Προς το περιεχόμενο

Bug στα Windows 7 αποτρέπει τον τερματισμό του υπολογιστή


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως έχω να πω πως υπάρχει patch για τα updates των windows 7 .

Για όσους δεν ξέρουν δεν υπάρχουν μόνο τα απλά windows 7 αλλά και εκδώσεις embedded που τρέχουν σε μηχανήματα ATM και ταμιακές μηχανές, αυτές οι εκδώσεις των windows 7 θα λαμβάνουν ενημερώσεις μέχρι τις 12 Οκτωβρίου 2021.

Υπάρχει ένα script που σου δίνει τη δυνατότητα να εγκαταστήσεις ενημερώσεις από αυτά τα windows μιας και έχουν το ίδιο kernel, αυτό είχε γίνει και με τα xp.

Οποιος ενδιαφέρετε για περισσότερα ας στείλει pm 😀

w7 upd.PNG

Επεξ/σία από TripaniVIP
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@TopicStrarter "If someone does not buy a license but just a key he uses software product illegally" -> Η Microsoft το έχει αφαιρέσει αυτό από το site της, πιθανότατα γιατί ήταν λάθος. Μπορείς να το βρεις σε references και παλιά PDF όμως αυτό δεν σημαίνει ότι ισχύει. Πέρα από αυτό άλλο η Αμερική, εμείς ζούμε στην ΕΕ που επιτρέπεται η μεταπώληση των licence,

"If you see a listing on an auction site, online classified ad, or other online page advertising product keys for sale, it’s a good indication that the keys are likely stolen or counterfeit." -> Αυτή είναι η άποψη της Microsoft, εγώ δεν την δέχομαι σε καμία περίπτωση, πως αλλιώς μπορεί μία εταιρεία στην ΕΕ να πουλήσει τα μεταχειρισμένα retail κλειδιά από τα pc που έστειλε στην ανακύκλωση; Σε κάθε περίπτωση αυτό που συμβουλεύει δεν είναι να μην το αγοράσεις αλλά να μην δώσεις μετρητά ώστε να μπορείς να το επιστρέψεις.

"Ο αγοραστής έχει όση ευθύνη έχει κάθε κλεπταποδόχος", πιστεύεις ότι ισχύει αυτό ακόμα και όταν δεν υπάρχει κάποια ένδειξη; Έχεις κάποιο δικαστικό προηγούμενο στο οποίο βασίζεσαι; Εσύ είσαι κλεπταποδόχος αν αγοράσεις από το skroutz ένα κινητό για το οποίο το μαγαζί δεν έχει πληρώσει τελωνείο, έπρεπε να το ξέρεις; Αν πάρεις μία κλεμένη καφετιέρα από κάποιο member έχεις ευθύνη; Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω καλά το νόμο όμως δεν μπορώ να φανταστώ μία κοινωνία που οι μισοί έχουν ευθύνη για κάτι που έκαναν χωρίς να το γνωρίζουν και χωρίς να υπάρχει τρόπος να το διαπιστώσουν.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, elpenor είπε

@TopicStrarter "If someone does not buy a license but just a key he uses software product illegally" -> Η Microsoft το έχει αφαιρέσει αυτό από το site της, πιθανότατα γιατί ήταν λάθος. Μπορείς να το βρεις σε references και παλιά PDF όμως αυτό δεν σημαίνει ότι ισχύει. Πέρα από αυτό άλλο η Αμερική, εμείς ζούμε στην ΕΕ που επιτρέπεται η μεταπώληση των licence,

"If you see a listing on an auction site, online classified ad, or other online page advertising product keys for sale, it’s a good indication that the keys are likely stolen or counterfeit." -> Αυτή είναι η άποψη της Microsoft, εγώ δεν την δέχομαι σε καμία περίπτωση, πως αλλιώς μπορεί μία εταιρεία στην ΕΕ να πουλήσει τα μεταχειρισμένα retail κλειδιά από τα pc που έστειλε στην ανακύκλωση; Σε κάθε περίπτωση αυτό που συμβουλεύει δεν είναι να μην το αγοράσεις αλλά να μην δώσεις μετρητά ώστε να μπορείς να το επιστρέψεις.

