Προς το περιεχόμενο

O Phil Spencer του Xbox λέει πως οι «κύριοι ανταγωνιστές μελλοντικά» θα είναι οι Amazon και Google


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, KilliK είπε

Για να εχεις ανταγωνιστες, πρεπει να εισαι και ο ιδιος ανταγωνιστης. κατι που η Μicrosoft απετυχε παταγωδως να γινει στην γενια κονσολων που μας περναει.

Πιο πιθανο ειναι η ΣΟΝΥ να βρει στο μελλον απεναντι της, τις Amazon και Google, παρα την Microsoft.

Μονο αν επιζησει η sony!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, ison είπε

Playstationακιας εδω (το λεω για να μην θεωρηθω fanboy της μικρο)...κρατα μικρο καλαθι γιατι το game pass αυτη την στιγμη ειναι οτι καλυτερο σε Price/value ...αν το παιξει καλα και με τα studios Που πηρε και βγαλει 2-3 δυνατα ip δεν θα μου κάνει εντυπωση να ανακαμψει. Για μενα το προβλημα ειναι το VR που σιγουρα ειναι το next big thing και εκει πέρα πρεπει να κάνει καποια στρατηγικη συνεργασια (αν δεν εχει δικη της προταση) γιατι το Play εχει ηδη παρει βαση σημαντικη.

Γενικα η micro δεν βασιζεται στο xbox σαν brand/branch τοσο πολυ οσο η Sony στο play οποτε εχει αρχισει να πειραματιζεται σε υπηρεσιες και ισως τελικα να πιασει την sony στον υπνο...αν και νομίζει οτι θα δουμε οπως φημολογείτε αντιστοιχη υπηρεσια και απο Sony.

επειδή γράφεται και ξαναγράφεται από πολλούς το ίδιο

 

είναι το μέλλον, η ms ξέρει το μέλλον κτλ κτλ

 

ποιο μέλλον βρε παιδιά;  η ms μόλις προχθές έφαγε σφαλιάρα από τη nintendo και έπεσε πίσω σε πωλήσεις (πράγμα που παρεμπιπτόντως γράφω εδώ και καιρό ότι θα γίνει)

ο κόσμος γιατί δεν αγκαλιάζει το "Ο,ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΕ PRICE/VALUE"  αντ'αυτού προτιμάει πλατφόρμες που έχουν πιο ποιοτικούς τίτλους και είναι πιο ακριβές; 

 

και ποιος είπε ότι η ms που στο χώρο του gaming τρώει τα μούτρα της μόνη της τα τελευταία χρόνια έχει το αλάθητο;  στα κινητά τα ίδια λέγαμε πολλοί και τελικά αυτό που λέγαμε οι γκρινιάρηδες έγινε 

 

εγώ λοιπόν που δεν πιστεύω στο "μέλλον" και την "τεχνολογία" για χάρη της "εξέλιξης", απλά γουστάρω να παίζω παιχνίδια και είμαι από τους πελάτες που δεν έχω θέμα να ξοδέψω αρκετό από το εισόδημά μου για αυτό  , βλέπω ένα σκοτεινό μέλλον για το xbox brand 

τώρα από κει και πέρα ο καθένας μπορεί να προβλέψει το μέλλον όπως θέλει, αλλά το να επικεντρώνεσαι μόνο σε συνδρομητικά ή οικονομικά ή αρμεχτικά μοντέλα χωρίς να έχεις να προσφέρεις κάτι που θα σε κάνει ποιοτικά και επί της ουσίας να είσαι ανταγωνιστικός απλά δε δουλεύει

 

δεν ξέρω αν ο φιλ εκφράζει τη φιλοσοφία της εταιρείας για αυτό είναι εκεί που είναι, αλλά ως "xbox boss" που είναι εμένα μου φαίνεται εκτός τόπου και χρόνου και στο καθαρά gaming κομμάτι που αφορά το xbox έχει αποτύχει και θα συνεχίσει κι άλλο προς το βούρκο, όταν τα προϊόντα σου δεν μιλάνε εκεί που θα πρεπε δεν θα πουλήσεις είναι πολύ απλό 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, ison είπε

Playstationακιας εδω (το λεω για να μην θεωρηθω fanboy της μικρο)...κρατα μικρο καλαθι γιατι το game pass αυτη την στιγμη ειναι οτι καλυτερο σε Price/value ...αν το παιξει καλα και με τα studios Που πηρε και βγαλει 2-3 δυνατα ip δεν θα μου κάνει εντυπωση να ανακαμψει. Για μενα το προβλημα ειναι το VR που σιγουρα ειναι το next big thing και εκει πέρα πρεπει να κάνει καποια στρατηγικη συνεργασια (αν δεν εχει δικη της προταση) γιατι το Play εχει ηδη παρει βαση σημαντικη.

