράθεση ; Καταλαβαίνεις ότι ακριβός αυτό που λες είναι αυτό που είπα; Η ράγες που μου θέτεις δεν έχουν μετασχηματιστές μέσα; Ουσιαστικά υποσύστημα είναι για να προσαρμόσει το ρεύμα στην ανάγκη. Και συγνώμη δεν διαβάσαμε από την αρχή που ξεκίνησα να γράφω; Αφού ανέφερα ξεκάθαρα ότι μάλλον μας περιμένουν και άλλες αλλαγές εκτός από την τάση! Ψάξε και θα το βρεις. Και ναι τώρα όπως ξέρουμε το pc μας επικρατεί χάος ! Θέλεις να μου πεις τώρα ότι ο σκληρός σου (ssd) θέλει 12v η 5v????? Η ο επεξεργαστείς μας θέλει 5v η 3.3v ;;; Μάλλον δεν καταλαβαίνουμε ότι έτσι οπως είναι τώρα έχουμε μια απώλεια τάξεως 20~30% στην κατανάλωση; Μια υποτίμηση έχουμε στο πρώτο στάδιο που είναι το τροφοδοτικό μετά έχουμε στην μητρική μετά έχουμε μέσα στον ssd γιατί αναγκαστικά τον τροφοδοτούμε με στάνταρ που έχουμε μέχρι τώρα.. και έτσι είναι παντού στο pc μας! Σοβαρά τώρα αρχίζει και ξετυλίγετε ότι κανένας δεν ξέρει τι ρεύμα θέλει το κάθε τι επάνω στην μητρική! Δεν θα αναλύσω τώρα όλα  γιατί είναι πολλά . Απλά πρην μπούμε πάλι να λέμε ότι θελουμε κάνε έναν κοπώ... μπες στο google και πατά τα voltages για κάθε από όλα που ξέρεις ότι έχει το pc σου . Θα πάθεις όταν δεις ότι ξεκινάει κάτω του 1v και ανεβαίνει ανάλογα το τι έχει και τι κανείς με το pc . Συγνώμη πραγματικά φιλικά αλλά η εγώ δεν πάω καλά η απλά θελουμε να έχουμε αντιπαράθεση να περνάει η ώρα! 

Επεξ/σία από Mixalix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Mixalix είπε

Αφού ανέφερα ξεκάθαρα ότι μάλλον μας περιμένουν και άλλες αλλαγές εκτός από την τάση!

15 λεπτά πριν, Mixalix είπε

Θέλεις να μου πεις τώρα ότι ο σκληρός σου (ssd) θέλει 12v η 5v????? Η ο επεξεργαστείς μας θέλει 5v η 3.3v ;;; Μάλλον δεν καταλαβαίνουμε ότι έτσι οπως είναι τώρα έχουμε μια απώλεια τάξεως 20~30% στην κατανάλωση;

Link or never happened για τα υπογραμμισμένα.

Το άρθρο είναι 100% πραγματικό, real life.
Αν επιμένεις σε ευσεβείς πόθους, ατεκμηρίωτες θεωρίες και ανεπιβεβαίωτα μελλούμενα, μην απορείς γιατί έχεις αντιδράσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, pigeon είπε

Link or never happened για τα υπογραμμισμένα.

Το άρθρο είναι 100% πραγματικό, real life.
Αν επιμένεις σε ευσεβείς πόθους, ατεκμηρίωτες θεωρίες και ανεπιβεβαίωτα μελλούμενα, μην απορείς γιατί έχεις αντιδράσεις.


Μήπως θέλετε να μπούμε λίγο βαθύτερα και να εμβαθύνουμε με γλώσσα ηλεκτρονικού και με κυκλώματα ; Μάλλον δεν θα μπορέσει να καταλάβει ο πολύς κόσμος αλλά κ εσείς δεν νομίζω να καταλάβετε, καλό είναι να μην προσβάλετε τον συνομιλητή σας, το κάνατε και σε άλλον που προσπάθησε να σας εξηγήσει για να καλύψετε τα κενά που έχετε επάνω στο αντικείμενο, δουλεύω όλη μου την ζωή από μικρό παιδί επάνω στο αντικείμενο και πάλι λέω δεν ξέρω πολλά. (ατεκμηρίωτες θεωρίες και ανεπιβεβαίωταμελλούμενα) οποίος μας διαβάζει βλέπει συγνώμη αλλά φτάνετε σε σημείο αγένειας. 
καλο σας βράδι.

