Προς το περιεχόμενο

Παγκόσμιο συναγερμό σήμανε ο Π.Ο.Υ για την επιδημία του κορωνοϊού


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Από όσο ξέρω στις πολιτισμένες χώρες υπάρχουν νόμοι για το πώς πρέπει να διαβιούν και να θανατώνονται ζώα που προορίζονται για τροφή. Αν καταπατούνται κακώς και πρέπει να υπάρχουν ανάλογες κυρώσεις. 

Άσχετο αλλά άλλο ένα έθιμο της πολιτισμένης κατά εσένα Ιαπωνίας.

https://www.google.com/amp/s/m.naftemporiki.gr/amp/story/851301/ksekinise-i-etisia-sfagi-delfinion-ston-ormo-taitzi-tis-iaponias

Αν και off topic με αυτή τη λογική να πούμε και για τους Ισπανούς που για την διασκέδαση τους σκοτώνουν τους ταύρους... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 220
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Αν και off topic με αυτή τη λογική να πούμε και για τους Ισπανούς που για την διασκέδαση τους σκοτώνουν τους ταύρους... 

Σαφώς. Και για αρκετές άλλες χώρες ισχύει το ίδιο. Η κριτική αφορά και Δύση και Ανατολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Σαφώς. Και για αρκετές άλλες χώρες ισχύει το ίδιο. Η κριτική αφορά και Δύση και Ανατολή.

Βαρβαρότητες και περιεργες διατροφικές συνήθειες γίνονται παντού δεν έχει σχέση αν είσαι Δύση ή ανατολή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Τι σχέση έχει η διατροφή στην εξάπλωση ενός ιού??? Ξερω ότι λογοι εξάπλωσης ένας ιού για να γίνει επιδημία έχει σχέση με το βιοτικό επίπεδο όπως η καθαριότητα και με την συγκέντρωση πληθυσμού...

Ρωτάω γιατί μέχρι και σήμερα δεν είχε ακουστεί για καποιον άλλο ιό που ξεκίνησε από Κίνα, όπου οι διατροφικές της συνήθειες δεν έχουν αλλάξει εδώ και κάτι χιλιάδες χρόνια...

o Μαυρος Θανατος ξεκινησε απο την Ασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Από όσο ξέρω στις πολιτισμένες χώρες υπάρχουν νόμοι για το πώς πρέπει να διαβιούν και να θανατώνονται ζώα που προορίζονται για τροφή. Αν καταπατούνται κακώς και πρέπει να υπάρχουν ανάλογες κυρώσεις. 

Άσχετο αλλά άλλο ένα έθιμο της πολιτισμένης κατά εσένα Ιαπωνίας.

https://www.google.com/amp/s/m.naftemporiki.gr/amp/story/851301/ksekinise-i-etisia-sfagi-delfinion-ston-ormo-taitzi-tis-iaponias

Το ποιά χώρα είναι πολιτισμένη η όχι δεν το κάνει η διατροφή της. Το ποιά χώρα ανάμεσα στις 2, Ελλάδα και Ιαπωνία, ειναι πιο πολιτισμένη είναι ξεκάθαρο. Δεν το λέω σαν κάποιος που μισεί την πατρίδα του, αντιθέτως, θέλω να την δω να πηγαίνει επιτέλους μπροστά. 

Το σκότωμα των φαλαινών είναι όντως μια βιαιότητα που θα έπρεπε να μην κάνει η Ιαπωνία. 

Επαναλαμβάνω για 3η φορά, όχι μόνο επιβεβαιώνεις τα αρχικά μου λεγόμενα, κανείς τον εαυτό σου και παράδειγμα του ρατσισμού για τον οποίο γράφω.

Τέλος πάντων καλό βράδυδυ, μάταιο να συνεχιστεί η συζήτηση. Agree to disagree. 👍

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν μιλάς για την πανώλη, γιατί αν θυμάμαι καλά αυτό είναι ο μαύρος θάνατος, υπήρχε και νωρίτερα από την αρχαιότητα... 

 

12 λεπτά πριν, KilliK είπε

o Μαυρος Θανατος ξεκινησε απο την Ασια.

 

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αν μιλάς για την πανώλη, γιατί αν θυμάμαι καλά αυτό είναι ο μαύρος θάνατος, υπήρχε και νωρίτερα από την αρχαιότητα... 

