Προς το περιεχόμενο

Αγορές από Κίνα: έξτρα χρέωση 15€ σε ΟΛΑ τα τελωνειακώς ελεύθερα;


zevos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, spooker είπε

Όποιος θέλει ας προχωρήσει σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ.
https://apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam?ctype=postal
Αν είναι πολλές κάτι θα πρέπει να γίνει.

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, spooker είπε

Όποιος θέλει ας προχωρήσει σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ.
https://apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam?ctype=postal
Αν είναι πολλές κάτι θα πρέπει να γίνει.

 

5 λεπτά πριν, Lacepo είπε

+1

Σε αυτούς που κάνουμε καταγγελίες για τις κλοπές από τα 5ψήφια εδώ και 10 χρόνια;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Γραμμένους μας έχουν εκεί που δεν πιάνει μελάνι.

Ξυπνάτε ωρέ από το λήθαργο.Το κόλπο είναι καλά στημένο να μας αρμέγουν από παντού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Σε αυτούς που κάνουμε καταγγελίες για τις κλοπές από τα 5ψήφια εδώ και 10 χρόνια;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Γραμμένους μας έχουν εκεί που δεν πιάνει μελάνι.

Ξυπνάτε ωρέ από το λήθαργο.Το κόλπο είναι καλά στημένο να μας αρμέγουν από παντού.

Δεν έχεις και πολύ άδικο, ωστόσο πως προτείνεις να αντιδράσουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, studiokristo είπε

Δεν έχεις και πολύ άδικο, ωστόσο πως προτείνεις να αντιδράσουμε;

Φίλε όπως και να αντιδράσουμε δεν ιδρώνει το αυτί τους.Τους έχω φάει στη μάπα όλους εδώ και πολλές 10ετίες.

Να πάμε όλοι μαζί να τους πλακώσουμε δε λέει.

Απλά και μέχρι να κατακάτσει ο κουρνιαχρτός να δούμε τι παίζει προσωπικά και για την πλάκα μου θα συνεχίσω να κάνω μικρές παραγγελίες 1,2 ,3 ευρώ και αν για κάποια μου ζητήσουν  15 ευρώ θα τους το αφήσω δώρο και θα παραγγείλω το ίδιο την άλλη μέρα.:D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Στις κούριερ περνάει πάντα από τελωνείο επειδή οι ίδιες οι κούριερ τα πάνε στο τελωνείο :)

Έτσι πίστευα και εγώ, αλλά νομικά δε στέκει. Δηλαδή κανονικά οι τελωνειακοί σταματούν τα δέματα και θέλουν εκτελωνιστή και εκεί παρεμβαίνει το κούριερ, οπότε σκεπτόμενος αντίστροφα: Μήπως οι τελωνειακοί κάνουν τα "στραβά μάτια" όταν έχουν με ΕΛΤΑ και στις άλλες περιπτώσεις απαιτούν εκτελωνιστή; Εκτός αν η διαδικασία είναι αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ather είπε

Έτσι πίστευα και εγώ, αλλά νομικά δε στέκει. Δηλαδή κανονικά οι τελωνειακοί σταματούν τα δέματα και θέλουν εκτελωνιστή και εκεί παρεμβαίνει το κούριερ, οπότε σκεπτόμενος αντίστροφα: Μήπως οι τελωνειακοί κάνουν τα "στραβά μάτια" όταν έχουν με ΕΛΤΑ και στις άλλες περιπτώσεις απαιτούν εκτελωνιστή; Εκτός αν η διαδικασία είναι αλλιώς.

Στην περίπτωση που κάτι έρχεται με κούριερ ΠΑΝΤΑ η ίδια η κούριερ βάζει τον δικό της εκτελωνιστή και το εκτελωνίζει,  και μετά ζητάει από τον παραλήπτη αμοιβή εκτελωνιστή (μόνο εκτελωνιστή, χώρια δασμούς και φπα) 50-150€.

Το κατάλαβες τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, 16 Ιανουαρίου παρήγγειλα ένα Lego αξίας 1.70

Αυτός λέει το έστειλε 19 του μηνός και αναμένετε να παραδοθεί από 4 Φεβρουάριου μέχρι 16 Μαρτίου.

Θα μου ζητήσουν 15 ευρώ για να το πάρω; 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, opera είπε

Σοβαρο δεμα δε θα εστελνα με απλο ΕΛΤΑ,μονο κουριερ.

Σωθηκες.
Αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μας.

Οταν λεω σοβαρο,εννοω οσο σοβαρο μπορει να ειναι ενα δεμα που με συμφερει να το στειλω με ελτα.

