Προς το περιεχόμενο

Bug στα Windows 7 αποτρέπει τον τερματισμό του υπολογιστή


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα μιλήσω πρόστυχα. Βγάλτε τις σαβούρες της adobe από τα καβουρδιστήρια σας και μετά δοκιμάστε shutdown:

Αναφορά σε κείμενο

(...) In my case, Adobe has a service called "Adobe Genuine Monitor Service", and if I disable it, then restart, I can shut down like I used to from the "Shut Down" button in the Start menu.

source:

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έφαγα όλη την προηγούμενη εβδομάδα για να αναβαθμιστώ στα 10 από τα 7. Μόνο στην 1803 ή 1809 είναι εφικτό και μετά δεν αναβαθμίζεται με τίποτα στην 1903 ή την 1909.

Τα 7 είναι γνήσια και αγόρασα και άδειες Professional και Enterprise.

Δοκίμασα τα πάντα...

Εγώ clean install δεν κάνω, μόνο σε καινούριο PC.

Τώρα θα δοκιμάσω το upgrade path στα 8.1...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε με καχύποπτο. Καλό είναι να μην κάνει κανείς τα τελευταία updates ενός λειτουργικού που παυει να υποστηρίζεται. Στα xp  το είχαν βάλει να λεει ότι τέλειωσε η υποστήριξη. Στα windows 7 ότι δεν μπορούμε να κλείσουμε το pc. Πράγματι "βολικό" bug. Τα windows 98 παραμένουν το τιμιότερο λειτουργικό της M$..... ίσως το μοναδικό.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα XP παίρναν κανονικά Updates μέχρι πέρσι τέτοιον καιρό.

Με το POS Ready hack.

Τα 7 συνεχίζουν να παίρνουν, όπως προχθές, ακόμα και αυτά που δεν έχουν την ESU άδεια για άλλα τρία χρόνια.

Πέρσι τα Χριστούγεννα έφτιαξα μια εγκατάσταση με τα XP Professional SP3 με Αudigy Rx και 980Ti για vintage ΧP era gaming και ΕΑΧ συμβατότητα. Κανονικά έκανε τα updates και λειτουργεί μια χαρά.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, kara είπε

Πείτε με καχύποπτο. Καλό είναι να μην κάνει κανείς τα τελευταία updates ενός λειτουργικού που παυει να υποστηρίζεται. Στα xp  το είχαν βάλει να λεει ότι τέλειωσε η υποστήριξη. Στα windows 7 ότι δεν μπορούμε να κλείσουμε το pc. Πράγματι "βολικό" bug. Τα windows 98 παραμένουν το τιμιότερο λειτουργικό της M$..... ίσως το μοναδικό.

Αρκεί να μην θελήσεις να βάλεις κανένα στικάκι usb και δεν έχεις driver τον οποίο δεν μπορείς να εγκαταστήσεις παρά μόνο από δισκέτα επειδή δεν μπορείς να βάλεις driver usb επειδή το στικάκι usb δεν έχει εγκαταστήσει driver και δεν αναγνωρίζεται...
Να συνεχίσω? 🙂🙂🙂🙂🙂🙂

Επεξ/σία από cp5120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχαίο τώρα ?  Δεν νομίζω ...

Πάντως περιμέναμε λίγη περισσότερη ειλικρίνεια στο μήνυμα. π.χ. να λεει "Once you have chosen a Microsoft Operating System, you don't have any permissions in general to act on your own. If you want to turn your computer on or off, if you want to disconnect any cables, or connect peripherals, or change the screen brightness, etc. please contact Microsoft customer service first.  We will guide you in buying a subscription code that will allow you to achieve these tasks and more."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, polaki είπε

Τα κλειδιά που έρχονται με μηχάνημα έτοιμα και εσύ γουστάρεις να βάλεις linux και άρα δεν το χρειάζεσαι και το πουλάς, ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΑ. Όπως επίσης είναι παράνομα και ΟΛΑ τα κλειδιά που σου εξηγεί ο @TopicStrarter για λόγους που ένα 7χρονο παιδί μπορεί να καταλάβει. Αν ΔΕΝ είσαι developer, ΔΕΝ είσαι σπουδαστής ή ΔΕΝ ανήκεις σε εταιρεία που έχει VL και σου έχει δώσει ο admin κλειδί, ΔΕΝ είναι νόμιμο να το χρησιμοποιείς.

