Προς το περιεχόμενο

Bug στα Windows 7 αποτρέπει τον τερματισμό του υπολογιστή


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, jimmakoss E30 είπε

Δεν καταλαβαινω την επειχειρηματολογια σου και τι θες να πεις ακριβως.. Ξερω οτι υπαρχει linux γιατι εχω και θα το εχω.. προσωπικα και επαγγελματικα... Που σε χανω?

Αναφέρεις πιο πριν ότι όποιος δεν θέλει 10άρια μπορεί να πάει στο Linux. Στο οποίο συμφωνώ, αλλά με δεδομένο το 1% market share σε desktop του Linux, το 99% του κόσμου δεν συμφωνεί με αυτ, δεν το έχει καν σαν επιλογή. Δεν υπάρχει linux για desktop για τον απλό (99%) κόσμο. Δε νομίζω ότι 20 χρόνια τώρα έχει δείξει να μπορεί (ή να θέλει κιόλας) το community να είναι σε desktop περιβάλλον. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, polaki είπε

Άσχετα αν εσύ δεν θα διωχθείς ποινικά (εδώ δεν διωκόμαστε για άλλα και άλλα) επειδή όπως λες σωστά δεν υπάρχει νόμος που να σε κάνει παράνομο, ΕΓΩ ως πωλητής είμαι νόμιμος ή όχι? Έχω τέβε ως Ελεύθερος επαγγελματίας, μη μου πεις ότι τα πουλάω μαύρα, κανονική απόδειξη θα κόψουμε. Μπορώ θεωρείς να τα πουλήσω αν κόψω απόδειξη ή τιμολόγιο? Ξαναλέω είναι 7 unique MSDN κλειδιά. 

Εσυ παιζεις τωρα με την φωτια. Εγω που θα τ αγορασω ειμαι καλμμενος και ξεγνοιαστος...

 

8 λεπτά πριν, polaki είπε

Αν η MS μεθαύριο στο κλειδώσει και με ψάχνεις για να σου δώσω άλλο, καλύπτεσαι από κάπου? Και αν ναι, δείξε μου το νόμο μέσω του οποίου θα με τρέξεις δικαστικά (για 9 + ΦΠΑ) για να βρεις το δίκιο σου. 

Φιλε εισαι σιγουρος οτι θελεις να ψαξω τον νομο για την προστασια του καταναλωτη? Ασε θα σ αφησω να το googlαρεις....

5 λεπτά πριν, polaki είπε

Αναφέρεις πιο πριν ότι όποιος δεν θέλει 10άρια μπορεί να πάει στο Linux. Στο οποίο συμφωνώ, αλλά με δεδομένο το 1% market share σε desktop του Linux, το 99% του κόσμου δεν συμφωνεί με αυτ, δεν το έχει καν σαν επιλογή. Δεν υπάρχει linux για desktop για τον απλό (99%) κόσμο. Δε νομίζω ότι 20 χρόνια τώρα έχει δείξει να μπορεί (ή να θέλει κιόλας) το community να είναι σε desktop περιβάλλον. 

Ναι η δικη μου επιχειρηματολογια ειναι υπαρκτη ομως... Αν η ms καποια στιγμη σ αναγκασει να σκας 130ε σε καθε υπολογστη θα δεις πως αλλαζει το market share....

Επεξ/σία από jimmakoss E30
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις την κατοχή του πράγματος, σου έχουν παραχωρήσει την χρήση του υπό ορισμένους όρους που πρέπει να πληρούνται.  Όπως δεν μπορείς να διαμοιράσεις το περιεχόμενο του netflix σε τρίτους επί πληρωμή ή να νοικιάσεις επί πληρωμή το δωμάτιο του ξενοδοχείου σου σε τέσσερις άλλους έτσι και δεν μπορείς να πάρεις μια volume άδεια που πουλήθηκε ως ολότητα σε εταιρεία για εσωτερική χρήση και να πουλάς κλειδιά σε τρίτους. Παραβιάζεις τους όρους χρήσης και είναι παράνομο. Το ότι σου έκοψε ο άλλος στην εταιρεία σου απόδειξη δεν λέει τίποτε. Το κλειδί το ακολουθεί μια άδεια χρήσης και οφείλεις να τσεκάρεις τι αφορά η άδεια χρήσης. Δεν είναι βλάκες τα νομικά τμήματα των εταιρειών που πάνε και σκάνε φράγκα στην μάικροσοφτ και δεν κάνουν κολεγιά με έναν πρύτανη εκπαιδευτικού ιδρύματος να πάνε να πάρουνε δωρεάν τις άδειες office. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, patclo είπε

Δεν έχεις την κατοχή του πράγματος, σου έχουν παραχωρήσει την χρήση του υπό ορισμένους όρους που πρέπει να πληρούνται.  

