Προς το περιεχόμενο

GeForce NOW - streaming cloud gaming πλατφόρμα της NVIDIA


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 387
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, Iliaz είπε

Εγώ που που ήμουν μέλος του closed beta το τελευταίο 1μιση χρόνο δεν είχα και την καλύτερη εμπειρία. 70mbps κατέβασμα πιανω 

Μια από τα ίδια, είναι μια χαρά για παιχνίδια που δεν σε ενδιαφέρει το input lag αν και αυτά γενικά δεν έχουν απαιτήσεις. Αλλιώς μόνο αν μένεις έξω, κοντά στους server τους΄.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Στα 2χρονια με μαθηματικη ακριβεια δεν θελεις αλλαγη καρτας γραφικων.

Εαν ισχυε αυτο που λες,δεν θα βλεπαμε την δημοφιλεστερη καρτα να ειναι η gtx 1060 του 2016

και λιγες θεσεις πιο κατω η gtx 970 του..... 

Δεν καταλαβαίνω το point σου. Το point του ilos και του phycho το καταλαβαίνω διότι εκεί εστιαζομαι. Στο κατά πόσον μια τέτοια υπηρεσία θα προσφέρει επιδόσεις enthusiast level at a fraction of the custom gaming rig. 

Τώρα η κουτσή Μαρία που παντρεύεται medium end κάρτες 5ετιας και βάλε, είναι η πρώτη που θα μεταπηδήσει σε μια τέτοια υπηρεσία, ακριβώς επειδή ο πήχης της είναι μία άβυσσος παρακάτω.....

Από κεί και πέρα, ούτε το Νετφλιξ είναι UHD BluRay, αλλά μια χαρά την κατέκτησε την αγορά..... 

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

3 ώρες πριν, panther_512 είπε

Εγώ φίλε μου με 750€ 980Ti το 2015, παίρνω δυστυχώς το 3ο το μακρύτερο από το 2019 στους απαιτητικούς τίτλους....

Νομιζω την αδικείς την καρτα σου. Εγω βλεπω οτι μια χαρα σηκωνει τιτλους προσφατους σε 1440P οπως το Red Dead 2,σε συνδιασμο medium/high,και μιλαμε για καρτα 5ετιας οπως λες και εσυ στο πιο ζορικο αυτη την στιγμη παιχνιδι.Για 1440p η καρτα αυτη βγηκε και μεχρι και σημερα ειναι σπαθι.

Τωρα αν θες να πας σε 4κ αλλα δεν μπορεις να διαθεσεις το αναλογο ποσο,τοτε ναι το streaming ειναι μονοδρομος.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/2/2020 στις 5:05 ΜΜ, panther_512 είπε

Αν έχεις μια τέτοια υπηρεσία, η οποία δουλεύει σωστά, στο τέλος της ημέρας σου προσφέρει επιδόσεις σε τιμή πολύ χαμηλότερη από αυτή ενός αντίστοιχου PC. 

4κ/60fps, με High settings, play from any device, και τιμή ας πούμε 20 ευρώ το μήνα για unlimited playing time, για ποιο λόγο να σκάσεις 2 χιλιάρικα για PC? 

Fulgore δεν έχω την πολυτέλεια πλέον για ατελείωτα debates. Οπότε παραθέτω το πρώτο μου ποστ το οποίο είναι η αρχή και το τέλος της θέσης μου, επειδή αναρωτήθηκες πότε αναφέρθηκα σε high end καταστάσεις, και κλείνω τη συμμετοχή μου εδώ. 

Προσωπικά, τη στιγμή που θα δουλέψει μια τέτοια υπηρεσία σωστά, αυτόματα σταματάω να δίνω λεφτά σε custom gaming rigs. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, panther_512 είπε

 

Αρα εσυ αναφεροσουν κυριως στο αρχικο σου σχολιο που μιλουσες για 4κ(που προφανως συμφωνω) και οχι στο επομενο που ανεφερες το 1080p pc.

Οκ λαθος μου,διορθωνω τα πιο πισω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ενημερώσω για το προφανές, με power line adaptors δεν τα πάει καθόλου καλά 😛 Έχω 50άρα, με ethernet διορθώθηκαν τα πάντα. Και με Wifi ακόμα και στα 2GHz σε κινητό έτρεχε απροβλημάτιστα. Input lag καθόλου, σαν να παίζω locally. Λονδίνο αυτά.

