Προς το περιεχόμενο

Bug στα Windows 7 αποτρέπει τον τερματισμό του υπολογιστή


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, billdanos είπε

Αφού τα windows 7 είναι το καλυτεροτερο λειτουργικό σύστημα που υπάρχει, ποιος ο λόγος να κάνουν shut down? Ας λειτουργούν για πάντα! 😁

Εδώ η επόμενη καλυτερότερη έκδοση της forcαρε restarts και vga updates ενω απο πίσω τρέχαν rendering δουλειές εβδομάδας σε ανυποψιάστο χρόνο και τρόπο και εσένα σε πείραξε που o @trib (aka Γιώργος Θεοδοσίου) botάρει λίγο win10 προπαγάνδα?

Cmon guys try harder. :'D

Άντε λίγο ακόμη σπρώξιμο και η μικρομαλακή θα πιάσει τους στόχους της ....
"Microsoft backed away from their goal of one billion Windows 10 devices in three years (or "by the middle of 2018") and reported on 26 September 2016 that Windows 10 was running on over 400 million devices, and in March 2019 on more than 800 million."  L M A O

 

Επεξ/σία από Extol3D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 hours ago, TopicStrarter said:

Παρεμπιπτόντως αυτές είναι παράνομες άδειες ...

... Άρα με την αγορά απο τέτοια site (ή αγγελιών ebay ) κτλ γίνεσθαι κλεπταποδόχοι και παρανομείτε και εσείς όχι μόνο εκείνοι. 

παρεμπιπτόντως και by the way σκάβουν τον λάκκο τους με τα ίδια τους τα χέρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lsdoc77 είπε

Να βαλω ρε παιδιά 10 αλλα δεν εχει driver για το chipset μου

🤔

Εμένα το δικό μου υποστήριζε μόνο 10άρια, αλλά τελικά το έστησα με 7άρια κι ας μην υπάρχουν επίσημοι drivers. ;) Με λίγο ψάξιμο όλο κάτι βρίσκεται.

28 λεπτά πριν, calico είπε

Παιδιά ξεχαστε τα windows 7 και βάλτε μια ωραία διανομή Linux . Μην κολλάτε σε κάτι νέο μεν καλό αλλά αρχαίο .

Έχω δει και κάτι άρθρα για κατασκοπία από Canonical και έφρηξα... Ποια είναι καλή και ασφαλής διανομή; Kali Linux??? (πρώην Backtrack)

4 ώρες πριν, eliasjuve είπε

Αχ τι βολικό "bug", πάνω στην ώρα ήρθε. Ας είναι καλά η microsoft που σκεπτόμενη την ασφάλεια μας θα μας παροτρύνει να μεταβούμε στα windows 10. Φτου φτου κακά 7άρια.

Δεν μπορώ να το πω με σιγουριά, αλλά όσοι πέρασαν την τελευταία ενημέρωση του Ιανουαρίου, είχαν άπειρα προβλήματα. Μήπως η συγκεκριμένη ενημέρωση ήταν προγραμματισμένη για να εμφανίσει κάποιο bug σε συγκεκριμένο χρόνο; Η ίδια ενημέρωση θα έβγαζε επιπλέον συνεχώς το popup για Windows 10 και ότι τα 7 έπαψαν να υποστηρίζονται.

Δεν την έχω βάλει την συγκεκριμένη ενημέρωση, αφήνω μόνο τις τακτικές ενημερώσεις ασφαλείας του Defender για την ώρα και βλέπουμε. Κάποιος ανέφερε και τις ενημερώσεις ασφαλείας για επιχειρήσεις. Αυτές είναι μέχρι το 2023. Άραγε εκεί εμφανίζεται αυτό το bug ή επειδή τους τα παίρνουν τα $$$, τους έχουν όλα εντάξει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, το πρόβλημα δεν πρέπει να οφείλεται σε κάποιο από τα τελευταία σημαντικά updates των Win 7. Εγκατέστησα όλες τις τελευταίες σημαντικές ενημερώσεις σε μερικούς υπολογιστές x64 με Pro και Home και δεν αντιμετώπισα τέτοιο θέμα ούτε μια φορά. Θά' χει ενδιαφέρον πάντως να μάθουμε αν όντως είναι κάποιο μαζικό bug, σε τι οφείλεται και ποια θα είναι η απάντηση-προσέγγιση της Microsoft. Ανεξάρτητα πάντως απ' αυτό, όπως είχα γράψει και παλαιότερα, θεωρώ πως θα πρέπει στοιχειωδώς να προσφέρονται, στο κοινό που παραμένει σε παλαιότερα λειτουργικά συστήματα, κάποιες εξαιρετικά κρίσιμες ενημερώσεις ασφαλείας. Μην ξεχνάμε ότι ολόκληρα κράτη (κρατικοί μηχανισμοί) ή επιχειρήσεις έχουν επενδύσει σε τέτοια "μη υποστηριζόμενα" πλέον λειτουργικά συστήματα και θα εξακολουθούν να πληρώνουν τη Microsoft για να τα υποστηρίζει με updates. Ένα μέρος τους σίγουρα θα αφορά και σε ευπάθειες ασφαλείας κι από αυτά τα πιο κρίσιμα θα μπορούσαν ίσως να διατίθενται ευρύτερα. Μην ξεχνάμε ότι στις μέρες μας, είμαστε όλοι διασυνδεδεμένοι, άρα η προσέγγιση που περιγράφω θα ήταν προς όφελος όλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lsdoc77 είπε

Να βαλω ρε παιδιά 10 αλλα δεν εχει driver για το chipset μου

🤔

Σε 10αρια πέρασε μόνο του drivers από USB dvb-t Κεραία που στο ίντερνετ έβρισκα μόνο drivers για Vista και στο official site δεν υπήρχε καν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Παρεμπιπτόντως αυτές είναι παράνομες άδειες 

EDIT για να το αναλύσω λίγο λόγω των 2 αντιδράσεων που έλαβα για το post μου η microsoft δεν εξουσιοδοτεί καμία τρίτη εταιρία (εκτός απο την amazon ) για να διαμοιράζει το λειτουργικό της ή το office.