Επεξ/σία από Mixalix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ.. αυτή η ευθιξία εμφανίζεται όταν χρειάζεται να τεκμηριώσεις τις απαντήσεις σου. Εφόσον δουλεύεις από μικρό παιδί στο αντικείμενο, δεν θα σου είναι τόσο δύσκολο να παραθέσεις link/πηγές για τις θεωρίες που γράφεις για να μην είναι ατεκμηρίωτες.

Πάντως αν εσύ θεωρείς αγένεια κ προσβολή τις ερωτήσεις μου εντός θέματος, εγώ θεωρώ μεγαλύτερη αγένεια τις υπεκφυγές και τις ατεκμηρίωτες απαντήσεις που συνοδεύονται μάλιστα κι από αρκετή υπεροψία και ξερολισμό.

Γνώμη μου. Καληνύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, pigeon είπε

Χμμμ.. αυτή η ευθιξία εμφανίζεται όταν χρειάζεται να τεκμηριώσεις τις απαντήσεις σου. Εφόσον δουλεύεις από μικρό παιδί στο αντικείμενο, δεν θα σου είναι τόσο δύσκολο να παραθέσεις link/πηγές για τις θεωρίες που γράφεις για να μην είναι ατεκμηρίωτες.

Πάντως αν εσύ θεωρείς αγένεια κ προσβολή τις ερωτήσεις μου εντός θέματος, εγώ θεωρώ μεγαλύτερη αγένεια τις υπεκφυγές και τις ατεκμηρίωτες απαντήσεις που συνοδεύονται μάλιστα κι από αρκετή υπεροψία και ξερολισμό.

Γνώμη μου. Καληνύχτα.

Αν θέλετε να σας πω κάτι ρωτήστε ευχαρίστως θα κάτσω να σας αναλύσω ότι απορία έχετε, αυτό που λέτε με τα λινκ δεν έχει νόημα γιατί ότι απλό θέλετε μπορείτε άνετα να το δείτε στο google αλλά και πάλι αν σε κάτι μπορώ να φανώ χρήσιμος θα χαρώ να βοηθήσω. Συγνώμη όμως αλλά δεν ρωτήσατε κάτι και το μόνο που κάνετε είναι να προσβάλετε...

(Πάντως αν εσύ θεωρείς αγένεια κ προσβολή τις ερωτήσεις μου εντός θέματος, εγώ θεωρώ μεγαλύτερη αγένεια τις υπεκφυγές και τις ατεκμηρίωτες απαντήσεις που συνοδεύονται μάλιστα κι από αρκετή υπεροψία και ξερολισμό.)

Δεν ανταγωνιζόμαστε εδώ ποιος είναι ποιο έξυπνος! Μάλιστα εγώ ο ίδιος ανέφερα ότι παρόλο που δουλεύω τόσο καιρό πάλι θεωρώ ότι δεν ξέρω τίποτα! Γιατί έχετε την τάση να θέλετε να μπαίνετε σε ρήξη με τον συνομιλητή σας δεν ξέρω. 
Απο εμένα καλη σας νύχτα, και ειλικρινά αν μπορώ να φανώ χρήσιμος ρωτήσετε με ότι θέλετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι πάλι από την αρχή, plz.

Εφόσον δεν θέλεις να τεκμηριώνεις αυτά που γράφεις παρά διαλέγεις να απαντάς στα εύκολα και να  ..προσβάλλεσαι στα δύσκολα, άκρη δεν βγαίνει.

14 λεπτά πριν, Mixalix είπε

 Συγνώμη όμως αλλά δεν ρωτήσατε κάτι και το μόνο που κάνετε είναι να προσβάλετε...