Γενικα η micro δεν βασιζεται στο xbox σαν brand/branch τοσο πολυ οσο η Sony στο play οποτε εχει αρχισει να πειραματιζεται σε υπηρεσιες και ισως τελικα να πιασει την sony στον υπνο...αν και νομίζει οτι θα δουμε οπως φημολογείτε αντιστοιχη υπηρεσια και απο Sony.

 

Παραύτα, από το 2016 μέχρι και εχθές, η Sony έχει κλείσει τρία από τα studios της, εκ των οποίων και τα τρία ήταν αμιγώς VR-related. Για την ακρίβεια αυτό που έκλεισε εχθές δούλευε εδώ και χρόνια σε έναν μεγάλο VR τίτλο, ο οποίος με το κλείσιμο του studio ακυρώθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, argipen είπε

Παραύτα, από το 2016 μέχρι και εχθές, η Sony έχει κλείσει τρία από τα studios της, εκ των οποίων και τα τρία ήταν αμιγώς VR-related. Για την ακρίβεια αυτό που έκλεισε εχθές δούλευε εδώ και χρόνια σε έναν μεγάλο VR τίτλο, ο οποίος με το κλείσιμο του studio ακυρώθηκε.

το vr δεν πρόκειται ποτέ να γίνει μαζικό και κακώς πολλοί είχαν αυτή τη ψευδαίσθηση

 

Ο μόνος τρόπος να γινόταν αν γινόταν (ξεπερνάμε προβλήματα με ζαλάδες, μη επικοινωνίας με τους γύρω και γενικά αστείο θέαμα) θα ήταν να είναι μέρος του στανταρ εξοπλισμού μιας κονσόλας, όχι να κάνει όσο άλλη μία 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H sony μια χαρα εχει φτηνο psvr . Και αν θες κατι entry  για δοκιμη εκει πας . Εγω θα ηθελα το flight sim με VR και διάολε δε μπορει να ειναι τοσο δυσκολο για τη MS αντι να ασχολειται με μπουρδες  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Mhlogiatros είπε

H sony μια χαρα εχει φτηνο psvr . Και αν θες κατι entry  για δοκιμη εκει πας . Εγω θα ηθελα το flight sim με VR και διάολε δε μπορει να ειναι τοσο δυσκολο για τη MS αντι να ασχολειται με μπουρδες  

ναι έχει το πιο φθηνό, αλλα γενικά δεν είναι αρκετά φθηνή υπόθεση ώστε να είναι μαζικό και να έχεις αρκετούς ΑΑΑ τίτλους

 

η ms προφανώς ασχολείται με μπούρδες αποκλειστικά 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, logistoulis είπε

επειδή γράφεται και ξαναγράφεται από πολλούς το ίδιο

είναι το μέλλον, η ms ξέρει το μέλλον κτλ κτλ

ποιο μέλλον βρε παιδιά;  η ms μόλις προχθές έφαγε σφαλιάρα από τη nintendo και έπεσε πίσω σε πωλήσεις (πράγμα που παρεμπιπτόντως γράφω εδώ και καιρό ότι θα γίνει)

ο κόσμος γιατί δεν αγκαλιάζει το "Ο,ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΕ PRICE/VALUE"  αντ'αυτού προτιμάει πλατφόρμες που έχουν πιο ποιοτικούς τίτλους και είναι πιο ακριβές; 

και ποιος είπε ότι η ms που στο χώρο του gaming τρώει τα μούτρα της μόνη της τα τελευταία χρόνια έχει το αλάθητο;  στα κινητά τα ίδια λέγαμε πολλοί και τελικά αυτό που λέγαμε οι γκρινιάρηδες έγινε 

εγώ λοιπόν που δεν πιστεύω στο "μέλλον" και την "τεχνολογία" για χάρη της "εξέλιξης", απλά γουστάρω να παίζω παιχνίδια και είμαι από τους πελάτες που δεν έχω θέμα να ξοδέψω αρκετό από το εισόδημά μου για αυτό  , βλέπω ένα σκοτεινό μέλλον για το xbox brand 

τώρα από κει και πέρα ο καθένας μπορεί να προβλέψει το μέλλον όπως θέλει, αλλά το να επικεντρώνεσαι μόνο σε συνδρομητικά ή οικονομικά ή αρμεχτικά μοντέλα χωρίς να έχεις να προσφέρεις κάτι που θα σε κάνει ποιοτικά και επί της ουσίας να είσαι ανταγωνιστικός απλά δε δουλεύει