Παμε παλι https://www.computerworld.com/article/2505356/eu-court-rules-resale-of-used-software-licenses-is-legal----even-online.html

Υπαρχουν απειρα αρθρα online πραγματικα. Μην κολλατε με την EULA. Αν η EULA σου λεγε ρητα οτι σου απαγορευει να πεινεις φραπε με ανοιχτα windows τι θα επινες espresso?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, jimmakoss E30 είπε

Παμε παλι https://www.computerworld.com/article/2505356/eu-court-rules-resale-of-used-software-licenses-is-legal----even-online.html

Υπαρχουν απειρα αρθρα online πραγματικα. Μην κολλατε με την EULA. Αν η EULA σου λεγε ρητα οτι σου απαγορευει να πεινεις φραπε με ανοιχτα windows τι θα επινες espresso?

Τα έχεις μπλέξει λίγο. Όταν αγοράσεις μια retail άδεια και πληρώσεις πχ 120 ευρώ, μπορείς να μεταπωλήσεις αυτήν την retail άδεια ως έχει. Ο καινούργιος κάτοχος απλά ακολουθεί τους όρους αυτής της άδειας.

Αναφορά σε κείμενο

In a small victory for Oracle, the ECJ ruling prevents resellers from breaking up a license and selling only part of it if they have purchased licenses for more users than they need.

Αυτό ξέρεις τι σημαίνει? Ότι η άδεια που σου πουλάει ο κινέζος είναι παράνομη. Όπως παράνομο είναι και να αγοράσεις μια άδεια retail office home/student και να την χρησιμοποιήσεις αντί για το προσωπικό σου πισι σε επιχείρηση. Και αυτό γιατί ενώ επιτρέπεται να την αγοράσεις "μεταχειρισμένη" δεν επιτρέπεται να την χρησιμοποιήσεις για διαφορετικό σκοπό από αυτό των όρων χρήσης.

Επεξ/σία από patclo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τα εχω μπλεξει? Εσυ κανεις copy paste την EULA λες και ειναι ευαγγελιο, εγω πολυ απλα διαφωνω με αυτο που ειπες και δεν σβηνει....

12 λεπτά πριν, jimmakoss E30 είπε

Δεν έχεις την κατοχή του πράγματος, σου έχουν παραχωρήσει την χρήση του υπό ορισμένους όρους που πρέπει να πληρούνται.  

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Black Flag είπε

Πέρσι τα Χριστούγεννα έφτιαξα μια εγκατάσταση με τα XP Professional SP3 με Αudigy Rx και 980Ti για vintage ΧP era gaming και ΕΑΧ συμβατότητα. Κανονικά έκανε τα updates και λειτουργεί μια χαρά.

Είχα κάνει παλιότερα το ίδιο πράγμα σε ένα αρχαίο PC μου για να παίξω Lands of Lore, που το είχα αγορασμένο original από εποχές Pixel και PCMaster. Κάπου το έχω ακόμα!

Αφού τα PC αυτά ουσιαστικά δεν είναι για να βγαίνουν internet παρά μόνο για retro gaming, γιατί να μπεις στη διαδικασία να το έχεις και καθόλου στο internet? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έφριξα με τα "παράνομα" κλειδιά στην αρχή του thread... δηλαδή εγώ που έχω τα πρώτα 10αρια Pro που ειναι δωρεάν όταν έκανες την δωρεάν μετάβαση, κάνω εγκατάσταση και δημιουργηθεί ο λογαριασμός μου Official και κάνει register με το hardware και κάνω format, μετά βάλω τα τελευταια 10αρια και δουν ότι ειναι registered από τον account μου, παρανομώ; Γιατί η MS δεν κάνει τίποτα; Θες δε θες είτε με τον έναν η τον άλλο τρόπο θα πας 10αρια, τα λεφτά έρχονται από το telemetry, data and personal collection, personal ads κλπ...

in and out.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jimmakoss E30 είπε

Ναι η δικη μου επιχειρηματολογια ειναι υπαρκτη ομως... Αν η ms καποια στιγμη σ αναγκασει να σκας 130ε σε καθε υπολογστη θα δεις πως αλλαζει το market share....

Σωστά, γιατί το 2008 ας πούμε που τα Windows 7 (αυτά που όλοι εσείς εδώ δεν θέλετε να ξεφορτωθείτε επιτέλους) έκαναν 300€ είχαμε πλαντάξει όλοι στο Linux.. 