Σορρυ που θα στο χαλασω αλλα οταν αγοραζεις κατι, οτιδηποτε και να ειναι αυτο, μπορεις να το πουλησεις. Οχι μονο εδω αλλα οπουδηποτε και εδω και παρα πολλα χρονια.. Πως γινεται να μην μπορεις να πουλησεις τα windows? Οι περιοχες που εχουν αυτη την απαγορευση (η οποια ισχυει μονο για τις εξ'ολοκληρου ψηφιακες μορφες προιοντων) ειναι αυτες: Alaska Arizona California Hawaii.

Στην Ευρωπη δεν το συζηταμε καν και μπραβο μας. Ασε που δεν ειναι δικη σου δουλεια να ξερεις αν ενα προιον αποκτηθηκε παρανομα οσο φθηνο η "περιεργο" φαινεται. Ειναι δικαιωμα σου να αγοραζεις και να πουλας μεταχειρισμενα προιοντα ας ειναι και προγραμματα - κλειδια - κοτερα - η μεταχειρισμενες τσιχλες. Η θεση της ΕΕ ειναι ξεκαθαρη. Οποιαδηποτε εταιρια πουλαει ενα προιον χανει και την κυριοτητα της πανω στο προιον. Ο αγοραστης εχει το δικαιωμα να το πουλησει απ το 1ο δευτερολεπτο. Και ασε την EULA να λεει τα δικα της...

Το οτι η MS προπαθει να περασει τα 10 σαν υπηρεσια και οχι σαν ενα λογισμικο που αγοραζεις απ 'οπουδηποτε το κανει για να παρακαμψει τις νομοθεσιες που επιτρεπουν την ελευθερη μεταπωληση προιοντων και να πουλαει πιο ελεγχομενα. Και στην τελικη ναι γιατι οχι? οποιος ειναι ενθουσιασμενος με τα 10 να παει να δωσει ενα 100ρικο. Να σου πω εγω μετα linux και 7ρι που εχει να πεσει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, polaki είπε

Αν ΔΕΝ είσαι developer, ΔΕΝ είσαι σπουδαστής ή ΔΕΝ ανήκεις σε εταιρεία που έχει VL και σου έχει δώσει ο admin κλειδί, ΔΕΝ είναι νόμιμο να το χρησιμοποιείς.

 

Τα μοναδικά πράγματα που είναι παράνομα να τα χρησιμοποιήσεις (ακόμα και αν τα αγόρασες) είναι αυτά για τα οποία πρέπει να έχεις ειδική άδεια από το κράτος. Όλα τα υπόλοιπα μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποτε και όπως θέλεις.

Πχ είναι παράνομο να οδηγείς αυτοκίνητο αν δεν έχεις άδεια δηλαδή δίπλωμα. Ομοίως είναι παράνομο να χρησιμοποιήσεις όπλο, αν δεν έχεις άδεια οπλοφορίας.

Το να χρησιμοποιήσεις όμως ένα οποιαδήποτε πρόγραμμα υπολογιστή, δεν είναι παράνομο διότι δεν απαιτείται άδεια από το κράτος.

 

Η Microsoft δεν έχει δικαίωμα να ισχυριστεί: αν δεν είσαι μαθητής τότε δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Office για μαθητές.

 

Αυτό που μπορεί να ισχυριστεί είναι: αν δεν είσαι μαθητής τότε δεν θα σου πουλήσω το Office για μαθητές.

