Προς το περιεχόμενο

Bug στα Windows 7 αποτρέπει τον τερματισμό του υπολογιστή


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, polaki είπε

Γιατί παίζω με τη φωτιά? Απάντησε μου, είμαι νόμιμος αν σου πουλήσω MSDN άδεια? Δικά σου λεγόμενα ειναι ότι δεν υπάρχει παρανομία. Αν πουλήσω 1.000.000 κλειδιά (και αρχίσει να ιδρώνει το αυτί της Microsoft), έχει δικαίωμα να μου κάνει μήνυση ναι ή όχι? Legit απάντηση περιμένω.

Πως δεν εχει, εχει και παραεχει. Ποτε ειπα οτι αυτο που λες τωρα δεν ειναι παρανομο??? Εγω που τ αγορασα ομως θα με παει δικαστηρια? Εσυ στην χωρα που θα τα πουλησεις εχεις δει την νομοθεσια της χωρας σου? Τι υποστηριζει? Μη μου ξανααραδιασεις παπατζες της MS πες μου τι λεει η νομοθεσια εδω η στην ΕΕ. Αυτο που λεω ειναι οτι αν η διαδικασια που ακολουθηθηκε ειναι νομιμη τοτε δεν εχεις να φοβασαι κατι. Η μαλλον εχεις να φοβασαι μην πεσεις θυμα αλλα αυτο συμβαινει με οτι και να αγοραζεις Online, οχι??Το να πεσεις θυμα και να σου κλειδωσουν τα windows ειναι κατι που μπορει να το παθεις ειτε απο κινεζο ειτε απο ελληνα ειτε με 10 ε ειτε με 130ε.

1 ώρα πριν, polaki είπε

Σωστά, γιατί το 2008 ας πούμε που τα Windows 7 (αυτά που όλοι εσείς εδώ δεν θέλετε να ξεφορτωθείτε επιτέλους) έκαναν 300€ είχαμε πλαντάξει όλοι στο Linux.. 

Τα ultimate εγραψες ...οκ φλε καταλαβα....

 

10 λεπτά πριν, polaki είπε

Βλέπω κάτι λάθος, από το άρθρο που παρέθεσες? 300€ η Ultimate έγραψα..

ναι... Στο ιδιο αρθρο....Most retailers have followed Microsoft on prices, but some have strayed. Sam's Club, Wal-Mart's members-only, mass-quantity chain, has the lowest prices we've seen: $44.88 for Home Premium, $94.88 for Professional. Costco, another big-box store, comes in second with prices of $47.99 and $97.99.

Αν εσκασες ποτε εσυ 300 για win μπραβο σου. Εγω το πηρα γνησιο το 2010 με το λαπτοπ στα 30ε

Επεξ/σία από jimmakoss E30
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, jimmakoss E30 είπε

Τι πιθανη σχεση μπορει να εχει ενας επαγγεματιας που αγοραζει με τιμολογια και δηλωνει προιοντα στην επιχειρηση με εναν ιδιωτη που αγοραζει κατι για προσωπικη χρηση? Τι πας να τσουβαλιασεις τωρα? Λες οτι ολα τα "κινεζικα" κλειδια ειναι παρανομα κατι το οποιο ειναι τρελη γενικουρα. Παρανομη ειναι η αντιγραφη και η μεταπωληση "δανεικων" κλειδιων κατι το οποιο ανεφερα πιο πανω με τεραστια bold γραμματα και συνεχιζεις να διαφωνεις οτι συμφωνεις... Η συγκεκριμενη ιστοσελιδα που διαφημιζεται στο insomnia με 10e win10 τι ειναι? Γτ δεν κανει κανεις καταγγελια?

https://eu.keysworlds.com/windows-10-professional.html

Στο office η μια άδεια που τσέκαρα για student/home ήταν OEM_Perp edition (άδεια για εγκατάσταση σε έτοιμο καινούργιο υπολογιστή από κατασκευαστή), η άλλη άδεια για proplus ήταν MSDN.

screen1.jpg

Επεξ/σία από patclo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, polaki είπε

Αν η MS μεθαύριο στο κλειδώσει και με ψάχνεις για να σου δώσω άλλο, καλύπτεσαι από κάπου? Και αν ναι, δείξε μου το νόμο μέσω του οποίου θα με τρέξεις δικαστικά (για 9 + ΦΠΑ) για να βρεις το δίκιο σου. 

