Προς το περιεχόμενο

Παγκόσμιο συναγερμό σήμανε ο Π.Ο.Υ για την επιδημία του κορωνοϊού


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Epidemiologist and public health scientist Dr. Eric Feigl-Ding took to Twitter to explain a new study that claims to have found a link between the novel Chinese coronavirus and HIV/AIDS.

The study, which comes from Bioxriv, is titled “Uncanny similarity of unique inserts in the 2019-nCoV spike protein to HIV-1 gp120 and Gag.”

“We found 4 insertions in the spike glycoprotein (S) which are unique to the 2019-nCoV and are not present in other coronaviruses,” the report’s Abstract section states. “Importantly, amino acid residues in all the 4 inserts have identity or similarity to those in the HIV-1 gp120 or HIV-1 Gag.”

https://nationalfile.com/scientist-explains-new-study-revealing-coronavirus-may-have-links-to-hiv/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 220
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιχταράδες μου ,εγώ έχω παραγγείλει κάτι δεματάκια από wish ,τι κάνουμε τώρα οοοοοταν με το καλό έρθουν ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Angel-Maimou είπε

Εμείς εδώ τρώμε σαλιγκάρια και, τον βασιλιά των σιχαμερών ζώων, κότες που τρώνε ότι βρουν και κατα κύριο λόγο και τα σκατά τους. Είναι απλά θέμα οπτικής

Εδώ τρώμε μοσχάρι και χοιρινό που εκτός από το ότι η εκτροφή τους είναι ένας από τους μεγαλύτερους συντελεστές μόλυνσης, είναι τίγκα στα αντιβιοτικά που σημαίνει ότι ευθύνονται για σε ένα μεγάλο ποσοστό για την ανθεκτικότητα των μικροβίων.

2 λεπτά πριν, iPhone-maniac είπε

παιχταράδες μου ,εγώ έχω παραγγείλει κάτι δεματάκια από wish ,τι κάνουμε τώρα οοοοοταν με το καλό έρθουν ;

Ο ιός πεθαίνει σε 24 ώρες.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, iPhone-maniac είπε

παιχταράδες μου ,εγώ έχω παραγγείλει κάτι δεματάκια από wish ,τι κάνουμε τώρα οοοοοταν με το καλό έρθουν ;

Παιζεις μπάλα άνετα,αν έρθουν γιατι απο wish ακόμα αναζητείται ο τελευταίος που παρέλαβε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Εδώ τρώμε μοσχάρι και χοιρινό που εκτός από το ότι η εκτροφή τους είναι ένας από τους μεγαλύτερους συντελεστές μόλυνσης, είναι τίγκα στα αντιβιοτικά που σημαίνει ότι ευθύνονται για σε ένα μεγάλο ποσοστό για την ανθεκτικότητα των μικροβίων.

Ο ιός πεθαίνει σε 24 ώρες.

Σωστός φίλε, εγώ απάντησα στο από μεριά σιχαμάρας που το λέει το παιδί και το βρίσκω αστείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Angel-Maimou είπε

Εμείς εδώ τρώμε σαλιγκάρια και, τον βασιλιά των σιχαμερών ζώων, κότες που τρώνε ότι βρουν και κατα κύριο λόγο και τα σκατά τους. Είναι απλά θέμα οπτικής

Παγκοσμίως το αυγό και η κοτα είναι ανθρωπινη τροφή τι το συγκρίνεις με νυχτερίδες φίδια και αρουραίους που τρώνε αυτοι.καμμία σχέση

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αλλα δε μπορούμε να συγκρίνουμε τροφές που διαχρονικά ειναι ανθρώπινες όπως το μοσχάρι , με όλες αυτές τις βρωμιες που τρώνε στην Ασία. Άκου νυχτερίδες. Συγκρίνεται δηλαδή η τεράστια βάση ερευνητικών δεδομένων, προγραμμάτων κλπ για το βοδινό κρέας με του.... νυχτεριδίσιου? 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Συγγνώμη αλλα δε μπορούμε να συγκρίνουμε τροφές που διαχρονικά ειναι ανθρώπινες όπως το μοσχάρι , με όλες αυτές τις βρωμιες που τρώνε στην Ασία. Άκου νυχτερίδες. Συγκρίνεται δηλαδή η τεράστια βάση ερευνητικών δεδομένων, προγραμμάτων κλπ για το βοδινό κρέας με του.... νυχτεριδίσιου? 