PwW0m4k.png


Σε κάθε περίπτωση θα συνεχίσεις με άλλο συνομιλητή, εγώ παραιτούμαι. 🤷‍♂️

Επεξ/σία από pigeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Mixalix είπε

10 χρόνια τροφοδοτικό;;; Στο μόνο που θα συμφωνήσω μαζί σας που οι κατασκευαστές που κατασκευάζουν τα τροφοδοτικά είναι αδικημένοι ! Αλλά όχι για τους λόγους που αναφέρατε! Αλλά γιατί ο κόσμος αγοράζει τροφοδοτικό και το κρατάει 10 χρόνια!!! Και στην πορεία τον 10 ετών μια χαλάει η κάρτα ήχου η ο επεξεργαστείς η μητρική !!! Και βρίζουμε που είναι όλα ψεύτικα και χαλάνε! Αν βάζετε άσχημο καύσιμο στο αμάξι σας και χαλάνε τρόμπες βενζινάς η τα μπεκ βουλώνουν τι φταίει; Ο κατασκευαστής η το καύσιμο; Εκεί γιατί καταλαβαίνουμε ότι το καύσιμο είναι κακό; Και εδώ δεν σκεφτόμαστε το τροφοδοτικό μπορεί να βγάζει τα 12v , 5v, 3.3v αλλά είναι οκ το τροφοδοτικό ; Μετά από αυτό νομίζω εγώ σταματάω να γράφω ! Ελπίζω τουλάχιστον ο κόσμος να έχει καταλάβει ότι το τροφοδοτικό είναι το κλειδί στην καλή και μακροχρόνια λειτουργία του pc μας

 Δεν διαφωνώ αλλά μιλάς για το τι θα έπρεπε να γίνεται. Εγώ μιλάω για το τι γίνεται και αυτό που γίνεται είναι πάνω κάτω αυτό που περιγράφω. Αναβάθμιση σε όλα τα components του pc και τροφοδοτικό να μένει το ίδιο. Δεν αναλύω αν αυτό είναι λάθος ή σωστό ούτε το γιατί γίνεται (αφραγκίες, τσιγκουνιά, αμάθεια?). Αν πιάσουμε το κομμάτι του τι θα έπρεπε ή τι θα θέλαμε να συμβαίνει εγώ διαφωνώ και με το να στήνει κανείς ένα 1000ρικο υπολογιστή και στη συνέχεια να τον στεγάζει σε κουτί των 20 ευρώ που έχει καν τη στοιχειώδη κατασκευή για να μην τρίζει ολόκληρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2020 στις 12:46 ΜΜ, lefi είπε

Εγώ το μόνο που ξέρω για την κατανάλωση υπολογιστών είναι ότι πριν 15 περίπου χρόνια έβαζες (σε απλό οικιακό PC) 350 W τροφοδοτικό ενώ μετά από 10 χρόνια ή τώρα βάζεις 550. Συν 200 W κατανάλωση, αυτά πόσες εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα προκαλούν; Σημαντική αλλαγή θα θεωρούσα να κρατήσουν σταθερή την κατανάλωση ενέργειας όποια εξέλιξη και να υπάρχει στης επιδόσεις.

 

Ειδα και πιο πανω αλλον ενα να λεει αυτη τη βλακεια... Αμα θες σταθερη καταναλωση εις τους αιωνας των αιωνων και σε νοιαζει τοσο για το περιβαλλον να μην παιζεις με διπλες καρτες γραφικων και να μην εχεις απαιτησεις για 4Κ. Πριν 15 χρονια δεν ειχες καν καρτα γραφικων. Ξερεις μηπως ποσα βατ θα χρειαζοντουσαν πριν 15 χρονια για 4Κ σημερινα παιχνιδια; Χιλιαδες.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, georgepppo είπε

κοίτα γιατί έχεις μπερδευτεί λίγο, δεν φταίς εσυ αλλά κάτσε να πάρουμε τα πράγματα με μια σειρά έχουμε το τροφοδοτικό αυτή τη στιγμή που κάνει 2 δουλειές Α) παίρνει την 220AC και την κάνει 12V DC , έπειτα δίνει την 12V DC απευθείας όπου χρειάζεται και σε μετασχηματιστές 5V,3.5v κλπ και μετά απο εκεί πάνε πάλι όπου χρειάζεται......

