Προς το περιεχόμενο

Παγκόσμιο συναγερμό σήμανε ο Π.Ο.Υ για την επιδημία του κορωνοϊού


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 220
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, dali13gr είπε

Αρχίζω και πιστεύω ότι όντως κάποιους τους ψεκάζουν. 

Με αυτά που διαβάζω το πιστεύω και εγώ.Ελπίζω να μην είναι κολλητικό

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αφήνετε τον κορονοϊό ήσυχο , ούτε χίλια άτομα δεν έχει σκοτώσει σε 10 χρονια  .. ασχοληθείτε με την κανονική γρίπη που σκοτώνει χιλιάδες κόσμο κάθε χρόνο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GlBodhi είπε

Φαρμακευτικές εταιρίες θα πλουτίσουν!

Δηλ. αυτές να μην πλουτίζουν, αλλά όλες οι άλλες να πλουτίζουν.  Τι σκεπτικό κι αυτό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, margaritagr είπε

Συγγνώμη αλλα δε μπορούμε να συγκρίνουμε τροφές που διαχρονικά ειναι ανθρώπινες όπως το μοσχάρι , με όλες αυτές τις βρωμιες που τρώνε στην Ασία. Άκου νυχτερίδες. Συγκρίνεται δηλαδή η τεράστια βάση ερευνητικών δεδομένων, προγραμμάτων κλπ για το βοδινό κρέας με του.... νυχτεριδίσιου? 

Και ορίστε το πρώτο παράδειγμα γενικού ρατσισμού κατά ΟΛΌΚΛΗΡΗΣ της Ασιατικής ηπείρου, από την Μαργαρίτα. Εάν έλεγε απλά "Κίνα" θα καταλάβαινα τον πανικό της, αλλά ολόκληρη την Ασία; Φαίνεται η έλλειψη γνώσης και η αντικατάσταση της με προώθηση χαζών στερεότυπων. 

Εξήγησε μου, λοιπόν Μαργαρίτα, πως το μοσχάρι, τα σαλιγκάρια, τα συκωτάκια, το αρνί και το κατσίκι, και τα κοτόπουλα που αγοράζεις από το σουπερ μαρκετ (τα οποία τραβάνε τα πάθη του Ιησού πριν έρθουν στο πιατάκι σου), έχουν διαφορά από το κοάλα που προαναφέρθηκε, ή την νυχτερίδα;

Σαν να μην έφτανε αυτό, κατακρίνεις ρατσιστικά ΌΛΟΥΣ τους Ασιάτες, ακόμα και αυτούς που δεν έχουν καμία σχέση με τις Κινεζικές διατροφικές συνήθειες (βλέπε: Ιαπωνία, Σιγκαπούρη, Ταιβάν). 

Η Ιαπωνία, μία ΑΣΙΑΤΙΚΉ ΧΏΡΑ, έχει το υψηλότερης ποιότητας φαγητό ΣΤΟΝ ΚΌΣΜΟ - ψάξε Michelin ratings per country. 

Η Ιαπωνία, η Σιγκαπούρη, και η Νότια Κορέα, έχουν κατά ενάν τεράστιο βαθμό, πολύ καθαρότερες, ομορφότερες, και με τραγικά χαμηλά επίπεδα εγκλήματος, μεγαλουπόλεις. Σύγκρινε crime rates ανάμεσα σε Tokyo & NYC. 

 

Θα σου πρότεινα να ψάξεις 4 πράγματα:

1. Τις διατροφικές συνήθειες των "σεβαστών από όλους γιατί βγάζουν καλά ρολόγια" σκανδιναβικών χωρών. 

2. Το τι ακριβώς περνάει το κοτόπουλο ή η κότα πριν την καταβροχθίσεις έτοιμη και ψημένη.

3. Να μάθεις να σέβεσαι άλλους πληθυσμούς με διαφορετικές συνήθειες, ήθη και έθιμα, που δεν βρίσκονται στην Ευρώπη και στο Αμέρικα. 

4. Να ξεκαβαλήσεις το καλάμι της ανωτερότητας που έχεις σαν Ελληνίδα και να δεις πως και άλλοι λαοί έχουν σημαντική ιστορία και επιτεύγματα, όχι μόνο η Ελλάδα. Είναι αυτό ακριβώς το κόμπλεξ, και η συνεχής αναφορά και νοσταλγία στην (αρχαία!) μας ιστορία που σχεδόν απαγορεύει το κράτος αυτό από το να μπει στον 21ο αιώνα. Γελάμε με τον Τούρκο απέναντι - ο τούρκος όμως έχει και μια Vestel, και πρόσφατα έβγαλε και αμάξι.

