Προς το περιεχόμενο

Χρώματα σε νέα τηλεόραση.


green gordon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν το ποσταρω στό tv section γιατί νομίζω ότι εδώ θα πάρω περισσότερες απαντήσεις, ωστόσο αν κριθεί απαραίτητο ας μεταφερθεί.

Αγόρασα χθες την lg49um71 και είμαι απογοητευμένος από τα χρώματα.Μου φαίνεται πολύ σκοτεινή σε σχέση με την παλαιά lg δεκαετίας που είχα.

Σαν ετοιμες προεπιλογές (παιχνίδι,σινεμά κλπ) η μόνη που είναι κάπως έντονη κάνει τα πάντα καρτουνιστικα.

Πρέπει λοιπόν να αρχίσω χειροκίνητα να πειράζω φωτεινότητες κλπ αλλά όσο και αν προσπάθησα χθες δεν είχα το επιθυμητό αποτέλεσμα.Εψαξα επίσης online για κάποια λύση αλλά δεν βρήκα κάτι.Ισως είναι κάτι πολύ απλό που μου διαφεύγει η είναι έτσι όλες οι 4κ?

 

Επεξ/σία από green gordon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, green gordon είπε

Δεν το ποσταρω στό tv section γιατί νομίζω ότι εδώ θα πάρω περισσότερες απαντήσεις, ωστόσο αν κριθεί απαραίτητο ας μεταφερθεί.

Αγόρασα χθες την lg49um71 και είμαι απογοητευμένος από τα χρώματα.Μου φαίνεται πολύ σκοτεινή σε σχέση με την παλαιά lg δεκαετίας που είχα.

Σαν ετοιμες προεπιλογές (παιχνίδι,σινεμά κλπ) η μόνη που είναι κάπως έντονη κάνει τα πάντα καρτουνιστικα.

Πρέπει λοιπόν να αρχίσω χειροκίνητα να πειράζω φωτεινότητες κλπ αλλά όσο και αν προσπάθησα χθες δεν είχα το επιθυμητό αποτέλεσμα.Εψαξα επίσης online για κάποια λύση αλλά δεν βρήκα κάτι.Ισως είναι κάτι πολύ απλό που μου διαφεύγει η είναι έτσι όλες οι 4κ?

Δυστυχώς η LG (4Κ) έχει ξεπλυμένα χρώματα...

Ήταν ο λόγος που αγόρασα SAMSUNG...

Επεξ/σία από bromiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πολλές περιπτώσεις η πιο κοντινή στην πραγματικότητα είναι η επιλογή Σινεμά (ή Κινηματογράφος, ή Ταινία).

Το θέμα είναι ότι ρεαλιστικά χρώματα δε συνεπάγεται εντυπωσιακά ή/και υπερκορεσμένα.

Κοίτα γύρω σου μέσα στο σπίτι ή στο γραφείο ή ακόμα κι έξω και πες μου αν βλέπεις υπερβολές σε χρώματα. Αν υποθέσουμε ότι παρακολουθείς ταινία με παρόμοιο περιβάλλον, γιατί να υπάρχει διαφορά; Επειδή έδωσες λεφτά για καινούργια τηλεόραση 4Κ, LED, OLED μπλα μπλα μπλα;

Οπότε απάντα στην ερώτηση: θες ρεαλιστικά ή εντυπωσιακά/υπερβολικά/κορεσμένα χρώματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να ακουστει χαζο αυτο που θα σου πω αλλα το εχω δει να συμβαινει σε πολυ κοσμο. 

Εχεις απενεργοποιησει το energy saving mode?  Αν οχι τοτε θα κανει πιο σκοτεινη την εικονα για εξοικονόμηση ενεργειας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...