Το προβλημα ειναι τα χιλιαδες δεματακια του 2ευρου,που παραγγελνει ο καθε βαρεμενος/καυλωμενος/αργοσχολος επειδη βρηκε ενα φθηνο σκουπιδι και ειπε να το αγορασει,ενω δεν το χρειαζεται.Εκει καπου κολλαει ολος ο μηχανισμος,με αποτελεσμα να κανει 5 μερες παραπανω να διακινηθει το "σοβαρο" δεμα,οτι και αν ειναι αυτο.

Επεξ/σία από talibanakos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Και τι με νοιάζει εμένα που αγόρασα τα τσιμπιδάκια από που θα βγάλει ο "αφεντικός"?

Αλήθεια, θα σου φαινόταν δίκαιο αν η τροχαία σου χρέωνε ένα ποσό στην περίπτωση που σου έκανε έλεγχο και δεν έβρισκε παράβαση?

Θα σου φαινόταν δίκαιο αν ήσουν κατηγορούμενος που αθωώθηκε και το δικαστήριο σου χρέωνε τα δικαστικά έξοδα?

Θα σου φαινόταν δίκαιο αν στον έλεγχο του αεροδρομίου σου χρέωναν ένα ελάχιστο ποσό επειδή δεν βρήκαν λαθραία στις αποσκευές σου?

Ο μόνος που έχει μπερδέψει τα μπούτια του είσαι εσύ.

Στις κούριερ περνάει πάντα από τελωνείο επειδή οι ίδιες οι κούριερ τα πάνε στο τελωνείο :)

οπως δε σε νοιαζει εσενα που θα τα βρει ο αφεντικος, ετσι και αυτον δεν τον νοιαζει που θα τα βρεις εσυ. και καπως ετσι δε καταφερνουμε τιποτα.

τα παραδειγματα σου ειναι εντελως αστοχα, διοτι σ αυτη τη περιπτωση εχεις κανει παραβαση/εισαι ενοχος/ειχες λαθραια. γιατι? γιατι το εχετε ξεφτιλυσει με τα μικροδεματακια, τεραστιος αριθμος και πονηρια στο να "βαφτιστουν" ολα ως δωρα μικρης αξιας, και εχει δημιουργηθει θεμα με τον εκτελωνισμο τους. οποτε λογικο δεν ειναι καποια στιγμη να αρχισουν να τα χρεωνουν?

οπως ειπα και πριν τα 15 ειναι παρα πολλα. τα 3 ευρω που ισχυαν τοσο καιρο ηταν δικαια τιμη

εχω τη πεποιθηση οτι δικαιωματα και ευθυνες πρεπει να συμβαδιζουν. καλο θα ηταν καποια στιγμη σα λαος να γινουμε πιο υπευθυνοι, αλλιως εχουμε να χασουμε πολυ περισσοτερα απο κατι μικροδεματακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lezantas26 είπε

οπως δε σε νοιαζει εσενα που θα τα βρει ο αφεντικος, ετσι και αυτον δεν τον νοιαζει που θα τα βρεις εσυ. και καπως ετσι δε καταφερνουμε τιποτα.

Προφανώς σου διαφεύγει ότι εγώ δεν χρωστάω τίποτα στο "αφεντικό", δεν είναι δυνατόν να πληρώσω για μια υπηρεσία (για την ακρίβεια αμοιβή εκτελωνιστή μια και το ποσό αυτό το αποκαλούν τέλος εκτελωνισμού) που όχι μόνο δεν την ζήτησα αλλά δεν μου έχει παρασχεθεί καν!

21 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

τα παραδειγματα σου ειναι εντελως αστοχα, διοτι σ αυτη τη περιπτωση εχεις κανει παραβαση/εισαι ενοχος/ειχες λαθραια. γιατι? γιατι το εχετε ξεφτιλυσει με τα μικροδεματακια, τεραστιος αριθμος και πονηρια στο να "βαφτιστουν" ολα ως δωρα μικρης αξιας, και εχει δημιουργηθει θεμα με τον εκτελωνισμο τους. οποτε λογικο δεν ειναι καποια στιγμη να αρχισουν να τα χρεωνουν?

Για κάντο μου λίγο λιανά αυτό... πως γίνεται να έχω κάνει παράβαση αφού από τον έλεγχο της τροχαίας δεν προέκυψε κάτι τέτοιο? Πως γίνεται να είμαι ένοχος αφού το δικαστήριο με αθώωσε? Πως γίνεται να είχα λαθραία από τη στιγμή που στον έλεγχο αεροδρομίου δεν βρέθηκε τίποτα? Ο μόνος που το έχεις ξεφτιλίσει είσαι εσύ μια και γράφεις ότι να ναι.