Επεξ/σία από fwtonio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω διαβάσει όλο το νήμα και εκφράζω μια ορθολογική σκέψη που θα την εξεφραζα και σε οποιαδήποτε δικαστήριο. Από την στιγμή που πέρασα τους κωδικούς σε ένα πρόγραμμα της Microsoft και οι server της έκαναν επαλήθευση γνήσιου κλειδιού, τότε δεν φέρω καμία ευθύνη που η ίδια η εταιρεία με αφήνει να χρησιμοποιώ το πρόγραμμα της. Το πώς απέκτησα εγώ αυτό το κλειδί δεν μπορεί να αφορά την εταιρεία μιας και η ίδια είναι υπεύθυνη να διασφαλίσει τα συμφέροντα της αν θεωρεί πως έχουν "κλαπεί" κλειδιά που ενεργοποιούν τα προγράμματα της. Αν κάποιος ισχυριστεί πως η Microsoft δεν έχει την τεχνογνωσία να το κάνει θα είναι αστείος. Αφήστε λοιπόν τα αστεία αφηγήματα περί κλεπταποδοχής 

Επεξ/σία από badbad
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/2/2020 στις 6:03 ΜΜ, Thulogur είπε

Γκουχ γκουχ... αδειες W10 με 9 ευρω... γκουχ γκουχ

πουτ ινσόμνια αφίλιεϊτ λινκ χίαρ

Χίαρ; https://www.insomnia.gr/articles/various/advertorial/free-upgrade-windows-10-keyworlds/

ΥΓ: 8.88 Έπεσες έξω!

Επεξ/σία από Stergios74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, jimmakoss E30 είπε

 οποιος ειναι ενθουσιασμενος με τα 10 να παει να δωσει ενα 100ρικο. Να σου πω εγω μετα linux και 7ρι που εχει να πεσει...

Φίλε μου, ποιό linux? Άστο να πεθάνει εκεί στην ησυχία του, 20 χρόνια τώρα δεν βαρεθήκατε να λέτε την καραμέλα του Linux του ούτε 1% market share? Δεν υπάρχει linux για desktop, και δεν θα υπάρξει ποτέ.

Επιμένεις να διαστρευλώνεις την πραγματικότητα, και επιμένεις να λες ότι επιτρέπεται να πουλάς μεταχειρισμένα Windows. Έστω ότι το δέχομαι. Για όνομα του όποιου Θεού επιτέλους, μπορείς να δεχτείς και εσύ ότι είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΝΑ ΠΟΥΛΑΣ MSDN/STUDENT/VL licenses εδώ insomnia ή στα σε πάγκο στα Σεπόλια ναι ή όχι?

10 ώρες πριν, fwtonio είπε

Τα μοναδικά πράγματα που είναι παράνομα να τα χρησιμοποιήσεις (ακόμα και αν τα αγόρασες) είναι αυτά για τα οποία πρέπει να έχεις ειδική άδεια από το κράτος. Όλα τα υπόλοιπα μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποτε και όπως θέλεις.

Πχ είναι παράνομο να οδηγείς αυτοκίνητο αν δεν έχεις άδεια δηλαδή δίπλωμα. Ομοίως είναι παράνομο να χρησιμοποιήσεις όπλο, αν δεν έχεις άδεια οπλοφορίας.

Το να χρησιμοποιήσεις όμως ένα οποιαδήποτε πρόγραμμα υπολογιστή, δεν είναι παράνομο διότι δεν απαιτείται άδεια από το κράτος.

Η Microsoft δεν έχει δικαίωμα να ισχυριστεί: αν δεν είσαι μαθητής τότε δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Office για μαθητές.

Αυτό που μπορεί να ισχυριστεί είναι: αν δεν είσαι μαθητής τότε δεν θα σου πουλήσω το Office για μαθητές.

Είναι παράνομο να ΠΟΥΛΑΣ εσύ (όχι η Microsoft) κάτι το οποίο απευθύνεται μόνο σε σπουδαστές ναι ή όχι; 

To παράνομο κλειδί είναι απλά παράνομο. Εμένα που το αγόρασα από σένα δεν θα με κάνει ντα, αλλά δεν πάει να πει ότι θα μου κρατήσει και για πάντα το κλειδί, αν γουστάρει απλά το κάνει disable. Που ΔΕΝ θα το κάνει, για άλλους λόγους, αφού εδώ και πολλά χρόνια τα λεφτά η MS όπως και άλλες εταιρείς δεν τα βγάζουν από την πώληση του λειτουργικού τους, το OS είναι απλά το κανάλι μέσω του οποίου βγάζουν λεφτά από 17 άλλους τρόπους. Μη νομίζετε ότι επειδή μας αγαπάει απλά σταμάτησε να χρεώνει 300€ τα windows (τόσο έκανε η Ultimate των 7), και είπε ρε αλάνια κάντε δωρεάν update επειδή σας γουστάρω... 

