Προς το περιεχόμενο

Επόμενες εκδόσεις των Windows 10 θα επιτρέπουν την απεγκατάσταση των Notepad & Paint


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ανοίγω νέο θέμα αν απαντηθεί εδώ,

στο drop down list του notepad δεν υπάρχει πιά η επιλογή save as unicode.

Ποιά επιλογή από τις υπάρχουσες είναι ίδια με τη unicode;

spacer.png

ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, micos000 είπε

To utf-16 le

Ευχαριστώ και ολογράφως φίλε μου,ψάχνοντας δε βρήκα πληροφορίες σχετικά για αυτή την αλλαγή και δε κατάλαβα πως έγινε έτσι ξαφνικά χωρίς να μαθευτεί-συζητηθεί.

Περισσότερο με ενδιαφέρει να βλέπει τους υπότιτλους το media player.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και τα δύο είναι μορφές unicode και υπήρχαν εδώ και αρκετό καρό. Σημαίνουν le=little endian και be=big endian και αν ψάξεις στη wikipedia θα βρεις σχετικά άρθρα. Η διαφορά τους είναι στον τρόπο που χειρίζονται τα δεκαεξαδικά ψηφία ώστε να εμφανίσουν τον ανάλογο χαρακτήρα. Δε θα μπω σε λεπτομέρειες, αν θέλεις μπορείς να το ψάξεις. Αν όχι, απλά χρησιμοποίησε το le.

Επεξ/σία από micos000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/2/2020 στις 10:54 ΜΜ, kodorevi8ulis είπε

μας πείραξε το Notepad Και το paint .... αλλά π.χ το 3d object (και 1000+2 βλακείες) που τρώμε στη μάπα στον explorer πρέπει να "πειράζουμε" registry για να το βγάλουμε

Καλησπερα εχεις Link για το που παμε και τι να πειραξουμε για να γινει Lite καπως η εκδοση των Windows 10 ; Επειδη μου κολαει παρα πολυ εχω και ssd 256gb + 4gb ddr4 + i3 7100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να τα βγάλεις αυτά μην περιμένεις να "ελαφρύνει" η εγκατάσταση.

Τι antivirus έχεις; Επίσης αυτό που γράφεις στην υπογραφή σου περί αναβάθμισης από 7 σε 10, αν ισχύει και δεν έχεις κάνει φορμάτ ακόμα ίσως είναι η ώρα να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, micos000 είπε

Και να τα βγάλεις αυτά μην περιμένεις να "ελαφρύνει" η εγκατάσταση.

Τι antivirus έχεις; Επίσης αυτό που γράφεις στην υπογραφή σου περί αναβάθμισης από 7 σε 10, αν ισχύει και δεν έχεις κάνει φορμάτ ακόμα ίσως είναι η ώρα να κάνεις.

Καλησπερα το εκανα φορματ. ΑNTIVIRUS δεν εχω ποιο προτεινεις να βαλω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάτε. Εγώ έχω αφήσει τον αυτό των windows. Αν όμως φοβάσαι και δεν είσαι σίγουρος ότι προσέχεις στο internet και κάνεις Online συναλλαγές τότε ψάξω για κανένα ingternet security. Αν απλά σερφάρεις και παίζεις παιχνίδια τότε κατ' εμέ άστο έτσι.

Πάντως όσον αφορά τον muskin, δεν είναι και η καλύτερη επιλογή από ssd, αλλά ούτε και η χειρότερη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...