Προς το περιεχόμενο

3400g θερμοκρασιες


ThodorisFer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα μολις χθες αγορασα εναν 3400g και παρατηρησα με το που μπηκα bios οτι η θερμοκρασια του ηταν ηδη 47-50 βαθμους και τα ρευματα να παιζουν απο 1.38V εως 1.40V και κατι ψηλα...το συστημα ειναι:

Mobo:B450F Rog Strix

Ram:Corsair Vengeance RGB 16GB DDR4-3200MHz

Cpu:Ryzen 3400G

Psu:Evga 500w

να σημειωθει οτι εχει aftermarket ψυκτρα

Γενικα η σειρα 3000 εχει τοσο ψηλα ρευματα?

πρεπει να διορθωσω κατι πανω σε αυτο?

προσπαθησα μεσω bios να τα ριξω στα 1.35V αλλα ματαια,οπως επισης δεν γνωριζω μιας και ειναι πρωτη φορα που ασχολουμαι με amd αν ειναι η stock ρυθμισεις που εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχεις στο αυτόματό δεν έχεις κάνει κάτι εσύ? Γενικά στα αυτόματα μπουσταρίσματα που κάνει η amd δίνει αρκετό ρεύμα δοκίμασε! bios update έκανες? Δοκίμασε με κάποιον οδηγό για oc να ρίξεις λίγο το ρεύμα! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απο το καταστημα που πηρα την μητρικη μου εκαναν update bios...δεν πειραξα τπτ απολυτως γιατι τις θερμοκρασιες αυτες της ειδα με το που bootαρε το pc πρωτη φορα...τελικα εριξα τα ρευματα στο 1.36v και δουλευει κανονικα προς το παρων αν και για idle ειναι σχετικα ψηλες 40+ βαθμους....ενω τωρα που τρεχω το aida64  εχω σταθερα 67 βαθμους...δεν ξερω τι παιζει αληθεια :(

Επεξ/σία από ThodorisFer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά από ότι βλέπω και από άλλους έτσι δουλεύουν μάλλον η νέα γενιά...είδα μέχρι και 1.41v που σε intel πιστεύω να τον τίναζε στον αέρα amd είναι αυτή κάτι θα ξέρει...θα συνεχίσω στο ψάξιμο μέχρι να βρω κάποια άκρη... ευχαριστώ πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά είναι πιο ψιλά τα ρεύματα στους ryzen ωστόσο λένε ότι μερικοί βάζοντας τα πιο χαμηλά κερδίσανε σε επιδώσεις, σε λογικά επίπεδα πάντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο είχα χαμηλά τα ρεύματα και έκανα στρες τέστ μετα από λίγα λεπτά μου frizαρε το pc και δεν μπορούσα να κάνω κάτι...μάλλον έτσι είναι οι στοκ ρυθμίσεις τι να πω δεν ξέρω(άσχετος με amd το ξαναλέω γτ αρχίζω και πρήζω 😂)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@ThodorisFer Μεγάλη σημασία έχει το κουτί όπως και πόσο καλά έχει μπει η ψύκτρα και η πάστα. Δοκίμασε στο bios να βάλεις ένα offset -0.075V στο ρεύμα να δεις αν θα κολλάει στο stress test.

Επίσης να έχεις υπόψη σου ότι στο bios δουλεύει μόνο ένα core και το ρεύμα είναι πάντα πολύ ψηλό. Αν φτάνει μέχρι 68 βαθμούς είσαι μια χαρά.

Κατέβασε το HWInfo και άστο να τρέχει από κάτω για να δεις με τι θερμοκρασίες δουλεύει σε αυτά που κάνεις. Αν η χρήση σου περιλαμβάνει εφαρμογές που ζορίζουν τον CPU με AVX τότε θέλεις aftermarket ψύκτρα και σε AMD και σε Intel.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ThodorisFer Έκανα λάθος σε μερικά που έγραψα πριν (ξέχασα ότι ο 3400G είναι Zen+ και όχι Zen2), το έκανα edit τώρα. Δεν έχω εμπειρία από Zen+, από Zen πήγα κατευθείαν σε Zen2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, ThodorisFer είπε

δεν μπορω να καταλαβω γτ σε εμενα παει τοσο

εχεις κανει bios update?

Οχι, οι MSI  MAX ειναι ετοιμες  για τους  RYZEN  3XXX  και αφου δεν ειχα κάποια αλλη δυσλειτουργία  την άφησα με με  το Bios  που ειχε

Επεξ/σία από teot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...