Άρθρο 9δΠαραπλανητικές πράξεις1. Μια εμπορική πρακτική θεωρείται παραπλανητική όταν περιλαμβάνει εσφαλμένες πληροφορίες και είναι, συνεπώς, αναληθής ή, όταν, με οποιονδήποτε τρόπο,συμπεριλαμβανομένης της συνολικής παρουσίασής της, παραπλανά ή ενδέχεται να παραπλανήσει το μέσο καταναλωτή, ακόμα και εάν οι πληροφορίες είναι, αντικειμενικά,ορθές όσον αφορά ένα ή περισσότερα από τα στοιχεία τα οποία παρατίθενται κατωτέρω και, ούτως ή άλλως, τον οδηγεί ή ενδέχεται να τον οδηγήσει να λάβει απόφαση συναλλαγής την οποία, διαφορετικά, δεν θα ελάμβανε. Τα στοιχεία αυτά είναι:α) η ύπαρξη ή η φύση του προϊόντος,β) τα κύρια χαρακτηριστικά του προϊόντος, όπως είναι η διαθεσιμότητα, τα οφέλη, οι κίνδυνοι, η εκτέλεση, η σύνθεση, τα συνοδευτικά εξαρτήματα, η μετά την πώληση υποστήριξη προς τον καταναλωτή και η αντιμετώπιση των παραπόνων, η μέθοδος και η ημερομηνία κατασκευής ή παροχής, η παράδοση, η καταλληλότητα, η χρήση, η ποσότητα, οι προδιαγραφές, η γεωγραφική ή εμπορική προέλευση ή τα αναμενόμενα από τη χρήση του προϊόντος αποτελέσματα, ή τα αποτελέσματα και τα ουσιώδη χαρακτηριστικά των δοκιμών ή ελέγχων του προϊόντος,γ) η έκταση των δεσμεύσεων του προμηθευτή, τα κίνητρα για την εμπορική πρακτική και η φύση της διαδικασίας πωλήσεων, κάθε δήλωση ή σύμβολο που αφορά άμεση ή έμμεση χορηγία ή έγκριση του προμηθευτή ή του προϊόντος,δ) η τιμή ή ο τρόπος υπολογισμού της ή η ύπαρξη ειδικής συμφέρουσας τιμής,ε) η ανάγκη υπηρεσίας, ανταλλακτικού, αντικατάστασης ή επισκευής,στ) η φύση, τα χαρακτηριστικά γνωρίσματα και τα δικαιώματα του προμηθευτή ή του αντιπροσώπου του, όπως είναι η ταυτότητα και τα περιουσιακά στοιχεία του, τα προσόντα του, η ιδιότητα, η έγκριση, η εταιρική σχέση, η σύνδεση και η κυριότητα δικαιωμάτων βιομηχανικής, εμπορικής ή πνευματικής ιδιοκτησίας ή τα βραβεία και οι διακρίσεις του, ζ) τα δικαιώματα του καταναλωτή, συμπεριλαμβανομένου του δικαιώματος αντικατάστασης ή επιστροφής σύμφωνα με το άρθρο 5.

 

Εσυ μου πες θα μου κοψεις αποδειξη η τιμολογιο??

Επεξ/σία από jimmakoss E30
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, polaki είπε

Είχα κάνει παλιότερα το ίδιο πράγμα σε ένα αρχαίο PC μου για να παίξω Lands of Lore, που το είχα αγορασμένο original από εποχές Pixel και PCMaster. Κάπου το έχω ακόμα!

Αφού τα PC αυτά ουσιαστικά δεν είναι για να βγαίνουν internet παρά μόνο για retro gaming, γιατί να μπεις στη διαδικασία να το έχεις και καθόλου στο internet? 

Δεν μπαίνει στο Internet πλέον...

Μόνο στην αρχή...

Τώρα είπα να ξαναφτιάξω τον Athlon XP 3200+ που είχα από το 2003 μέχρι και το 2010 για XP early era και last Windows 98 era.

Δυστυχώς τον έδωσα το 2010 σε έναν φίλο αλλά η GA-7N400PRO2 και ο 3200 κάηκαν μετά από πλημμύρα στο υπόγειο που το είχε.

Αγόρασα την Asus A7V880, με τον 3200 σε εκπληκτική τιμη και με το εκπληκτικό ΚΤ880 chipset που είναι ταχύτερο από το nforce για Socket A, με Audigy 2 ZS gold plated, και 9600 PRO.

Νοσταλγία...

Dual boot Windows XP και Windows 98SE..

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/2/2020 στις 11:34 ΠΜ, polaki είπε

Είναι παράνομο να ΠΟΥΛΑΣ εσύ (όχι η Microsoft) κάτι το οποίο απευθύνεται μόνο σε σπουδαστές ναι ή όχι; 

Πρόσεχε την έκφραση που υπογράμμισα.