Anyway δεν έχω κάτι προσωπικό, απλά δεν μπορώ να ακούω ανακρίβειες. Ξέρουμε πολύ καλά όλοι ότι τα ΠΑΝΤΑ είναι θέμα συνήθειας. Δεν μπορώ αν δεχτώ ότι κάποιος που ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ να κάνει update, δεν έχει μπει στη διαδικασία να πάει σε Win10. Και δεν με ενδιαφέρει κιόλας. Επέλεξε η εταιρεία να σταματήσει τη μελλοντική υποστήριξη. Τί περίμεναν όλοι, ότι θα πληρώνει devs για security updates για πάντα? Ε ας έχει και καμιά ομάδα για τους δεινόσαυρους των Win98. Πάντως μία φορά αν ο άλλος δεν έχει το σθένος/θέληση να πάει απτα αγαπημένα του 7αρια στα 10, ε οι πιθανότητες να πάει στο Linux είναι μάλλον μηδενικές. Γενικά το πρόβλημα του κόσμου, το οποίο με στεναχωρεί όταν το ακούω και από ένα ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ τεχνολογικό forum, είναι ότι δεν γουστάρουν μία την αλλαγή. Ας φτιάξουν λοιπόν μια δική τους Microsoft να προσφέρουν αυτοί δωρεάν support σε ένα πεθαμένο εδώ και 10 χρόνια προϊόν. 

1 ώρα πριν, jimmakoss E30 είπε

Εσυ παιζεις τωρα με την φωτια. Εγω που θα τ αγορασω ειμαι καλμμενος και ξεγνοιαστος...

Φιλε εισαι σιγουρος οτι θελεις να ψαξω τον νομο για την προστασια του καταναλωτη? Ασε θα σ αφησω να το googlαρεις....

Γιατί παίζω με τη φωτιά? Απάντησε μου, είμαι νόμιμος αν σου πουλήσω MSDN άδεια? Δικά σου λεγόμενα ειναι ότι δεν υπάρχει παρανομία. Αν πουλήσω 1.000.000 κλειδιά (και αρχίσει να ιδρώνει το αυτί της Microsoft), έχει δικαίωμα να μου κάνει μήνυση ναι ή όχι? Legit απάντηση περιμένω.

Αν σου κλείσει το key για τον οποιονδήποτε λόγο, εμένα προσωπικά τί θα μου κάνεις? Θα μου στείλεις ΣΔΟΕ? Ως τί? Σου πούλησα ναι ή όχι το κλειδί με απόδειξη κανονικά? Έπαιζε ναι ή όχι όταν το έβαλες? ΤΕΛΟΣ. Τίποτα δεν θα μου κάνει κανένα δικαστήριο της Ελλάδας. 

Πήγαινέ με δικαστικά λοιπόν για 10€ κλειδί. 

Επειδή λοιπόν ούτε εσύ ούτε και κανένας άλλος από όλους όσους παίρνουν κλειδιά με 10€ (το έχω κάνει και εγώ, για τα Office της μάνας μου, και μάλιστα 5άρα άδεια για να έχει και ο πατέρας μου, ξαφνικά γίνανε σπουδαστές κάπου σε Πανεπιστήμιο της Ινδονησίας) δεν θα κάνεις τίποτα από αυτό το κυνήγι, προσοχή τουλάχιστον από που παίρνετε τα κλειδιά αυτά, ή τουλάχιστον πάρτε τα από σοβαρές πηγές. 

Τώρα από ένα τυπάκι από insomnia που πουλάει κλειδιά στις αγγελίες από το δωμάτιο της μάνας του φορόντας παντοφλίτσα, ε οκ κάπου δικό σας το ρίσκο αν σε 10 μέρες σταματήσει να λειτουργεί ή όχι.

42 λεπτά πριν, patclo είπε

Τα έχεις μπλέξει λίγο. Όταν αγοράσεις μια retail άδεια και πληρώσεις πχ 120 ευρώ, μπορείς να μεταπωλήσεις αυτήν την retail άδεια ως έχει. Ο καινούργιος κάτοχος απλά ακολουθεί τους όρους αυτής της άδειας.

Αυτό ξέρεις τι σημαίνει? Ότι η άδεια που σου πουλάει ο κινέζος είναι παράνομη. Όπως παράνομο είναι και να αγοράσεις μια άδεια retail office home/student και να την χρησιμοποιήσεις αντί για το προσωπικό σου πισι σε επιχείρηση. Και αυτό γιατί ενώ επιτρέπεται να την αγοράσεις "μεταχειρισμένη" δεν επιτρέπεται να την χρησιμοποιήσεις για διαφορετικό σκοπό από αυτό των όρων χρήσης.

Πραγματικά τα είπες όλα σε 4 προτάσεις. Μπράβο γιατί πάνε να μας βγάλουν τρελούς λες και έχουμε κανένα συμφέρον. 

