Προς το περιεχόμενο

Netflix --> Chromecast --> Ενισχυτής --> 5.1 ήχος?


hoakin1981

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελπίζω να είναι η σωστή κατηγορία θεμάτων, έψαξα λίγο αλλά δεν βρήκα μια απάντηση οπότε είπα να ρωτήσω.

Θέλω να συνδέσω το Chromecast με τον ενισχυτή για 5.1 ήχο σε οσες ταινίες του Netflix υποστηρίζεται. 

Από ότι είδα το Netflix αλλά και το Chromecast υποστηρίζουν πολυκάναλο ήχο αλλά στην εφαρμογή του κινητού πουθενά δεν είδα το εικονίδιο 5.1 που υποτίθεται πως έχουν τα αντίστοιχα προγράμματα.

Μήπως το Netflix στην Ελλάδα δεν υποστηρίζει 5.1 ή μήπως έχει να κάνει με το "μεσαίο" πλάνο που έχω επιλέξει (όχι το UltraHD)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρα πολυκαναλο ηχο υποστηριζει και δεν εχει σχεση με το αν ειναι hd ή κατι αλλο. Μεσω ποιας εφαρμογης βλεπεις netflix?

Εγω εχω ενα λαπτοπ συνδεδεμενο μεσω hdmi και στις αρχες μεσω browser δεν ειχα πολυκαναλο μεχρι που κατεβασα το netfilx app και τωρα τα εχω ολα.

Επεξ/σία από physvlog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, physvlog είπε

Μια χαρα πολυκαναλο ηχο υποστηριζει και δεν εχει σχεση με το αν ειναι hd ή κατι αλλο. Μεσω ποιας εφαρμογης βλεπεις netflix?

Εγω εχω ενα λαπτοπ συνδεδεμενο μεσω hdmi και στις αρχες μεσω browser δεν ειχα πολυκαναλο μεχρι που κατεβασα το netfilx app και τωρα τα εχω ολα.

Μέχρι τώρα μόνο από την εφαρμογή του κινητού.

Αναφέρεσαι στο app που έχει στο Windows store? Είναι καλό αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, hoakin1981 είπε

Μέχρι τώρα μόνο από την εφαρμογή του κινητού.

Αναφέρεσαι στο app που έχει στο Windows store? Είναι καλό αυτό?

Από ff ή chrome σε πισί που δοκίμασα δεν παίζει το netflix πολυκάναλο ήχο.
Mόνο μέσω του app από το windows store έκανα δουλειά.
Τα παραπάνω με πισί w10 που έχω συνδέσει στην tv.

.

Aπό το chromecast τώρα, αν το συνδέσεις επάνω στην TV λογικά ο ήχος θα πηγαίνει εκεί μέσω του hdmi και αν η τηλεόραση σου έχει έξοδο ήχου optical pass-through ενδεχωμένος να μπορέσει να στείλει τον ήχο στον ενισχυτή.
Και πάλι ενδεχομένως να παίξει πολυκάναλα και όχι μόνο στέρεο. (εξαρτάται από την τηλεόραση)

Τώρα υπάρχει και μία άλλη πιθανότητα ο ενισχυτής να παίξει κανονικά με το chromcast αν το συνδέσεις επάνω του σε κάποια είσοδο και μετά στείλεις από αυτόν την εικόνα στην tv.
Πρέπει να λύσεις και το πρόβλημα της τροφοδοσίας του chromecast εδώ σε περίπτωση που ο ενισχυτής δεν διαθέτει είσοδο usb για να δώσει ρεύμα.

Κάνε δοκιμές πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dpolal είπε

Από ff ή chrome σε πισί που δοκίμασα δεν παίζει το netflix πολυκάναλο ήχο.
Mόνο μέσω του app από το windows store έκανα δουλειά.
Τα παραπάνω με πισί w10 που έχω συνδέσει στην tv.

.