δεν ξέρω αν ο φιλ εκφράζει τη φιλοσοφία της εταιρείας για αυτό είναι εκεί που είναι, αλλά ως "xbox boss" που είναι εμένα μου φαίνεται εκτός τόπου και χρόνου και στο καθαρά gaming κομμάτι που αφορά το xbox έχει αποτύχει και θα συνεχίσει κι άλλο προς το βούρκο, όταν τα προϊόντα σου δεν μιλάνε εκεί που θα πρεπε δεν θα πουλήσεις είναι πολύ απλό 

Δεν τους νοιαζει ποσες κονσολες θα πουλησουν. Τα 50Μ που πουλησαν πολλα τους ειναι. Σε ολα τα event που κανει, τα inside xbox, τους ακουσες ποτε να λενε παρτε την κονσολα μας? Βαλτε game pass λενε ολη μερα καθε μερα, σε καθε event, σε καθε Ε3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καποιος να τους πει οτι σε κονσολα θελουμε exclusive games  πχ κανα top gun VR  οχι γενικα "entertainment" . Ποσες βλακειες εχουν κανει ...

 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Konstantinos92 είπε

Τι πλάκα τα παιδάκια, ποδόσφαιρο φιλαράκια, του Insomnia που σε θέματα αναφορικά με εταιρείες εκατομυρίων επικοινωνούν σαν σε γηπεδάκι με φραπέ και γαλατάκι. Σας λυπάμαι. 

τράβα διάβασε και σχολίασε στην ιστοσελίδα της βουλής τότε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, firepc είπε

Δεν τους νοιαζει ποσες κονσολες θα πουλησουν. Τα 50Μ που πουλησαν πολλα τους ειναι. Σε ολα τα event που κανει, τα inside xbox, τους ακουσες ποτε να λενε παρτε την κονσολα μας? Βαλτε game pass λενε ολη μερα καθε μερα, σε καθε event, σε καθε Ε3

και που θα το βάλεις το gamepass? στο μίξερ σου;

 

εκτός αν σκέφτονται να κάνουν stream σε οτιδήποτε έχει οθόνη ή μπορεί να συνδεθεί με την τηλεόραση, αλλά και πάλι αυτό απαιτεί ιντερνετ που δεν υπάρχει και ποτέ δεν θα είναι το ίδιο με το να τρέχεις ένα παιχνίδι τοπικά 

 

αν δεν κάνουν κάτι με τους τίτλους έστω να ρίξουν  στάχτη στα μάτια (γιατί και σιγά τους τίτλους που θα βγάλουν)  , το ps5 θα γίνει μονοπώλιο και αυτό δεν θα είναι και πολύ καλό όσο καλύτερη φιλοσοφία και ας έχει η σόνυ.. όταν παίζεις μόνος σου γίνεσαι άπληστος 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Konstantinos92 είπε

Τι πλάκα τα παιδάκια, ποδόσφαιρο φιλαράκια, του Insomnia που σε θέματα αναφορικά με εταιρείες εκατομυρίων επικοινωνούν σαν σε γηπεδάκι με φραπέ και γαλατάκι. Σας λυπάμαι. 

τράβα διάβασε και σχολίασε στην ιστοσελίδα της βουλής τότε

 

 

Επεξ/σία από ff7lucas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, logistoulis είπε

και που θα το βάλεις το gamepass? στο μίξερ σου;

εκτός αν σκέφτονται να κάνουν stream σε οτιδήποτε έχει οθόνη ή μπορεί να συνδεθεί με την τηλεόραση, αλλά και πάλι αυτό απαιτεί ιντερνετ που δεν υπάρχει και ποτέ δεν θα είναι το ίδιο με το να τρέχεις ένα παιχνίδι τοπικά 

αν δεν κάνουν κάτι με τους τίτλους να ρίξουν έστω να ρίξουν  στάχτη στα μάτια (γιατί και σιγά τους τίτλους που θα βγάλουν)  , το ps5 θα γίνει μονοπώλιο και αυτό δεν θα είναι και πολύ καλό όσο καλύτερη φιλοσοφία και ας έχει η σόνυ.. όταν παίζεις μόνος σου γίνεσαι άπληστος 

1. game pass βαζεις στα xbox στα pc και συντομα στα κινητα και ταμπλετς. Αυτα τα 3 μαζι ειναι πανω απο 1 δις ατομα

