Προς το περιεχόμενο

Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα ακόμα και με αξία μικρότερη των €22 [Νέα Ενημέρωση]


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και να τα έφερναν στο σπίτι/χώρο εργασίας, καλά θα ήταν. Υπάρχουν ΕΛΤΑ μέσα στην Αττική που ΔΕΝ έχουν μεταφορείς κούριερ, αλλά δέχονται και χρεώνουν κανονικα τον αποστολέα. Τι να λέμε τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δεν ανήκω στα άτομα που παραγγέλνουν από το εξωτερικό εκτός από 2 φορές πέρσι. Αυτό που με θυμώνει περισσότερο στο θέμα δεν είναι τόσο τα 15 ευρώ τέλος αλλά η ποιότητα υπηρεσιών του ΕΛΤΑ courier και η κλασσική περίπτωση που όταν είναι να παραλάβεις κάτι σου αφήνουν χαρτάκι η έρχεται μήνυμα ότι πέρασαν και δεν ήμασταν σπιτι. Μετά τους κυνηγάς στα τηλέφωνα για να μην αργήσει η εκ νέου αποστολή και να κανονιστει ποτέ θα έρθουν και τελικά χάνεις τρεις ημέρες μέχρι την επόμενη φορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, yanyul είπε

Φίλε, αφού σου γράφω, αν γινόταν παράδοση από το ΕΛΤΑ. Εγώ που τελευταία χρόνια έχω κάνει πάρα πολλές αγορές από την Κίνα, ποτέ, μα ποτέ δεν έχω λάβει δέμα στο σπίτι. Ούτε καν SMS, απλώς ένα σημείωμα, ότι από αύριο μπορώ να περάσω από το υποκατάστημά τους, και να παραλάβω το δέμα. Στην ερώτησή μου προς διευθυντής του τοπικού καταστήματος, γιατί δεν φέρνει ο ταχυδρόμος το δέμα στο σπίτι, αφού είναι συστημένο, η απάντηση που έλαβα με άφησε άναυδο. "Και πως το φαντάζεσαι ρε φίλε, να κουβαλάει όλα αυτά τα δέματα ο ταχυδρόμος;" Λες και είμαστε φιλαράκια και μαζί πίνουμε τσίπουρα, που θα μου πει ρε φίλε, και στο κάτω κάτω δουλειά του ταχυδρόμου δεν είναι; Εδώ σκεφτείτε ότι ακόμα και τα γράμματα δε τα βάζουν στα γραμματοκυβώτια, και απλώς ρίχνουν σε μια γωνία όλα τα γράμματα της πολυκατοικίας σε μια γωνιά. Για ποιο SMS μου λες εσύ; Εσείς είστε πολύ μπροστά. 

 

ακριβώς έτσι και με εμένα... συνέχεια χαρτάκι ότι από αύριο μπορώ να περάσω να το παραλάβω από το κατάστημα... που πάντα είναι γεμάτο και θέλεις 1 ώρα για να παραλάβεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, bynoname είπε

Καταγγελία στην ΕΕΤΤ έκανε κάποιος την κατάσταση; 

Εάν δεν λάβεις απαίτηση πληρωμής τους τέλους των 15 ευρώ για ένα δέμα των 2 ευρώ. πως μπορείς να κάνει καταγγελία; Όταν αρχίζουν να έρχονται τα ραβασάκια, τότε το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε να κάνουμε όλοι καταγγελίες, μπας και βάλουν μυαλό εκεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, yanyul είπε

«τα οποία φέρουν μηδενική τελωνειακή διασάφηση και προέρχονται κυρίως από χώρες εκτός Ευρωπαικής Ένωσης»

Καλά, πάτε καλά; Δηλαδή αγοράζοντας από την Κίνα κάτι που έχει αξία 10 ευρώ, θα πρέπει να πληρώσω και τον εκτελωνιστή άλλο ένα 15αρι; Έχουν ξεφύγει τελείως. Ωθούν τους αγοραστές να ψωνίζουν μέσω σελίδων, που πληρώνεις κάτι παραπάνω, αλλά σου εγγυούνται ότι δε θα χρεωθείς τελωνείο.

 

Προσοχή : όχι τον εκτελωνιστή, αλλά τα ΕΛΤΑ θα πληρώνουμε νταβατζιλίκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, yanyul είπε

Φίλε, αφού σου γράφω, αν γινόταν παράδοση από το ΕΛΤΑ. Εγώ που τελευταία χρόνια έχω κάνει πάρα πολλές αγορές από την Κίνα, ποτέ, μα ποτέ δεν έχω λάβει δέμα στο σπίτι. Ούτε καν SMS, απλώς ένα σημείωμα, ότι από αύριο μπορώ να περάσω από το υποκατάστημά τους, και να παραλάβω το δέμα. Στην ερώτησή μου προς διευθυντής του τοπικού καταστήματος, γιατί δεν φέρνει ο ταχυδρόμος το δέμα στο σπίτι, αφού είναι συστημένο, η απάντηση που έλαβα με άφησε άναυδο. "Και πως το φαντάζεσαι ρε φίλε, να κουβαλάει όλα αυτά τα δέματα ο ταχυδρόμος;" Λες και είμαστε φιλαράκια και μαζί πίνουμε τσίπουρα, που θα μου πει ρε φίλε, και στο κάτω κάτω δουλειά του ταχυδρόμου δεν είναι; Εδώ σκεφτείτε ότι ακόμα και τα γράμματα δε τα βάζουν στα γραμματοκυβώτια, και απλώς ρίχνουν σε μια γωνία όλα τα γράμματα της πολυκατοικίας σε μια γωνιά. Για ποιο SMS μου λες εσύ; Εσείς είστε πολύ μπροστά. 