Επεξ/σία από YoungHOV
  • Like 1
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Angel-Maimou είπε

Σωστός φίλε, εγώ απάντησα στο από μεριά σιχαμάρας που το λέει το παιδί και το βρίσκω αστείο. 

Η οπτική που λες δεκτή, αλλά μερικά δεν εμπίπτουν σε αυτήν!!! Πχ κατσαρίδες, αρουραίοι, φίδια, έντομα ... Τελοσπαντων. Ας τρώνε ότι θέλουν. Εγώ ΝΑ Ασία δεν θα πάω ποτέ, όχι για τον ιό αλλά γιατί δεν θα ξέρω τι να φάω 😊😊😊😊😊😊.

Επεξ/σία από anarchy79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, YoungHOV είπε

Και ορίστε το πρώτο παράδειγμα γενικού ρατσισμού κατά ΟΛΌΚΛΗΡΗΣ της Ασιατικής ηπείρου, από την Μαργαρίτα. Εάν έλεγε απλά "Κίνα" θα καταλάβαινα τον πανικό της, αλλά ολόκληρη την Ασία; Φαίνεται η έλλειψη γνώσης και η αντικατάσταση της με προώθηση χαζών στερεότυπων. 

Εξήγησε μου, λοιπόν Μαργαρίτα, πως το μοσχάρι, τα σαλιγκάρια, τα συκωτάκια, το αρνί και το κατσίκι, και τα κοτόπουλα που αγοράζεις από το σουπερ μαρκετ (τα οποία τραβάνε τα πάθη του Ιησού πριν έρθουν στο πιατάκι σου), έχουν διαφορά από το κοάλα που προαναφέρθηκε, ή την νυχτερίδα;

Σαν να μην έφτανε αυτό, κατακρίνεις ρατσιστικά ΌΛΟΥΣ τους Ασιάτες, ακόμα και αυτούς που δεν έχουν καμία σχέση με τις Κινεζικές διατροφικές συνήθειες (βλέπε: Ιαπωνία, Σιγκαπούρη, Ταιβάν). 

Η Ιαπωνία, μία ΑΣΙΑΤΙΚΉ ΧΏΡΑ, έχει το υψηλότερης ποιότητας φαγητό ΣΤΟΝ ΚΌΣΜΟ - ψάξε Michelin ratings per country. 

Η Ιαπωνία, η Σιγκαπούρη, και η Νότια Κορέα, έχουν κατά ενάν τεράστιο βαθμό, πολύ καθαρότερες, ομορφότερες, και με τραγικά χαμηλά επίπεδα εγκλήματος, μεγαλουπόλεις. Σύγκρινε crime rates ανάμεσα σε Tokyo & NYC. 

Θα σου πρότεινα να ψάξεις 4 πράγματα:

1. Τις διατροφικές συνήθειες των "σεβαστών από όλους γιατί βγάζουν καλά ρολόγια" σκανδιναβικών χωρών. 

2. Το τι ακριβώς περνάει το κοτόπουλο ή η κότα πριν την καταβροχθίσεις έτοιμη και ψημένη.

3. Να μάθεις να σέβεσαι άλλους πληθυσμούς με διαφορετικές συνήθειες, ήθη και έθιμα, που δεν βρίσκονται στην Ευρώπη και στο Αμέρικα. 

4. Να ξεκαβαλήσεις το καλάμι της ανωτερότητας που έχεις σαν Ελληνίδα και να δεις πως και άλλοι λαοί έχουν σημαντική ιστορία και επιτεύγματα, όχι μόνο η Ελλάδα. Είναι αυτό ακριβώς το κόμπλεξ, και η συνεχής αναφορά και νοσταλγία στην (αρχαία!) μας ιστορία που σχεδόν απαγορεύει το κράτος αυτό από το να μπει στον 21ο αιώνα. Γελάμε με τον Τούρκο απέναντι - ο τούρκος όμως έχει και μια Vestel, και πρόσφατα έβγαλε και αμάξι.

Τα περισσοτερα που γραφεις είναι  ασχετα με το θεμα. Και οταν μιλαμε για Ασία  βαζουμε μεσα και το Μπανγκλαντές και το Λάος κσι την Βιρμανία ας πούμε, Ασία δεν είναι μόνο η Κορέα και η Ιαπωνία. 

