Προς το περιεχόμενο

GeForce NOW - streaming cloud gaming πλατφόρμα της NVIDIA


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 387
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είχα δει κάποια παιχνίδια που είχα και όλο έλεγα να το δοκιμάσω .

Το κατέβασα σήμερα και διαπίστωσα οτι έχουν αφαιρεθεί πάρα πολλά παιχνίδια , σε φάση απο αυτα που έχουν μείνει δεν με ενδιαφέρει κανένα!

Πολύ κρίμα, φαινόταν  καλή περίπτωση με πολύ καλή τιμή συνδρομής .Ιδιαίτερα αυτη την εποχή που δεν υπάρχουν κάρτες γραφικών ουτε για δείγμα  ηταν μια ηλιαχτίδα στο σκοτάδι :( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί οι εταιρείες αφαιρούν τα games τους; αφού πρέπει να τα αγοράσεις έτσι και αλλιώς από πριν οπότε δεν χάνουν κάτι. Ίσα ίσα μπορεί να κερδίσουν κάποιον που δεν έχει κάρτα γραφικών και θα αγοράσει το game για το GeForce now που σε διαφορετική περίπτωση δεν θα το αγόραζε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί οι εταιρείες αφαιρούν τα games τους; αφού πρέπει να τα αγοράσεις έτσι και αλλιώς από πριν οπότε δεν χάνουν κάτι. Ίσα ίσα μπορεί να κερδίσουν κάποιον που δεν έχει κάρτα γραφικών και θα αγοράσει το game για το GeForce now που σε διαφορετική περίπτωση δεν θα το αγόραζε..

Ετσι ακριβώς είναι όπως τα λες , το πιο πιθανό είναι  να έβαλαν  το χεράκι τους  Μicrosoft ή και Google αφού αυτες οι δυο εχουν τρομερή δυναμη για να διαφυλάξουν τα δικά τους συμφέροντα . Εγω δεν βρίσκω άλλη εξήγηση .

Και μην ξεχνάμε οτι δεν υπάρχουν ούτε κονσόλες διαθέσιμες !

Εγω τελικά έκανα απεγκατάσταση του Geforce Now και διαγραφή του λογαριασμού μου αφου πραγματικά για τα δικά μου γούστα δεν υπήρχε κανένας τίτλος που να με ενδιαφέρει.

Πολύ κρίμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Ετσι ακριβώς είναι όπως τα λες , το πιο πιθανό είναι  να έβαλαν  το χεράκι τους  Μicrosoft ή και Google αφού αυτες οι δυο εχουν τρομερή δυναμη για να διαφυλάξουν τα δικά τους συμφέροντα . Εγω δεν βρίσκω άλλη εξήγηση .

Και μην ξεχνάμε οτι δεν υπάρχουν ούτε κονσόλες διαθέσιμες !

Εγω τελικά έκανα απεγκατάσταση του Geforce Now και διαγραφή του λογαριασμού μου αφου πραγματικά για τα δικά μου γούστα δεν υπήρχε κανένας τίτλος που να με ενδιαφέρει.

Πολύ κρίμα.

Μα και πάλι η Microsoft τι χάνει αν τα παιχνίδια άλλης εταιρείας είναι στο GeForce Now; Το Game Pass με το GeForce Now είναι διαφορετικές υπηρεσίες, με διαφορετικό σκοπό και άλλο κοινό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί οι εταιρείες αφαιρούν τα games τους; αφού πρέπει να τα αγοράσεις έτσι και αλλιώς από πριν οπότε δεν χάνουν κάτι. Ίσα ίσα μπορεί να κερδίσουν κάποιον που δεν έχει κάρτα γραφικών και θα αγοράσει το game για το GeForce now που σε διαφορετική περίπτωση δεν θα το αγόραζε..

γιατι θελουν να ξαναγορασεις το παιχνιδι τους, αν ειναι να το παιξεις σε αλλη πλατφορμα, ασχετως αν το εχεις αγορασει ηδη για μια αλλη.