Η Microsoft πουλάει ένα προϊόν το οποίο απευθύνεται μόνο σε σπουδαστές με χαμηλή τιμή και εκεί τελειώνει η δικαιοδοσία της.

 

Από εκεί και πέρα, αν ο σπουδαστής πουλήσει την νόμιμη άδειά του σε έναν μη-σπουδαστή, η Microsoft δεν έχει κανένα δικαίωμα να απενεργοποιήσει το office ως παράνομο.

Δεν έχει δικαίωμα να ισχυριστεί: εσύ που αγόρασες από τον σπουδαστή την άδεια για το office, δεν έχεις δικαίωμα να το χρησιμοποιείς διότι δεν είσαι σπουδαστής.

 

Με απλά λόγια πρέπει να υπάρχει νόμος του κράτους που να:

α. απαγορεύει την μεταπούληση της άδειας του office για σπουδαστές, σε μη-σπουδαστές

β. απαγορεύει την άδεια της χρήσης του office για σπουδαστές, από μη-σπουδαστές.

 

Αν ΔΕΝ υπάρχει τέτοιος νόμος, η άποψη της Microsoft για το θέμα, είναι γενικά αδιάφορη.

 

Για να κλείσω, το τι είναι παράνομο, το καθορίζουν οι νόμοι του κράτους και όχι οι εταιρίες με τα συμφωνητικά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@fwtonio Λάθος,  ο ευρωπαϊκός νόμος ορίζει ρητά ότι ΔΕΝ μπορείς να αλλάξεις τους όρους χρήσης,  παραμένουν του κατασκευαστή και πρέπει να τους αποδεχθεί και ο αγοραστής της μεταχειρισμένης άδειας.  Ξαναδιαβασε το νόμο και θα το δεις.

 

Όπως ακριβώς προσπάθησαν οι εταιρείες να αποφύγουν να δίνουν  Updates σε μεταχειρισμένες άδειες και πήραν τον μπ@^%@λοιπόν έτσι τον πήραν και οι "πωλητές" για την παραβίαση των όρων χρήσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, fwtonio είπε

Πρόσεχε την έκφραση που υπογράμμισα.

Η Microsoft πουλάει ένα προϊόν το οποίο απευθύνεται μόνο σε σπουδαστές με χαμηλή τιμή και εκεί τελειώνει η δικαιοδοσία της.

Από εκεί και πέρα, αν ο σπουδαστής πουλήσει την νόμιμη άδειά του σε έναν μη-σπουδαστή, η Microsoft δεν έχει κανένα δικαίωμα να απενεργοποιήσει το office ως παράνομο.

Δεν έχει δικαίωμα να ισχυριστεί: εσύ που αγόρασες από τον σπουδαστή την άδεια για το office, δεν έχεις δικαίωμα να το χρησιμοποιείς διότι δεν είσαι σπουδαστής.

Με απλά λόγια πρέπει να υπάρχει νόμος του κράτους που να:

α. απαγορεύει την μεταπούληση της άδειας του office για σπουδαστές, σε μη-σπουδαστές

β. απαγορεύει την άδεια της χρήσης του office για σπουδαστές, από μη-σπουδαστές.

Αν ΔΕΝ υπάρχει τέτοιος νόμος, η άποψη της Microsoft για το θέμα, είναι γενικά αδιάφορη.

Για να κλείσω, το τι είναι παράνομο, το καθορίζουν οι νόμοι του κράτους και όχι οι εταιρίες με τα συμφωνητικά τους.

Νομίζω προσπαθούμε χωρίς να είμαστε δικηγόροι να αναλύσουμε και να εξηγήσουμε κάτι χωρίς να έχουμε την εφόδια για να το κάνουμε. 

Εγώ ξέρω ότι σε serial που υπήρχε από παλιό μηχάνημα δικό μου που το έκανα image και το σήκωσα σε ΑΛΛΟ μηχάνημα, η MS μου το μπλόκαρε. Μίλησα με εκπρόσωπο σε livechat, κάτι το οποίο είναι θαμένο τόσο βαθιά στις σελίδες της Microsoft που πραγματικά έχασα πάνω από μισή ώρα απ'τη ζωή μου για να το βρω, να καταφέρω να συνδεθώ και να φάω ΟΡΙΣΤΙΚΟ άκυρο από live chat για το serial μου, επειδή ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η χρήση του σε αλλο μηχάνημα από αυτό που το πήρα, μιας και ήταν ΟΕΜ license.. Απαγορεύεται κατά τη Microsoft? Κατά τους νόμους του Texas? Κατά τους νόμους του Ισλαμαμπαντ? Δεν ξέρω και δεν με ενδιαφέρει. Ξέρεις τί με ενδιαφέρει? Ότι το serial μου απενεργοποιήθηκε για πάντα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, giotis1982 είπε