Στο eula αναφέρεται ρητά πως επειδή ενεργοποιήθηκε  ένα προϊόν δεν σημαίνει πως είναι και νόμιμο. 

Και πιο συγκεκριμένα αυτοί που πουλάνε τέτοια κλειδιά τα έχουν απο 2 τρόπους

1) κλειδιά που δίνει η microsoft δωρεάν σε developers/φοιτητές κτλ που είναι μονο για δοκιμαστική χρήση μόνο στα άτομα που έδωσε η MS την πρόσβαση (αυτοί όμως με την σειρά τους τα μεταπουλάνε παράνομα) <--πιο συνηθισμένη περίπτωση

2) Αγορά μέσω κλεμμένων πιστωτικών καρτών (αγοράζουν κλειδιά απο το windowsstore ) 

Άρα με την αγορά απο τέτοια site (ή αγγελιών ebay ) κτλ γίνεσθαι κλεπταποδόχοι και παρανομείτε και εσείς όχι μόνο εκείνοι. 

Νομίζω ότι προσπαθείς να απλοποιήσεις ένα πολύ σύνθετο ζήτημα. Μερικά πράγματα που πρέπει να σκεφτείς είναι τα εξής:

α. Οι άδειες που πωλούνται στο ebay είναι μεταχειρισμένες από χρήστες που δεν τις θέλουν άλλο, δεν είναι εταιρείες και δεν χρειάζονται κάποια εξουσιοδότηση.

β. Στην ΕΕ επιτρέπεται η μεταπώληση όλων των προϊόντων, το EULA της microsoft το απαγορεύει, ο Ελληνικός νόμος δεν είναι σαφής αλλά ακολουθεί τις οδηγίες της ΕΕ. Ποιος υπερέχει; Μπορεί μία εταιρεία σαν την MS να αποφασίσει τι είναι νόμιμο και τι δεν είναι ή μόνο η νομοθεσία μας μπορεί; Είναι η MS νομοθετικό όργανο; Αντίστοιχα στην ΕΕ όλα τα καινούργια προϊόντα έχουν εγγύηση 2 χρόνια, διάφορα μαγαζιά που κάνουν παραεισαγωγές δίνουν 1 χρόνο εγγύηση όμως μία καταγγελία αρκεί και εφαρμόζεται ο νόμος, ο νόμος του κράτους όχι της XY εταιρείας.

γ. Γράφεις ότι τα κλειδιά τα βρίσκουν με παράνομους τρόπους όμως εγώ πιστεύω το αντίθετο. Κάθε PC (ΟΕΜ/Laptop) που πάει στα σκουπίδια είχε windows 7 που αναβαθμίζονται δωρεάν σε 10 (scrapping). Κάθε χρήστης που αγοράζει καινούργιο PC έχει πάνω του Windows, όμως αν είχε αγοράσει μία retail έκδοση πριν από 10 χρόνια δεν χρειάζεται την καινούργια άδεια. Είναι σαν να πας να αγοράσεις μία μεταχειρισμένη καφετιέρα, μπορεί αν είναι κλεμμένη, μπορεί να είναι λαθραίο μπορεί και απλά να άνηκε σε κάποιον που πήρε καινούργια.... Είσαι κλεπταποδόχος και παρανομείς όταν αγοράζεις κάτι μεταχειρισμένο όταν δεν υπάρχει καμία ένδειξη ότι είναι κλεμμένο; Πως μπορώ να ξέρω εγώ αν η καφετιέρα είναι κλεμμένη/λαθραία;

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, elpenor είπε

Νομίζω ότι προσπαθείς να απλοποιήσεις ένα πολύ σύνθετο ζήτημα. Μερικά πράγματα που πρέπει να σκεφτείς είναι τα εξής:

α. Οι άδειες που πωλούνται στο ebay είναι μεταχειρισμένα προϊόντα από χρήστες που δεν τις θέλουν άλλο, δεν είναι εταιρείες και δεν χρειάζονται κάποια εξουσιοδότηση.

