Προς το περιεχόμενο

Αγοραπωλησία Bitcoin από το Kraken


NiVa013

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα
Δεν ξέρω αν ρωτάω στο σωστό θέμα, γιατί είμαι άσχετος.
Θέλω να κάνω μια αγορά σε Bitcoin και ψάχνομαι.
Έκανα account στο kraken και μετέφερα και ένα μικρό ποσό δοκιμαστικά. 
Το kraken είναι μόνο ανταλλακτήριο ή έχει και wallet γιατί θέλω να τα μεταφέρω σε κάποιο άλλο ανώνυμο wallet τύπου Samurai πριν γίνει το transaction εκτός αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο.
Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Innersense είπε

Καλησπέρα
Δεν ξέρω αν ρωτάω στο σωστό θέμα, γιατί είμαι άσχετος.
Θέλω να κάνω μια αγορά σε Bitcoin και ψάχνομαι.
Έκανα account στο kraken και μετέφερα και ένα μικρό ποσό δοκιμαστικά. 
Το kraken είναι μόνο ανταλλακτήριο ή έχει και wallet γιατί θέλω να τα μεταφέρω σε κάποιο άλλο ανώνυμο wallet τύπου Samurai πριν γίνει το transaction εκτός αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο.
Ευχαριστώ

το kraken δεν έχει wallet όπως είναι το samurai που αναφέρεις δηλαδή να σου δώσω να καταλάβεις τα bitcoin που έχεις εκεί τα διαχειρίζεται η πλατφόρμα του kraken. Μπορείς να κάνεις την αγορά σου και μετά να τα μεταφέρεις από το ανταλλακτήριο στο δικό σου wallet όπως το samurai που είναι και μια χαρά.

εχει κανονικά επιλογές να μεταφέρεις από και προς το kraken Bitcoin, 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/7/2020 στις 1:24 ΠΜ, chek2fire είπε

το kraken δεν έχει wallet όπως είναι το samurai που αναφέρεις δηλαδή να σου δώσω να καταλάβεις τα bitcoin που έχεις εκεί τα διαχειρίζεται η πλατφόρμα του kraken. Μπορείς να κάνεις την αγορά σου και μετά να τα μεταφέρεις από το ανταλλακτήριο στο δικό σου wallet όπως το samurai που είναι και μια χαρά.

εχει κανονικά επιλογές να μεταφέρεις από και προς το kraken Bitcoin, 

Ενώ ακούγεται απλό και το φανταζόμουν κι εγώ κάπως έτσι στο μυαλό μου, κάπου το χάνω.
Πέρασα χρήματα στο Kraken και τα έκανα Bitcoin(XBT). Πίστευα ότι θα υπάρχει κάπου επιλογή που βάζεις το wallet που θες να τα στείλεις αλλά δεν βλέπω κάτι τέτοιο.

Δίπλα στα Bitcoin μου, έχει επιλογές Deposit, Withdraw, Stake, Transfer
To Stake δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς τύπου επένδυση είναι για να βγάλεις, υπέθεσα ότι το Transfer έχει την επιλογή που θέλω, αλλά απ ότι βλέπω στο πεδίο Transfer to wallet έχει μόνο προεπιλεγμένο ένα Futures Wallet το οποίο αν κατάλαβα καλά είναι μόνο για exchange? 

Έχω χάσει την μπάλα ρε παιδιά, τι δεν καταλαβαίνω; Υπάρχει κανένας χρήστης του Kraken να βοηθήσει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Innersense είπε

Ενώ ακούγεται απλό και το φανταζόμουν κι εγώ κάπως έτσι στο μυαλό μου, κάπου το χάνω.
Πέρασα χρήματα στο Kraken και τα έκανα Bitcoin(XBT). Πίστευα ότι θα υπάρχει κάπου επιλογή που βάζεις το wallet που θες να τα στείλεις αλλά δεν βλέπω κάτι τέτοιο.

Δίπλα στα Bitcoin μου, έχει επιλογές Deposit, Withdraw, Stake, Transfer
To Stake δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς τύπου επένδυση είναι για να βγάλεις, υπέθεσα ότι το Transfer έχει την επιλογή που θέλω, αλλά απ ότι βλέπω στο πεδίο Transfer to wallet έχει μόνο προεπιλεγμένο ένα Futures Wallet το οποίο αν κατάλαβα καλά είναι μόνο για exchange? 

Έχω χάσει την μπάλα ρε παιδιά, τι δεν καταλαβαίνω; Υπάρχει κανένας χρήστης του Kraken να βοηθήσει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κατσε να σου εξηγήσω και αν δεν καταλάβεις ρώτησε με ξανά.

Εχεις ας πούμε ένα wallet στο κινητό σου. 

Πας στο κινητό σου και επιλέγεις recieve και σου εμφανίζει μια διεύθυνση που είναι ένα μακρινάρι με γράμματα και αριθμούς.

