Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft «ποντάρει» στον άνθρωπο πίσω από τα Surface για να βελτιώσει τα Windows 10


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Antilogos1975 είπε

Bildschirmfoto_2020-02-08_10-53-59.png

Φίλε μου καλέ... "κλέβεις" :P

Βάλε μεταφορικά, τελωνείο, φπα, κέρδος μεταπωλητή, το συγκεκριμένο βγαίνει στο 3χίλιαρο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

δεν περιμένω τιποτα απο την ms εδω και χρόνια. η εξέλιξη των win ειναι καμια 10αρια χρόνια πισω και το θέμα με τις ενημερώσεις ειναι ντροπιαστικο για την ιδια. προχθες καναμε φορματ σε pc με amd επεξεργαστη γιατι μετα απο το patch για spectre (που ειναι ιντελ) δεν δουλευε το boot. Προφανως αν εισαι it το λυνεις αλλιως, παντως ουτε στο νετ βρηκαμε λυση, ουτε η ιδια η ms εδωσε λύση (γνησια w10), ουτε υπάρχει patch απο οσα διαβασα στο νετ.

  Απόκρυψη περιεχομένων

γιατι ρε google δεν φτιάχνεις ενα λειτουργικο να παιζει παιχνιδια... γιατι?

οτι θέλεις λες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, htaccess είπε

Φίλε μου καλέ... "κλέβεις" :P

Βάλε μεταφορικά, τελωνείο, φπα, κέρδος μεταπωλητή, το συγκεκριμένο βγαίνει στο 3χίλιαρο :D

 και ειναι και παλιος πλεον. Σε 2 χρονια  δεν τον σκοτωνεις ουτε 500ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, htaccess είπε

Φίλε μου καλέ... "κλέβεις" :P

Βάλε μεταφορικά, τελωνείο, φπα, κέρδος μεταπωλητή, το συγκεκριμένο βγαίνει στο 3χίλιαρο :D

Από Γερμανία χρειάζεσαι τελωνείο?

Δεν ξέρω ..ρωτάω,

Μεταπωλητή γιατί?

Αυτή η τελική τιμή για τον καταναλωτή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, htaccess είπε

Φίλε μου καλέ... "κλέβεις" :P

Βάλε μεταφορικά, τελωνείο, φπα, κέρδος μεταπωλητή, το συγκεκριμένο βγαίνει στο 3χίλιαρο :D

O συγκεκριμένος 1450€ στην Ελλάδα απο επίσημο μεταπωλητή. Αν τον ψάξεις και σε σκρουτζ, θα τον βρεις φθηνότερα. Δηλαδή πολύ πολύ λιγότερα απο αυτά που αναφέρεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, skiabox είπε

Για macbook pro μιλάω εγώ.

Ε, ναι δαγκώνει λίγο το pro...

1 ώρα πριν, jimmakoss E30 είπε

 και ειναι και παλιος πλεον. Σε 2 χρονια  δεν τον σκοτωνεις ουτε 500ε

Αυτό εργαλείο δεν το παίρνεις για. να το σκοτώσεις..

Το πρωτο μου iMac ένα Early 2009το ειχα μέχρι που δεν τραβούσε άλλο...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι - για χρόνια, π.χ. 15, είχαν Windows και έφαγαν την ψυχή τους με XP, Vista, 7 και δεν θέλουν να βάλουν 10άρια, είναι σαν να μην θέλουν να πάρουν σύνταξη. Κι αυτό γιατί, επί πολλά χρόνια ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΤΗΣ ΠΗΡΑΤΕΙΑΣ, μέσα από το Feedback που προσέφεραν οι χρήστες (επί το πλείστον) "πειρατές", είτε από forums είτε από την ενσωματωμένη αναφορά σφαλμάτων, τα Windows 10 πλέον είναι ότι καλύτερο. 