Για τα ΕΛΤΑ κούριερ έλεγα  (αλλά και κάθε άλλη κούριερ τα ίδια χάλια είναι) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω δοκιμάσει όλες τις κούριερ. Όλες την ίδια αντιμετώπιση έχουν, άλλη λιγότερο, άλλη περισσότερο:

- έρχεται sms και καλά θα γίνει η παράδοση
- η παράδοση είτε δεν γίνεται ποτέ, είτε σε ειδοποιούν πως δε σε βρήκαν, είτε ακούς ένα κουδούνι και μέχρι να σηκωθείς να απαντήσεις ο κούριερ είναι σε άλλο δήμο
-  πηγαίνεις να παραλάβεις από το κατάστημα κούριερ. Παρεμπιπτόντως στις ιδιωτικές κούριερ τα ίδια και εκεί από ουρές πάνω κάτω

εξαιρέσεις υπάρχουν φυσικά, αλλά θεωρώ πως ο κανόνας είναι τα παραπάνω που παρέθεσα

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ΒΟΡΕΙΟS είπε

Άρα οι κινέζοι θα κάνουν αποθήκες στην Ευρώπη απ΄ όπου θα μπορούμε να κάνουμε τις κινέζικες (με ιό ή χωρίς) αγορές.

 

Σιγά μην κάνουν αποθήκες στην Ευρώπη για την ελλαδιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, stevedri είπε

περιμενω απο κινα ανταλακτικα ηλεκτρικης οδοντοβουρστας (4 βουρτσακια) στα 2.54 ευρω.  εαν ζητησουν 15 ευρω για εκτελωνισμο θα τους τα αφησω να τα κρατησουν , και επειδη ειμαι σιγουρος οτι δεν το ξερουν ακομα πολλοι , θα γεμισουν τα ταχυδρομεια με επιστροφες για κινα , γιατι δεν θα τα παραλαμβανουν οι παραληπτες!!!!!

κι'εγω εχω κάποιες μικρού κόστους παραγγελίες και λέω, κάνουν οτι ηλιθιότητα τους κατεβεί,δεν θα έπρεπε να ενημερώσουν και να δώσουν ενα χρονικό περιθώριο(20 μέρες πχ) να έρθουν οι παραγγελίες που έχουν φύγει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδή και εγώ αγοράζω απο ebay και ειμαι σε αναμονη για πυκνωτακια και καλωδιο type c

το καλύτερο θα ήταν η προσκόμηση αποδηξη πληρωμής  και των δεμάτων αξίας 0-22 ευρώ

και αφού διαπιστωθεί π.χ καποιος επεξεργαστής ή μεγάλης αξίας "μικρά δέματα"

να πληρωθεί το όποιο τέλος που μόνο τέλος δεν θεωρείτε αλλα τεσπά!

 

Επεξ/σία από snip3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σπάνια θα αγοράσω κάτι απο Κίνα.οπότε δεν έχω κάποιο συμφέρων η χασούρα απο αυτό το μέτρο,όμως είναι εντελώς Γελοίο αυτό που λένε πιο πάνω δηλ θα αγοράζεις κάτι 5 η 10 ευρώ και θα πληρώνεις 15 φόρο ? Τι λογική έχει αυτό ? Βάλτε ρε παλικάρια τουλάχιστον ένα λογικό φόρο πχ 5 Ευρώ για όλα και να τελειώνει το θέμα,να μπορεί να παραγγέλνει και ο κόσμος και να βγάζετε και σεις ένα ποσό για να καλυφθούν τα όποια έξοδα.

Το Θέατρο του παραλόγου ακόμη μια φορά εν Ελλάδι,γιατί αντί να κυνηγήσουν και να βάλουν να πληρώσουν τους όποιους υπεύθυνους για την κατάντια των ΕΛΤΑ και την μαύρη τρύπα των  150.000.000 ευρώ. (που έγινε αυτό σε λιγότερα απο 5 χρόνια) κοιτάνε να βγάλουν απο την μύγα "ξύγκι" που είπε και ένας φίλος πιο πρίν...

Εκεί που είχαν μεγάλη κερδοφορία ως το 2014,με κέρδη να πλησιάζουν τα 40 εκατομμύρια το χρόνο,ξαφνικά σε λίγα χρόνια έχουν έλλειμα 115 εκατομμύρια ! Αντί να παρέμβει η δικαιοσύνη για αυτά τα καραμπινάτα σκάνδαλα,κάνουν την πάπια και δεν αποδίδουν πουθενά ευθύνες,αλλά κοπανάνε τους καταναλωτές για άλλη μια φορά,με παράλογους φόρους και μετά μας λένε και τα παραμύθια για "ανάπτυξη"που όλο την βλέπουν να έρχεται απο την γωνία και όλο δεν την βλέπουμε ...

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Στην τελική δεν τα ιδιωτικοποιούν; Τουλάχιστον θα πληρώνεις αλλά θα έχεις καλές υπηρεσίες. Όχι όπως τώρα που κάνει 5 μέρες να έρθει από Κίνα εδώ και μετά κάθεται στο Ελ. Βενιζέλος ένα μήνα..

Δεν μπορείς να καταλάβεις ότι όλα αυτά γίνονται για να δουλεύουν οι ιδιωτικές εταιρείες , λες να νοιάζονται ?, μην αγχώνεσαι όταν θα την ξεφτιλισουν εντελώς θα εμφανιστεί και ο ιδιώτης να την αγοράσει τζάμπα , παλιά η συνταγή και πετυχημένη

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...