2. Μην κοιτας το ιντερνετ της Ελλαδας και μην κρινεις απο την Ελλαδα

3. Τα exclusives δεν παιζουν ρολο πια. Δεν ειμαστε στα 90's

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, logistoulis είπε

επειδή γράφεται και ξαναγράφεται από πολλούς το ίδιο

είναι το μέλλον, η ms ξέρει το μέλλον κτλ κτλ

ποιο μέλλον βρε παιδιά;  η ms μόλις προχθές έφαγε σφαλιάρα από τη nintendo και έπεσε πίσω σε πωλήσεις (πράγμα που παρεμπιπτόντως γράφω εδώ και καιρό ότι θα γίνει)

ο κόσμος γιατί δεν αγκαλιάζει το "Ο,ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΕ PRICE/VALUE"  αντ'αυτού προτιμάει πλατφόρμες που έχουν πιο ποιοτικούς τίτλους και είναι πιο ακριβές; 

και ποιος είπε ότι η ms που στο χώρο του gaming τρώει τα μούτρα της μόνη της τα τελευταία χρόνια έχει το αλάθητο;  στα κινητά τα ίδια λέγαμε πολλοί και τελικά αυτό που λέγαμε οι γκρινιάρηδες έγινε 

εγώ λοιπόν που δεν πιστεύω στο "μέλλον" και την "τεχνολογία" για χάρη της "εξέλιξης", απλά γουστάρω να παίζω παιχνίδια και είμαι από τους πελάτες που δεν έχω θέμα να ξοδέψω αρκετό από το εισόδημά μου για αυτό  , βλέπω ένα σκοτεινό μέλλον για το xbox brand 

τώρα από κει και πέρα ο καθένας μπορεί να προβλέψει το μέλλον όπως θέλει, αλλά το να επικεντρώνεσαι μόνο σε συνδρομητικά ή οικονομικά ή αρμεχτικά μοντέλα χωρίς να έχεις να προσφέρεις κάτι που θα σε κάνει ποιοτικά και επί της ουσίας να είσαι ανταγωνιστικός απλά δε δουλεύει

δεν ξέρω αν ο φιλ εκφράζει τη φιλοσοφία της εταιρείας για αυτό είναι εκεί που είναι, αλλά ως "xbox boss" που είναι εμένα μου φαίνεται εκτός τόπου και χρόνου και στο καθαρά gaming κομμάτι που αφορά το xbox έχει αποτύχει και θα συνεχίσει κι άλλο προς το βούρκο, όταν τα προϊόντα σου δεν μιλάνε εκεί που θα πρεπε δεν θα πουλήσεις είναι πολύ απλό 

Ένα kid-related προϊόν, με διαφορετικό form factor, και με πιστό κοινό, ΠΑΝΤΑ θα κάνει πωλήσεις (και μπράβο στη Nintendo που το κατάφερε αυτό!). Ο λόγος όμως που το Xbox βρίσκεται στην τρίτη θέση, είναι διότι το Xbox ήταν κακό σε αυτήν τη γενιά, όχι γιατί οι άλλοι ήταν καλύτεροι—if you know what I mean. Ναι δεν είχε ποιοτικά, story-driven, narrative παιχνίδια! Το ξέρουμε, το ξέρουνε, το είπαμε χιλιάδες φορές. Νομίζω είναι πλέον ξεκάθαρο πως από τα τέλη του 2017 όπου και έγινε η αναπροσαρμογή εντός το τμήματος, έχουν κάνει tackle το εν λόγω πρόβλημα με την εξαγορά και δημιουργία τόσων πολλών studios (ακόμη και εντός εκείνων που διέθεταν).

Στην τελική η κατανόηση της πορείας αυτής της γενιάς δεν θέλει και πολύ μυαλό: Ένα προϊόν Α κοστίζει $100 περισσότερα, προμοτάρετε με DRM και Always-Online και είναι πιο αδύναμο από το προϊόν Β. Τι θα αγοράσει η πρώτη φουρνιά των καταναλωτών; Μετά είναι θέμα herd-mentality, κύκλου επιρροής και λεκτικής διαφήμισης. Τέλος ο πόλεμος.