Είναι το πληρέστερο και καλύτερο λειτουργικό OS αυτή τη στιγμή. Πριν τα Windows 10, να δεχτώ το MacOS. Δυστυχώς για το Linux, παραμένει περιορισμένο αλλά αξιόλογο. Αν η Microsoft, όλα αυτά τα χρόνια, ήθελε και έβρισκε τρόπο να πολεμήσει την πειρατεία των Windows αποτελεσματικά, τότε τα Linux, θα ήταν στην κορυφή αυτή τη στιγμή, με μια - μάλλον επικρατέστερη αλλά, εμπορική έκδοση χαμηλής τιμής.

Πλέον τα Windows 10, ακόμα και μη ενεργοποιημένα, λειτουργούν κανονικά - ενώ, με 4€ από e-bay βρίσκεις κλειδί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπητοί συμφορουμίτες, καλησπέρα σας!

Κατ' αρχάς οφείλω να σας δηλώσω εξαρχής πως δεν είμαι μέτοχος σε καμία από τις γνωστές εταιρείες παραγωγής hardware/software (βλ. Apple και MS) και ως εκ τούτου η όποια άποψη που πρεσβεύω είναι μεν υποκειμενική αλλά δεν παύει να είναι αποτέλεσμα ταπεινής, πάντα, προσωπικής εμπειρίας δε.

Στο δια ταύτα ...

Αναφορικά με το παρόν ζήτημα (σχετικά με την ανάληψη της ευθύνης του χαρτοφυλακίου των Windows από τον εν λόγω "συμπατριώτη") το μόνο που έχω να πω δεν είναι παρά να ευχηθώ ολόψυχα καλή επιτυχία στο πραγματικά δύσκολο έργο γιατί αν μη τι άλλο τα "παραθύρια" θέλουν, κατά τη γνώμη μου πάντα, ένα καλό "φρεσκάρισμα" και προπαντός απρόσκοπτη και σταθερή εργασία, παρά το γεγονός ότι απευθύνεται, στις περισσότερες των περιπτώσεων, σε πανσπερμία πολλών και διαφορετικών υλικών hardware κατά το στήσιμο ενός υπολογιστή και ως εκ τούτου ο κίνδυνος της ασυμβατότητας είναι πάντα υπαρκτός. 

Ωστόσο, επειδή κάποιοι καλοί φίλοι, κατά κάποιο τρόπο, πίνουν νερό στην υγειά της Apple, θα πρέπει, πρωτίστως, να λάβουν υπόψη τους πως, ιστορικά, εξαιτίας της MS του κυρ Βασίλη Πόρτες (aka Bill Gates) στις αρχές της 10ετίας του '90, βρισκόμαστε σήμερα να έχει, ο οποιοσδήποτε, pc (και η κάθε κουτσή Μαρία που λέει ο λόγος ...) που άλλοτε πάλι η Apple έπασχε από το σύνδρομο του ... ελιτισμού ή, να το θέσω πιο απλά, ήταν εντελώς απλησίαστη για τα αλλοτινά βαλάντια και ... μυαλά. Σήμερα, η MS κάνει φιλότιμες προσπάθειες να κερδίσει το "χαμένο" έδαφος της αξιοπιστίας (ήθελα να 'ξερα ποιό είναι το χαμένο έδαφος, αφού η συντριπτική πλειοψηφία των υπολογιστών ανά την υφήλιο τρέχει με τα "παραθύρια", αλλά τέλος πάντων ...) και κατά κάποιο τρόπο καλοδεχούμενη είναι για τους έχοντες PCs. Επιπρόσθετα, με την επαναφορά του Steve Jobs στο τιμόνι της Apple (αν θυμάμαι καλά, έγινε το 2004 ή και νωρίτερα κατά δύο χρόνια), η εν λόγω εταιρεία επανήλθε δυναμικά στο παιχνίδι της αγοράς των υπολογιστών και όχι μόνο. Έκτοτε, όσο ήταν ο Jobs στο τιμόνι, διατηρούσε σε καλά επίπεδα το πακέτο hardware/software, παρά το γνωστό πατατράκ Antenna-gate στο iphone 4. Έπειτα, με την φυγή από το μάταιο κόσμο του εν λόγω "τιμονιέρη", η εταιρεία έχει μειώσει σε μεγάλο βαθμό το innovation στους υπολογιστές (για παράδειγμα, η τελευταία αναβάθμιση του Mac Pro έγινε το περασμένο χρόνο και τώρα διατίθεται στην αγορά, η αναβάθμιση του Mac mini έγινε πέρυσι έπειτα από κάμποσα χρόνια, κ.ο.κ.) και έχει αφοσιωθεί περισσότερο στις mobile προτάσεις (βλ. iPhone, iPad). Εντούτοις, αναφορικά με τους υπολογιστές, είναι αλήθεια πως διακρίνονται από μεγάλο βαθμό "διαχρονικότητας" και, σε ό,τι αφορά την αφεντιά μου, από το 2007, δουλεύω με Mac και είναι αλήθεια πως δεν ξαναγυρίζω πίσω αφού απλά κάνω τη δουλειά μου δίχως να συναντήσω κάποιο θέμα. Πριν, δηλαδή από το '92 έως και το Φθινόπωρο του '07, δούλευα με τα "παραθύρια" και ομολογώ πως όποτε τα θυμάμαι τόσο πιο πολύ χαίρομαι το ... MacOSX. 