"Ο αγοραστής έχει όση ευθύνη έχει κάθε κλεπταποδόχος", πιστεύεις ότι ισχύει αυτό ακόμα και όταν δεν υπάρχει κάποια ένδειξη; Έχεις κάποιο δικαστικό προηγούμενο στο οποίο βασίζεσαι; Εσύ είσαι κλεπταποδόχος αν αγοράσεις από το skroutz ένα κινητό για το οποίο το μαγαζί δεν έχει πληρώσει τελωνείο, έπρεπε να το ξέρεις; Αν πάρεις μία κλεμένη καφετιέρα από κάποιο member έχεις ευθύνη; Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω καλά το νόμο όμως δεν μπορώ να φανταστώ μία κοινωνία που οι μισοί έχουν ευθύνη για κάτι που έκαναν χωρίς να το γνωρίζουν και χωρίς να υπάρχει τρόπος να το διαπιστώσουν.

Αυτό είναι η απόδοση απο τον υπάλληλο mod της microsoft είναι απάντηση σε ερώτηση που έγινε στο επίσημο forum της microsoft δεν υπάρχει αυτολεξί στο EULA γιατί ειναι πιο "δικηγορίστικο" τα γράφει όμως το EULA μια χαρά:
 

και παρεπιπτόντως λάθος EULA έβαλα στο προηγούμενο link (για visual basic 6) που τα έγραφε και εκει με "δικηγορίστικο" τρόπο αλλά πάμε να δούμε το updated version πχ για το office 

όλα τα EULA μπορείς να τα δεις απο εδώ https://www.microsoft.com/en-us/useterms 

 

δηλαδή εδώ: https://www.microsoft.com/en-us/Useterms/Retail/Office/2019HomeandBusiness/Useterms_Retail_Office_2019HomeandBusiness_Greek.htm

 

2.   Δικαιώματα εγκατάστασης και χρήσης.

α.  Άδεια Χρήσης. Παραχωρείται μόνο η άδεια χρήσης του λογισμικού. Δεν πωλείται το λογισμικό (απο εδώ προκύπτει ότι αυτός που σου έδωσε το κλειδί έχει την άδεια δεν μπορεί να σου μεταπωλήσει το λογισμικό) 

 

 ενημέρωση ή η αναβάθμιση από μη γνήσιο λογισμικό με λογισμικό από τη Microsoft ή από εξουσιοδοτημένες πηγές δεν καθιστά γνήσια την αρχική έκδοση ή την ενημερωμένη/αναβαθμισμένη έκδοση και σε αυτήν την περίπτωση δεν διαθέτετε άδεια χρήσης του λογισμικού.

 

γ.   Περιορισμοί. Ο κατασκευαστής ή ο υπεύθυνος εγκατάστασης και η Microsoft διατηρούν όλα τα δικαιώματα (όπως δικαιώματα δυνάμει της νομοθεσίας περί πνευματικής ιδιοκτησίας) τα οποία δεν παραχωρούνται ρητά στην παρούσα σύμβαση. Για παράδειγμα, η παρούσα άδεια χρήσης δεν σας δίνει κανένα δικαίωμα και δεν επιτρέπεται να προβείτε στα εξής:

(i)   χρήση ή αναπαράσταση δυνατοτήτων του λογισμικού ξεχωριστά,

(ii)   δημοσίευση, αντιγραφή, μίσθωση, εκμίσθωση ή δανεισμό του λογισμικού,(αυτός που έχει την άδεια δεν του επιτρέπεται να σου πουλήσει το λογισμικό μιας και δεν του ανήκει όπως σημειώθηκε και πιο πάνω και όπως έγραψα και σε προγενέστερο ποστ εγώ) 

(iii)  μεταβίβαση του λογισμικού (εκτός εάν επιτρέπεται από την παρούσα σύμβαση),

