Προς το περιεχόμενο

Αγοραπωλησία Bitcoin από το Kraken


NiVa013

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, χρειάζομαι τα φώτα σας. Θέλω να αγοράσω ένα ποσό σε Bitcoin ενώ έχω ήδη λογαριασμό στο Kraken και κάνοντας mining στο παρελθόν. Αναλυτικές οδηγίες σας παρακαλώ, το προσπαθώ καιρό και κάτι δε κάνω σωστά η δε ξέρω.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχεις κανει verification το λογαργιασμο σου? Παντως το καλυτερο μερος για να ρωτησεις ειναι το σαπορτ του kraken.

Επεξ/σία από pok0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα επιλέξεις πάνω πάνω στην μπάρα που λεει funding

 

Screenshot_20200211_221927.png.b7def8a1bc6ae65d60bcb2c822dd1959.png

 

Από εκεί θα πας στο euro και θα επιλέξεις deposit

 

 

 

Screenshot_20200211_222118.png.99ff27f933a727e67e26842212aba9bc.png

στο νέο πεδίο που θα σου βγάλει θα επιλέξεις στο deposit method το fidor bank pesa

Screenshot_20200211_222345.png.87e0d77fc9d190637f4d9f99252d7fe5.png

εκεί θα σου βγάλει μερικά στοιχεί που θα τα βάλεις στην τράπεζα εδώ στην Ελλάδα για το έμβασμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Προφανως φιλε μου θα εχει καποιον ορο χρησης σε περιπτωση που δεν κανεις κινησεις στον λογαριασμο σου ανα μηνα ισως να πληρωνεις καποιο ποσο για εξοδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το coinomi πρωτη φορα ακουω να εχει τετοιο προβλημα.

Δωσε περισσοτερες λεπτομερειες. Τι Crypto εχεις αγορασει και (εφοσον δεν εχεις προβλημα) τι ποσοτητα για να δουμε μεχρι που αξιζει τον κοπο να το φτασεις με την ασφαλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομιζω οτι καταλαβα.

Μαλλον εχεις γραφτει και χρησιμοποιεις καποια faucets που σου δινουν μικροποσα σε crypto και εχεις δηλωσει το coinomi για να σου τα στελνουν.

Τα ποσα σε crypto δεν κατεβαινουν αν δεν τα στειλεις εσυ αλλου. Αυτο που αλλαζει ειναι η ισοτιμια τους με το δολαριο, η οποια αν δεν το εχεις καταλαβει ηδη εχει πολυ μεγαλη μεταβλητοτητα στα crypto σε καθημερινη βαση. Αυτην την περιοδο το bitcoin εχει πεσει και τα υπολοιπα crypto ακολουθουν συνηθως με μεγαλυτερους ρυθμους (ειδικα στο κατεβασμα)

Το coinomi απλως σου αναφερει το αντιστοιχο ποσο σε δολαρια αν τυχον τα πουλουσες αυτην τη στιγμη. Λογω του πολυ μικρου ποσου, μονο και μονο για να τα στειλεις καπου να τα πουλησεις θα τα ξοδευες ολα σε transaction fees, οποτε ετσι και αλλιως το θεμα ειναι θεωρητικο τελειως

Επεξ/σία από Bspus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβες.

Το μονο που επεσε ειναι η ισοτιμια των crypto σου με το δολαριο.

Αν ειχες δηλαδη ενα ολοκληρο Litecoin μεσα για παραδειγμα και το εβαλες οταν ηταν $80 η ισοτιμια του, θα εβλεπες το αντιστοιχο ποσο σε δολαρια να ειναι $80. Τωρα που εχει $60 το Litecoin θα σου λεει $60 αλλα παλι 1 litecoin θα εχεις.

Δεν σου λεει τα ποσα σε crypto που εχεις? Μονο ισοτιμια με δολαριο αναφερει? Ψαξε στις ρυθμισεις δεν μπορει.

Και μιας και το ολο θεμα εχει εκπαιδευτικο σκοπο, ψαξε και πως παιρνεις τα private keys απο το coinomi για backup. Νομιζω το υποστηριζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το coinomi είναι αξιόπιστο wallet και δεν υπάρχει θέμα να σου κλέφουν τα ψηφιακά σου νομίσματα από εκεί απλά συμβαίνει αυτό που σου γράφει ο Bspus 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

νοίμζω καταλαβαίνετε ότι ο plankir ήταν τελικά scammer και ανέβασε link για download bitcoin wallet που προφανός ήταν scam

Ηδη έφαγε ban από το club και το link σβήστηκε.