Λάθος,  ο ευρωπαϊκός νόμος ορίζει ρητά ότι ΔΕΝ μπορείς να αλλάξεις τους όρους χρήσης,  παραμένουν του κατασκευαστή και πρέπει να τους αποδεχθεί και ο αγοραστής της μεταχειρισμένης άδειας.  Ξαναδιαβασε το νόμο και θα το δεις.

https://brodies.com/binformed/legal-updates/european-court-confirms-the-right-to-resell-used-software-licences

Εδω ειναι η αποφαση του δικαστηριου που με λιγα λογια λεει...

Under European law, the licensor of a computer programme loses its right to control onward distribution of a copy of that programme when that copy is first sold in the EU. This is known as the principle of exhaustion.

Λιγο πιο κατω λεει για οποιον δεν εχει την διαθεση να διαβασει, να μεταφρασει η θεωρει οτι πρεπει να εισαι δικηγορος για να τα καταλαβαινεις αυτα, οτι:

1.Οι επιχειρησεις πλεον (που μεχρι και το 2011 ηταν υποχρεωμενες να αγοραζουν κλειδια απο authorised resellers) εχουν πλεον την δυνατοτητα να αγοραζουν μαζικα μεταχειρισμενα κλειδια.😮

2.Η αποφαση εφαρμοζεται σε λογισμικα τα οποια δεν εχουν συγκεκριμενη ημερομηνια ληξης, Και το πιο σημαντικο σε αυτο το εδαφιο που αναφερει συγκεκριμενα για τα προιοντα της MS που υποκεινται στο Microsoft's Software Assurance programme οτι απαγορευεται να τα πουλας αν υπαρχει αυτο που ονομαζει "ongoing maintenance contract" κατι το οποιο παρεχεται απο την MS για 2 χρονια. Απαξ και περασουν τα 2 χρονια και δεν υπαρξει ανανεωση συμβασης μπορεις να τα πουλας ακομα και σε επιχειρησεις-εταιριες!!!

3.Η αποφαση δεν επιτρεπει να πωλειται ενα κλειδι για πολλαπλους υπολογιστες ξεχωριστα, Αυτο δεν φωναζουμε ολοι οτι αυτα ειναι τα παρανομα κλειδια??? Αμεσως μετα ομως, αναφερει οτι αν ο πωλητης πληρωσει ενα φορο για το καθε κλειδι ξεχωριστα τοτε ΜΠΟΡΕΙ, (ΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧ), μπορει να το πουλησει νομιμα.

4. και ισως σχετικο με αυτο:

1 ώρα πριν, polaki είπε

Εγώ ξέρω ότι σε serial που υπήρχε από παλιό μηχάνημα δικό μου που το έκανα image και το σήκωσα σε ΑΛΛΟ μηχάνημα, η MS μου το μπλόκαρε.

Απαξ και η αδεια πουληθει τοτε ο πρων κατοχος της αδειας οφειλει να διαγραψει την πουλημενη πλεον αδεια απ το συστημα του... Εαν οντως το διεγραψες τοτε επεσες θυμα bullying απο την αγαπημενη μας MS

 

Γιατι ρε παιδια δεν ασχολειται κανεις να διαβασει νομους η αποφασεις δικαστηριων και λεει οτι του κατεβει στο κεφαλι? 2020 εχουμε, ειμαστε σε τεχνολογικο forum, και η πληροφορια ειναι πραγματικα πανευκολη να βρεθει και να διασταυρωθει...

 

Επεξ/σία από jimmakoss E30
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jimmakoss E30 είπε

https://brodies.com/binformed/legal-updates/european-court-confirms-the-right-to-resell-used-software-licences

Εδω ειναι η αποφαση του δικαστηριου που με λιγα λογια λεει...

Under European law, the licensor of a computer programme loses its right to control onward distribution of a copy of that programme when that copy is first sold in the EU. This is known as the principle of exhaustion.

