Προς το περιεχόμενο

GeForce NOW - streaming cloud gaming πλατφόρμα της NVIDIA


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι εταιρείες θα εξακολουθούν να θέλουν να τα παίρνουν χοντρά, δηλαδή να εξακολουθείς να πληρώνεις dedicated HW με τον τρόπο τους. Ο Jensen της NVIDIA είχε πει πρόσφατα, καλό το streaming, αλλά θα αργήσει πολύ να αντικαταστήσει το high-end HW.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 386
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε ξερω τι ειπε,ξερω τι βλεπω.Αυτο που βλεπω ειναι 1080/60 σε ψοφιμια rigs να τρεχουν απιστευτα με μια δυνατη συνδεση.Μαλλον ειναι πολυ πιο κοντα το τελος των gaming rigs απ'οτι προβλεπει ο Jensen.Το μονο εμποδιο ειναι το γρηγορο ιντερνετ για την ωρα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gorbatsof είπε

Δε ξαναγοραζεις gaming pc αν έχεις σωστή σύνδεση.Εγω με τη 1080 δε μπορώ να παίξω με rtx ενώ με αυτή την υπηρεσία θα έχω raytracing.Μιλαμε για επανάσταση εδώ.Τα έχεις μετρήσει λίγο λάθος.

Μια χαρά το έχω μετρήσει.😁 Για τα δικά μου μέτρα και σταθμά δεν είναι συγκρίσιμες υπηρεσίες. Αλλιώς είναι το να έχεις εσύ τον έλεγχο του τι τρέχεις, πως το τρέχεις (settings, mods κλπ) και πότε το τρέχεις (το free αλλά και το premium geforce now σε κάποιο βαθμό θα έχουν περιορισμούς στον συνολικό χρόνο και server queueing) και αλλιώς να έχεις απλά ένα video feed με δεδομένα (έστω και απειροελάχιστα στην καλύτερη των περιπτώσεων) video compression artifacts και μετρήσιμο input latency. Όταν η Ελλάδα θα γίνει Νότια Κορέα/Ιαπωνία από πλευράς τηλεπικοινωνιακών υποδομών το ξανασυζητάνε τα εγγόνια μας σε 70-80 χρόνια.🤣

Όσο για το RTX απλά ασχολίαστο.Αφήνω τα subreddit στην ησυχία τους να βγάζουν καινούρια memes κάθε μέρα για το βαθμό υιοθέτησης από τους game developers μέχρι στιγμής.Όταν ο πέτσινος θα σοβαρευτεί και δε θα ζητάει 1-2 μισθούς από τους early adopters όπως έκανε πέρσι, πολύ ευχαρίστως να του τα ξανασκάσω  για "RTX".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τα συμπεράσματα.

Ο default server που με έβαζε έλεγε too many users.

Οπότε πήγα χειροκίνητα και διάλεξα west eu server.

Θέλουν δουλειά ακόμα.

Δεν μπορεί με 50άρα vdsl να μην μπορεί να εμφανίσει για αρκετή ώρα καλά γραφικά στο παιχνίδι και να πέφτει συνέχεια σε low gfx settings.

Επίσης με το ping 60 ms  που έχουμε Ελλάδα + 19 που είχε αυτός δεν είχε άμεση απόκριση σε βαθμό που να είναι playable το game.

Αν συνεχίσουν βέβαια να το βελτιώνουν έχει πολύ μέλλον το πράγμα!

Μιλάμε τώρα για το πιο απλό παιχνιδάκι που μπορεί να τεστάρει κάποιος δηλαδή το dota 2. 

1 ώρα πριν, ilos είπε

Μια χαρά το έχω μετρήσει.😁 Για τα δικά μου μέτρα και σταθμά δεν είναι συγκρίσιμες υπηρεσίες. Αλλιώς είναι το να έχεις εσύ τον έλεγχο του τι τρέχεις, πως το τρέχεις (settings, mods κλπ) και πότε το τρέχεις (το free αλλά και το premium geforce now σε κάποιο βαθμό θα έχουν περιορισμούς στον συνολικό χρόνο και server queueing) και αλλιώς να έχεις απλά ένα video feed με δεδομένα (έστω και απειροελάχιστα στην καλύτερη των περιπτώσεων) video compression artifacts και μετρήσιμο input latency. Όταν η Ελλάδα θα γίνει Νότια Κορέα/Ιαπωνία από πλευράς τηλεπικοινωνιακών υποδομών το ξανασυζητάνε τα εγγόνια μας σε 70-80 χρόνια.🤣

Όσο για το RTX απλά ασχολίαστο.Αφήνω τα subreddit στην ησυχία τους να βγάζουν καινούρια memes κάθε μέρα για το βαθμό υιοθέτησης από τους game developers μέχρι στιγμής.Όταν ο πέτσινος θα σοβαρευτεί και δε θα ζητάει 1-2 μισθούς από τους early adopters όπως έκανε πέρσι, πολύ ευχαρίστως να του τα ξανασκάσω  για "RTX".