β. Στην ΕΕ επιτρέπεται η μεταπώληση προϊόντων, το EULA της microsoft το απαγορεύει, ο Ελληνικός νόμος δεν είναι σαφής αλλά ακολουθεί τις οδηγίες της ΕΕ. Ποιος υπερέχει; Μπορεί μία εταιρεία σαν την MS να αποφασίσει τι είναι νόμιμο και τι δεν είναι ή μόνο η νομοθεσία μας μπορεί; Είναι η MS νομοθετικό όργανο;

γ. Γράφεις ότι τα κλειδιά τα βρίσκουν με παράνομους τρόπους όμως εγώ πιστεύω το αντίθετο. Κάθε PC (ΟΕΜ/Laptop) που πάει στα σκουπίδια είχε windows 7 που αναβαθμίζονται δωρεάν σε 10 (scrapping). Κάθε χρήστης που αγοράζει καινούργιο PC έχει πάνω του Windows, όμως αν είχε αγοράσει μία retail έκδοση πριν από 10 χρόνια δεν χρειάζεται την καινούργια άδεια. Είναι σαν να πας να αγοράσεις μία μεταχειρισμένη καφετιέρα, μπορεί αν είναι κλεμμένη, μπορεί να είναι λαθραίο μπορεί και απλά να άνηκε σε κάποιον που πήρε καινούργια.... Είσαι κλεπταποδόχος και παρανομείς όταν αγοράζεις κάτι μεταχειρισμένο όταν δεν υπάρχει καμία ένδειξη ότι είναι κλεμμένο; Πως μπορώ να ξέρω εγώ αν η καφετιέρα είναι κλεμμένη/λαθραία;

Δεν απλοποιώ τίποτα απλά γνωρίζω το θέμα και τα βλέπω αυτά χρόνια τώρα δεν ειναι πρόσφατο φαινόμενο.. 

18 λεπτά πριν, elpenor είπε

α. Οι άδειες που πωλούνται στο ebay είναι μεταχειρισμένα προϊόντα από χρήστες που δεν τις θέλουν άλλο, δεν είναι εταιρείες και δεν χρειάζονται κάποια εξουσιοδότηση.

 Ίσως υπάρχουν κάποιοι που μεταπωλούν δικές τους άδειες πχ απο παλιό λάπτοπ αλλά αυτές ειναι το 0,1% των περιπτώσεων συνήθως βλέπεις αγγελίες απο άτομα με εκατοντάδες πωλήσεις ή και χιλιάδες διαφόρων κλειδιών της MS (office visual studio και δεν συμμαζεύεται) σου δίνουν μάλιστα σε πολλές περιπτώσεις ένα outlook mail για username και δικό τους pass και επίσης σου υπόσχονται ότι αν κλειδωθεί το προϊών σου δίνουν νέο τρόπο ενεργοποιήσεις αυτά ειναι το 99,9% των περιπτώσεων .

 

18 λεπτά πριν, elpenor είπε

β. Στην ΕΕ επιτρέπεται η μεταπώληση προϊόντων, το EULA της microsoft το απαγορεύει, ο Ελληνικός νόμος δεν είναι σαφής αλλά ακολουθεί τις οδηγίες της ΕΕ. Ποιος υπερέχει; Μπορεί μία εταιρεία σαν την MS να αποφασίσει τι είναι νόμιμο και τι δεν είναι ή μόνο η νομοθεσία μας μπορεί; Είναι η MS νομοθετικό όργανο;

όπως ανέφερα 2 είναι οι τρόποι που στήνονται αυτές οι κομπίνες 

α) Χρησιμοποιούν κλεμμένες πιστωτικές κάρτες και αγοράζουν κλειδιά = ξεκάθαρα παράνομη πράξη τόσο στο ελληνικό δίκαιο όσο και στο κοινοτικό 

β) Η MS παρέχει σε άτομα (πχ φοιτητές) ή developing studios στο πλαίσιο διάφορων προγραμμάτων δωρεάν πρόσβαση για δοκιμαστικούς σκοπούς (πχ MSDN) αλλά δεν τα χαρίζει για δικά τους δίνει απλά άδεια να χρησιμοποιούν τα προϊόντα για τους δικούς τους σκοπούς (πχ για όσο είναι φοιτητές) δεν παραχωρεί δηλαδή την άδεια χρήσης απλά επιτρέπει την πρόσβαση και αυτοί μετά κάθονται και τα μεταπωλούν σαν να νοικιάζεις ένα DVD απο τα 7 και να το πουλάς σε άλλον τα 7 σου δώσανε το DVD αλλά για δική σου χρήση υπο περιορισμένο χρόνο δεν έχεις το δικαίωμα ούτε να το αντιγράψειw ούτε να το πουλήσεις. 

 

18 λεπτά πριν, elpenor είπε

γ. Γράφεις ότι τα κλειδιά τα βρίσκουν με παράνομους τρόπους όμως εγώ πιστεύω το αντίθετο. Κάθε PC (ΟΕΜ/Laptop) που πάει στα σκουπίδια είχε windows 7 που αναβαθμίζονται δωρεάν σε 10 (scrapping). Κάθε χρήστης που αγοράζει καινούργιο PC έχει πάνω του Windows, όμως αν είχε αγοράσει μία retail έκδοση πριν από 10 χρόνια δεν χρειάζεται την καινούργια άδεια. Είναι σαν να πας να αγοράσεις μία μεταχειρισμένη καφετιέρα, μπορεί αν είναι κλεμμένη, μπορεί να είναι λαθραίο μπορεί και απλά να άνηκε σε κάποιον που πήρε καινούργια.... Είσαι κλεπταποδόχος και παρανομείς όταν αγοράζεις κάτι μεταχειρισμένο όταν δεν υπάρχει καμία ένδειξη ότι είναι κλεμμένο; Πως μπορώ να ξέρω εγώ αν η καφετιέρα είναι κλεμμένη/λαθραία;

