Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft «ποντάρει» στον άνθρωπο πίσω από τα Surface για να βελτιώσει τα Windows 10


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

46 λεπτά πριν, lambrospro είπε

 Ένα λειτουργικό θα έπρεπε να υπάρχει και λέγεται MacOS. 

 

Έχεις δίκιο! Τρέχω να πετάξω το linux και να σκάσω 1500€ για mac. Μ'έσωσες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ακούει ο Παναγής , φέρε επιτέλους το Thunderbolt στα surface , είναι ξεφτίλα εν έτη 2020 να βγάζετε μοντέλα χωρίς αυτή την δυνατότητα. 

Επεξ/σία από Vasilisxd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Το να σχεδιάζουμε το hardware και το software μαζί, θα μας επιτρέψει να κάνουμε καλύτερη δουλειά για τα μακροπρόθεσμα σχέδια μας που περιλαμβάνουν τα Windows»

Κάποιοι το έλεγαν αυτό πριν 15 χρόνια και τους κοροϊδεύατε. 

Στιγμιότυπο 2020-02-08, 3.41.33 πμ.png

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

8 ώρες πριν, AtiX είπε

Αυτό που με ανησυχεί βέβαια είναι η έκφραση “να σχεδιάζουμε το hardware και το software μαζί” και αν αυτό σημαίνει ότι θα έχουμε windows δυο “ταχυτήτων”???

Δες τι γίνεται που το έχουν κάνει γαργάρα.

Δεν ξέρω αν το έχουν αλλάξει (χλωμό με ένα πρόχειρο search), αλλά όλες οι εγκαταστάσεις γινόταν μέσω του store. Οποιοδήποτε exe προσπαθείς να τρέξεις σφαλιάρα και μηνύματακι τύπου “μη κακό οι τρίτες εγκαταστάσεις.

 Για να καταλάβεις πόσο προχωρημένο είναι το surface, ακόμη και exe της Ms τα βλέπει σαν third party (πχ visual studio που δεν είναι στο store). 
 

Να δεις που όλη αυτή η συμπεριφορά κάποια άλλη εταιρεία μου θυμίζει. Αλλά ναι, όσο δεν είναι iPad κάνει παπάδες 😂

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Annihilator είπε

Έχεις δίκιο! Τρέχω να πετάξω το linux και να σκάσω 1500€ για mac. Μ'έσωσες!

Όπως το λες, να το πεταξεις. Αυτή είναι η διαφορά, το MAC δεν το πετάς αλλά το μοσχοπουλάς. Για αυτό φίλε μου αξίζει να δώσεις 1500€ για να παρεισ mac και όχι τα μισά. Την παροιμία η φτήνια τρώει τον παρά τη ξέρεις;

 

προφανώς αναφέρομαι σε αυτούς που μπορούν να δώσουν αυτό το ποσο. Αυτοί που δε μπορούν, μπορούν να πάρουν μεταχειρισμένο το οποίο θα είναι και πάλι πολύ καλύτερο από ένα καινούργιο PC.

4 ώρες πριν, gianniskks είπε

«Το να σχεδιάζουμε το hardware και το software μαζί, θα μας επιτρέψει να κάνουμε καλύτερη δουλειά για τα μακροπρόθεσμα σχέδια μας που περιλαμβάνουν τα Windows»

Κάποιοι το έλεγαν αυτό πριν 15 χρόνια και τους κοροϊδεύατε. 

Στιγμιότυπο 2020-02-08, 3.41.33 πμ.png

Τι να καταλάβουν εδώ μέσα; Εδώ καταλαβαίνουν μόνο ότι 10 είναι μικρότερο του 11. Για να καταλάβεις και να εκτιμήσεις τι φιλοσοφία της Apple πρέπει να καταλαβαίνεις κι αλλά πράγματα. 

Παραθέτω μια λίστα από innovations της Apple στο iPhone που όλοι τα κράζαμε και μετά τα υιοθετήσανε:

1. Κατάργηση γραφιδας (2007)

2. μη αποσπωμενη μπαταρια

3. Κατάργηση θύρας ακουστικων

4. Κατάργηση ραδιοφώνου 

5. Ακριβές συσκευες

Ειδικά για αυτο κλαίω στα γέλια με τις τιμές των ναυαρχίδων Samsung και Huawei οι οποίες είναι το ίδιο ακριβές με τα iPhone. Βέβαια αν πας να τα πουλήσεις μετά από 3 χρόνια κλαις τα λεφτά σου.

6. Design software for own hardware.

Αυτό είναι βασική φιλοσοφία της Apple από τοτε που ξεκίνησε και είναι τελικά ένας από τους βασικούς λόγους επιτυχίας. Τώρα θέλουν να το μιμηθούν κι άλλοι.

  • Thanks 1
  • Confused 6
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Annihilator είπε

 

Έχεις δίκιο! Τρέχω να πετάξω το linux και να σκάσω 1500€ για mac. Μ'έσωσες!

 

Έχεις μείνει 10 χρόνια πίσω. 