(iv)  παράβλεψη τυχόν τεχνικών περιορισμών ή περιορισμών του λογισμικού,

(v)  χρήση του λογισμικού ως λογισμικού διακομιστή, για την παροχή εμπορικών υπηρεσιών φιλοξενίας, η οποία καθιστά το λογισμικό διαθέσιμο για ταυτόχρονη χρήση από πολλούς χρήστες σε ένα δίκτυο, εγκατάσταση του λογισμικού σε διακομιστή και απομακρυσμένη δυνατότητα πρόσβασης των χρηστών σε αυτό ή εγκατάσταση του λογισμικού σε μια συσκευή για χρήση μόνο από απομακρυσμένους χρήστες,

(vi)  αποσυμπίληση, ανακατασκευή του πηγαίου κώδικα ή ανακατασκευή του αντικειμενικού κώδικα ή προσπάθεια προς αυτήν την κατεύθυνση, εκτός εάν η νομοθεσία της χώρας όπου ζείτε (ή της χώρας όπου βρίσκεται η κύρια επαγγελματική έδρα σας) το επιτρέπει ακόμη και όταν η παρούσα σύμβαση αναφέρει το αντίθετο. Σε αυτήν την περίπτωση, επιτρέπεται να προβαίνετε μόνο σε όσα σας επιτρέπει η νομοθεσία ή

(vii)κατά τη χρήση δυνατοτήτων που βασίζονται στο Internet, δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιείτε αυτές τις δυνατότητες με οποιονδήποτε τρόπο που θα μπορούσε να παρέμβει στη χρήση τους από οποιοδήποτε άλλο άτομο ή για να επιχειρήσετε να αποκτήσετε πρόσβαση σε ή να χρησιμοποιήσετε τυχόν υπηρεσία, δεδομένα, λογαριασμό ή δίκτυο με μη εξουσιοδοτημένο τρόπο.

 

και 

 

5.   Εξουσιοδοτημένο Λογισμικό και Ενεργοποίηση. Έχετε την εξουσιοδότηση να χρησιμοποιείτε αυτό το λογισμικό μόνο εάν έχετε την κατάλληλη άδεια και το λογισμικό έχει ενεργοποιηθεί κατάλληλα με ένα γνήσιο αριθμό-κλειδί προϊόντος ή με άλλη μέθοδο εξουσιοδότησης. Όταν συνδέεστε στο Internet ενώ χρησιμοποιείτε το λογισμικό, το λογισμικό θα επικοινωνήσει αυτόματα με τη Microsoft ή με συγγενή της εταιρεία, για να επιβεβαιωθεί η γνησιότητα του λογισμικού και ότι η άδεια χρήσης σχετίζεται με τη συσκευή που διαθέτει άδεια. Ανάλογα με τη γεωγραφική θέση σας, μπορείτε επίσης να ενεργοποιήσετε το λογισμικό με μη αυτόματο τρόπο, μέσω Internet ή τηλεφώνου. Σε κάθε περίπτωση, θα πραγματοποιηθεί μεταβίβαση συγκεκριμένων πληροφοριών και μπορεί να επιβαρυνθείτε με χρεώσεις για χρήση υπηρεσιών Internet, τηλεφώνου και SMS. Στη διάρκεια της ενεργοποίησης (ή επανενεργοποίησης που μπορεί να πραγματοποιηθεί ύστερα από αλλαγές στα στοιχεία της συσκευής σας), μπορεί να αποδειχθεί ότι η εγκατεστημένη παρουσία του λογισμικού είναι πλαστή, δεν έχει κατάλληλη άδεια χρήσης ή περιλαμβάνει μη εξουσιοδοτημένες αλλαγές. Εάν η ενεργοποίηση αποτύχει, το λογισμικό θα επιχειρήσει να επιδιορθωθεί, αντικαθιστώντας τυχόν αλλοιωμένο λογισμικό της Microsoft με γνήσιο λογισμικό της Microsoft. Εάν ενεργοποιήσατε το λογισμικό μέσω Internet, μπορεί να απαιτείται η περιοδική επανασύνδεσή σας στο Internet ενώ χρησιμοποιείτε το λογισμικό για να επιβεβαιώνετε την άδεια χρήσης που σχετίζεται με τη συσκευή με άδεια χρήσης· εάν δεν επανασυνδεθείτε, το λογισμικό ενδέχεται να λειτουργεί με μειωμένη λειτουργικότητα. Ενδέχεται επίσης να λαμβάνετε υπενθυμίσεις για να αποκτήσετε κατάλληλη άδεια χρήσης για το λογισμικό. Δεν έχετε το δικαίωμα να αποφύγετε ή να παρακάμψετε την ενεργοποίηση. Ορισμένες ενημερώσεις, υποστήριξη και άλλες υπηρεσίες μπορεί να προσφέρονται μόνο σε χρήστες που διαθέτουν γνήσιο λογισμικό της Microsoft.