Aπό το chromecast τώρα, αν το συνδέσεις επάνω στην TV λογικά ο ήχος θα πηγαίνει εκεί μέσω του hdmi και αν η τηλεόραση σου έχει έξοδο ήχου optical pass-through ενδεχωμένος να μπορέσει να στείλει τον ήχο στον ενισχυτή.
Και πάλι ενδεχομένως να παίξει πολυκάναλα και όχι μόνο στέρεο. (εξαρτάται από την τηλεόραση)

Τώρα υπάρχει και μία άλλη πιθανότητα ο ενισχυτής να παίξει κανονικά με το chromcast αν το συνδέσεις επάνω του σε κάποια είσοδο και μετά στείλεις από αυτόν την εικόνα στην tv.
Πρέπει να λύσεις και το πρόβλημα της τροφοδοσίας του chromecast εδώ σε περίπτωση που ο ενισχυτής δεν διαθέτει είσοδο usb για να δώσει ρεύμα.

Κάνε δοκιμές πάντως.

Η σύνδεση Chromecast με τον ενισχυτή δεν έχει πρόβλημα γιατί συνδέονται απευθείας με την HDMI υποδοχή του amp.

Το πρόβλημα είναι πως δεν μπορώ να βρώ τρόπο μετάδοσης πολυκάναλου ήχου στο Chromecast. Η εφαρμογή του κινητού δεν υποστηρίζει 5.1 και όπως είπες σωστά και μέσω Chrome. Επιλογή για 5.1 είδα μόνο στο Netlix app των W10 αλλά εκεί δεν είδα να δίνει την επιλογή να κάνεις Casting...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, hoakin1981 είπε

Η σύνδεση Chromecast με τον ενισχυτή δεν έχει πρόβλημα γιατί συνδέονται απευθείας με την HDMI υποδοχή του amp.

Το πρόβλημα είναι πως δεν μπορώ να βρώ τρόπο μετάδοσης πολυκάναλου ήχου στο Chromecast. Η εφαρμογή του κινητού δεν υποστηρίζει 5.1 και όπως είπες σωστά και μέσω Chrome. Επιλογή για 5.1 είδα μόνο στο Netlix app των W10 αλλά εκεί δεν είδα να δίνει την επιλογή να κάνεις Casting...

Επειδή προσωπικά παιδεύτηκα πολύ με διάφορα τέτοια μηχανάκια, με την μεγαλύτερη απογοήτευση να την τρώω από το Mi Max στο τέλος κατέληξα με ένα πάμθηνο refurbish DELL που βρήκα σαν αυτό http://www.cosmodata.gr/product/334215/pc-refurbish-efkeries/dell-optiplex-790-sff-intel-core-i3-2is-genias-2xxx-4gb-ram-500gb-hdd-dvd-windows-7-professional

Μόνο που το δικό μου φόραγε 8Gb RAM και είχε 4ης γενιάς Intel Gκάτι CPU. (κάπου στα 100κάτι το είχα πάρει)
Είναι αθόρυβο, μικρό, χωράει παντού, του έβαλα και μία GT710 που είχα και ξεμπέρδεψα μια και καλή.

Απλά ξέρω ότι δεν μπορώ να παίξω 4κ αλλά δεν με πολυνοιάζει καθώς η τηλεόραση μου δεν το υποστηρίζει έτσι και αλλιώς και δεν θα την αναβαθμίσω για τα επόμενα 3-4 χρόνια τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο κατεληξα σε λαπτοπ με netflix app, για να εχω hd και surround ηχο. Και κατι αλλο που πρεπει να εχετε υποψη σας ειναι οτι μονο 3 browsers παιζουν hd εικονα. Οι mozilla, chrome παιζουν μεχρι 720p.

 

Edge, internet explorer και safari παιζουν μονο 1080p. Αλλα και παλι θα κολλησεις στον ηχο surround μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Όπως το βλέπω, προς το παρόν θα συνδέσω το Chromecast με τον ενισχυτή ως έχει και ίσως αργότερα να έχω πολυκάναλο ήχο αν αλλάξει κάτι σε κάποιο από τα software που εμπλέκονται στην εξίσωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...