Λιγο πιο κατω λεει για οποιον δεν εχει την διαθεση να διαβασει, να μεταφρασει η θεωρει οτι πρεπει να εισαι δικηγορος για να τα καταλαβαινεις αυτα, οτι:

1.Οι επιχειρησεις πλεον (που μεχρι και το 2011 ηταν υποχρεωμενες να αγοραζουν κλειδια απο authorised resellers) εχουν πλεον την δυνατοτητα να αγοραζουν μαζικα μεταχειρισμενα κλειδια.😮

2.Η αποφαση εφαρμοζεται σε λογισμικα τα οποια δεν εχουν συγκεκριμενη ημερομηνια ληξης, Και το πιο σημαντικο σε αυτο το εδαφιο που αναφερει συγκεκριμενα για τα προιοντα της MS που υποκεινται στο Microsoft's Software Assurance programme οτι απαγορευεται να τα πουλας αν υπαρχει αυτο που ονομαζει "ongoing maintenance contract" κατι το οποιο παρεχεται απο την MS για 2 χρονια. Απαξ και περασουν τα 2 χρονια και δεν υπαρξει ανανεωση συμβασης μπορεις να τα πουλας ακομα και σε επιχειρησεις-εταιριες!!!

3.Η αποφαση δεν επιτρεπει να πωλειται ενα κλειδι για πολλαπλους υπολογιστες ξεχωριστα, Αυτο δεν φωναζουμε ολοι οτι αυτα ειναι τα παρανομα κλειδια??? Αμεσως μετα ομως, αναφερει οτι αν ο πωλητης πληρωσει ενα φορο για το καθε κλειδι ξεχωριστα τοτε ΜΠΟΡΕΙ, (ΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧ), μπορει να το πουλησει νομιμα.

4. και ισως σχετικο με αυτο:

Απαξ και η αδεια πουληθει τοτε ο πρων κατοχος της αδειας οφειλει να διαγραψει την πουλημενη πλεον αδεια απ το συστημα του... Εαν οντως το διεγραψες τοτε επεσες θυμα bullying απο την αγαπημενη μας MS

Γιατι ρε παιδια δεν ασχολειται κανεις να διαβασει νομους η αποφασεις δικαστηριων και λεει οτι του κατεβει στο κεφαλι? 2020 εχουμε, ειμαστε σε τεχνολογικο forum, και η πληροφορια ειναι πραγματικα πανευκολη να βρεθει και να διασταυρωθει...

Επειδή διαβάζεις ότι τραβάει η ψυχούλα σου

https://www.osborneclarke.com/insights/the-end-of-the-usedsoft-case-and-its-implications-for-used-software-licences/

 

Η αρχική εταιρεία ΣΤΑΜΆΤΗΣΕ τη διαμάχη και παραδέχθηκε την ενοχή της γιατί δε μπορούσε να αποδείξει  τα παρακάτω που γράφει ο νόμος:

Oracle consented to the download of the software in exchange for remuneration

Oracle granted the software purchasers the right of use for an unlimited period (perpetual licence) for the respective program copy

the use of software updates in the actual individual case was subject to a maintenance agreement between the Oracle and the initial purchaser

the initial purchaser deleted their program copy entirely at the time of the resale so there was no copy left on the server and an (illegal) “split” of licences could be ruled out

it is ensured for the actual individual case that the second purchaser (client of the defendant) uses the program copy only to the extent granted to the first purchaser in its original contract

 

Ο ΔΕΎΤΕΡΟΣ ΑΓΟΡΑΣΤΉΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΉΣΕΙ ΤΟ SOFTWARE ΜΕΧΡΙ ΤΟ EXTEND ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΔΩΣΕ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΉΣ. 

Επίσης ο νόμος βγήκε σύμφωνα με την ελευθερία στην οικονομική πολιτική της Ευρώπης που λέει ότι αφού ικανοποιήθηκε χρηματικά ο κατασκευαστής τότε δεν υπάρχει λόγος να απαγορεύσει την μεταπώληση. 

Και σου ξαναλέω,  δεν έχει σημασία τι πιστεύεις,  σημασία έχει αν μπορείς να το αποδείξεις στο δικαστήριο. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, giotis1982 είπε

Επειδή διαβάζεις ότι τραβάει η ψυχούλα σου

https://www.osborneclarke.com/insights/the-end-of-the-usedsoft-case-and-its-implications-for-used-software-licences/

Η αρχική εταιρεία ΣΤΑΜΆΤΗΣΕ τη διαμάχη και παραδέχθηκε την ενοχή της γιατί δε μπορούσε να αποδείξει  τα παρακάτω που γράφει ο νόμος:

Oracle consented to the download of the software in exchange for remuneration

Oracle granted the software purchasers the right of use for an unlimited period (perpetual licence) for the respective program copy

the use of software updates in the actual individual case was subject to a maintenance agreement between the Oracle and the initial purchaser

the initial purchaser deleted their program copy entirely at the time of the resale so there was no copy left on the server and an (illegal) “split” of licences could be ruled out

it is ensured for the actual individual case that the second purchaser (client of the defendant) uses the program copy only to the extent granted to the first purchaser in its original contract

Ο ΔΕΎΤΕΡΟΣ ΑΓΟΡΑΣΤΉΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΉΣΕΙ ΤΟ SOFTWARE ΜΕΧΡΙ ΤΟ EXTEND ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΔΩΣΕ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΉΣ. 