στην μητρική δίνει το τροφοδοτικό αυτή την στιγμή 3 τάσεις μια 12V , μια 5 και μια 3.5 ωραία μέχρι εδώ? δηλαδή ρεύμα 5 και 3.5V ρέει μέσα στην μητρική σε κάποια κυκλώματα για να φτάσει πχ στο chipset , αν εσύ πας και κάνεις αυτά τα κυκλώματα 12V (πχ μια 5V την κάνεις 12V) αυτομάτως ρίχνεις τα Aμπέρ 2.4 φορές σε όλη την διαδρομή μέχρι το εξάρτημα απλά αυξάνοντας την τάση γιατί P=I x V (ισχύς w = Ενταση A x τάση V ) παντού θα πέσουν τα αμπέρ σε όλη την διαδρομή και τότε το ρεύμα θα φτάσει στο εκάστοτε εξάρτημα και θα μετασχηματιστεί στην τάση που χρειάζεται.

Γιατί νομίζεις τα καλώδια υψηλής τάσης της δεή φτάνουν χιλιάδες Volt με ανόρθωση για να ταξιδέψουν μεγάλες αποστάσεις και μετά να ξανα υποβιβαστούν σε μέσης και μετά ξανά σε 220? γιατί άμα ξεκίναγε 220 απο την μεγαλόπολη να σου έρθει εδώ ίσως να μην έφτανε και ποτέ!

Γιατί οι λεντοταινίες γυρήσανε σε 24 απο 12V? γιατί χρειάζονταν λιγότερο χαλκό μέσα στις λεντοταινίες για την μετάδοση του ρεύματος ,δεν είχαν πτώση τάσης μετά τα 10-15 μέτρα και γιατί βολεύει αφάνταστα να γίνει τοπικά ο μετασχηματισμός ενεργειακά και πρακτικά!   

μάθε 5 πράγματα περι ηλεκτρολογίας και μετά μπες σε μια συζήτηση ανάλογου θέματος υψηλότερα Volt = λιγότερες απώλειες,λιγότερη ανάγκη διατομής αγωγών ,λιγότερο κόστος γενικά και όλοι χαρούμενοι! 

Εγώ δεν ξέρω γρί απο μηχανές , δεν πάω να μπω σε κουβέντα επειδή φαντάζομαι ότι η R1 πατάει την RR της BMW γιατί έτσι είναι ο ιάπωνας κλασσικά τόσα χρόνια η γιατί αυτό φαντάζομαι με τις γνώσεις που δεν έχω, αν δεν ξέρεις επι του θέματος μπες στην συζήτηση και μάθε 5 πράγματα ρωτώντας και μην κάνεις τον έξυπνο γιατί κανένας δεν κατηγόρησε τον μη γνώστη που ρώτησε να μάθει, αλλά αυτόν που νομίζει πως τα ξέρει όλα.

 

Και γιατί να μην βάλουν φύσα με τα ανάλογα βολτ κοντά στα μέρη που της μητρικής που χρειάζεται ρεύμα;

Πχ Αν θέλει πολύ ρεύμα ο επεξεργαστής, ας βάλουν μία φύσα κοντά του να παίρνει ρεύμα απευθείας από το τροφοδοτικό. Αν θέλει πολύ ρεύμα το chipset, η κάρτα ήχου και η κάρτα δυκτίου ας βάλουν και από μία φύσα εκεί κοντά.

Δεν είναι καλύτερα να τροφοδοτούνται μέσω καλωδίου απευθείας από το τροφοδοτικό, παρά να έχουμε χαλκοδιαδρόμους μέσα στην μητρική;

19 ώρες πριν, Mixalix είπε

Το τροφοδοτικό δεν είναι λάμπα!!! Η χάλασε η όχι... έχω γράψει σε προηγούμενη ανάρτηση διαβάστε το, 10 χρόνια τροφοδοτικό;;;

 

1. Μπορείς να εξηγήσεις με απλά λόγια, τι παθαίνει το τροφοδοτικό με τα χρόνια και χαλάει;

ΥΓ το τροφοδοτικό μου το έχω 5+ χρόνια. Με ποιον τρόπο μπορώ να μετρήσω την φθορά του;

 

 

2. Και αν το τροφοδοτικό χαλάει γρήγορα (δεδομένου ότι έχει και ενεργή ψύξη) γιατί να μην χαλάει ακόμα γρηγορότερα η μητρική; (που λογικά θα έχει παθητική ψύξη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά. Δεν είναι καμία νέα ανακάλυψη ούτε η πυρηνική σύντηξη. Κακώς όλες αυτές οι αντιπαραθέσεις διότι βασίζονται σε εικασίες.