Με το amazon cloud που υπογράφτηκε συμφωνία την περασμένη εβδομάδα θα δούμε βελτίωση στον τομέα αυτό πιστεύεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, skiabox είπε

Λοιπόν τα συμπεράσματα.

Ο default server που με έβαζε έλεγε too many users.

Οπότε πήγα χειροκίνητα και διάλεξα west eu server.

Θέλουν δουλειά ακόμα.

Δεν μπορεί με 50άρα vdsl να μην μπορεί να εμφανίσει για αρκετή ώρα καλά γραφικά στο παιχνίδι και να πέφτει συνέχεια σε low gfx settings.

Επίσης με το ping 60 ms  που έχουμε Ελλάδα + 19 που είχε αυτός δεν είχε άμεση απόκριση σε βαθμό που να είναι playable το game.

Αν συνεχίσουν βέβαια να το βελτιώνουν έχει πολύ μέλλον το πράγμα!

Μιλάμε τώρα για το πιο απλό παιχνιδάκι που μπορεί να τεστάρει κάποιος δηλαδή το dota 2. 

Με το amazon cloud που υπογράφτηκε συμφωνία την περασμένη εβδομάδα θα δούμε βελτίωση στον τομέα αυτό πιστεύεις;

Εξαρτάται καθαρά από το είδος του παιχνιδiού. Εδώ πχ σε lan με ethernet που έχεις ελάχιστο input latency και καμιά φορά χάνεις δύσκολα links σε απαιτητικά fighting games όπως το sf4 γιατί έχεις αυτά το μισό με 1 frame input delay. 60 ms ping αν είναι σταθερό χωρίς spikes αντιστοιχεί στην καλύτερη των περιπτώσεων σε 4-5 frames input delay στα 60 fps οπότε καταλαβαίνεις.

Αν δεν πέσει χρήμα για ντόπιους server και με σωστό routing ανάμεσα σε όλους τους ISP (μην συνδέομαι μέσω Φρανκφούρτης πχ επειδή έτυχε να έχω forthnet) μαζί με FTTH, προκοπή δε θα δούμε. Αν από την άλλη το ζητούμενο είναι να παίζεις μόνο heartstone, xcom κλπ μια χαρά βολεύεσαι και με interleaved 24ρα ναούμε.😄

Αυτό που προσπαθούν να κάνουν υπηρεσίες όπως το stadia είναι ακόμα και μέσω machine learning να φτιάξουν έναν αλγόρι8μο εκμάθησης από τις "συνήθειες" του κάθε παίκτη ώστε να προβλέπουν τα inputs και όποτε υπάρχει spike/μεγάλο delay να τα καταχωρούν αντί να περιμένουν το input από τον χρήστη. Πάντως στο stadia αυτό το χαρακτηριστικό από ότι λένε είναι πολύ "άγουρο" ακόμα.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 09/02/2020 at 00:08, dalan2007 said:

πατα στο ονομα προφιλ σου το account και απο εκει την δευτερη καρτελα preferences.εχει μια επιλογη Preferred Language 

Δεν δουλεύει. Εκεί γράφει αγγλικά, αλλά τόσο το Now όσο και το Steam μέσα στο Now βγαίνουν στα ελληνικά.

Εν τω μεταξύ, αυτό γίνεται στο ένα πισί μου, στο άλλο είναι κανονικά αγγλικά.

-----------------------------------

Μάλλον bug είναι αλλά όταν πάω να ξεκινήσω το Borderlands GOTY από το Steam του Now μου γράφει δεν υποστηρίζεται. Από το app του Now το ξεκινάει κανονικά.

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλο ειναι που υπαρχει σαν επιλογη και αυτη απο Nvidia που θα βελτιωθει σιγα σιγα(πολυ καλυτερη απο το Google Stadia).

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα σοβαρό gaming PC με σοβαρή κάρτα γραφικών για 4Κ/60fps θέλει 2 χιλιάρικα. Το έχω μελετημένο από την ημέρα που ανακοινώθηκε το Cyberpunk 😊

20 ευρώ το μήνα, 30 κάντα άμα θές, για παρόμοιες επιδόσεις, σημαίνει 360 ευρώ το χρόνο. Μέχρι να φτάσεις τα 2 χιλιάρικα θα περάσουν 5μιση χρόνια.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 4κ 60fps αυτη την στιγμη στο pc δεν ειναι mainstream,γιαυτο και οι καρτες που το σηκωνουν ειναι και τοσο ακριβες.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πούμε 1200 για ένα medium προς low σύστημα, όπου θα έχεις αναγκαστικά κάποιες σημαντικές παραχωρήσεις για 1080p/60fps? Και πάλι η συνδρομητική υπηρεσία με ένα κόστος 30 ευρώ το μήνα, θα σου πάρει 3μιση χρόνια για να φτάσεις τα λεφτά ενός PC που στα 2 χρόνια με μαθηματική ακρίβεια θα θέλει αλλαγή κάρτας γραφικών. Αν το μηνιαίο κόστος είναι χαμηλότερο, τότε πάμε ακόμα πιό μακριά.....