2300 ευρώ πρέπει να σκάσεις τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lambrospro είπε

Όπως το λες, να το πεταξεις. Αυτή είναι η διαφορά, το MAC δεν το πετάς αλλά το μοσχοπουλάς. Για αυτό φίλε μου αξίζει να δώσεις 1500€ για να παρεισ mac και όχι τα μισά. Την παροιμία η φτήνια τρώει τον παρά τη ξέρεις;

 

προφανώς αναφέρομαι σε αυτούς που μπορούν να δώσουν αυτό το ποσο. Αυτοί που δε μπορούν, μπορούν να πάρουν μεταχειρισμένο το οποίο θα είναι και πάλι πολύ καλύτερο από ένα καινούργιο PC.

Τι να καταλάβουν εδώ μέσα; Εδώ καταλαβαίνουν μόνο ότι 10 είναι μικρότερο του 11. Για να καταλάβεις και να εκτιμήσεις τι φιλοσοφία της Apple πρέπει να καταλαβαίνεις κι αλλά πράγματα. 

Παραθέτω μια λίστα από innovations της Apple στο iPhone που όλοι τα κράζαμε και μετά τα υιοθετήσανε:

1. Κατάργηση γραφιδας (2007)

2. μη αποσπωμενη μπαταρια

3. Κατάργηση θύρας ακουστικων

4. Κατάργηση ραδιοφώνου 

5. Ακριβές συσκευες

Ειδικά για αυτο κλαίω στα γέλια με τις τιμές των ναυαρχίδων Samsung και Huawei οι οποίες είναι το ίδιο ακριβές με τα iPhone. Βέβαια αν πας να τα πουλήσεις μετά από 3 χρόνια κλαις τα λεφτά σου.

6. Design software for own hardware.

Αυτό είναι βασική φιλοσοφία της Apple από τοτε που ξεκίνησε και είναι τελικά ένας από τους βασικούς λόγους επιτυχίας. Τώρα θέλουν να το μιμηθούν κι άλλοι.

 

innovation ήταν όλο το iphone του 2007 

ta gestures 

το touch id

οι επεξεργαστές της οι bionic 

και 1002 ακόμα 

τα μόνα που δεν είναι innovation είναι αυτά που έγραψες :D

δεν με θυμάμαι ποτέ να κρατάω το 6s και να λέω "ξέρεις τι θα ήθελα ρε φίλε από το κινητό? να ΜΗΝ έχει audio jack" αλλά μπορεί κ να είμαι μόνο εγώ

καταλαβαίνεις τι θέλω να πω, αν είχες επιλογή to 11 pro με ή χωρίς ραδιόφωνο πχ στην ίδια τιμή με ίδια μπαταρία

τι λόγο είχες να μην το διαλέξεις. Πιο πολύ είναι συμβιβασμός για να κερδίσουμε κάτι άλλο (λίγο παραπάνω μπαταρία στην περίπτωση αυτή)

παρά καινοτομία.

Θυμάσαι? κάποτε κράζαμε και κοροϊδεύαμε και τις μεγάλες οθόνες (να φτάνει ο αντίχειρας κτλ) 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AN δεν μ εβγαζε προβλημα στην καρτα γραφικων μπλε οθονες και τα αρτιφακτς κ ειχε μια εθερνετ κ καμια Usb παραπανω κ κανα Hdmi πιστευω θα ηταν το καλυτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτόν τον belfiore τι τον κρατάνε; Τον θυμάμαι από εποχές wp. Μεγάλη πατάτα ο τύπος. Τουλάχιστον διοικητικά, γιατί μπορεί στην επιστήμη του να φυσάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά τα προβλήματα που έχουν τα windows. Τώρα που μιλάμε ,αν συνδέσω usb3 hub που δίνει και ethernet κόβει το ίντερνετ (ασύρματο)....απλά ξεσυνδέω το hub και το πρόβλημα λύθηκε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tamtiriri είπε

innovation ήταν όλο το iphone του 2007 

ta gestures 

το touch id

οι επεξεργαστές της οι bionic 

και 1002 ακόμα 

τα μόνα που δεν είναι innovation είναι αυτά που έγραψες :D

δεν με θυμάμαι ποτέ να κρατάω το 6s και να λέω "ξέρεις τι θα ήθελα ρε φίλε από το κινητό? να ΜΗΝ έχει audio jack" αλλά μπορεί κ να είμαι μόνο εγώ

καταλαβαίνεις τι θέλω να πω, αν είχες επιλογή to 11 pro με ή χωρίς ραδιόφωνο πχ στην ίδια τιμή με ίδια μπαταρία

τι λόγο είχες να μην το διαλέξεις. Πιο πολύ είναι συμβιβασμός για να κερδίσουμε κάτι άλλο (λίγο παραπάνω μπαταρία στην περίπτωση αυτή)

παρά καινοτομία.

Θυμάσαι? κάποτε κράζαμε και κοροϊδεύαμε και τις μεγάλες οθόνες (να φτάνει ο αντίχειρας κτλ) 

Ρε φίλε έχεις μάθει να διαβάζεις; Δε μίλησα γενικά για innovations, μίλησα για αυτά που έκανε πρώτη η Apple για τα οποία οι άλλοι κράζανε και μετά τα εφάρμοσαν και οι ίδιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...