Σε δύο σημεία στηρίζονται οι διαμάχες εδώ και τόσες σελίδες, 1) ακριβότερες μητρικές 2) θα τις "παίρνουμε στο χέρι" πολύ πιο νωρίς.

Και τα δύο είναι πιθανά ωστόσο ορισμένοι ως συνηθίζεται εμπλέκονται σε αντιπαραθέσεις για να αποδείξουν στους άλλους ή στους εαυτούς τους ένας θεός ξέρει τι.

 

Όλα έχουν να κάνουν με το τι components θα επιλεγούν από τους κατασκευαστές και με ποιά φιλοσοφία θα ενσωματωθεί το κύκλωμα 12V->5V->3.3V ή 12V->5V και 12V->3.3V. Δεν είναι η ανάπτυξη της θεωρίας των πάντων επαναλαμβάνω. Επίσης ΔΕΝ απαιτείται χαλκός μεγαλύτερης διατομής στις μητρικές για τις συγκεκριμένες εφαρμογές που εξετάζουμε, μη λέμε ο,τι θέλουμε. Επίσης με ελάχιστο κόστος υπάρχει δυνατότητα προσθήκης κυκλώματος (OCP) προστασίας. Εδώ ίσως ποικίλει το κόστος υλοποίησης αφού μπορεί να είναι από πολύ πολύ βασικό έως αρκετά αξιόπιστο όπως π.χ. με ενα καλής ποιότητας OP-AMP να οδηγεί ενα καλό MOSFET. Το αν θα υλοποιηθεί σε κάθε ξεχωριστό κλάδο (ενα για τα 5V κι ενα για τα 3.3V) ή θα υλοποιηθεί πιο σύνθετα, σίγουρα αυξάνει και το κόστος κατασκευής. 

Τώρα αν ενας κατασκευαστής ξοδέψει επιπλέον 1€ για την κατασκευή του κυκλώματος και κοστολογηθεί +30€ στην τιμή λιανικής αυτό θα είναι η αδικία της αγοράς αλλά και η απληστία του καπιταλισμού ωστόσο είμαστε πια συνηθισμένοι σε αυτά.