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, polaki είπε

Είναι παράνομο να ΠΟΥΛΑΣ εσύ (όχι η Microsoft) κάτι το οποίο απευθύνεται μόνο σε σπουδαστές ναι ή όχι; 

Φιλε μου θα στο ξαναπω μπας και το χωρεσει λιγο το κεφαλι σου... Δεν ειναι παρανομο να πουλας ο,τι εχεις αγορασει. Αν δεν το εχεις αγορασει και το χεις δανειστει τοτε ναι ειναι παρανομο. Παρολαυτα το να μην εισαι φοιτητης η οτι αλλο αναφερεις και να αγορασεις κλειδι για φοιτητες δεν σε κανει κλεπταποδοχο και δεν διωκεσαι ποινικα σε καμια περιπτωση... Καταλαβαινεις τι λεμε τωρα??? Εχεις κολλησει στο οτι οπου βλεπεις φθηνο κλειδι ειναι και παρανομο να το αγορασεις.. Και εγω σου λεω οτι ο,τι πωλειται με αποδειξη δεν ειναι. Σε προστατευει η νομοθεσια της ΕΕ και του Ελ. κρατους... Δλδ αν σου "κλειδωσουν" εσενα την εκδοση πολυ απλα θα στειλεις ενα mail εκει που τ αγορασες και θα σου στειλουν αλλο κλειδι. Γι αυτο πληρωνεις και 10ε. Ασε αυτους που στο πουλανε να ξερουν αν ειναι παρανομο το προιον. Δεν σ ενδιαφερει. Να παρεις αποδειξη για την αγορα και ολα καλα. Μην τρομοκρατουμε τον κοσμο τωρα και σταματησει να αγοραζει και τις 10ευρες αδειες πλεον.. Ειπαμε πρεπει να βοηθησουμε την MS να φτασει στο 1.000.000..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jimmakoss E30 είπε

Φιλε μου θα στο ξαναπω μπας και το χωρεσει λιγο το κεφαλι σου... Δεν ειναι παρανομο να πουλας ο,τι εχεις αγορασει. Αν δεν το εχεις αγορασει και το χεις δανειστει τοτε ναι ειναι παρανομο. Παρολαυτα το να μην εισαι φοιτητης η οτι αλλο αναφερεις και να αγορασεις κλειδι για φοιτητες δεν σε κανει κλεπταποδοχο και δεν διωκεσαι ποινικα σε καμια περιπτωση... Καταλαβαινεις τι λεμε τωρα??? Εχεις κολλησει στο οτι οπου βλεπεις φθηνο κλειδι ειναι και παρανομο να το αγορασεις.. Και εγω σου λεω οτι ο,τι πωλειται με αποδειξη δεν ειναι. Σε προστατευει η νομοθεσια της ΕΕ και του Ελ. κρατους... Δλδ αν σου "κλειδωσουν" εσενα την εκδοση πολυ απλα θα στειλεις ενα mail εκει που τ αγορασες και θα σου στειλουν αλλο κλειδι. Γι αυτο πληρωνεις και 10ε. Ασε αυτους που στο πουλανε να ξερουν αν ειναι παρανομο το προιον. Δεν σ ενδιαφερει. Να παρεις αποδειξη για την αγορα και ολα καλα. Μην τρομοκρατουμε τον κοσμο τωρα και σταματησει να αγοραζει και τις 10ευρες αδειες πλεον.. Ειπαμε πρεπει να βοηθησουμε την MS να φτασει στο 1.000.000..

Στα 2 mac μου έχω τέτοιες άδειες γιατί από την εταιρεία μας είχαμε παλιότερα MSDN κλειδιά, τα οποία έγιναν upgrade σε 10άρια. Δεν είμαι dev, αλλά κοιμάμαι ήρεμος τα βράδια ότι χρησιμοποιώ άδεια που κανονικά είναι για devs, δεν το παίζω ηθικός εδώ. 