Mε την ευκαιρία αυτή για άλλη μια φορά να επισημάνω ότι ποτέ μα ποτέ δεν κατεβάζουμε ότι εφαρμογή βρούμε μπροστά μας ιδίως αν πρώτα δεν το έχουμε ψάξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/2/2020 στις 10:23 ΜΜ, chek2fire είπε

Θα επιλέξεις πάνω πάνω στην μπάρα που λεει funding

Screenshot_20200211_221927.png.b7def8a1bc6ae65d60bcb2c822dd1959.png

Από εκεί θα πας στο euro και θα επιλέξεις deposit

Screenshot_20200211_222118.png.99ff27f933a727e67e26842212aba9bc.png

στο νέο πεδίο που θα σου βγάλει θα επιλέξεις στο deposit method το fidor bank pesa

Screenshot_20200211_222345.png.87e0d77fc9d190637f4d9f99252d7fe5.png

εκεί θα σου βγάλει μερικά στοιχεί που θα τα βάλεις στην τράπεζα εδώ στην Ελλάδα για το έμβασμα. 

Στο Commision απο την τραπεζα μου (Εθνικη) τι βαζω;
Both (SHAR/SHA) 1€ προμήθεια ή Originator (DEBT/OUR) 7 ευρω προμηθεια;
Ειναι η επιλογη για το ποιος πληρωνει τα εξοδα, γιατι τοσο πολλα αφου και καλα SEPA ειναι free 😕 τι 7 ευρω στα 30 😕 

Επεξ/σία από ExTaCy1337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 1 ευρώ θα βάλεις στο both. Ακόμα και το 1 ευρώ είναι πολλά για sepa μεταφορές πάντως.

 Μην ξεχάσεις να βάλεις και στην αιτιολογία τον κωδικό που σου δίνει το kraken 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, chek2fire είπε

το 1 ευρώ θα βάλεις στο both. Ακόμα και το 1 ευρώ είναι πολλά για sepa μεταφορές πάντως.

 Μην ξεχάσεις να βάλεις και στην αιτιολογία τον κωδικό που σου δίνει το kraken 

Τα εβαλα αυτα αλλα για καποιο λογο στο Reference δεν μου αφηνε το kraken.com με μικρα και το εβαλα με κεφαλαια.

Το περιεργο ειναι οτι BIC μου λεει να βαλω FDDODEMMXXX και αυτο οταν εβαζα IBAN εβγαζε FDDODEMM αυτοματα που απ'ότι ειδα σε ενα αλλο φορουμ ειναι το SWIFT... 
Και δεν αφηνει να το αλλαξεις στην Εθνικη.

οκ το εκανα ελπιζω να μπουνε, συντομα, εχουμε ιδεα ποσο καιρο παιρνει να τα εμφανισει απο Εθνικη; 😛 

Επεξ/σία από ExTaCy1337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ExTaCy1337 είπε

Τα εβαλα αυτα αλλα για καποιο λογο στο Reference δεν μου αφηνε το kraken.com με μικρα και το εβαλα με κεφαλαια.

Το περιεργο ειναι οτι BIC μου λεει να βαλω FDDODEMMXXX και αυτο οταν εβαζα IBAN εβγαζε FDDODEMM αυτοματα που απ'ότι ειδα σε ενα αλλο φορουμ ειναι το SWIFT... 
Και δεν αφηνει να το αλλαξεις στην Εθνικη.

οκ το εκανα ελπιζω να μπουνε, συντομα, εχουμε ιδεα ποσο καιρο παιρνει να τα εμφανισει απο Εθνικη; 😛 

ναι στο kraken σου βγάζει διαφορετικά bic όπως λες αλλά αν παρατηρήσεις το όνομα της τράπεζας και η διεύθυνση είναι το ίδιο.

Τώρα αν τα στείλεις από δευτέρα μέχρι και τετάρτη τότε μέσα σε δύο μέρες θα τα έχεις δει στο kraken το αργότερο. Αν τα στείλεις πέμπτη-παρασκευή από δευτέρα τα βλέπεις ως συνήθως. Δλδ είναι και οι αργίες στην μέση. Το ίδιο συμβαίνει και αντίστροφα αν και μου έχει συμβεί από kraken να δω τα χρήματα ακριβώς την επόμενη μέρα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...