Η αναφορά  πηγαίνει περισσότερο  στις συνθήκες υγιεινής που επικρατούν πάρα στο τι τρώνε.  Επειδη ομως ανεφερες τις δυο παραπανω χωρες παρε μερικα παραδειγματα gourme τροφης.https://www.pentapostagma.gr/ygeia/diatrofi/6778441_7-trofes-poy-den-tolmas-na-dokimaseis-eikones

Δεν ξέρω τι διατροφικές συνήθειες έχουν οι Σκανδιναβοί που αναφέρεις, αλλά έως σήμερα δεν έχω ακούσει να προέλθει πιθανή πανδημία απο εκεί. Ούτε απο τα κατσικάκια που τρώμε στην Ελλάδα που σε καμία περίπτωση δεν τα τρώμε ζωντανά. 

Επεξ/σία από HALF EVIL
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, HALF EVIL είπε

Τα περισσοτερα που γραφεις είναι  ασχετα με το θεμα. Και οταν μιλαμε για Ασία  βαζουμε μεσα και το Μπανγκλαντές και το Λάος κσι την Βιρμανία ας πούμε, Ασία δεν είναι μόνο η Κορέα και η Ιαπωνία. 

Η αναφορά  πηγαίνει περισσότερο  στις συνθήκες υγιεινής που επικρατούν πάρα στο τι τρώνε.  Επειδη ομως ανεφερες τις δυο παραπανω χωρες παρε μερικα παραδειγματα gourme τροφης.https://www.pentapostagma.gr/ygeia/diatrofi/6778441_7-trofes-poy-den-tolmas-na-dokimaseis-eikones

Δεν ξέρω τι διατροφικές συνήθειες έχουν οι Σκανδιναβοί που αναφέρεις, αλλά έως σήμερα δεν έχω ακούσει να προέλθει πιθανή πανδημία απο εκεί. Ούτε απο τα κατσικάκια που τρώμε στην Ελλάδα που σε καμία περίπτωση δεν τα τρώμε ζωντανά. 

Επιβεβαιώνεις για δεύτερη φορά τα λεγόμενα μου. Ή, τουλάχιστον, την πλειονότητα τους. 

Μπαγκλαντές, Λάος και τα σχετικά είναι βεβαίως Ασία. Όπως όμως όταν αναφέρεσαι στην Αμερική, εννοείς κατά 90% την βόρεια και όχι την νότια, έτσι και ο μέσος τυπάς όταν αναφέρεται στην Ασία εννοεί κυρίως τα τέρμα ανατολικά κράτη.

Όπως είχα προαναφερθείσα σε κάποιον προηγούμενο συμφορουμιτη, συμφωνούμε πως ναι, η αιτία ήταν η υγιεινή και ΟΧΙ η ίδια η τροφή. 

Το λινκ που παρέθεσες προσωπικά αδιάφορο. Η κάθε κουλτούρα έχει την δικιά της διατροφή που αναπτύχθηκε για πολλα χιλιάδες χρόνια. Δεν αναγκάζει κανέναν να την γευτεί. Τα πιάτα που ανεφερει παίζει να τα τρωει το 15% του πληθυσμού της καθε χώρας (μην ξεχνάμε πως έχει και δυτικες χώρες το αρθρο). Ο λογος που εγραψα ενα κατεβατό παραπάνω ηταν αλλος - κυρίως ρατσιστικού τύπου. 

 

Επεξ/σία από YoungHOV
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Δεν ξέρω τι διατροφικές συνήθειες έχουν οι Σκανδιναβοί που αναφέρεις, αλλά έως σήμερα δεν έχω ακούσει να προέλθει πιθανή πανδημία απο εκεί. Ούτε απο τα κατσικάκια που τρώμε στην Ελλάδα που σε καμία περίπτωση δεν τα τρώμε ζωντανά. 

Τι σχέση έχει η διατροφή στην εξάπλωση ενός ιού??? Ξερω ότι λογοι εξάπλωσης ένας ιού για να γίνει επιδημία έχει σχέση με το βιοτικό επίπεδο όπως η καθαριότητα και με την συγκέντρωση πληθυσμού...

Ρωτάω γιατί μέχρι και σήμερα δεν είχε ακουστεί για καποιον άλλο ιό που ξεκίνησε από Κίνα, όπου οι διατροφικές της συνήθειες δεν έχουν αλλάξει εδώ και κάτι χιλιάδες χρόνια...

Επεξ/σία από AtiX
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Τι σχέση έχει η διατροφή στην εξάπλωση ενός ιού??? Ρωτάω γιατί ξερω ότι λογοι εξάπλωσης ένας ιού για να γίνει επιδημία έχει σχέση με το βιοτικό επίπεδο όπως η καθαριότητα και με την συγκέντρωση πληθυσμού...