Για την ιστορία, τώρα σας γράφω μέσα από ένα iMac του '07, που, παρά τα χρονάκια του και με μία μονάχα αναβάθμιση σε SSD, δουλεύει απρόσκοπτα και το χαίρομαι ... 302340651_ScreenShot2020-02-08at15_08_11.png.e4e10a13db377bd838912165403f98c0.png

Σίγουρα δεν "τρέχει" ταχύτατα σαν το Macbook Pro Retina του '16 1539457282_Screenshot2020-02-0815_59_20.png.cc6dc3786ee124926699aec1b15f6ce3.png αλλά κάνει τις εργασίες που χρειάζομαι εξαιρετικά καλά!

Να 'στε καλά και πάψτε να "τρώγεστε" (αυτό το μεν vs. δε, δε μπόρεσα να το παρακολουθήσω ίσως γιατί είμαι εξαιρετικά ... στενόμυαλος)! Απλά χαρείτε τα!!!

Υ.Γ: αναφορικά με το Macbook Pro, εκ παραδρομής, ξέχασα να σας αναφέρω πως δεν ξέφυγα από τη γνωστή μοίρα του κακού, είναι η αλήθεια, πληκτρολογίου όπου και στις δύο φορές, η Apple, μου αντικατέστησε εξ' ολοκλήρου με νεότερα φορητά δίχως βέβαια ουδεμία προσωπική επιβάρυνση οικονομικά. Κοντολογίς διαθέτει και εξαιρετικό after sales service που κάνει τον "πόνο" της απώλειας λιγότερο ... "επώδυνο".

Επεξ/σία από vrethan
  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, vrethan είπε

 

Σίγουρα δεν "τρέχει" ταχύτατα σαν το Macbook Pro Retina του '16 1539457282_Screenshot2020-02-0815_59_20.png.cc6dc3786ee124926699aec1b15f6ce3.png αλλά κάνει τις εργασίες που χρειάζομαι εξαιρετικά καλά!

Να 'στε καλά και πάψτε να "τρώγεστε" (αυτό το μεν vs. δε, δε μπόρεσα να το παρακολουθήσω ίσως γιατί είμαι εξαιρετικά ... στενόμυαλος)! Απλά χαρείτε τα!!!

Υ.Γ: αναφορικά με το Macbook Pro, εκ παραδρομής, ξέχασα να σας αναφέρω πως δεν ξέφυγα από τη γνωστή μοίρα του κακού, είναι η αλήθεια, πληκτρολογίου όπου και στις δύο φορές, η Apple, μου αντικατέστησε εξ' ολοκλήρου με νεότερα φορητά δίχως βέβαια ουδεμία προσωπική επιβάρυνση οικονομικά. Κοντολογίς διαθέτει και εξαιρετικό after sales service που κάνει τον "πόνο" της απώλειας λιγότερο ... "επώδυνο".

Νομίζω ότι το 16άρι είναι η πρώτη καλή προσπάθεια μετά από χρόνια προβλημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και επειδή μ' αρέσει να προκαλώ "φασαρία", ορίστε και μια σειρά από Mac features που αυτή τη στιγμή δεν υποστηρίζονται ακόμη σε PC ανεξαρτήτως λειτουργικού.