26 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

οπως ειπα και πριν τα 15 ειναι παρα πολλα. τα 3 ευρω που ισχυαν τοσο καιρο ηταν δικαια τιμη

Και 100 φορές να το πεις δεν θα αλλάξει κάτι, είτε 15 είτε 3 δεν αλλάζει το γεγονός ότι είναι άδικο να χρεώνει για μια υπηρεσία όταν δεν στην παρέχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Στην περίπτωση που κάτι έρχεται με κούριερ ΠΑΝΤΑ η ίδια η κούριερ βάζει τον δικό της εκτελωνιστή και το εκτελωνίζει,  και μετά ζητάει από τον παραλήπτη αμοιβή εκτελωνιστή (μόνο εκτελωνιστή, χώρια δασμούς και φπα) 50-150€.

Το κατάλαβες τώρα?

Ομολογώ πως όχι.

Ως προς το ΠΑΝΤΑ

1)Ζητάω τα έγγραφα για να κάνω εγώ τον εκτελωνισμό, ή

2)Καταθέτω τα έγγραφα για να αποδείξω το ύψος της συναλλαγής (δεν μπορεί να προχωρήσει ο εκτελωνισμός αν δεν υπάρχουν κατάλληλα παραστατικά για τον τελωνειακό). και να προχωρήσει ο εκτελωνισμός. Σημειωτέον η αμοιβή του εκτελωνιστή εξαρτάται από την αξία του εμπορεύματος.

Συνεπώς αυτό το ΠΑΝΤΑ ή το ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ δεν ισχύει. Πρέπει να έρθει σε επικοινωνία μαζί σου και αφού πάρει το οκ και τα κατάλληλα έγγραφα να προχωρήσει σε εκτελωνισμό.

Γράφοντας μάλλον κατάλαβα τι συμβαίνει.

Όλα τα αντικείμενα περνάνε από το τελωνείο (για αυτό και η σφραγίδα "τελωνειακώς ελεύθερο"). Απλά οι κούριερ αν μυριστούν κάτι σε πρήζουν ότι τάχαμου κόλλησε στο τελωνείο και πιέζουν για έγγραφα ώστε να βάλλουν το δικό τους εκτελωνιστή και να εισπράξουν χρήμα. Λογικά οι τελωνειακοί είναι πιο χαλαροί καθώς τώρα που το σκέφτομαι όταν πλήρωνα τελωνείο μέσω ΕΛΤΑ ποτέ δε μου είχαν ζητήσει εξουσιοδότηση (όπως προβλέπεται από το νόμο) για τον εκτελωνισμό, ενώ στις κούριερ ζητάνε. Μία άλλη φορά έμενα σε νησί που είχε τελωνείο-αεροδρόμιο. Το δέμα το σταμάτησαν στην Αθήνα και όταν η κούριερ επικοινώνησε μαζί μου τους είπα "στείλτε το στο νησί όπως προβλέπει ο νόμος και θα το εκτελωνίσω μόνος μου" μου απάντησε "κύριε τι σας νοιάζει; Η AMAZON πληρώνει". Τότε δε γνώριζα πώς ακριβώς λειτουργούσε το import fees deposit της amazon :)

 

Επεξ/σία από Ather
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Προφανώς σου διαφεύγει ότι εγώ δεν χρωστάω τίποτα στο "αφεντικό", δεν είναι δυνατόν να πληρώσω για μια υπηρεσία (για την ακρίβεια αμοιβή εκτελωνιστή μια και το ποσό αυτό το αποκαλούν τέλος εκτελωνισμού) που όχι μόνο δεν την ζήτησα αλλά δεν μου έχει παρασχεθεί καν!

Για κάντο μου λίγο λιανά αυτό... πως γίνεται να έχω κάνει παράβαση αφού από τον έλεγχο της τροχαίας δεν προέκυψε κάτι τέτοιο? Πως γίνεται να είμαι ένοχος αφού το δικαστήριο με αθώωσε? Πως γίνεται να είχα λαθραία από τη στιγμή που στον έλεγχο αεροδρομίου δεν βρέθηκε τίποτα? Ο μόνος που το έχεις ξεφτιλίσει είσαι εσύ μια και γράφεις ότι να ναι.

Και 100 φορές να το πεις δεν θα αλλάξει κάτι, είτε 15 είτε 3 δεν αλλάζει το γεγονός ότι είναι άδικο να χρεώνει για μια υπηρεσία όταν δεν στην παρέχει.

πως δεν σου την παρεχει? πως θα ξερει αμα ειναι ή οχι τελωνιακος ελευθερο? το ελεγχει και αμα ειναι σε χρεωνει τα αναλογα, αμα δεν ειναι τρως τη χρεωση του ελεγχου

τα παραπονα σου στους πονηρους που επι ποσα χρονια ειχαν πολλα "δωρα" απ το εξωτερικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Ather

Sorry το είχα γράψει λάθος, όντως οι κούριερ πρώτα επικοινωνούν μαζί σου, μόνο που η επικοινωνία αυτή είναι του τύπου "ο εκτελωνισμός θα στοιχίσει τόσα, αν θέλετε κάντε μας κατάθεση το ποσό ώστε να προχωρήσουμε". Αυτό τουλάχιστον έχει συμβεί σε μένα σε δύο διαφορετικές περιπτώσεις που η αξία ήταν αρκετά κάτω από 150€, τα χρήματα που μου ζήτησαν ήταν η αμοιβή τους για τον εκτελωνισμό συν τον ΦΠΑ, δασμό σίγουρα δεν είχαν.