Τώρα σχετικά με το αρμεχτικά μοντέλα, αν θεωρείς πως το GamePass δεν είναι ότι πιο value-for-money έχει να προσφέρει η βιομηχανία, τότε δεν ξέρω τι άλλο να πω, αλλού ζούμε εμείς, αλλού εσύ. Αν έμπαινες στον κόπο να διαβάσεις το άρθρο πάντως, θα καταλάβαινες πως κάνει λόγο για το ΜΕΛΛΟΝ που ΑΡΓΕΙ ακόμη να έρθει, και αυτό που ουσιαστικά λέει είναι πως η διαφορά τους σε σύγκριση με τον τωρινό ανταγωνισμό είναι πως το Xbox έχει στην πλάτη του μια Microsoft, μια εταιρία των τρις, που έχει επενδύσει δισεκατομμύρια στο cloud, τόσο σε font-end όσο και σε back-end. Όταν θα φτάσει λοιπόν αυτό το μέλλον, ακριβώς επειδή οι υποδομές είναι ότι πιο πολυδάπανο υπάρχει στον τεχνολογικό χώρο, ΔΕΝ θα μπορέσουν να ανταπεξέλθουν Sony και Ninty (όσο κοστίζουν και οι δύο αυτές εταιρίες μαζί, σύμφωνα με το market-cap, τόσα και άλλα τόσα, και άλλα τόσα έχει επενδύσει η MS στο Azure μέχρι σήμερα). Αντιθέτως, Amazon και Google που επενδύουν ενεργητικά σε αυτόν τον χώρο, αργά ή γρήγορα (ΣΤΟ ΤΟΤΕ) θα αποκτήσουν footing στην πίτα του gaming. Όποιος πιστεύει πως το μέλλον δεν είναι το streaming (ΣΤΟ ΠΟΛΥ ΜΕΤΑ), δεν πατάει στη γη—πετάει σε κάποιο ρομαντικό ροζ συννεφάκι. Ο λόγος που οι κονσόλες έχουν τόσο μεγάλο κοινό σε σύγκριση με τους υπολογιστές, είναι (1) η προσιτή τιμή, και (2) η ευκολία χρήσης, και αν μη τι άλλο, αν ένα πράγμα έχει αποδείξει άπειρες φορές η ιστορία είναι πως ο καταναλωτής προτιμά αυτά τα δύο γιατί είναι "τεμπέλης". Το steaming μοντέλο έπιασε στο χώρο της μουσικής γι' αυτόν τον λόγο (όταν το επέτρεψαν οι υποδομές), το streaming μοντέλο έπιασε στο χώρο των ταινιών γι' αυτόν τον λόγο (όταν το επέτρεψαν οι υποδομές), το streaming μοντέλο θα πιάσει στο χώρο του gaming γι' αυτόν τον λόγο (όταν το επιτρέψουν οι υποδομές).

Καλημέρα :)

  • Like 4
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, firepc είπε

1. game pass βαζεις στα xbox στα pc και συντομα στα κινητα και ταμπλετς. Αυτα τα 3 μαζι ειναι πανω απο 1 δις ατομα

2. Μην κοιτας το ιντερνετ της Ελλαδας και μην κρινεις απο την Ελλαδα

3. Τα exclusives δεν παιζουν ρολο πια. Δεν ειμαστε στα 90's

πόσοι έχουν πάρει pass? έχουμε νούμερα

 

τα exclusive ΜΙΑ ΧΑΡΑ παίζουν ρόλο για αυτό η nintendo πούλησε περισσότερα μηχανάκια σε 2 χρόνια από ότι η ms σε 6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

πόσοι έχουν πάρει pass? έχουμε νούμερα

τα exclusive ΜΙΑ ΧΑΡΑ παίζουν ρόλο για αυτό η nintendo πούλησε περισσότερα μηχανάκια σε 2 χρόνια από ότι η ms σε 6

αντε παλι εσυ με τις πωλησεις των κονσολων... ρε logistouli για το θεο ρε φιλε

Θα το εξηγησω τελευταια φορα. Θες να μαθεις γτ sony και ninty εχουν περισσοτερες πωλησεις. ΟΚ ΠΑΜΕ

Το μαρκετινγκ της sony και της ninty ειναι το σπρωξιμο των κονσολων. Τι πουλανε αυτες οι 2 εταιριες πολυ πιο πολυ απο την MS??? Κονσολες!! Γιατι?? Γιατι τετοιο μαρκετινγκ κανουν!!

Παμε τωρα στην MS. Γιατι η MS πουλησε μονο 50Μ κονσολες?? Γιατι το μαρκετινγκ που κανει ειναι να σπρωχνει το game pass και τις συνδρομες. Και αρα τι θα πουλησει καλα στη τελικη η MS?? Το GAME PASS!!!

Αλλο πραγμα σπρωχνει ο ΕΝΑΣ, αλλο ο ΑΛΛΟΣ

Γι αυτο και εχουμε αυτα τα νουμερα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...