1. Το καλύτερο από όλα το βάζω πρώτο: bluetooth keyboard και mouse δουλεύουν πραγματικά μόνο σε Mac. Λέω πραγματικά γιατί ως γνωστόν στα PC, ανεξαρτήτως τιμής, το bluetooth ΔΕΝ δουλεύει σε επίπεδο BIOS! Άρα όταν κάνει boot ένα Mac και πριν καν ξεκινήσει να φορτώνει το λειτουργικό το πληκτρολόγιο και το ποντίκι δουλεύουν κανονικά. Σε ένα PC, ΔΕΝ. Παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος.

2. Airdrop και ανάμεσα σε οποιαδήποτε συσκευή Apple της τελευταίας δεκατίας (iMac, Macbook, iPhone, iPad) με μηδέν κλίκ (ΟΚ αστειεύομαι, θέλει ένα κλικ)

3. Απάντηση ή εκκίνηση τηλεφωνικής κλήσης από μια συσκευή Apple η οποία δεν διαθέτει mobile σύνδεση (π.χ. μπορείς να απαντήσεις ή να ξεκινήσεις μια κλήση από το MacBook αρκεί το iPhone να είναι εντός wifi)

4. Χωρίς καμία εγκατάσταση, έχεις πρόσβαση μέσα από τις εφαρμογές του MacOS σε cloud επαφές, calendar, mail, etc.

Ξέρω κι άλλα, λιγότερο σημαντικά. Δεν έχει όμως νόημα. Η λίστα μπορεί να γίνει πολύ μεγάλη.

Επεξ/σία από lambrospro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, htaccess είπε

Φίλε μου καλέ... "κλέβεις" :P

Βάλε μεταφορικά, τελωνείο, φπα, κέρδος μεταπωλητή, το συγκεκριμένο βγαίνει στο 3χίλιαρο :D

Και το χειρότερο δεν λες έβαλε έκδοση με Θεό αργό hdd μέσα ότι και να κάνεις χελώνα πάει, εκτός και αν έχεις όρεξη να το κρατισει έτσι για 3να χρόνο να περάσει εγγύηση και ναντο ανοίξεις να κοτσάρεις κάνα ssd αλλά και πάλι σε sata είναι ότι συνεπάγεται αυτό για της ταχύτητες σε σχέση με της εκδόσεις που έχουν pcie δίσκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, lambrospro είπε

Ρε φίλε έχεις μάθει να διαβάζεις; Δε μίλησα γενικά για innovations, μίλησα για αυτά που έκανε πρώτη η Apple για τα οποία οι άλλοι κράζανε και μετά τα εφάρμοσαν και οι ίδιοι.

 

10 ώρες πριν, lambrospro είπε

Παραθέτω μια λίστα από innovations της Apple στο iPhone που όλοι τα κράζαμε και μετά τα υιοθετήσανε:

Τώρα τι να μιλήσει κανείς σοβαρά μαζί σου και σου ξαναλέω δεν είναι καινοτομίες είναι συμβιβασμοί που λόγω της θέσης της της αγοράς μπορεί να τους "περάσει" χωρίς να ανοίξει μύτη και οι υπόλοιποι παίκτες θα ακολουθήσουν. Δεν είναι πυρηνική φυσική σε όλους τους κλάδους γίνεται αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Black Demis είπε

Και το χειρότερο δεν λες έβαλε έκδοση με Θεό αργό hdd μέσα ότι και να κάνεις χελώνα πάει, εκτός και αν έχεις όρεξη να το κρατισει έτσι για 3να χρόνο να περάσει εγγύηση και ναντο ανοίξεις να κοτσάρεις κάνα ssd αλλά και πάλι σε sata είναι ότι συνεπάγεται αυτό για της ταχύτητες σε σχέση με της εκδόσεις που έχουν pcie δίσκο

 

 

ειπα να μην σε παω εδω....

 

 

Bildschirmfoto_2020-02-08_18-04-45.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...