Αυτά από μένα στο συγκεκριμένο thread. Καλό απόγευμα σε όλους. 

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, polaki είπε

Τί περίμεναν όλοι, ότι θα πληρώνει devs για security updates για πάντα? Ε ας έχει και καμιά ομάδα για τους δεινόσαυρους των Win98.

Πωπω αηδια με πιανει καθε φορα που ακουω τα ιδια... Ποτε ειχαν τα 7ρια 300ε? αν θυμαμαι καλα η διαφορα με λογισμικο η χωρις ηταν στα 30-50ε

Εδω ενα αρθρο του 2009 με τις τιμες της εποχης... Αδιαβαστος...

https://www.pcworld.com/article/167768/windows_7_cost.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, jimmakoss E30 είπε

Εγω τα εχω μπλεξει? Εσυ κανεις copy paste την EULA λες και ειναι ευαγγελιο, εγω πολυ απλα διαφωνω με αυτο που ειπες και δεν σβηνει....

Κάνω copy paste τους όρους της eula γιατί το κλειδάκι που αγόρασες από τον κινέζο και εσύ βάζεις υπογραφή ότι είναι νόμιμο δεν έχει καμιά σχέση με eula retail πακέτου. Παρακάτω σου βάζω και hard copy από EULA που αγόρασα προϊόν από την microsoft και μου δίνει ρητώς το δικαίωμα να την μεταπωλήσω ως έχει ακέραιη. Ο κινέζος ξέρεις τι eula θα σου δείξει? Ότι είσαι το κλειδί νούμερο 4523 από ένα volume licence της XYZ corporation το οποίο κανένα δικαστήριο και καμιά eula δεν δέχεται ότι είναι νόμιμο όπως συμφώνησε και το λινκ της απόφασης που έβαλες. Και εντάξει να τα κάνει αυτά ιδιώτης που δεν τον ελέγχει κανένας, αν τα κάνει κάποιος επαγγελματίας θα βρει τον μπελά του με τις συμβουλές που δίνετε.

printed eula.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, patclo είπε

Κάνω copy paste τους όρους της eula γιατί το κλειδάκι που αγόρασες από τον κινέζο και εσύ βάζεις υπογραφή ότι είναι νόμιμο δεν έχει καμιά σχέση με eula retail πακέτου. Παρακάτω σου βάζω και hard copy από EULA που αγόρασα προϊόν από την microsoft και μου δίνει ρητώς το δικαίωμα να την μεταπωλήσω ως έχει ακέραιη. Ο κινέζος ξέρεις τι eula θα σου δείξει? Ότι είσαι το κλειδί νούμερο 4523 από ένα volume licence της XYZ corporation το οποίο κανένα δικαστήριο και καμιά eula δεν δέχεται ότι είναι νόμιμο όπως συμφώνησε και το λινκ της απόφασης που έβαλες. Και εντάξει να τα κάνει αυτά ιδιώτης που δεν τον ελέγχει κανένας, αν τα κάνει κάποιος επαγγελματίας θα βρει τον μπελά του με τις συμβουλές που δίνετε.

Τι πιθανη σχεση μπορει να εχει ενας επαγγεματιας που αγοραζει με τιμολογια και δηλωνει προιοντα στην επιχειρηση με εναν ιδιωτη που αγοραζει κατι για προσωπικη χρηση? Τι πας να τσουβαλιασεις τωρα? Λες οτι ολα τα "κινεζικα" κλειδια ειναι παρανομα κατι το οποιο ειναι τρελη γενικουρα. Παρανομη ειναι η αντιγραφη και η μεταπωληση "δανεικων" κλειδιων κατι το οποιο ανεφερα πιο πανω με τεραστια bold γραμματα και συνεχιζεις να διαφωνεις οτι συμφωνεις... Η συγκεκριμενη ιστοσελιδα που διαφημιζεται στο insomnia με 10e win10 τι ειναι? Γτ δεν κανει κανεις καταγγελια?

https://eu.keysworlds.com/windows-10-professional.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, jimmakoss E30 είπε

Πωπω αηδια με πιανει καθε φορα που ακουω τα ιδια... Ποτε ειχαν τα 7ρια 300ε? αν θυμαμαι καλα η διαφορα με λογισμικο η χωρις ηταν στα 30-50ε

Εδω ενα αρθρο του 2009 με τις τιμες της εποχης... Αδιαβαστος...

https://www.pcworld.com/article/167768/windows_7_cost.html

image.png.492c5543050d25fe8665e4620109b56d.png

image.png.bfaed7d16a21d5c5469928c8fb9baa64.png

 

Βλέπω κάτι λάθος, από το άρθρο που παρέθεσες? 300€ η Ultimate έγραψα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...