Mετά πάς στο kraken στην πάνω πάνω καρτέλα επιλέγεις funding και από εκεί πας στο bitcoin και επιλέγεις withdrawal. Εκεί θα σε βγάλει σε μια νέα σελίδα και επιλέγεις add address. Δίνει εκεί ένα όνομα που θέλεις για να το θυμάσε ας πουμε "mobile wallet" και μετά βάζεις την διεύθυνση του που όπως είπαμε το μακρινάρι με γράμματα και αριθμούς. Κάνεις save address και μετά αφού ολοκληρώσεις την διαδικασία με ένα email επιβεβαίωσης κάνεις ξανά από την αρχή το withdrawal επιλέγοντας αυτή την φορά από το Address την μπαρίτσα δίπλα την διεύθυνση που έχεις αποθηκεύσει.

Για αρχή στείλε πρώτα ένα μικρό ποσό και μετά κάνει full withdraw για να δεις ότι τα έχεις κάνει όλα σωστά ποιο πολύ. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Thanks φίλε @chek2fire, τέλεια το έγραψες.
Μου κάνει εντύπωση ότι δε δέχεται κάποιο μικρό ποσό όπως γράφεις για τη μεταφορά από το Kraken στο Wallet που μόλις πρόσθεσα, αλλά γράφει Minimum ₿0.00500 = 47€ δηλαδή και επιπλέον γράφει ότι έχει και ₿0.00050 = 5€ fee! 🤔
Τεσπα, πραγματικά έχω μπει στο χορό και χορεύω...
Σε ευχαριστώ πολύ!

Επεξ/σία από Innersense
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Innersense είπε

Thanks φίλε @chek2fire, τέλεια το έγραψες.
Μου κάνει εντύπωση ότι δε δέχεται κάποιο μικρό ποσό όπως γράφεις για τη μεταφορά από το Kraken στο Wallet που μόλις πρόσθεσα, αλλά γράφει Minimum ₿0.00500 = 47€ δηλαδή και επιπλέον γράφει ότι έχει και ₿0.00050 = 5€ fee! 🤔
Τεσπα, πραγματικά έχω μπει στο χορό και χορεύω...
Σε ευχαριστώ πολύ!

γιατί τα ανταλλακτήρια έχουν ένα θέμα με τις γρήγορες αναπροσαρμογές των fee και δεν μπορούν να παρακολουθούν το δίκτυο με αποτέλεσμα να χρεώνουν υπερβολικά για τις μεταφορές. γιαυτό δεν δέχονται μικρά ποσά μάλλον.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

καλησπερα!! θα ηθελα να ρωτησω πως να κανω withdraw απο το kraken. Ειναι πραγματι πολυ δυσκολο. Ειχα στειλει τα στοιχεια μου (διαβατηρια κλπ)  πριν απο 2 χρονια που πηρα καποια κρυπτο και τωρα θελω να τα βγαλω. Τα μετετρεψα σε ευρω και τωρα ψαχνω τροπο να τα βαλω στο λογαριασμο της τραπεζας μου. Απο οτι καταλαβα επρεπε παλι να στειλω id οποτε εστειλα το διαβατηριο μου και περιμενω.. Υπαρχει καποιος οδηγος με τα βηματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την επιλογη withdraw θα δηλώσεις σε ποιο λογαριασμό θα πάνε τα λεφτα. Θα δηλωσεις το λογαριασμο Iban swift Bic και θα κάνεις τη μεταφορά. Την δια μερα θα είνια στην τράπεζα η το πολύ σε μια μερα. Πρέπει ο λογαριασμός να είναι στο όνομα σου.

ΔΕν ξέρω οταν αγόρασες απο κει είχες κάνει κατάθεση απο τράπεζα εδω με τα στοιχεία σου;; Αυτο διευκολύνει την κατάσταση γιατι κοιτανε ποιος έβαλε και αν είναι ιδιες οι τραπεζες και τα στοιχεία γινεται αμεσα η μεταφορά

1 ώρα πριν, txcellas είπε

καλησπερα!! θα ηθελα να ρωτησω πως να κανω withdraw απο το kraken. Ειναι πραγματι πολυ δυσκολο. Ειχα στειλει τα στοιχεια μου (διαβατηρια κλπ)  πριν απο 2 χρονια που πηρα καποια κρυπτο και τωρα θελω να τα βγαλω. Τα μετετρεψα σε ευρω και τωρα ψαχνω τροπο να τα βαλω στο λογαριασμο της τραπεζας μου. Απο οτι καταλαβα επρεπε παλι να στειλω id οποτε εστειλα το διαβατηριο μου και περιμενω.. Υπαρχει καποιος οδηγος με τα βηματα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tryxx1 είπε

Απο την επιλογη withdraw θα δηλώσεις σε ποιο λογαριασμό θα πάνε τα λεφτα. Θα δηλωσεις το λογαριασμο Iban swift Bic και θα κάνεις τη μεταφορά. Την δια μερα θα είνια στην τράπεζα η το πολύ σε μια μερα. Πρέπει ο λογαριασμός να είναι στο όνομα σου.