Το τι πιστεύεις δεν αλλάζει την πραγματικότητα...  υπάρχουν χρόνια αυτοί οι απατεώνες δεν ειναι τώρα τελευταία η εμφάνιση τους καταρχήν ακόμη και τα μεταχειρισμένα κλειδιά έχουν περιορισμένο αριθμό ενεργοποιήσεων (δηλαδή δεν γίνεται με ένα κλειδί να τρέχεις 100 υπολογιστές - κάθε υπολογιστής που τρέχει ένα κλειδί μετράει για ενεργοποίηση και ας τον πέταξες εσύ μετά) τα κλειδώνει η MS απο μόνη της αυτά και πέρα απο αυτό σου λέω είναι γνωστό πως δουλεύουν πέρα ότι πουλάνε μαζικά όλα τα κλειδιά απο διάφορα προϊόντα windows (που όλος τυχαίως συμπίπτουν με αυτά των προγραμμάτων όπως το MSDN ) είναι και κλειδιά για ολοκαίνουργια προϊόντα που αξίζουν 100άδες ευρώ (πχ visual studio enterprise κτλ) και ειναι τελευταία έκδοση κτλ κτλ και εκει βρίσκουν μαζικά κορόιδα που βαρέθηκαν το ολοκαίνουργιο και πανάκριβο προϊόν που αγόρασαν και τα πουλάνε σε αυτούς για φραγκοδίφραγκα... ε είναι αρκετά αγαθό να πιστεύεις κάτι τέτοιο..

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@TopicStrarter Εγώ ήθελα απλά να σου δώσω να καταλάβεις ότι δεν είμαι κλεπταποδόχος αφού δεν μπορείς να αποδείξεις πέρα από κάθε αμφιβολία ότι αυτό που αγοράζω είναι κλεμμένο ούτε καν υπάρχει κάποια ένδειξη ότι είναι, θα μπορούσες να μου γράφεις το ίδιο και για μία μεταχειρισμένη καφετιέρα. Επίσης η αγορά μεταχειρισμένου κλειδιού είναι νόμιμη όπως και κάθε άλλου μεταχειρισμένου προϊόντος.

Μπορεί να μην αρέσει στην Microsoft, να έχεις μερικά πολύ δυνατά επιχειρήματα για την ηθική του θέματος και να υπάρχει ρίσκο να σταματήσει να λειτουργεί όμως δεν υπάρχει κανένας νόμος στη χώρα μας που να λέει ότι δεν πρέπει να το αγοράσω.

Επεξ/σία από elpenor
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, elpenor είπε

@TopicStrarter Εγώ ήθελα απλά να σου δώσω να καταλάβεις ότι δεν είμαι κλεπταποδόχος αφού δεν μπορείς να αποδείξεις πέρα από κάθε αμφιβολία ότι αυτό που αγοράζω είναι κλεμμένο ούτε καν υπάρχει κάποια ένδειξη ότι είναι, θα μπορούσες να μου γράφεις το ίδιο και για μία μεταχειρισμένη καφετιέρα. Επίσης η αγορά μεταχειρισμένου κλειδιού είναι νόμιμη όπως και κάθε άλλου μεταχειρισμένου προϊόντος.

Μπορεί να μην αρέσει στην Microsoft, να έχεις μερικά πολύ δυνατά επιχειρήματα για την ηθική του θέματος και να υπάρχει ρίσκο να σταματήσει να λειτουργεί όμως δεν υπάρχει κανένας νόμος στη χώρα μας που να λέει ότι δεν πρέπει να το αγοράσω.

Φίλε εσύ είσαι αυτός τώρα που βλέπει απλοϊκά τα πράματα..

 

Δεν μπορώ να αποδείξω εγώ σαν topicstrarter θες να πεις ; ναι  (βασικά περισσότερο γιατί δεν μπορώ να μάθω το κλειδί σου αν δεν μου το πεις αλλιώς μπορώ και εγώ.. )

 

Το ότι είσαι κλεπταποδόχος πέρα ότι είναι φως φανάρι (δηλαδή είναι σαν να λες πως βρήκες κάποιον που μιλούσε σπαστά ελληνικά στο λιμάνι στον Πειραιά να σου δώσει iphone Χ του κουτιού για 100 ευρώ και εσύ ο άμοιρος δεν ήξερες ότι κατα 99% είναι κλεμμένο.. αν σε μαζεύανε μαζί με αυτόν στο τμήμα πιστεύεις ο αστυνόμος που θα σου έκανε την ανάκριση θα το έχαφτε; ) 

 

Είναι πολύ απλό.. ο πωλητής που πήρες την άδεια ήταν η MS ή amazon; αν όχι τότε έχεις παράνομο κλειδί γιατί μονο αυτές είναι που τα πουλάνε αν τα πείρες απο άλλον είναι ή παράνομο ή μεταχειρισμένο. 

 

Σου δώσανε username τυπου [email protected] με δικό τους pass για να κάνει login στην σελίδα της MS και να κατεβάσεις το προϊόν; είναι παράνομο είναι username που δόθηκαν στο πωλητή σου όχι σε εσένα γιαυτό και δεν μπορείς να μπείς με το δικό σου windows account για να τα κατεβάσεις...