Απλά θέλω να καταλήξω ότι όταν η συνδρομητική υπηρεσία δουλέψει σωστά, από όποια εταιρεία και αν είναι αυτή, θα θέσει ένα δρόμο που δεν θα έχει γυρισμό. Δεν νομίζω να είμαστε μία δεκαετία μακριά....

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε πάνθηρα με 1200 χωρίς monitor, φτιάχνεις άνετα 3600/5700xt build. Τι παραχωρήσεις να έχεις για 1080p60? Το συγκεκριμένο σύστημα θα τρέχει άνετα και 1440p60 πλην ελαχίστων εξαιρέσεων. Εδώ με την gtx 1080 που είναι 30% πιο αργή κάρτα και παίζω την πλειονότητα σε 1440p75 (πολλά σε max settings κιόλας).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

7 λεπτά πριν, ilos είπε

Ρε πάνθηρα με 1200 χωρίς monitor, φτιάχνεις άνετα 3600/5700xt build. Τι παραχωρήσεις να έχεις για 1080p60? Το συγκεκριμένο σύστημα θα τρέχει άνετα και 1440p60 πλην ελαχίστων εξαιρέσεων. Εδώ με την gtx 1080 που είναι 30% πιο αργή κάρτα και παίζω την πλειονότητα σε 1440p75 (πολλά σε max settings κιόλας).

Ναι, φαίνεται ότι έχεις απόλυτο δίκαιο. Εγώ φίλε μου με 750€ 980Ti το 2015, παίρνω δυστυχώς το 3ο το μακρύτερο από το 2019 στους απαιτητικούς τίτλους....

Οπότε επαναδιατυπώνω:

Να πούμε 1200 για ένα medium σύστημα για 1080p/60fps? Και πάλι η συνδρομητική υπηρεσία με ένα κόστος 30 ευρώ το μήνα, θα σου πάρει 3μιση χρόνια για να φτάσεις τα λεφτά ενός PC που στα 2 χρόνια με μαθηματική ακρίβεια θα θέλει αλλαγή κάρτας γραφικών. Αν το μηνιαίο κόστος της υπηρεσίας είναι χαμηλότερο, τότε πάμε ακόμα πιό μακριά.....

Απλά θέλω να καταλήξω ότι όταν η συνδρομητική υπηρεσία δουλέψει σωστά, από όποια εταιρεία και αν είναι αυτή, θα θέσει ένα δρόμο που δεν θα έχει γυρισμό. Δεν νομίζω να είμαστε μία δεκαετία μακριά....

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, panther_512 είπε

Ναι, φαίνεται ότι έχεις απόλυτο δίκαιο.

Οπότε επαναδιατυπώνω:

Να πούμε 1200 για ένα medium σύστημα για 1080p/60fps? Και πάλι η συνδρομητική υπηρεσία με ένα κόστος 30 ευρώ το μήνα, θα σου πάρει 3μιση χρόνια για να φτάσεις τα λεφτά ενός PC που στα 2 χρόνια με μαθηματική ακρίβεια θα θέλει αλλαγή κάρτας γραφικών. Αν το μηνιαίο κόστος είναι χαμηλότερο, τότε πάμε ακόμα πιό μακριά.....

Απλά θέλω να καταλήξω ότι όταν η συνδρομητική υπηρεσία δουλέψει σωστά, από όποια εταιρεία και αν είναι αυτή, θα θέσει ένα δρόμο που δεν θα έχει γυρισμό. Δεν νομίζω να είμαστε μία δεκαετία μακριά....

Όπως είπα δεν είναι συγκρίσιμες υπηρεσίες. Ακόμα και 0 video compression artifacts να έχεις. Ακόμα και να έχεις σταθερότατο FTTH και να μη σου ρίχνει την ποιότητα ποτέ στο video feed. Ακόμα και να βγάλουν πακέτο υπερ-premium χωρίς περιορισμούς στον χρόνο και server queueing. Και θα το καταλάβεις με το που φορτώσεις κάποιο input latency intensive game ή όταν πχ θα βγει κάποιο ωραίο mod στο steam workshop και θα τρως πόρτα από τον server. 0 tuning στα settings (πχ reshade, sharpening αν ένα παιχνίδι έχει ηλίθια motion blur, bloom, dof και ζαλίζεσαι από την θολούρα) και φυσικά ούτε λόγος για high refresh gaming. Εντελώς άλλη φάση. Tbh ακόμα και το console gaming με τα τωρινά σαπάκια είναι πολύ πιο versatile εμπειρία.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...