ειναι ο ιδιος λογος που προσπαθουν να σκοτωσουν την αγορα μεταχειρισμενων. δεν θελουν ο καταναλωτης να θεωρει οτι αυτο που αγοραζει, του ανηκει και οτι μπορει να κανει οτι θελει με αυτο. αλλα οτι εχει αποκτησει μονο το δικαιωμα χρησης αυτου που αγοραζει. και οτι αν θελει να το παιξει πχ σε αλλη πλατφορμα, πρεπει να ξαναγορασει εκ νεου αυτο το δικαιωμα χρησης.  και αυτο  ειναι κατι που σπρωχνουν οι ΑΑΑ publishers, οχι η Google και η MS.

τεχνικα αυτο που κανει το GFN δεν διαφερει απο αυτο που κανει το internet cafe. εχεις αγορασει ενα παιχνιδι πχ απο το steam, πας στο καφε, και νοικιαζεις το μηχανημα τους για καμια ωρα να παιξεις το παιχνιδι που εχεις αγορασε, αφου κανεις login με τον κωδικο σου στο Steam. το GFN το ιδιο κανει, σου παρεχει τον υπολογιστη, αλλα αντι να καθεσαι μπροστα του, σου στελνει την εικονα του. Αυτο ειναι ολο.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, KilliK είπε

γιατι θελουν να ξαναγορασεις το παιχνιδι τους, αν ειναι να το παιξεις σε αλλη πλατφορμα, ασχετως αν το εχεις αγορασει ηδη για μια αλλη.

μα αυτός που θα πάει στο geforce now δεν έχει υπολογιστή για games οπότε δεν θα βάλει συνδρομή στο game pass ή οπουδήποτε. Οι publishers επίσης τι τους νοιάζει που θα παίξεις το game; Τους νοιάζει να το αγοράσεις απ' το steam ή οπουδήποτε το βάλουν. Τώρα αν εσύ το παίξεις στο pc σου, στο geforce now ή στο pc του γείτονα τι αλλάζει για την Ubisoft, EA, Project RED, κτλ; Αυτό δεν κατάλαβα..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα αμα εσυ εχεις αγορασεις ενα παιχνιδι στο Steam,  και μπορεις να το παιξεις μεσα απο το GFNow στο android smartphone, δεν χρειαζεσαι το Stadia. Αρα δεν εισαι αναγκασμενος να ξαναγορασεις το παιχνιδι απο το Stadia για να το παιξεις στο Android, αρα ο publisher μολις εχασε μια δευτερη αγορα του ιδιου παιχνιδιου απο εσενα.

αυτος ειναι ενας λογος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, KilliK είπε

μα αμα εσυ εχεις αγορασεις ενα παιχνιδι στο Steam,  και μπορεις να το παιξεις μεσα απο το GFNow στο android smartphone, δεν χρειαζεσαι το Stadia. Αρα δεν εισαι αναγκασμενος να ξαναγορασεις το παιχνιδι απο το Stadia για να το παιξεις στο Android, αρα ο publisher μολις εχασε μια δευτερη αγορα του ιδιου παιχνιδιου απο εσενα.

αυτος ειναι ενας λογος.

ναι αλλά ποιος πάει και αγοράζει δύο φορές το ίδιο game; Το stadia ήταν χαμένο από χέρι γι' αυτό το λόγο. Αν όμως ένας publisher δεν βάζει το game στο geforce now τότε χάνει αυτούς που δεν έχουν pc να παίξουν..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Μα και πάλι η Microsoft τι χάνει αν τα παιχνίδια άλλης εταιρείας είναι στο GeForce Now; Το Game Pass με το GeForce Now είναι διαφορετικές υπηρεσίες, με διαφορετικό σκοπό και άλλο κοινό..