Απάντησα στον παραπάνω .

Από την άλλη όμως αν τρως ωμό κοτόπουλο στο καθαρότερο περιβάλλον και αν βρίσκεσαι την σαλμονέλα θα την πάθεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HALF EVIL είπε

Απάντησα στον παραπάνω .

Από την άλλη όμως αν τρως ωμό κοτόπουλο στο καθαρότερο περιβάλλον και αν βρίσκεσαι την σαλμονέλα θα την πάθεις. 

Έκανα edit... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

😂Τον έφτιαξαν οι Ινδοί  για να πάρουν το υπόλοιπο  μερίδιο στις κατασκευές  κινητών τηλεφώνων  και tablet 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, YoungHOV είπε

Επιβεβαιώνεις για δεύτερη φορά τα λεγόμενα μου. Ή, τουλάχιστον, την πλειονότητα τους. 

Μπαγκλαντές, Λάος και τα σχετικά είναι βεβαίως Ασία. Όπως όμως όταν αναφέρεσαι στην Αμερική, εννοείς κατά 90% την βόρεια και όχι την νότια, έτσι και ο μέσος τυπάς όταν αναφέρεται στην Ασία εννοεί κυρίως τα τέρμα ανατολικά κράτη.

Όπως είχα προαναφερθείσα σε κάποιον προηγούμενο συμφορουμιτη, συμφωνούμε πως ναι, η αιτία ήταν η υγιεινή και ΟΧΙ η ίδια η τροφή. 

Το λινκ που παρέθεσες προσωπικά αδιάφορο. Η κάθε κουλτούρα έχει την δικιά της διατροφή που αναπτύχθηκε για πολλα χιλιάδες χρόνια. Δεν αναγκάζει κανέναν να την γευτεί. Ο λογος που εγραψα ενα κατεβατό παραπάνω ηταν αλλος - κυρίως ρατσιστικού τύπου. 

Ναι σου είναι αδιάφορο, αλλά μας είπες ότι οι τροφές μας περνάν τα πάνδεινα πριν καταναλωθούν.

14 λεπτά πριν, AtiX είπε

Έκανα edit... 

Δεν ισχυρίστηκε κάνεις νομίζω ότι όλοι οι ιοί προέρχονται από την Κίνα. Όπου συνυπάρχουν όμως τεράστια συγκέντρωση πληθυσμού, κακές συνθήκες υγιεινής, διατροφικές συνήθειες που ευνοούν την μεταφορά ιών από τα ζώα στους ανθρώπους,  χαμηλό βιοτικό επίπεδο και άμεση επαφή με τρίτες χώρες η πιθανότητα είναι πολύ μεγαλύτερη, δεν νομιζεις;

Στην Αφρική έχουν εμφανιστεί κατά καιρούς ιοί απείρως πιο θανατηφόρο του κορωνοϊού. Όμως δεν προέκυψε πανδημία διότι κατωρθώθηκε να περιοριστούν λόγω αραιοκατοικημενων περιοχών και ελάχιστης επαφής με άλλες χώρες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Ναι σου είναι αδιάφορο, αλλά μας είπες ότι οι τροφές μας περνάν τα πάνδεινα πριν καταναλωθουν

Αδιάφορο όσον αφορά την παρουσίαση των διατροφικών τους συνηθειών ως βάρβαρων, οταν τα κοτόπουλα πχ περνάνε χειρότερα ακόμα πριν γίνουν nuggets. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, YoungHOV είπε

Αδιάφορο όσον αφορά την παρουσίαση των διατροφικών τους συνηθειών ως βάρβαρων, οταν τα κοτόπουλα πχ περνάνε χειρότερα ακόμα πριν γίνουν nuggets. 

Από όσο ξέρω στις πολιτισμένες χώρες υπάρχουν νόμοι για το πώς πρέπει να διαβιούν και να θανατώνονται ζώα που προορίζονται για τροφή. Αν καταπατούνται κακώς και πρέπει να υπάρχουν ανάλογες κυρώσεις. 

 

Άσχετο αλλά άλλο ένα έθιμο της πολιτισμένης κατά εσένα Ιαπωνίας.

https://www.google.com/amp/s/m.naftemporiki.gr/amp/story/851301/ksekinise-i-etisia-sfagi-delfinion-ston-ormo-taitzi-tis-iaponias

Επεξ/σία από HALF EVIL
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...