 

Το ίδιο το κλειδί η MS μπορεί να ξέρει κάθε φορά που μπαίνεις στο internet ποιανού είναι και εφόσον δεν είσαι εσύ ο δικαιούχους (πχ θα κάνει traceback σε MSDN άδεια που δόθηκε στο DevStudios inc) και εσύ δεν είσαι αυτός.. σε απενεργοποιεί (και συμβαίνει αν όχι συχνά κάμποσες φορές γιαυτό και οι απατεώνες που τα πουλάνε αυτά σου λένε "αν δεν δουλέψει το κλειδί ή κλείσει ο λογαριασμός μίλα μαζί μας να σου δώσουμε καινούργιο" πόσο πέρα πάσης αμφιβολίας θες απο αυτό δηλαδή αφού ξέρει τι κλειδί τρέχεις και που ανήκει αυτό το κλειδί... επειδή δεν κάθεται να ασχολείται η MS με το κάθε ένα πιτσιρικά ή τζαμπατζή ξεχωριστά να του κάνει μηνύσεις δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να το βρει και να του κάνει μύνηση ΑΝ θέλει απλά δεν την συμφέρει να ασχοληθεί κάθε μερικούς μήνες κάνει "hammerbans" σε χιλιάδες τέτοιους μαζεμένα και πάει έτσι η υπόθεση εννοείται πως αν μυριστεί πως μιλάμε για εταιρία με μεγάλα κέρδη και παράνομο λογισμικό θα το κυνηγήσει και δικαστικά μιας και θα έχει ψωμί εκεί για να κάτσει να μπει στον κόπο. 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Είναι πολύ απλό.. ο πωλητής που πήρες την άδεια ήταν η MS ή amazon; αν όχι τότε έχεις παράνομο κλειδί γιατί μονο αυτές είναι που τα πουλάνε αν τα πείρες απο άλλον είναι ή παράνομο ή μεταχειρισμένο.

Η μεταπώληση προϊόντων είναι νόμιμη στην ΕΕ. Δεν είναι παράνομο να αγοράσω ή να πουλήσω ένα προϊόν που δεν το θέλω άλλο. Κανένας, ούτε η MS ούτε καμία άλλη εταιρεία δεν μπορεί να αφαιρέσει αυτό το δικαίωμα σε ένα πολίτη της ΕΕ.

21 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Το ότι είσαι κλεπταποδόχος πέρα ότι είναι φως φανάρι (δηλαδή είναι σαν να λες πως βρήκες κάποιον που μιλούσε σπαστά ελληνικά στο λιμάνι στον Πειραιά να σου δώσει iphone Χ του κουτιού για 100 ευρώ και εσύ ο άμοιρος δεν ήξερες ότι κατα 99% είναι κλεμμένο.. )

Όχι δεν ήταν κάποιος που μιλούσε σπαστά Ελληνικά στο λιμάνι.. ήταν ένας πολύ συμπαθητικός νεαρός στο internet, όπως αυτοί που πουλάνε τις μεταχειρισμένες καφετιέρες τους. Δεν είχε πολλές πωλήσεις ούτε πολλά προϊόντα όπως έγραφες πριν.. βασικά κανένας seller κλειδιών δεν είναι όπως περιέγραψες... Οι πωλητές είναι ακριβώς όπως τα μέλη του insomnia/ebay που πουλάνε το παλιό τους κινητό, αν είναι κλεμμένο ή όχι δεν μπορώ να το ξέρω.

21 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Σου δώσανε username τυπου [email protected] με δικό τους pass για να κάνει login στην σελίδα της MS και να κατεβάσεις το προϊόν; είναι παράνομο είναι username που δόθηκαν στο πωλητή σου όχι σε εσένα γιαυτό και δεν μπορείς να μπείς με το δικό σου windows account για να τα κατεβάσεις...

Φυσικά και όχι, μου έδωσαν ένα serial number για windows και office με τα οποία μπήκα στην επίσημη ιστοσελίδα της microsoft ( office.com ) και κατέβασα το πρόγραμμα. Όταν άλλαξα υπολογιστή πήρα τηλέφωνο στον αριθμό της Microsoft και μου έδωσε κωδικό ενεργοποίησης για το νέο PC.

21 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Το ίδιο το κλειδί η MS μπορεί να ξέρει κάθε φορά που μπαίνεις στο internet ποιανού είναι και εφόσον δεν είσαι εσύ ο δικαιούχους (πχ θα κάνει traceback σε MSDN άδεια που δόθηκε στο DevStudios inc) και εσύ δεν είσαι αυτός.. και σε απενεργοποιεί (και συμβαίνει αν όχι συχνά κάμποσες φορές γιαυτό και οι απατεώνες που τα πουλάνε αυτά σου λένε "αν δεν δουλέψει το κλειδί ή κλίσει ο λογαριασμός μίλα μαζί μας να σου δώσουμε καινούργιο" πόσο πέρα πάσης αμφιβολίας θες απο αυτό δηλαδή αφού ξέρει τι κλειδί τρέχεις και που ανήκει αυτό το κλειδί... επειδή δεν κάθεται να ασχολείται η MS με το κάθε ένα πιτσιρικά ή τζαμπατζή ξεχωριστά να του κάνει μηνύσεις δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να το βρεί και να του κάνει απλά δεν την συμφέρει να ασχοληθεί κάθε μερικούς μήνες κάνει hammerbans σε χιλιάδες τέτοιους μαζεμένα και πάει έτσι η υπόθεση εννοείται πως αν μιριστεί πως μιλάμε για εταιρία με μεγάλα κέρδη και παράνομο λογισμικό θα το κυνηγήσει και δικαστικά μιας και θα έχει ψωμί και εκεί. 