ΔΕν ξέρω οταν αγόρασες απο κει είχες κάνει κατάθεση απο τράπεζα εδω με τα στοιχεία σου;; Αυτο διευκολύνει την κατάσταση γιατι κοιτανε ποιος έβαλε και αν είναι ιδιες οι τραπεζες και τα στοιχεία γινεται αμεσα η μεταφορά

 

Το έκανα φίλε μου. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

15 λεπτά πριν, Ruthl3ss είπε

Τι ποσό σου κρατάει το kraken όταν κάνεις withdraw ευρώ σε ελληνική τράπεζα, πχ alpha bank;

3 ευρώ αν θυμάμαι

Επεξ/σία από chek2fire
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/2/2021 στις 5:48 ΜΜ, chek2fire είπε

 

3 ευρώ αν θυμάμαι

το ποσό που μπορεί να κρατάει το κάθε site όταν το χρησιμοποιείς σαν off ramp καθώς και το ποσό που θα κρατήσει η ελληνική τράπεζα από τη μέρα φορά μέσω sepa είναι μηδαμινά, συγκριτικά με το spread και τα fees του κάθε exchange /crypto bank etc. 

Στις 28/7/2020 στις 7:21 ΜΜ, chek2fire είπε

Κατσε να σου εξηγήσω και αν δεν καταλάβεις ρώτησε με ξανά.

Εχεις ας πούμε ένα wallet στο κινητό σου. 

Πας στο κινητό σου και επιλέγεις recieve και σου εμφανίζει μια διεύθυνση που είναι ένα μακρινάρι με γράμματα και αριθμούς.

Mετά πάς στο kraken στην πάνω πάνω καρτέλα επιλέγεις funding και από εκεί πας στο bitcoin και επιλέγεις withdrawal. Εκεί θα σε βγάλει σε μια νέα σελίδα και επιλέγεις add address. Δίνει εκεί ένα όνομα που θέλεις για να το θυμάσε ας πουμε "mobile wallet" και μετά βάζεις την διεύθυνση του που όπως είπαμε το μακρινάρι με γράμματα και αριθμούς. Κάνεις save address και μετά αφού ολοκληρώσεις την διαδικασία με ένα email επιβεβαίωσης κάνεις ξανά από την αρχή το withdrawal επιλέγοντας αυτή την φορά από το Address την μπαρίτσα δίπλα την διεύθυνση που έχεις αποθηκεύσει.

Για αρχή στείλε πρώτα ένα μικρό ποσό και μετά κάνει full withdraw για να δεις ότι τα έχεις κάνει όλα σωστά ποιο πολύ. 

 

με τη διαφορά ότι εάν κάποιος ακολουθήσει πιστά αυτό που του πρότεινες να κάνει και ενώ χρησιμοποιεί κάποιο hyper deterministic wallet (που αλλάζει διευθύνσεις αποστολής με το που χρησιμοποιήσεις  μια διεύθυνση ...)

θα υπάρχει μπέρδεμα...πιστεύω τι λες και εσύ. σε κάθε συναλλαγή πρέπει ξανά και ξανά να ελέγχει κανείς τη διεύθυνση αποστολής για το wallet που παραλαμβάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 26/3/2020 στις 3:54 ΜΜ, ExTaCy1337 είπε

Τα εβαλα αυτα αλλα για καποιο λογο στο Reference δεν μου αφηνε το kraken.com με μικρα και το εβαλα με κεφαλαια.

Το περιεργο ειναι οτι BIC μου λεει να βαλω FDDODEMMXXX και αυτο οταν εβαζα IBAN εβγαζε FDDODEMM αυτοματα που απ'ότι ειδα σε ενα αλλο φορουμ ειναι το SWIFT... 
Και δεν αφηνει να το αλλαξεις στην Εθνικη.

οκ το εκανα ελπιζω να μπουνε, συντομα, εχουμε ιδεα ποσο καιρο παιρνει να τα εμφανισει απο Εθνικη; 😛 

Τελικά όλα οκ?

Σε εμενα δεν πηγαν ποτε τα χρηματα μεσω SEPA. Επίσης στο reference δεν με αφηνε να βάλω το kraken.com αλλά μονο το 16ψηφιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Xorxhs! είπε

Τελικά όλα οκ?

Σε εμενα δεν πηγαν ποτε τα χρηματα μεσω SEPA. Επίσης στο reference δεν με αφηνε να βάλω το kraken.com αλλά μονο το 16ψηφιο

Δεν θυμαμαι γιατι περασε παρα πολυ καιρος τι εβαλα στα πεδια της πληρωμης, αλλα ναι ειχανε μπει τα χρηματα τοτε μετα απο καποιες μερες. 
την δευτερη φορα που εβαλα πριν λιγο καιρο παλι ενα 20αρικο το εβαλα με την καρτα , αν και instant νομιζω εχει μεγαλυτερη προμηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...