2 ώρες πριν, jimmakoss E30 είπε

2.Η αποφαση εφαρμοζεται σε λογισμικα τα οποια δεν εχουν συγκεκριμενη ημερομηνια ληξης, Και το πιο σημαντικο σε αυτο το εδαφιο που αναφερει συγκεκριμενα για τα προιοντα της MS που υποκεινται στο Microsoft's Software Assurance programme οτι απαγορευεται να τα πουλας αν υπαρχει αυτο που ονομαζει "ongoing maintenance contract" κατι το οποιο παρεχεται απο την MS για 2 χρονια. Απαξ και περασουν τα 2 χρονια και δεν υπαρξει ανανεωση συμβασης μπορεις να τα πουλας ακομα και σε επιχειρησεις-εταιριες!!!

Επίσης ο νόμος βγήκε σύμφωνα με την ελευθερία στην οικονομική πολιτική της Ευρώπης που λέει ότι αφού ικανοποιήθηκε χρηματικά ο κατασκευαστής τότε δεν υπάρχει λόγος να απαγορεύσει την μεταπώληση. (μα καλα τι συζηταμε και διαφωνεις???)

Και σου ξαναλέω,  δεν έχει σημασία τι πιστεύεις,  σημασία έχει αν μπορείς να το αποδείξεις στο δικαστήριο. 

 

24 λεπτά πριν, giotis1982 είπε

it is ensured for the actual individual case.........

Μου λες την αποφαση για την συγκεκριμενη υποθεση, σου ανεφερα συγκεκριμενα τι οριζει ο νομος και αν μπορεις να αγοραζεις και να πουλας software και κατω απο ποιες συνθηκες. Μπορω και εγω να αναφερω ακραια παραδειγματα αλλα δυστυχως για σενα δεν αποτελουν επιχειρηματα. Το οτι μια εταιρια επαιξε βρωμικα δεν σημαινει οτι απαγορευεται και η μεταπωληση software, ελεος, λες και ειμαστε παιδικο forum....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimmakoss E30 είπε

Μου λες την αποφαση για την συγκεκριμενη υποθεση, σου ανεφερα συγκεκριμενα τι οριζει ο νομος και αν μπορεις να αγοραζεις και να πουλας software και κατω απο ποιες συνθηκες. Μπορω και εγω να αναφερω ακραια παραδειγματα αλλα δυστυχως για σενα δεν αποτελουν επιχειρηματα. Το οτι μια εταιρια επαιξε βρωμικα δεν σημαινει οτι απαγορευεται και η μεταπωληση software, ελεος, λες και ειμαστε παιδικο forum....

Ο νόμος βγήκε μέσα από αυτήν την ιστορία.  

Δε λες να το καταλάβεις...Διάβασε μπας και καταλάβεις,  αν και το βλέπω χλωμό...

http://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf?docid=124564&doclang=EN

Το δικαστήριο δικαίωσε τους πωλητές μεταχειρισμένων επειδή σύμφωνα με το EEA από τη στιγμή που πληρώθηκε ο κατασκευαστής μια φορά,  το δικαίωμα του τελείωσε. Exhausted

Άρα δε μπορεί να ζητήσει ξανά λεφτά. 

Η Oracle είπε ΟΚ, αλλά δεν είμαι υποχρεωμένος να δίνω αναβαθμίσεις και τεχνική υποστήριξη. Το δικαστήριο απάντησε πως η μεταφορά της άδειας δεν απαλλάσσει τον κατασκευαστή από την υποχρέωση της σωστής λειτουργίας και πρέπει να του φέρεται σαν κανονικό πελάτη. 

Η Oracle είπε πως δεν πουλάει σε όλες τις εταιρείες στην ίδια τιμή,  κάνει εκπτώσεις ανά περίπτωση.Το δικαστήριο δέχθηκε τη θέση της Oracle και υποχρεώνει τους μεταπωλητές να πουλάνε ΟΛΟ το πακέτο και όχι μεμονωμένες άδειες, εκτός και αν πληρώνουν την αντίστοιχη τιμή της μίας στον κατασκευαστή (για να τσεπωνουν και το ΦΠΑ, μη μας περάσουν και για μα&@^ες στη ΕΕ)

Η Oracle ζήτησε να αποδειχθεί η καταστροφή της αρχικής κοπιας,  ειδάλλως να θεωρείται άκυρη η συναλλαγή. Το δικαστήριο συμφώνησε πως η υποχρέωση της απόδειξης καταστροφής βαραίνει τον μεταπωλητή. 