 

10. Εφαρμοστέο Δίκαιο. Οι νόμοι της πολιτείας ή της χώρας στην οποία διαμένετε (ή εάν πρόκειται για επιχείρηση, της χώρας όπου βρίσκεται η κύρια επαγγελματική έδρα σας) διέπουν όλες τις αξιώσεις και τις διαφορές αναφορικά με το λογισμικό, την τιμή του ή την παρούσα σύμβαση, συμπεριλαμβανομένων των αξιώσεων για παράβαση της σύμβασης και των αξιώσεων που καλύπτονται από το δίκαιο προστασίας καταναλωτή, αθέμιτου ανταγωνισμού, σιωπηρής εγγύησης, αδικαιολόγητου πλουτισμού και σε περίπτωση αδικοπραξίας, ανεξάρτητα από τυχόν αντιφάσεις του δικαίου, εκτός από το γεγονός ότι η FAA διέπει όλες τις διατάξεις που σχετίζονται με τη διαιτησία.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@TopicStrarter Φίλε μου έχω διαβάσει προσεχτικά όλα αυτά που μου γράφεις όμως ακόμα διαφωνώ μαζί σου, εγώ στηρίζομαι στο ότι έχω το δικαίωμα σαν πολίτης χώρας μέλους της ΕΕ να πουλήσω την άδεια χρήσης από ένα software που δεν χρησιμοποιώ πλέον και αντίστοιχα να αγοράσω από κάποιον άλλο. Θεωρώ ότι άσχετα με το τι ισχυρίζεται η Microsoft από τη στιγμή που έχω αγοράσει μία άδεια χρήσης ενός software αυτή μου ανήκει και μπορώ να την πουλήσω. Μπορεί η Microsoft και το Αμερικάνικο δικαστήριο να απαγορεύουν τη μεταβίβαση αλλά οι αποφάσεις του Ευρωπαϊκού δικαστηρίου είναι αντίθετες και την επιτρέπουν . Δεν είμαι ειδικός ούτε δικηγόρος, μπορεί φυσικά να έχω άδικο όμως εγώ αυτά αντιλαμβάνομαι. Όπως σου είπα και στην αρχή δεν είναι ένα απλό θέμα και εμείς σίγουρα δεν είμαστε ειδικοί πάνω σε αυτό, ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε, πιθανότατα κάποιος από εμάς ή και οι δύο δεν έχουμε τις απαραίτητες γνώσεις να καταλάβουμε το σχετικό νομικό πλαίσιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@elpenor @TopicStrarter

Το θέμα είναι απλό.  Μπορείς να αγοράσεις μεταχειρισμενη άδεια αν:

Α)Ο αρχικός κάτοχος την απενεργοποιήσει

Β)Δεν ήταν μέρος Volume license,  αυτές πρέπει να αγοραστούν μαζί ταυτόχρονα πάλι.

Γ)Δεν είναι συνδρομητικά πχ Office 365

Δ)Δεν είναι άδειες MSDN ή Charity 

Αυτά δεν τα αρνείται η Microsoft,  είναι Ευρωπαϊκές διατάξεις 

Εσύ ως αγοραστής θα πρέπει να αποδείξεις πως ο αρχικός κάτοχος την απενεργοποίησε,  δεν είναι MSDN και φυσικά δεν έχεις Volume license. 

ΠΧ δε μπορείς να έχεις Enterprise ή LTSC. Αυτές είναι 100% παράνομες. 

Τώρα δε μπορείς να ξέρεις αν είναι MSDN αφού εκείνες είναι Retail στην ουσία. 