υπηρχε, αλλα οι τρεις μεγαλες πανδημιες της πανωλης ξεκινησανε στην Ασια, η τριτη μαλιστα ξεκινησε συγκεκριμενα στην Κινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, YoungHOV είπε

Το ποιά χώρα είναι πολιτισμένη η όχι δεν το κάνει η διατροφή της. Το ποιά χώρα ανάμεσα στις 2, Ελλάδα και Ιαπωνία, ειναι πιο πολιτισμένη είναι ξεκάθαρο. Δεν το λέω σαν κάποιος που μισεί την πατρίδα του, αντιθέτως, θέλω να την δω να πηγαίνει επιτέλους μπροστά. 

Το σκότωμα των φαλαινών είναι όντως μια βιαιότητα που θα έπρεπε να μην κάνει η Ιαπωνία. 

Επαναλαμβάνω για 3η φορά, όχι μόνο επιβεβαιώνεις τα αρχικά μου λεγόμενα, κανείς τον εαυτό σου και παράδειγμα του ρατσισμού για τον οποίο γράφω.

Τέλος πάντων καλό βράδυδυ, μάταιο να συνεχιστεί η συζήτηση. Agree to disagree. 👍

Ελλείψει επιχειρημάτων  χαρακτηρίζουμε κάποιον ρατσιστή.  

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι οι λέξεις ρατσιστής και φασίστας έχουν γίνει ψωμοτύρι από μερικούς και δε διστάζουν να χαρακτηρίζουν έτσι αβίαστα οποιονδήποτε δε συμφωνεί με τις απόψεις τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, KilliK είπε

υπηρχε, αλλα οι τρεις μεγαλες πανδημιες της πανωλης ξεκινησανε στην Ασια, η τριτη μαλιστα ξεκινησε συγκεκριμενα στην Κινα.

Άρα το σωστό είναι ξανά εκδηλώθηκε... μιας και ως πρώτη καταγραφή υπάρχει για εδώ στην περιοχή μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ε, αφου λετε και εσεις ας πω και εγω μια...

...

καπου ειχα διαβασει (σε ασχετο με το θεμα αρθρο) οτι στην αμερικη καθε χρονο πεθαινουνε , μαλλον καλυτερα σκοτωνονται, περιπου 2000 ανθρωποι οι οποιοι πεφτουνε / τους ριχνουνε τα αλογα κατω.

δεν μπορεσα να βρω το αρθρο , ηταν  και παλιο λιγο...

2000 μας αφηνουνε επειδη  υπαρχουνε αλογα...μονο στην αμερικη...

γιατι υπαρχουνε ακομα αλογα???

...

την καλημερα μου βεβαιως ...

(και λιγο χιουμορ να ευθυμησουμε)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, YoungHOV είπε

Και ορίστε το πρώτο παράδειγμα γενικού ρατσισμού κατά ΟΛΌΚΛΗΡΗΣ της Ασιατικής ηπείρου, από την Μαργαρίτα. Εάν έλεγε απλά "Κίνα" θα καταλάβαινα τον πανικό της, αλλά ολόκληρη την Ασία; Φαίνεται η έλλειψη γνώσης και η αντικατάσταση της με προώθηση χαζών στερεότυπων. 

Εξήγησε μου, λοιπόν Μαργαρίτα, πως το μοσχάρι, τα σαλιγκάρια, τα συκωτάκια, το αρνί και το κατσίκι, και τα κοτόπουλα που αγοράζεις από το σουπερ μαρκετ (τα οποία τραβάνε τα πάθη του Ιησού πριν έρθουν στο πιατάκι σου), έχουν διαφορά από το κοάλα που προαναφέρθηκε, ή την νυχτερίδα;ν βρίσκονται στην Ευρώπη και στο Αμέρικα. 

 

αν εσυ δεν βλεπεις καμμια διαφορα αναμεσα στο μοσχαρισιο κρεας και στην νυχτεριδα μπορεις να αρχισεις να τρως νυχτεριδες 

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς όλους: μην γίνεστε αυτό που κατηγορείτε ή κρύβεστε πίσω από ηλίθιες ειδήσεις...

https://www.thetoc.gr/diethni/article/koronaios-fake-news-to-video-me-tin-kineza-pou-trwei-nuxterida

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...