Το δικαστήριο βάσει της ΔΙΚΗΣ του απόφασης επιτρέπει τη μεταπώληση διότι ΔΕΝ προκλήθηκε οικονομική ζημιά στον κατασκευαστή,  αφού αυτός ΠΛΗΡΏΘΗΚΕ το αντίτιμο που ζήτησε για την ατομική άδεια χρήσης. 

Αν δεν ικανοποιήθηκε οικονομικά,  γιατί έκανες περισσότερα αντίγραφα του προγράμματος,  γιατί σου το πούλησε με έκπτωση και εσύ το εκμεταλλεύτηκες για να βγάλεις περισσότερα (aka πειρατικά), γιατί το χρησιμοποιούν ταυτόχρονα και ο παλιός και ο νέος αγοραστής  ή γιατί ο κατασκευαστής το δινει σε ειδική τιμή για ειδική χρήση που ΔΕ θα το πουλούσε στον δεύτερο αγοραστή....

Μάντεψε.......

 

Είναι παράνομη η μεταπώληση..

Ελπίζω να καταλαβαίνεις πως η μπαρούφα που λες θα άνοιγε τον ασκο του Αιόλου...γιατί η Oracle σωστά έβαλε στο παιχνίδι και το φυσικό μέσο και την μεταφόρτωση απο το Internet. Αν το δικαστήριο το άφηνε τότε ολοι οι μαύροι πειρατές θα έκαναν ΠΆΡΤΥ. Θα αγοράζανε ΕΝΑ αντίγραφο από ταινία πχ και μετά θα ελεγαν "μα δεν το ξαναβλέπω,  το πούλησα 2 ευρώ και ο επόμενος ας πάει στη Sony να το κατεβάσει"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giotis1982 είπε

Το δικαστήριο βάσει της ΔΙΚΗΣ του απόφασης επιτρέπει τη μεταπώληση διότι ΔΕΝ προκλήθηκε οικονομική ζημιά στον κατασκευαστή,  αφού αυτός ΠΛΗΡΏΘΗΚΕ το αντίτιμο που ζήτησε για την ατομική άδεια χρήσης. 

 

1 ώρα πριν, giotis1982 είπε

Μάντεψε.......

Είναι παράνομη η μεταπώληση..

 

6 ώρες πριν, jimmakoss E30 είπε

2.Η αποφαση εφαρμοζεται σε λογισμικα τα οποια δεν εχουν συγκεκριμενη ημερομηνια ληξης, Και το πιο σημαντικο σε αυτο το εδαφιο που αναφερει συγκεκριμενα για τα προιοντα της MS που υποκεινται στο Microsoft's Software Assurance programme οτι απαγορευεται να τα πουλας αν υπαρχει αυτο που ονομαζει "ongoing maintenance contract" κατι το οποιο παρεχεται απο την MS για 2 χρονια. Απαξ και περασουν τα 2 χρονια και δεν υπαρξει ανανεωση συμβασης μπορεις να τα πουλας ακομα και σε επιχειρησεις-εταιριες!!!

3.Η αποφαση δεν επιτρεπει να πωλειται ενα κλειδι για πολλαπλους υπολογιστες ξεχωριστα, Αυτο δεν φωναζουμε ολοι οτι αυτα ειναι τα παρανομα κλειδια??? Αμεσως μετα ομως, αναφερει οτι αν ο πωλητης πληρωσει ενα φορο για το καθε κλειδι ξεχωριστα τοτε ΜΠΟΡΕΙ, (ΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧ), μπορει να το πουλησει νομιμα.

Θα σ αφησω να διαφωνεις μονος σου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή σε βλέπω να το γράφεις με στόμφο,  έχεις καμιά ιδέα τι είναι το SA right και γιατί το αναφέρει ο νόμος; 

Έχεις άραγε ιδέα πως μπορείς να ενοικιάσεις το λογισμικό από τη Microsoft αντί να το αγοράσεις; Πώς αυτό το λογισμικό πωλείται σε κλάσμα της τιμής και δεν είναι δικό σου παρά μόνο αν πληρώσεις τη διαφορά με το perpetual στο τέλος; 

Έχεις ιδέα τι κάνουν όλοι αυτοί οι κλειδακιδες και έχουν τόσα πολλά κλειδιά; 