Δεν πρόκειται να ασχοληθεί η Microsoft με έναν τύπο που αγόρασε 10αρια από το Ebay, θα ψάξει βέβαια να βρει τον μεταπωλητή.  Το πολύ πολύ να σου κλείσει το κλειδί.  Σε εταιρείες που έχουν παράνομο λογισμικό όμως θα πέσει πρόστιμο. Είναι το ίδιο με την εφορία και τα πλαστά τιμολόγια,  δεν την ενδιαφέρει και σου ρίχνει πρόστιμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μπει παρακαλώ ένα φρένο όσο αφορά τις "μη νόμιμες" άδειες των windows 10 ; Πολύ ασχολείστε κάποιοι με κάτι που δεν είναι του παρόντος θέματος. 

 

Προσωπικά δεν έχω δει το συγκεκριμένο bug σε δύο υπολογιστές που τρέχουν windows 7, ένα λαπτοπ και ένας σταθερός με ryzen (unsupported hardware @@) 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσα χρόνια μπορείς να κάνεις ότι θέλεις στο λειτουργικό, αφού ως ξέφραγο αμπέλι σου επιτρέπει να είσαι μόνιμα συνδεδεμένος ως Admin κ η μόνη προειδοποίηση είναι "Θα πρέπει να έχετε δικαιώματα διαχειριστή..." πατάς ένα "Συνέχεια" κ τέλος κ ξαφνικά όλως τυχαίως γίνεται κάποιο μπέρδεμα με τα privileges κ δε σε αφήνει να κάνεις Shut Down;

Σοβαρά; Ένα τόσο παιδικό "Bug" σε ένα τόσο ώριμο λειτουργικό δεκαετίας, ξαφνικά, λίγο μετά τη λήξη της υποστήριξής τους;

Γελοία Microsoft, όποιος σέβεται τον εαυτό του ας πάει σε άλλο λειτουργικό κ να κάνει ότι θέλει, όποτε θέλει, όπως αυτός το θέλει. Μη φοβάστε τη μετάβαση, όποιος τα χρειάζεται για συγκεκριμένα πράγματα τα κρατάει σε Dual Boot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, elpenor είπε

Τώρα αυτά που γράφεις για MSDN/περιορισμένους χρόνους/usernames και passwords δεν ισχύουν στην περίπτωση μου γιατί το μεταχειρισμένο serial που αγόρασα είναι retail όχι MSDN, δεν έχει περιορισμένο χρόνο και δεν δώθηκε κανένα username και password. Επίσης η άδεια των office δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί από δεύτερο χρήστη.... άρα δεν το έχουν πουλήσει και σε άλλους.

Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι το έχουμε εξαντλήσει το θέμα, ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε σχετικά με την προσωπική ευθύνη του αγοραστή.

 

 

Επιμένεις να προσπαθείς να διαστρεβλώσεις την πραγματικότητα, θα δεχτώ ότι το ΔΙΚΟ ΣΟΥ κλειδί είναι όντως νόμιμο, αν και εφόσων είναι πράγματι δεύτερο χέρι και αν και εφόσων αυτό επιτρέπεται. Αλλά γιατί προσπαθείς τόσο πολύ να κάνεις το μαύρο άσπρο? 

Τα κλειδιά που έρχονται με μηχάνημα έτοιμα και εσύ γουστάρεις να βάλεις linux και άρα δεν το χρειάζεσαι και το πουλάς, ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΑ. Όπως επίσης είναι παράνομα και ΟΛΑ τα κλειδιά που σου εξηγεί ο @TopicStrarter για λόγους που ένα 7χρονο παιδί μπορεί να καταλάβει. Αν ΔΕΝ είσαι developer, ΔΕΝ είσαι σπουδαστής ή ΔΕΝ ανήκεις σε εταιρεία που έχει VL και σου έχει δώσει ο admin κλειδί, ΔΕΝ είναι νόμιμο να το χρησιμοποιείς. Το αν θα σου κάνουν κάτι ή όχι, προφανώς και ξέρουμε ότι δεν θα σου κάνουν τίποτα. Αλλά μην το κουράζουμε ρε παιδιά το θέμα. Και εγώ τέτοια κλειδιά έχω στα 2 mac μου (για windows bootcamp) που προφανώς δεν ήρθαν με ενσωματωμένο license, δεν το παίζω ηθικός, αλλά για ποιόν λόγο με το στανιό να διασταυρώσουμε τα γεγονότα?