Όσο για τα πεπαλαιωμένα τροφοδοτικά, αρκεί να εντοπίσουμε τα προβλήματα και που αυτά εμφανίζονται. Συνήθως τα τροφοδοτικά αστοχούν είτε στους μικροεπεξεργαστές τους είτε στην Νο. 1 αιτία του κακού, στους άτιμους αυτούς τους πυκνωτές τους. Δεν είναι βέβαια και απίθανο να καεί κάποια δίοδος ή κάποιο MOSFET ή και κάποια γέφυρα ωστόσο αυτά είναι πιο σπάνια. Το capacitor aging, η φθορά δηλαδή στους πυκνωτές λόγω "γήρατος" ή καλύτερα λόγω χρήσης σε συνθήκες όπου ευνοείται η εξάτμιση του ηλεκτρολύτη τους οδηγεί σε απόκλιση από τις ονομαστικές τιμές των ιδιοτήτων τους και μετά από την πάροδο πάρα πολλών ετών (~10) υπάρχει πιθανότητα κρίσιμης αστοχίας. Σίγουρα δεν είναι καλό ενα τροφοδοτικό, όσο καλά κι αν λειτουργεί φαινομενικά, να εξάγει ρεύμα με διακυμάνσεις και θόρυβο (ripple/noise) ή υπό φορτίο να εμφανίζει φαινόμενα πτώσης της διαφοράς δυναμικού (voltage drop), ωστόσο οι κατασκευαστές έχουν υλοποιήσει αντίμετρα ώστε αυτό να μην γίνεται πρακτικά αντιληπτό και ούτε να επηρεάζει την λειτουργία ενός υπολογιστικού συστήματος μέσω επιπλέον εξαρτημάτων και κυκλωμάτων εξομάλυνσης. Σίγουρα αυτά τα "αντίμετρα" πιέζονται πολλές φορές εκτός ορίων λειτουργίας και μειώνεται η διάρκεια ζωής τους δραματικά,  γι'αυτό καλό είναι να αντικαθιστούμε το τροφοδοτικό μας μετά την πάροδο μιας 5-7ετίας. Ωστόσο στο παράδειγμά μου, με ενα PSU Coolermaster M850 Realpower των 850W ονομαστικής συνδυασμένης ισχύος, το κυρίως σύστημά μου λειτουργεί υποδειγματικά με το ίδιο τροφοδοτικό εδώ και 12 έτη. Στον Rigol 1054 μου (παλμογράφος/oscilloscope) που το εξέτασα πριν αρκετούς μήνες δεν εμφανίσθηκαν ευρήματα κρίσιμης φθοράς ή σοβαρού θορύβου στο ρεύμα που εξάγει, δοκιμασμένο στο 20, στο 50 και στο 80% του φορτίου που μπορεί να υποστηρίξει. Ωστόσο υπάρχει μικρό voltage drop στη γραμμή των 5V (εννοείται εντός ορίων προτύπου ATX) υπό ακραία φορτία όπως και στην 12V (πάλι εντός ορίων ATX), κάτι που δεν το είχε αρχικά όταν το είχα πρωτοδοκιμάσει στις πρώτες μέρες του ως καινούριο.

EDIT: Οπότε το αν ενα τροφοδοτικό έχει κλείσει τον κύκλο ζωής του ή όχι, παρά το γεγονός ότι λειτουργεί φαινομενικά χωρίς προβλήματα είναι κάτι που πρέπει να εξεταστεί από εξειδικευμένο άνθρωπο με εξειδικευμένο εξοπλισμό, γεγονός που δεν αξίζει ούτε το κόστος ούτε και την ενασχόληση αυτού του εξειδικευμένου ανθρώπου, εκτός κι αν μιλάμε για επισκευή βιομηχανικού τροφοδοτικού κόστους χιλιάδων ευρώ όπου για την επισκευή του αξίζει την καλύτερη των αμοιβών. Παράγοντες όπως η θερμοκρασία λειτουργίας, η μέση σχετική υγρασία στο εσωτερικό του περιβλήματός του όσο δούλευε, οι ώρες εργασίας του και υπό ποιό φορτίο είναι κρίσιμοι για να αξιολογηθεί εάν ένα τροφοδοτικό πρέπει να αλλαχθεί ή όχι. Γενικός κανόνας, στα τροφοδοτικά όπως και σχεδόν παντού, ο,τι πληρώνεις παίρνεις ανάλογα την κατηγορία απαιτήσεων. Τώρα αν ενα τροφοδοτικό των 50-100 € υποστηρίζει ενα σύστημα 1000€ - 2000€ δεν είναι κάτι τρομερό να το αντικαταστήσει κανείς μετά από 5 χρόνια. Αν ενα τροφοδοτικό των 50€ υποστηρίζει ενα σύστημα 200-300€ τότε σημαίνει οτι μιλάμε για χαμηλού προϋπολογισμού σύστημα οπότε το αφήνουμε και όσο κρατήσει (και το τροφοδοτικό και το σύστημα). Επαναλαμβάνω η πείρα έχει δείξει πως ο μέσος χρόνος ζωής ενός ποιοτικού καλού τροφοδοτικού εντός ενός περιορισμένου εύρους ελάχιστων αποκλίσεων από αυτές που είχε μόλις βγήκε από το εργοστάσιο, είναι 5-7 χρόνια κατά μέσο όρο.