Εγώ δεν κάνω ρατσιστικές διακρίσεις ανάμεσα σε βοδινό και νυχτερίδα χαχαχα. Απλά μου φαίνεται αστείο όταν θεωρούμε μόνο σωστό αυτό που έχουμε μάθει από τον δυτικό πολιτισμό και δεν έχουμε ιδέα καν για τον δικό τους πολιτισμό αλλά μια χαρά τα θύγουμε ότι όλα είναι λαθος 

10 λεπτά πριν, georgeγ είπε

Παγκοσμίως το αυγό και η κοτα είναι ανθρωπινη τροφή τι το συγκρίνεις με νυχτερίδες φίδια και αρουραίους που τρώνε αυτοι.καμμία σχέση

Μπορεί να είναι από τις πιο κοινές τροφές αλλά μιλάμε χαλαρά για τις πιο βρώμικες τροφές. Οι μισοί από αυτούς που τρώνε κοτόπουλο δεν έχουν δει ποτέ τους κοτέτσι. Επίσης ξέρω και κάτι συγγενείς από Ολλανδία που δεν ξέρουν καν πως είναι οι κότες. Για να μην μιλήσω ότι και στην Κίνα τρώνε κοτόπουλου και αν γνωρίζω όντως σωστά(δεν ψήνομαι για παραπληροφόρηση άρα με κάθε υποφύλαξει) έχουν καταπολεμίσει και την σαλμονέλα 

Επεξ/σία από Angel-Maimou
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι που στο μάθημα της Επιδημιολογίας στη σχολή πολλοί δεν καταλάβαιναν χριστό από τις έννοιες, παρά του ότι οι ορισμοί τους είναι συγκεκριμένοι. Εγώ λίγα χρόνια μετά επειδή δεν έχω ασχοληθεί τα έχω ξεχάσει, παρά πτυχιούχος, οπότε γενική εντύπωση έχω, άποψη/συμπέρασμα ειδικό δεν έχω να πω (εξάλλου θεωρώ τις πληροφορίες που έχω ως πολίτης ΕΛΛΙΠΕΙΣ για να έχω κάποια σοβαρή γνώμη κι απορώ πώς τη σχημάτισαν άλλοι). Υποθέτω πως ο ΠΟΥ πριν βγάλει κάθε ανακοίνωση έχει επεξεργαστεί πιο ολιστική και ποιοτική πληροφόρηση, οπότε θα μείνω σε αυτές τι;ς ανακοινώσεις ως πιο ακριβείς.

Στο σημείο αυτό θα ήθελα να αναφέρω μια εμπειρία μου, έτυχε να συνομιλήσω με δημοσιογράφο που επί 10ετίες κάνει ρεπορτάζ υγείας με εμπειρία δουλειάς σε μεγάλους ομίλους και μέσα και από μια σύντομη συζήτηση αντιλήφθηκα πως από θέματα δημόσιας υγείας δεν αντιλαμβανόταν ούτε καν τα βασικά.

Το λοιπόν... κι ο λουμίδης στους καφέδες.

Υ.Γ. Ας ελπίσουμε πάντως να τιθασσευτεί σύντομα, διότι δε θα ήθελα να δω κάποιο συγγενικό μου πρόσωπο που ανήκει σε ευαίσθητη κοινωνική ομάδα (γονείς, νεογέννητα, ανοσοκατεσταλμένοι) να φεύγει από μια ίωση, ούτε θα ήθελα μόλις περάσω κάποια -ήντα στο μέλλον να κινδυνεύω κι εγώ από μια ποταπή ασθένεια. Έστω κι αν αυτό συμβαίνει στο 0,1% των νοσούντων.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα εμβόλια γίνονται όλα .

Μόλις διατεθούν στα κράτη παγκόσμιος και αγοράσουν τις απαραίτητες ποσότητες το κάθε κράτος (άσχετα αν θα χρησιμοποιηθούν από τους πολίτες) τότε σιγά σιγά θα τελειώσει και αυτό .

Απορώ πως η σημερινή γενιά έτος 2020 δεν έχει καταλάβει ακόμα πως δουλεύει το σύστημα.

Ολα για το $$$$$$$$$ γίνονται 

Υγεία σε όλους 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, naeg15 είπε

Για τα εμβόλια γίνονται όλα .

Μόλις διατεθούν στα κράτη παγκόσμιος και αγοράσουν τις απαραίτητες ποσότητες το κάθε κράτος (άσχετα αν θα χρησιμοποιηθούν από τους πολίτες) τότε σιγά σιγά θα τελειώσει και αυτό .

Απορώ πως η σημερινή γενιά έτος 2020 δεν έχει καταλάβει ακόμα πως δουλεύει το σύστημα.

Ολα για το $$$$$$$$$ γίνονται 

Υγεία σε όλους 

Μας ψεκάζουν 😮

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Peleus17 είπε

Σοβαρευτείτε ρε παιδιά. Στην Κίνα είναι πάνω από 1 δις πληθυσμός. Και πέθαναν ΜΟΝΟ 259 άτομα. 259!!!! Από καρκίνο μόνο σήμερα πιστεύω πρόκειται να πεθάνουν τουλάχιστον 2000 άτομα αν οχι περισσότερα  Δείτε το λίγο αλλιώς. Μην τα τρώτε όλα αμάσητα. 