Μέσο του game pass η Microsoft θα ξεκινήσει υπηρεσία gaming cloud , το ίδιο που κάνει και η nvidia βασικά , με την διαφορά οτι με το geforce Now τα παιχνίδια είναι ήδη δικά σου και απλά πληρώνεις την υπηρεσια hardware cloud ενω στην Microsoft είναι σαν να τα νοικιάζεις . Οπότε όπως καταλαβαίνεις είναι ανταγωνιστικό το ένα με το άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

ναι αλλά ποιος πάει και αγοράζει δύο φορές το ίδιο game; Το stadia ήταν χαμένο από χέρι γι' αυτό το λόγο. Αν όμως ένας publisher δεν βάζει το game στο geforce now τότε χάνει αυτούς που δεν έχουν pc να παίξουν..

αν πατωσει και κλεισει το Stadia ενω κυριαρχησουν τα GFN/GP+XCloud, τοτε ειναι θα ειναι θεμα χρονου μεχρι οι ΑΑΑ publishers να στηριξουν αυτες τις πλατφορμες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τα περισσότερα που έχουν αναφερθεί.

Απλά οι developers λειτουργούν με το εξής σκεπτικό, σε αυτές τις υπηρεσίες όπως και στο GeForce Now τα παιχνίδια είναι αυτά που δίνουν αξία στην υπηρεσία σε μεγάλο βαθμό. Αν η υπηρεσία έχει τα παιχνίδια που θέλει ο κόσμος θα έχει συνδρομητές, αν όχι δεν θα έχει χρήστες. Άρα, θέλουν μερίδιο από την υπηρεσία με την λογική ότι τα παιχνίδια είναι το selling point και προσδίδουν αξία.

Ναι, σε ένα σωστό κόσμο δεν έχει λογική να έχουν θέμα ή/και λόγο οι publishers που παίζεις το παιχνίδι που έχεις αγοράσει είτε παίζεις στο pc σου, είτε στο net της περιοχής σου, είτε στο cloud. 

Εγώ μέχρι τώρα είμαι σχετικά ικανοποιημένος από την υπηρεσία. Είχε μερικά θέματα στο FarCry5 μου κατέβαζε ανάλυση στα 720p στο πουθενά με σταθερό ιντερνετ. διάφορα AC και DayZ μέχρι στιγμής μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από σήμερα βγαίνει από beta και αυξάνεται η τιμή στα 9,99€/μήνα και καταργείται η founders συνδρομή.

Υπάρχει επίσης ετήσια συνδρομή:

https://blogs.nvidia.com/blog/2021/03/18/geforce-now-priority/

Όσοι είχαν ήδη founders θα έχουν μόνιμη έκπτωση όσο πληρώνουν.

https://www.nvidia.com/en-us/geforce-now/faq/?nvmid=founders-for-life

Επεξ/σία από Despotas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Despotas είπε

Από σήμερα βγαίνει από beta και αυξάνεται η τιμή στα 9,99€/μήνα και καταργείται η founders συνδρομή.

Υπάρχει επίσης ετήσια συνδρομή:

https://blogs.nvidia.com/blog/2021/03/18/geforce-now-priority/

Όσοι είχαν ήδη founders θα έχουν μόνιμη έκπτωση όσο πληρώνουν.

https://www.nvidia.com/en-us/geforce-now/faq/?nvmid=founders-for-life

Δεσποτας γνωριζεις εγω που ειμαι founder μελος και πληρωνω με paypal ληγει 27 αυγουστου εαν την ανανεωση την κανει αυτοματα μονο του μεσω παυπαλ?

Επεξ/σία από thleorasakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρέπει να δεις τις ρυθμίσεις του Geforce now ή του Paypal για recurring payments και το ενεργοποιείς.

Προσοχή, αν δεν ανανεώσεις μέχρι 27/8, θα χάσεις την έκπτωση και θα πας στα 9,99€/μήνα.

Επεξ/σία από Despotas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...