@Everyone ,

Πάψτε σας παρακαλώ τις αντιπαραθέσεις που δεν οδηγούν πουθενά και απαντάτε με τεκμηριωμένες απόψεις μοιράζοντας γνώσεις και πράγματα που μπορεί να μη γνωρίζουμε. Είτε σπουδαγμένοι είτε όχι, πάντα έχουμε κάτι να μάθουμε. Βοηθήστε λοιπόν στη διάδοση των αδιάσειστων ουσιωδών γνώσεων και σταματήστε ορισμένοι να προβάλλετε μισές γνώσεις και τα υποκειμενικά βιώματα και εμπειρίες σας ως τη νόρμα. Ας πάψει η υπεροψία του υπάρχω άρα έχω άποψη που γ@μεί και δέρνει, αρκετά πια το βιώνουμε καθημερινά, όχι κι εδώ. Ειρηνική απλή συζήτηση για να μάθουμε όλοι 5 πράγματα παραπάνω. Αυτό αφορά το φόρουμ όλο από άκρη σε άκρη και δεν απευθύνεται σε συγκεκριμένους του παρόντος νήματος.

 

EDIT:

Επαναλαμβάνω τους χειρότερους εχθρούς των ηλεκτρονικών εξαρτημάτων:

1) Υψηλή θερμοκρασία (κυρίως λειτουργίας) 

2) Υγρασία

3) Σκόνη

4) Κακή ρευματοδοσία (θόρυβος, διακυμάνσεις κλπ.)

 

 

Επεξ/σία από Ardov
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tsagas_lr είπε

Ειδα και πιο πανω αλλον ενα να λεει αυτη τη βλακεια... Αμα θες σταθερη καταναλωση εις τους αιωνας των αιωνων και σε νοιαζει τοσο για το περιβαλλον να μην παιζεις με διπλες καρτες γραφικων και να μην εχεις απαιτησεις για 4Κ. Πριν 15 χρονια δεν ειχες καν καρτα γραφικων. Ξερεις μηπως ποσα βατ θα χρειαζοντουσαν πριν 15 χρονια για 4Κ σημερινα παιχνιδια; Χιλιαδες.

Δεν υπήρχαν κάρτες γραφικών το 2005;

Επεξ/σία από NT1G
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά δεν βλέπω ούτε καινοτομία ούτε οικονομία αν μεταφερθεί η μετατροπή 12->5 από το τροφοδοτικό στη μητρική. Εγώ θέλω να μου πει κάποιος που γνωρίζει: σε μια μητρική που θα δέχεται 12v only και πρέπει μέσω αυτής να τροφοδοτηθούν 2 ssd και 2 hdd,  θα χρειαστούν ή όχι τα παρακάτω;

* Υποδοχή atx12vo - θα αντικαταστήσει την υπάρχουσα. ✔️
* καινούργιος σχεδιασμός με κάμποσο χώρο για τα χωρέσουν τα παρακάτω.
* διάταξη υποβάθμισης 12v σε 5v και 3,5v.
* χ4 δρομολόγηση για 12v και 5v (και να μεταφέρει σωστά τα συνολικά αμπερ που απαιτούνται)
* χ4 κυκλώματα προστασίας από υπερφόρτωση/βραχυκυκλώματα ανα υποδοχή sata power
* χ4 υποδοχές sata power πάνω στη μητρική
* χ4 καλώδια sata power από τη μητρική στους ssd/hdd

Σύνολο 1 στα 7, τα υπόλοιπα πρέπει να προστεθούν. Θα πληρώσουμε αυτή την "καινοτομία" μόνο $1 ή πολύ περισσότερα; Δεν θα στοιχημάτιζα ότι θα ανεβάσουν τιμές τουλάχιστον στις entry μητρικές, το πιθανότερο είναι να βάλουν σ'αυτές τα απολυτως απαραίτητα πχ. 2 sata power υποδοχές με κοινό κύκλωμα προστασίας κ μέτριους πυκνωτές με σκοπό να βγάλουν την 2ετία της εγγύησης.

Συμπέρασμα (δικό μου) είτε θα παίρνεις φτηνή μητρική κ είσαι με την ψυχή στο στόμα, είτε θα πας στην αμέσως ακριβότερη για να ελαχιστοποιήσεις τα ρίσκα.
 

Επεξ/σία από pigeon
typos :,(
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...