Λοιπόν εγώ δεν είμαι κινδυνολόγος όπως έγραψα και σε άλλα ποστ εδώ πιστεύω απλά ότι προς το παρόν δεν χρειάζεται να πανικοβαλόμαστε αλλά ούτε και να το αγνοούμε (τουλάχιστον σε οργανωτικό επίπεδο σαν πολίτες οκ δεν χρειάζεται ειδικά εδώ στην Ελλάδα να φοράμε μάσκες κτλ) γιαυτό η πρόληψη (σε θεσμικό διεθνές επίπεδο) είναι η σωστή τακτική σε τέτοιες καταστάσεις

 

Απο την άλλη τώρα να συγκρίνουμε τον πληθυσμό της Κίνας είναι άσχετο ο ιός δεν εξαπλώνεται με βάση τον πληθυσμό μιας χώρας! Δηλαδή αν είχε ξεσπάσει σε πόλη με παρόμοια πληθυσμιακή πυκνότητα πχ πες το Λονδίνο δεν θα είχαμε σήμερα μόνο το νύχι κάποιου Άγγλου να είναι φορέας του ιού γιατί το 11500 είναι το 0.000κάτι του πληθυσμού της Κίνας και άρα θα παίρναμε αντίστοιχα το 0.000κάτι του πληθυσμού της Αγγλίας... δεν δουλεύουν έτσι τα πράγματα.. πάλι 11500 προσβεβλημένους θα είχαμε πάνω κάτω γιατι εξαπλώνεται με τον ίδιο τρόπο δεν έχει καμία διαφορά απο το που ξεκίνησε αν ξεκίνησε πχ στην κίνα στην Αγγλία ή στην Μαδαγασκάρη! 

 

Αυτό που παίζει ρόλο φυσικά είναι η πληθυσμιακή πυκνότητα γιατί αν πχ είχε ξεκινήσει απο ένα ξερονήσι με πληθυσμό 10 ατόμων θα το κολλούσαν μεν και τα 10 (και όχι απλά ένα κύτταρο του ενός απο τους δέκα γιατί πρέπει να το πάμε ποσοστιαία με τον πληθυσμό της κίνας όπως έκανες εσύ και κάποιοι άλλοι) απλά θα σταματούσε εκεί.

 

Το ότι ξέσπασε στην κίνα είναι ακόμη πιο ανησυχητικό γιατί η πληθυσμιακή πυκνότητα εκεί είναι τεράστια και επίσης η ιατροφαρμακευτική περίθαλψη καθώς και η παιδεία είναι κάπως αμφιβόλου επιπέδου σε σύγκριση με την δύση. 

 

Δηλαδή αν εξαπλωνόταν ΣΧΕΤΙΚΑ λιγότερο στην Αγγλία (πάλι χιλιάδες κρούσματα θα είχαμε όμως γιατί ΔΕΝ πάει ποσοστιαία δηλαδή θύματα Κίνας δια πληθυσμό Κίνας και αυτό που βρήκαμε το πολλαπλασιάζουμε με τον πληθυσμό της Αγγλίας όπως κάνετε κάποιοι) θα είχαμε σχετικά λιγότερα γιατί ο μέσος πολίτης εκεί προσέχει σχετικά παραπάνω την υγεία του + η περίθαλψη και εγκαταστάσεις είναι καλύτερες + η πυκνότητα του πληθυσμού είναι μικρότερη (δεν έχει πολλές πόλεις με εκατομμύρια πληθυσμό όπως η κίνα οπότε ο ιός θα πρέπει πολύ πιο συχνά να "ταξιδέψει" με κάποιον φορέα για να πάει σε άλλο πληθυσμό η κίνα απο την άλλη έχει πάμπολλες πόλεις με πληθυσμούς που άνετα φτάνουν 10 εκατομμύρια κατοίκους) 

 

Ο ιός δηλαδή δεν είναι ρατσιστής αν τον έχει ο πατέρας μιας οικογένειας και δεν πάει στο νοσοκομείο σε καραντίνα αλλά κάτσει μέσα στο σπιτι μαζί με την υπόλοιπη οικογένεια ο ιός δεν θα πεί "α θα σταματήσω εδώ γιατί δεν είστε τόσο πολλοί σε αυτή την χώρα όπως η Κίνα οπότε θα κρατήσω την αναλογία... " θα προσβάλει και τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας ανεξαιρέτως εθνικότητας και πληθυσμού της χώρας τους. 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, naeg15 είπε

Για τα εμβόλια γίνονται όλα .

Μόλις διατεθούν στα κράτη παγκόσμιος και αγοράσουν τις απαραίτητες ποσότητες το κάθε κράτος (άσχετα αν θα χρησιμοποιηθούν από τους πολίτες) τότε σιγά σιγά θα τελειώσει και αυτό .

Απορώ πως η σημερινή γενιά έτος 2020 δεν έχει καταλάβει ακόμα πως δουλεύει το σύστημα.

Ολα για το $$$$$$$$$ γίνονται 

Υγεία σε όλους 

Δηλαδή ο συγκεκριμένος ιός είναι ανθρώπινο "κατασκεύασμα"; Να το διαδώσουμε στο FB να πάρουμε likes;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...