Οι άδειες που αγόρασα είναι Retail δεν είναι MSDN, ποτέ κανένας πωλητής δεν μου είπε αν δεν δουλέψει το κλειδί να κάνω κάτι, είναι η κλασσική αγορά από το ebay σήμερα αγοράζεις κάτι αύριο δεν θα τον βρεις γιατί δεν είναι επαγγελματίας δεν έχει στοιχεία επικοινωνίας.... Το ρίσκο φυσικά υπάρχει , κάποιος στο forum αγόρασε μία 1660super και του ήρθε μία κάρτα δεκαετίας, κάποιος άλλος μπορεί να αγοράσει ένα κινητό και να αποδεχθεί κλεμμένο και η απόδειξη ψεύτικη.

-----------------------------

Με λίγα λόγια καταλαβαίνω τι λες όμως αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι ότι σε καμία περίπτωση δεν είμαι εγώ παράνομος. Δεν υπάρχει κανένας τρόπος να καταλάβω αν είναι κάποιος που πουλάει το retail κλειδί του γιατί δεν το θέλει πλέον ή είναι κλέφτης που μπήκε σε ένα σπίτι και έκλεψε την καφετιέρα. Επίσης δεν μπορεί καμία εταιρεία να απαγορεύσει σε πολίτη της ΕΕ να πουλήσει/αγοράσει ένα μεταχειρισμένο προϊόν.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, elpenor είπε

Η μεταπώληση προϊόντων είναι νόμιμη στην ΕΕ. Δεν είναι παράνομο να αγοράσω ή να πουλήσω ένα προϊόν που δεν το θέλω άλλο. Κανένας, ούτε η MS ούτε καμία άλλη εταιρεία δεν μπορεί να αφαιρέσει αυτό το δικαίωμα σε ένα πολίτη της ΕΕ.

Καταρχήν όποτε θέλει η MS σε κλείνει και το κάνει  δεν ειναι αμπελοφιλοσοφίες. 

Τέλος δεν πρόκειται για μεταπώληση όταν σου πουλάει κάποιος κάτι που δεν του ανήκει η κάρτα που έχεις για παράδειγμα απο την τράπεζα σου πχ mastercard και έχει το όνομα σου πάνω ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΝΗΚΕΙ είναι περιουσία της τράπεζας και σου την παραχωρεί για την χρησιμοποιείς όπως αυτή ορίζει και να θες δηλαδή δεν μπορείς να την πωλήσεις σε κάποιον άλλον ούτε να την κρατήσεις αν λήξει. 

Έτσι και η MS παραχωρεί πρόσβαση σε συγκεκριμένο άτομο δεν του πουλάει κάποιο προϊόν (άλλο το να αγοράσεις το CD και άλλο να πάρεις κλειδί) το κλειδί είναι κάτι σαν συνθηματικό για να πεις πως είσαι εσύ αυτός που έχει την άδεια να χρησιμοποιήσει το προϊόν ΔΕΝ σου ανήκει όμως το ίδιο το προϊόν. 

 

και μιας και θέλεις να μιλάς για νόμους της ευρωπαϊκής ένωσης.. πάρτον: https://www.researchgate.net/publication/279537770_The_Legality_of_Resale_of_Digital_Content_after_UsedSoft_in_Subsequent_German_and_CJEU_Case_Law

 

Βάσει του οποίου η μεταπώληση επιτρέπετε υπο τους εξής όρους:

• appropriate economic remuneration was achieved by the right holder (here the BGH concluded that it shall be assumed that when the right holder has agreed to the download of a copy of the software, he has agreed that the price charged for the software enables him to achieve appropriate economic remuneration);

• the right holder granted the original purchaser the right to use the copy without any time-limit (a perpetual licence);  <--- πράγμα που δεν συμβαίνει ακόμη για τα windows βάσει MSDN είναι περιορισμένος ο χρόνος χρήσης επίσης κάθε άλλο προιόν (πχ office ) απο μόνο πλέον πωλείται με περιορισμένο χρόνο χρήσης. 

• improvements, updates and in other additional services must be covered in a maintenance or service contract concluded between the copyright owner and the original buyer, if exhaustion is to apply to such improved and updated copies;

• the original purchaser made her copy unusable;  <- πράγμα που πάλι δεν συμβαίνει γιατί πχ όταν σου δίνουν username και pass είναι το δικό τους και το δίνουν και σε άλλους άρα δεν καταστρέφουν την δικιά τους κόπια όταν σου την πουλάνε σε εσένα

• the lawful acquirer is entitled only to those actions that constitute intended use of the computer program.

 

Επίση μιας και είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν μπορεί να σου κάνει τιποτα η MS διάβασε εδώ τι πρόστιμα φάγανε άτομα που μεταπωλούσαν έτσι τέτοιες κόποιες σε ευρωπαϊκό δικαστήριο https://www.itassetmanagement.net/2016/10/31/secondary-software-2016/ επειδή δεν κυνηγάνε εσένα συγκεκριμένα που πήρες windows με 9 ευρώ δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν να το κάνουν όπως έγραψα και πιο πάνω δεν αξίσει δαγκώνουν εκεί που έχει ψωμί. 