Σε λίγο θα μας πεις ότι αγγελίες σαν αυτή και αυτή είναι νόμιμες... Και εντάξει, είναι εμφανές πλέον εδώ και χρόνια ότι αντίστοιχες αγγελίες σαν αυτές που κάποτε κλείδωναν, τώρα μένουν ανοιχτές προφανώς αφού το ίδιο κάνουν και αυτοί με τα ελεεινα affiliate links τα οποία αν τα βάλεις εσύ για τον οποιοδήποτε λόγο, σου στέλνουν τον μπαμπούλα να σου κλείσει το wifi. Μην ξεχνάς ότι από τη μετάβαση σε καινούριο insomnia έχουν ακριβύνει τα κόστη.. κάπως πρέπει να βγουν τα σπασμένα... 

 

1 ώρα πριν, leonidas_ είπε

Γελοία Microsoft, όποιος σέβεται τον εαυτό του ας πάει σε άλλο λειτουργικό κ να κάνει ότι θέλει, όποτε θέλει, όπως αυτός το θέλει. Μη φοβάστε τη μετάβαση, όποιος τα χρειάζεται για συγκεκριμένα πράγματα τα κρατάει σε Dual Boot.

Το πρόβλημα είναι θέμα χρόνου να βγει στην επιφάνεια το από πότε το κάνει και υπό ποιές συνθήκες. Εγώ δεν το έχω δει ποτέ, και στο γραφείο σε ένα αρχαίο pc που δοκίμασα σήμερα δεν έβγαλε τίποτα. 

Το αν η MS το κάνει επίτηδες οκ δεν θα μου κάνει προσωπικά εντύπωση, όπως δεν μου έκανε αν και apple fan καθόλου εντύπωση το ότι επί χρόνια σέρνονταν τα κινητά μου όταν έβγαινε η καινούρια έκδοση. Τελικά, η αλήθεια βγήκε. Χωρίς να αλλάξει βέβαια κάτι επί της ουσίας.. 

Όπως και να έχει αν κάποιος χρειάζεται τα 7άρια για οποιοδήποτε λόγο, όταν και ΑΝ του εμφανιστεί αυτό το bug ας κλείσει όλα τα ανοικτά προγράμματα και ας κάνει ένα power off, δεν θα πάθει και τίποτα ποτέ το pc μην τρελαθούμε. Δεν καταλαβαίνω πραγματικά γιατί τόση πρεμούρα με το ότι σταμάτησε την υποστήριξη. Καλά έκανε, δικό της είναι το προϊόν, τους έχει δώσει 17 χρόνια δυνατότητα μετάβασης σε κάτι άλλο, ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ καλύτερο. Και πράγματι, όπως λες και εσύ αν σε βολεύει άλλο λειτουργικό καλύτερα απλά πήγαινε εκεί και τέλος. 

Αλήθεια όλοι αυτοί που φωνάζουν γιατί δεν πήγαν να κάνουν καθιστική διαμαρτυρία όταν έληξε η περίοδος υποστήριξης του game boy color? Πάτε με τα καλά σας ορισμένοι?

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλεπταποδοχή μετά την αλλαγή κυριότητας

308. Αν τρίτο πρόσωπο αποκτήσει νόμιμο τίτλο σε πράγμα που αποκτήθηκε με οποιαδήποτε πράξη που συνιστά κακούργημα ή πλημμέλημα ή με πράξη που διενεργήθηκε εκτός της Δημοκρατίας, η οποία είναι ποινικό αδίκημα δυνάμει των νόμων του τόπου όπου διενεργήθηκε θα συνιστούσε όμως ποινικό αδίκημα αν διενεργόταν στη Δημοκρατία, οποιαδήποτε μεταγενέστερη αποδοχή αυτού δεν συνιστά ποινικό αδίκημα, αν και ο αποδέχτης γνωρίζει ότι το πράγμα αποκτήθηκε προηγουμένως με αυτό τον τρόπο.