Για την αποζημίωση του κατασκευαστή έχεις να πεις κάτι ή μπα; 

Γιατί δεν παραδέχεσαι πως ίσως και να μην τα ξέρεις τόσο καλά; Δεν είναι ντροπή, ντροπή είναι να μιλάς για πράγματα που δεν ξέρεις και να προσπαθείς να πείσεις και άλλους να πάνε ενδεχομένως σε ένα δικαστήριο που θα χάσουν. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, giotis1982 είπε

@fwtonio Λάθος,  ο ευρωπαϊκός νόμος ορίζει ρητά ότι ΔΕΝ μπορείς να αλλάξεις τους όρους χρήσης,  παραμένουν του κατασκευαστή και πρέπει να τους αποδεχθεί και ο αγοραστής της μεταχειρισμένης άδειας.  Ξαναδιαβασε το νόμο και θα το δεις.

Όπως ακριβώς προσπάθησαν οι εταιρείες να αποφύγουν να δίνουν  Updates σε μεταχειρισμένες άδειες και πήραν τον μπ@^%@λοιπόν έτσι τον πήραν και οι "πωλητές" για την παραβίαση των όρων χρήσης. 

Εδώ μία απόφαση που ουσιαστικά απέρριψε σημαντικό όρο της άδειας χρήσης. Και ενώ η άδεια απαγόρευε την μεταπώληση, το δικαστήριο έκρινε ότι μπορεί να μεταπωληθεί.

https://www.lawspot.gr/nomika-nea/nomimi-i-metapolisi-antigrafoy-programmatos-i-y-apo-ton-arhiko-agorasti-ohi-omos-kai-toy

 

 

Οπότε αν αντιστρέψουμε το επιχείρημα, θα μπορούσαμε να βρούμε περιπτώσεις επιχειρήσεων ή ιδιωτών που δεν αγόρασαν μεταχειρισμένη άδεια διότι παρασύρθηκαν από την άδεια χρήσης που το απαγόρευε. Δηλαδή η Microsoft είχε ( και έχει; ) επιπλέον έσοδα από παραπλανητικούς όρους στην άδεια χρήσης και κάποιοι άλλοι επιπλέον έξοδα.

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι η άδεια χρήσης δεν έχει ισχύ νόμου. Μπορεί να την υπερασπίζονται ακριβοπληρωμένοι δικηγόροι, αλλά δεν είναι νόμος.

Μπορεί να ισχυρίζονται ότι γράφτηκε σύμφωνα με το γράμμα του νόμου αλλά ούτε αυτό είναι σίγουρο, όπως έχει αποδειχθεί.

 

 

Εννοείται ότι σε περίπτωση διαφωνίας, αρμόδια είναι τα δικαστήρια. Άλλωστε πόσες φορές διαβάσαμε εδώ μέσα ότι μεγάλες εταιρίες έκαναν αγωγές η μία στην άλλη για να λύσουν τις διαφορές τους. Αυτό από μόνο του σημαίνει ότι ακόμα και αυτά τα ακριβοπληρωμένα συμβόλαια έχουν τρύπες και παραλήψεις ή καταχρηστικούς όρους.

17 ώρες πριν, polaki είπε

Νομίζω προσπαθούμε χωρίς να είμαστε δικηγόροι να αναλύσουμε και να εξηγήσουμε κάτι χωρίς να έχουμε την εφόδια για να το κάνουμε. 

Εγώ ξέρω ότι σε serial που υπήρχε από παλιό μηχάνημα δικό μου που το έκανα image και το σήκωσα σε ΑΛΛΟ μηχάνημα, η MS μου το μπλόκαρε. Μίλησα με εκπρόσωπο σε livechat, κάτι το οποίο είναι θαμένο τόσο βαθιά στις σελίδες της Microsoft που πραγματικά έχασα πάνω από μισή ώρα απ'τη ζωή μου για να το βρω, να καταφέρω να συνδεθώ και να φάω ΟΡΙΣΤΙΚΟ άκυρο από live chat για το serial μου, επειδή ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η χρήση του σε αλλο μηχάνημα από αυτό που το πήρα, μιας και ήταν ΟΕΜ license.. Απαγορεύεται κατά τη Microsoft? Κατά τους νόμους του Texas? Κατά τους νόμους του Ισλαμαμπαντ? Δεν ξέρω και δεν με ενδιαφέρει. Ξέρεις τί με ενδιαφέρει? Ότι το serial μου απενεργοποιήθηκε για πάντα. 

 

Δεν διαφωνώ.

Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι η Microsoft ήταν νόμιμη και εσύ ο παράνομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...