δες και τι έπαθε αυτός ο κακομοίρης που απλά έδινε αντιγραμμένα setup discs (χωρίς να πουλάει την άδεια) .. της φυλακής τα σίδερα είναι για τους λεβέντεςhttps://www.washingtonpost.com/news/true-crime/wp/2018/02/15/eric-lundgren-e-waste-recycling-innovator-faces-prison-for-trying-to-extend-lifespan-of-pcs/ ... απλά πάνε εκει που γίνεται μεγάλο νταβαντούρι όχι στον κάθε ένα κλεπταποδόχο ξεχωριστά επειδή πήρε μια άδεια (απλά αυτός κινδυνεύει να χάσει την άδεια κάποια στιγμή) 

31 λεπτά πριν, elpenor είπε

Φυσικά και όχι, μου έδωσαν ένα serial number για windows και office με τα οποία μπήκα στην επίσημη ιστοσελίδα της microsoft ( office.com ) και κατέβασα το πρόγραμμα. Όταν άλλαξα υπολογιστή πήρα τηλέφωνο στον αριθμό της Microsoft και μου έδωσε κωδικό ενεργοποίησης για το νέο PC.

Αυτό το serial number το παίρνεις όταν κάνεις αίτηση στο MSDN account σου βάσει αυτού μπορούν να αποδείξουν ότι δεν είσαι εσύ ο δικαιούχος. 

 

 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τη δίκη που αναφέρεις : The CJEU confirmed that the lawful initial acquirer of a copy of software, accompanied by an unlimited user licence, can resell that copy and his licence to a new licensee. Αν διαβάσεις προσεχτικά θα δεις ότι ο λόγος που φάγανε το πρόστιμο ήταν γιατί είχαν κάνει αντιγραφα.

Τώρα αυτά που γράφεις για MSDN/περιορισμένους χρόνους/usernames και passwords δεν ισχύουν στην περίπτωση μου γιατί το μεταχειρισμένο serial που αγόρασα είναι retail όχι MSDN, δεν έχει περιορισμένο χρόνο και δεν δώθηκε κανένα username και password. Επίσης η άδεια των office δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί από δεύτερο χρήστη.... άρα δεν το έχουν πουλήσει και σε άλλους.

Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι το έχουμε εξαντλήσει το θέμα, ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε σχετικά με την προσωπική ευθύνη του αγοραστή.

 

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, elpenor είπε

Από τη δίκη που αναφέρεις : The CJEU confirmed that the lawful initial acquirer of a copy of software, accompanied by an unlimited user licence, can resell that copy and his licence to a new licensee. Αν διαβάσεις προσεχτικά θα δεις ότι ο λόγος που φάγανε το πρόστιμο ήταν γιατί είχαν κάνει αντιγραφα.

Τώρα αυτά που γράφεις για MSDN/περιορισμένους χρόνους/usernames και passwords δεν ισχύουν στην περίπτωση αυτή γιατί το serial είναι retail όχι MSDN, δεν έχει περιορισμένο χρόνο και δεν δώθηκε κανένα username και password. Επίσης η άδεια των office δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί από δεύτερο χρήστη.... άρα δεν το έχουν πουλήσει και σε άλλους.

Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι το έχουμε εξαντλήσει το θέμα, ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε.

αντίγραφο είναι και αυτό που έχεις αυτό εννοούν τι λέμε τόση ώρα ότι ειναι παράνομα.. τίνος είναι ρε γυναίκα τα παιδιά αν ο μόνος τρόπος για να πάρεις κλειδί είναι να το πάρεις από την microsoft αυτοί ως τρίτοι πως το δίνουν το γεννάνε; έχουν πάρει πρόσβαση σε πρόγραμμα όπως το MSDN και βγάζουν πολλαπλά κλειδιά (εκει αναφέρεται το αντίγραφα) μέσω αυτής της πρόσβασης...

δεν είναι retail κλειδιά γιατί τα retail κλειδιά δεν μπορείς να τα κατεβάσεις τα έχεις σε κάποιο αυτοκόλλητο. Αν έβαλες κάτι σε κάποια σελίδα είναι μέσω του από πάνω δρόμου 

Και εγώ είμαι μέλος σε τέτοιο πρόγραμμα κάθε φορά που θέλω ενα product key μπαίνω στον MSDN λογαριασμό μου πατάω το προϊόν που θέλω μου δίνουν έναν κωδικό πάω στην σελίδα της microsoft και το κατεβάζω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

αντίγραφο είναι και αυτό που έχεις αυτό εννοούν τι λέμε τόση ώρα ότι ειναι παράνομα.. τίνος είναι ρε γυναίκα τα παιδιά αν ο μόνος τρόπος για να πάρεις κλειδί είναι να το πάρεις από την microsoft αυτοί ως τρίτοι πως το δίνουν το γεννάνε; έχουν πάρει πρόσβαση σε πρόγραμμα όπως το MSDN και βγάζουν πολλαπλά κλειδιά (εκει αναφέρεται το αντίγραφα) μέσω αυτής της πρόσβασης...

δεν είναι retail κλειδιά γιατί τα retail κλειδιά δεν μπορείς να τα κατεβάσεις τα έχεις σε κάποιο αυτοκόλλητο. Αν έβαλες κάτι σε κάποια σελίδα είναι μέσω του από πάνω δρόμου 

Και εγώ είμαι μέλος σε τέτοιο πρόγραμμα κάθε φορά που θέλω ενα product key μπαίνω στον MSDN λογαριασμό μου πατάω το προϊόν που θέλω μου δίνουν έναν κωδικό πάω στην σελίδα της microsoft και το κατεβάζω... 