 
Παράνομη κατοχή περιουσίας

309. Όποιος έχει στην κατοχή του κινητό, χρήματα, αξιόγραφο ή οποιαδήποτε άλλην περιουσία, για τα οποία υπάρχουν εύλογες υπόνοιες ότι είναι κλοπιμαία, είναι ένοχος πλημμελήματος και υπόκειται σε φυλάκιση έξι μηνών, εκτός αν αποδείξει με αυτό τον τρόπο που να ικανοποιεί το Δικαστήριο ότι απόκτησε νόμιμα την κατοχή τους.

 

Πιστευω αυτο να λυσει και το off topic που συζητατε.. Το τι λεει η MS στην EULA  δεν εχει σχεση με την Νομοθεσια τουλαχιστον εδω. Δεν πας φυλακη ουτε πληρωνεις προστιμο αρκει να εχεις μια αποδειξη αγορας. Το να αγορασεις win 10 απ τον αχμετ στα λιοσια σε κανει κλεπταποδοχο. Το να αγορασεις απ το ebay η απο οποιο αλλο site μεταχειρισμενων δεν σε κανει κλεπταποδοχο εφοσον σου παρεχεται αποδειξη αγορας. Ισα ισα που στην 2η περιπτωση μπορεις να καταθεσεις και μηνυση στον πωλητη και να βγαλεις και φραγκα. Αυτο ισχυει γενικα και η MS δεν ειναι "ειδικη" περιπτωση με δικα της νομοθετηματα και ειναι και ο λογος που δεν μπορεσε δεν μπορει και δεν θα μπορεσει να κυνηγησει ιδιωτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χθες πέρασα win10 στο pc της μάνας και δεν πατιόταν η έναρξη για να το κάνω επανεκκίνηση . Μετά από έλεγχο updated antivirus μου βρήκε τέσσερις ιούς και είναι κομπλέ τώρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

την καίει δεν την καίει είναι άλλο και άλλο είναι αν είναι παράνομα ή νόμιμα τα κλειδιά γιατί να δώσεις στους κλέφτες δηλαδή έστω 9 ευρώ και να μην βάλεις πειρατικά αν το πάμε έτσι ;

Επίσης είναι  και ελεύθεροι επαγγελματίες ή μικρές επιχειρήσεις που θέλουν να έχουν νόμιμες άδεις και ξεγελιούνται απο κάτι τέτοια και νομίζουν ότι ειναι νόμιμοι ενώ παρανομούν χωρίς να το ξέρουν. 

όταν θα μπουν για έλεγχο στο μαγαζί και σου πούνε ένα χιλιάρικο για κάθε PC με τέτοια άδεια εκεί να δεις γέλιο με τις άδειες των 10 ευρώ και άντε να τους κάνεις μετά μήνυση στην άλλη πλευρά του πλανήτη σε κάποια επαρχία της κίνας που θα έχουν έδρα η σε καμιά βενεζουέλα.

 

Επεξ/σία από Hal9000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αυτονόητο ότι όλες οι "φθηνές" άδειες είναι μη νόμιμες. Άντε να παίξει μία στο εκατομμύριο να πουλήσει κάποιος από τους e-μπέηδες νόμιμη retail άδεια. Ως ιδιώτης αγοραστής κανένας δεν θα ασχοληθεί μαζί σου γιατί θα πρέπει να κυνηγάνε τον μισό πλανήτη. Αν τώρα κάποιος ως επίσημη εταιρεία που χρησιμοποιεί το πισι του για δουλειά βάζει σε αυτό windows και office με 20 ευρώ τα τραβάει ο οργανισμός του τα μπλεξίματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε κατι πιο απλο μπενεις στην σελιδα της microsoft πατας download windows upgrade tool και οταν το ανοιξει πατα "this pc" και τελος φρεσκα windows 10 for free.Εγω το εκανα σε 2 υπολογιστες

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...