Για την ώρα μου φαίνεται απίστευτη ευκολία που δεν χρειάζεται να κάνω εγκαταστάσεις και γλιτώνω τα "γέμισε ο ssd τι να σβήσω κλπ, ξέχασα να το κατεβάσω κι έχω 2 ώρες όλες κι όλες να παίξω". Φυσικά το όλο πράγμα, μέσα στην "καινοτομία" του (για το onLive μιλάγαμε το 2004-5?) φαίνεται να είναι ακόμα σε παιδικό στάδιο (βλέπε υποστήριξη addons, το ότι σου βγαίνει η πίστη αν έχεις password manager και 2FA).

Για την ευκολία που μου δίνει και το γεγονός πως μπορώ να παίξω πολλά από τα παιχνίδια που ήδη έχω, σε ότι συσκευή θέλω, η τιμή που ζητάει το μήνα είναι τσάμπα. Προσωπικά έχω ενθουσιαστεί.

Δεν ξέρω αν θα αντικαταστήσει τελείως το pc build και πότε, αλλά για την ώρα το GeForce NoW είναι συμπληρωματικό προιόν.

Βέβαια θα τα κάνουν σκατά με τις πλατφόρμες και το ποια παιχνίδια θα μπορείς να παίξεις που. Απ'ότι διαβάζω πολλά παιχνίδια υπήρχαν στο GFN αλλά οι publishers τα έβγαλαν.

Επεξ/σία από spirit)earth)aflame
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, panther_512 είπε

Προσωπικά, τη στιγμή που θα δουλέψει μια τέτοια υπηρεσία σωστά, αυτόματα σταματάω να δίνω λεφτά σε custom gaming rigs. 

Πολύς κόσμος ξεχνάει το input latency γύρο από τις streaming υπηρεσίες.

Βλέπεις, πολύ μεγάλο μέρος των gamers παίζει e-sports παιχνίδια τύπου cs-go, lol κτλπ στην καθημερινότητα, παιχνίδια που 10ms κάνουν την διαφορά μεταξύ του νικάω και χάνω. Για αυτό και βλέπεις πολλούς ακόμα να κρατάνε TN πάνελ καθώς η εικόνα αλλάζει 5-10ms γρηγορότερα απο άλλες. Οπότε για αυτούς δεν κάνει το streaming που βάζει από συνήθως 40ms παραπάνω καθυστέρηση στην καλύτερη έως όπου πάει η σύνδεση του καθενός.

Θα μου πεις τότε κάνει για single player παιχνίδια με ωραία γραφικά, και εκεί θα σου πω πάλι πως όχι ακριβώς. Βλέπεις, η οθόνη σου χρησιμοποιεί HDMI/DP το πιο πιθανών, καλώδια τα οποία αξιοποιούν πολλά Gb το δευτερόλεπτο, οπότε όταν έρχεσαι και βάζεις καπέλο η εικόνα να είναι στα 50MBp/s περιμένεις και τα αντίστοιχα artifacts. Μπορείς να δεις πολλά βίντεο πάνω στο game streaming όπου ενώ παίζει κάποιος και κοιτάει μερικά δέντρα, δεν μπορείς να δεις με λεπτομέρεια τα φύλλα του δέντρου καθώς έχουν γίνει πολύ compressed.

Οπότε ναι, οι e-sports gamers και αυτοί που εκτιμούν τα σκηνικά σε κάθε παιχνίδι, θα παραμείνουν στα "local PCs" για αυτούς και άλλους λόγους.

Για τους υπόλοιπους που απλά θέλουν να ανεβάζουν τις ρυθμίσεις για να το λένε, υπάρχει το streaming.

Επεξ/σία από Cell_7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε να γινει πιο δημοφιλης η υπηρεσια και να την χρησιμοποιουν ολο και περισσοτεροι και να δεις για ποτε θα δουμε επιπλεον χρεωσεις και αλλαγες σε αυτην :P

Το μονο σιγουρο ειναι οτι εριξε τουφεκια και αποτελειωσε το Google Stadia και σε λιγο καιρο αναμενουμε και την streaming υπηρεσια απο Microsoft μερια που θα ειναι μεσα στο GamePass.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...πολύ master race έχει πλακώσει πάλι στο thread και είναι ώρα να την κάνουμε. Για κάποιο λόγο κάθε φορά που ακούω για "gamers", έρχεται στο μυαλό μου αυτό και μόνο:

post-47640-0-31793500-1459642172.png.947dc406a4cc51646ab1a2a7d7fb400c.png

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι εννοεις πλακωσε PC master race?Ποιοι δηλαδη επρεπε να σχολιαζουν κυριως στο θεμα αυτο?Οι κατοχοι κονσολων?

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...