Η δίκη της Oracle δεν έχει σχέση με το παράδειγμα που φέρνεις. Στο ξαναγράφω... The CJEU confirmed that the lawful initial acquirer of a copy of software, accompanied by an unlimited user licence, can resell that copy and his licence to a new licensee.

Το retail κλειδί μπορείς να το αγοράσεις σε digital μορφή δεν είναι πάντα σε sticker. Το κλειδί που έχω αγοράσει είναι retail, και για να στο αποδείξω έγραψα slmgr -dli και βγήκε αυτό:

754440905_Annotation2020-02-10033323.jpg.bdede94ac97bcd1a2f99d3194f494dda.jpg

Να ξέρεις ότι συμφωνώ στο 99% αυτών που γράφεις, το μόνο σημείο που διαφωνώ είναι η προσωπική ευθύνη του αγοραστή. Πάρα πολλά προϊόντα που πωλούνται μεταχειρισμένα (ή ακόμα και καινούργια από μαγαζιά στο internet) είναι κλεμμένα/λαθραία/παράνομες παραεισαγωγές όμως αν δεν υπάρχει καμία ένδειξη για να το καταλάβω δεν έχω καμία ευθύνη σαν αγοραστής. Πάρε σαν παράδειγμα τα κινητά που πωλούνται στο skroutz, 90% είναι παραεισαγωγή, τα πουλάνε στη χώρα αντίθετα με την επιθυμία και τους όρους της εταιρείας που τα έφτιαξε, φημολογείται ότι δεν πληρώνουν τελωνεία και φόρους.. όμως αυτοί που τα έχουν αγοράσει δεν έχουν κάνει κάποια παρανομία, πως μπορούν να ξέρουν την ιστορία του κινητού.. δεν είναι αυτοκίνητο να έχει άδεια και να γίνεται μεταβίβαση από το υπουργείο.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, elpenor είπε

Η δίκη της Oracle δεν έχει σχέση με το παράδειγμα που φέρνεις. Στο ξαναγράφω... The CJEU confirmed that the lawful initial acquirer of a copy of software, accompanied by an unlimited user licence, can resell that copy and his licence to a new licensee.

Το retail κλειδί μπορείς να το αγοράσεις σε digital μορφή δεν είναι πάντα σε sticker. Το κλειδί που έχω αγοράσει είναι retail, και για να στο αποδείξω έγραψα slmgr -dli και βγήκε αυτό:

754440905_Annotation2020-02-10033323.jpg.bdede94ac97bcd1a2f99d3194f494dda.jpg

Να ξέρεις ότι συμφωνώ στο 99% αυτών που γράφεις, το μόνο σημείο που διαφωνώ είναι η προσωπική ευθύνη του αγοραστή.

https://answers.microsoft.com/en-us/msoffice/forum/all/i-always-see-very-cheap-licence-keys-on-ebay-i/9354f1f6-3a70-408a-b007-877f0f9d6d1d

 

Please note product keys are not a licenses and does not give any use rights. If someone does not buy a license but just a key he uses software product illegally.
Microsoft clearly states in Windows 10 license agreement:
Successful activation does not confirm that the software is genuine or properly licensed.

 

Ότι έγραφα πιο πριν δηλαδή 

 

Επιπλέον  https://www.microsoft.com/en-us/howtotell/Shop.aspx

With the exception of Product Key Cards (PKC’s) distributed with COA’s, Microsoft does not distribute products keys as standalone products. (δηλαδή για να πήρες κάτι σκέτο πχ product key για office αυτός που στο έδωσε το βρήκε μέσω MSDN ή κάποιο αντίστοιχο πρόγραμμα δοκιμαστικής παροχής προϊόντων) If you see a listing on an auction site, online classified ad, or other online page advertising product keys for sale, it’s a good indication that the keys are likely stolen or counterfeit. If you were to purchase and use a stolen or counterfeit product key to activate Windows installed on your PC, the key may not work for activation, may already be in use on another PC, or it might be blocked from use later by Microsoft when the key is reported stolen.

 

όλα τα απο πάνω επαναλαμβάνονται στο EULA της MS http://download.microsoft.com/documents/useterms/Visual Basic Enterprise_6.0_English_11762fc4-f3b9-4bf5-a513-b4a9b76b4f60.pdf  όπου πάλι ξεκαθαρίζει ότι τα κλειδιά δεν είναι άδειες (και όπως έγραψα εγώ πιο πάνω σε προηγούμενο post είναι απλά συνθηματικά που χρησιμοποιείς για να αποδείξεις ότι είσαι αυτός που έχει την άδεια και να κατεβάσεις το πρόγραμμα.. αλλά ΔΕΝ είσαι αυτός που έχει την άδεια αν αγόρασες product key απο τρίτο άτομο/σελίδα/επιχείρηση. )

Ο αγοραστής έχει όση ευθύνη έχει κάθε κλεπταποδόχος και ακριβώς για αυτό πολλές φορές ίσως τις περισσότερες μπορεί να την σκαπουλάρει ή να μην ασχοληθεί κανένας με αυτόν δεν παύει όμως να είναι κλεπταποδόχος . 

 

 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...