Όμως, απάντησε μου σε παρακαλώ, έχουμε άλλα 5 κλειδιά unique για windows 7, που εδώ γράφει ότι το καθένα έχει 10re-arm.

Μπορώ να τα πουλήσω στην Ομόνοια? Θες να σου δώσω 2-3 να τα έχεις? Στα πουλάω 9€ το ένα, τα θες? 

Άσχετα αν εσύ δεν θα διωχθείς ποινικά (εδώ δεν διωκόμαστε για άλλα και άλλα) επειδή όπως λες σωστά δεν υπάρχει νόμος που να σε κάνει παράνομο, ΕΓΩ ως πωλητής είμαι νόμιμος ή όχι? Έχω τέβε ως Ελεύθερος επαγγελματίας, μη μου πεις ότι τα πουλάω μαύρα, κανονική απόδειξη θα κόψουμε. Μπορώ θεωρείς να τα πουλήσω αν κόψω απόδειξη ή τιμολόγιο? Ξαναλέω είναι 5 unique MSDN κλειδιά. 

Αν η MS μεθαύριο στο κλειδώσει και με ψάχνεις για να σου δώσω άλλο, καλύπτεσαι από κάπου? Και αν ναι, δείξε μου το νόμο μέσω του οποίου θα με τρέξεις δικαστικά (για 9 + ΦΠΑ) για να βρεις το δίκιο σου. 

Όταν απαντήσουμε σε αυτά, ας πιάσουμε αν θέλετε και το θέμα με τα Spotify. Και αυτά νόμιμα? 

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, polaki είπε

Φίλε μου, ποιό linux? Άστο να πεθάνει εκεί στην ησυχία του, 20 χρόνια τώρα δεν βαρεθήκατε να λέτε την καραμέλα του Linux του ούτε 1% market share? Δεν υπάρχει linux για desktop, και δεν θα υπάρξει ποτέ.

Δεν καταλαβαινω την επειχειρηματολογια σου και τι θες να πεις ακριβως.. Ξερω οτι υπαρχει linux γιατι εχω και θα το εχω.. προσωπικα και επαγγελματικα... Που σε χανω?

1 ώρα πριν, polaki είπε

Επιμένεις να διαστρευλώνεις την πραγματικότητα, και επιμένεις να λες ότι επιτρέπεται να πουλάς μεταχειρισμένα Windows. Έστω ότι το δέχομαι

Παλι καλα που βλεπω οτι το ξανασκεφτεσαι να δεχτεις τους ορους του ελευθερου εμποριου που ειναι σχηματισμενοι και αποφασισμενοι σε ανωτατα δικαστηρια εδω και 10ετιες...Εγω εχω πουλησει μεταχειρισμενα windows 8.1 απο καινουργιο λαπτοπ. Αν η MS μου το απαγορευει ρητα και η νομοθεσια εδω μου λεει οτι μπορω τοτε τι νομιζεις οτι υπερισχυει? Αγορασα το προιον, δεν εμεινα ευχαριστημενος και το πουλησα 5ε. Προκαλω κι'ολας οποιονδηποτε να μου βρει σχετικο νομο που να μου το απαγορευει αυτο. Ποιος διαστρεβλωνει τωρα? Αυτη ειναι η πραγματικοτητα. Ημουν και ειαμι χρηστης win απο εποχη win95. Μεχρι σημερα εχω αγορασει 2 desktop και 4 laptop καινουργια με πληρωμενα windows, αρα εχω 6 εκδοσεις που μπορω να πουλησω ειτε ως καινουργια ειτε ως μεταχειρισμενα. Απολυτως νομιμα και η MS μου κλανει με την EULA της. Καταλαβε μια και καλη οτι η MS δεν ειναι ειδικη περιπτωση και δεν μπορει να εφευρει νομους δικους της, τουλαχιστον οχι μεχρι αυτην την στιγμη που μιλαμε. Εσυ μιλας για κλειδια που καπηλευονται καποιοι και τα πουλανε πρανομα (πολυ σωστα) και επειδη αυτοι ειναι παρανομοι τοτε οποιος πουλαει win τα πουλαει παρανομα. Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω την λογικη σ αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...