Πάντως όχι, δεν περνάνε όλα τα αντικείμενα από το τελωνείο, εγώ προσωπικά έχω λάβει δεκάδες δέματα που δεν έγραφαν πάνω "τελωνειακώς ελεύθερο", ούτε είχαν το σχετικό αυτοκόλλητο. Δεν είναι δυνατόν να περνάνε όλα από το τελωνείο, είναι πάρα πολλά, μόνο λίγα περνάνε δειγματοληπτικά από το τελωνείο.

4 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

πως δεν σου την παρεχει? πως θα ξερει αμα ειναι ή οχι τελωνιακος ελευθερο? το ελεγχει και αμα ειναι σε χρεωνει τα αναλογα, αμα δεν ειναι τρως τη χρεωση του ελεγχου

τα παραπονα σου στους πονηρους που επι ποσα χρονια ειχαν πολλα "δωρα" απ το εξωτερικο

Τελικά σιγουρεύτηκα ότι μιλάς για πράγματα που δεν έχεις την παραμικρή ιδέα.

Έλεγχο για το εάν πρέπει να εκτελωνιστεί η όχι μπορεί να κάνει μόνο το τελωνείο, όχι τα ΕΛΤΑ...

Η χρέωση που θέλουν να επιβάλλουν τα ΕΛΤΑ λέγεται "τέλος εκτελωνισμού".

Προσπάθησε να καταλάβεις τις βασικές έννοιες πρώτα, και μετά τα ξαναλέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

@Ather

Sorry το είχα γράψει λάθος, όντως οι κούριερ πρώτα επικοινωνούν μαζί σου, μόνο που η επικοινωνία αυτή είναι του τύπου "ο εκτελωνισμός θα στοιχίσει τόσα, αν θέλετε κάντε μας κατάθεση το ποσό ώστε να προχωρήσουμε". Αυτό τουλάχιστον έχει συμβεί σε μένα σε δύο διαφορετικές περιπτώσεις που η αξία ήταν αρκετά κάτω από 150€, τα χρήματα που μου ζήτησαν ήταν η αμοιβή τους για τον εκτελωνισμό συν τον ΦΠΑ, δασμό σίγουρα δεν είχαν.

Πάντως όχι, δεν περνάνε όλα τα αντικείμενα από το τελωνείο, εγώ προσωπικά έχω λάβει δεκάδες δέματα που δεν έγραφαν πάνω "τελωνειακώς ελεύθερο", ούτε είχαν το σχετικό αυτοκόλλητο. Δεν είναι δυνατόν να περνάνε όλα από το τελωνείο, είναι πάρα πολλά, μόνο λίγα περνάνε δειγματοληπτικά από το τελωνείο.

Τελικά σιγουρεύτηκα ότι μιλάς για πράγματα που δεν έχεις την παραμικρή ιδέα.

Έλεγχο για το εάν πρέπει να εκτελωνιστεί η όχι μπορεί να κάνει μόνο το τελωνείο, όχι τα ΕΛΤΑ...

Η χρέωση που θέλουν να επιβάλλουν τα ΕΛΤΑ λέγεται "τέλος εκτελωνισμού".

Προσπάθησε να καταλάβεις τις βασικές έννοιες πρώτα, και μετά τα ξαναλέμε.

δηλαδη σε πειραξε πως το λενε και ποιος το κανει?

δηλαδη αμα το ονομασουν "τελη ελεγχου" εισαι ενταξει?

το καταλαβαινεις οτι δε παιζει το τελωνειο να κανει ολη αυτη τη δουλεια και να μη χρεωνει τα ελτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Nintendo1889 είπε

Παιδια, 16 Ιανουαρίου παρήγγειλα ένα Lego αξίας 1.70

Αυτός λέει το έστειλε 19 του μηνός και αναμένετε να παραδοθεί από 4 Φεβρουάριου μέχρι 16 Μαρτίου.

Θα μου ζητήσουν 15 ευρώ για να το πάρω; 🤔

Υπάρχουν δύο ενδεχόμενα. 

α) Να μην μπει στο τελωνείο οπότε θα το πάρεις κανονικά.

β) Να μπλεί τελωνείο οπότε τα ΕΛΤΑ θα σου ζητήσουν 15 ευρώ.

Δεν παραλαμβανεις και καθάρισες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...