Προς το περιεχόμενο

Το Samsung Galaxy S20 Ultra είναι 5G ready, 8K εγγραφή βίντεο και έχει κάμερα 108MP με zoom 100X


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 258
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως όλα σούπερ σε χαρακτηριστικά !ο snapdragon 865/exynos 990 κορυφαία soc αλλά εμένα η μεγαλύτερη εντύπωση μου έκανε τα 16gb ram είναι απλά απίστευτο σε τι επίπεδο έχουμε φτάσει στα smartphones!!! Είναι πλέον κανονικοί υπολογιστές παλάμης ! Δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα απολύτως από ένα λάπτοπ υψηλού επιπέδου 

  • Like 2
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

και στην Ελλάδα με κατώτατο (ή αλλιώς τον μισθό που παίρνει το μεγαλύτερο κομμάτι του πληθυσμού μας βγάζοντας έξω τους ανέργους που ειναι το 1/3 και βάλε) στα ~675 ευρώ μεικτά θα πρέπει να μαζεύουν κάνα 5μηνο ή αλλιώς μισό έτος (δεδομένου ότι πρέπει να πληρώσεις ΔΕΗ ΟΤΕ κτλ αν έχεις και νοίκι μιλάμε για ένα χρόνο οικονομιών άνετα) με σκληρή οικονομία έχει να πέσει σκέτο μακαρόνι στους απανταχού κάγκουρες.... :P 

 

3oxe9c.jpg

 

Τα λιγουρεύεστε ;;;;; :D 

 

EDIT: εν το μεταξύ γιατί βάλανε όλο αυτό το ταψί στα αριστερά;  Αν το βάλεις στο τραπέζι δεν θα τρεμοπαίζει πάνω κάτω αλλά και δεξιά αριστερά... Είμαστε μειοψηφία αυτοί που πιστεύουμε ότι θα ήταν πολύ πιο όμορφο αν το είχαν στην μέση; και δεν θα τρεμοπαίζει αριστερά δεξιά και πιο όμορφο φαίνεται.. 

 

Να κάπως έτσι 

 

samsung-galaxy-s20-ultra.png

+5G,
+ κάμερες (που αλλάζουν ένα σωρό δεν ανέβηκαν μονο τα pixel και στο software καλύτερο με περισσότερες επιλογές που χρειάζεται μια παράγραφος για να τις συμπεριλάβεις)  
+ ταχύτεροι επεξεργαστές και γραφικά 
+ περισσότερη ram και αποθήκευση
+ 120hz οθόνη
+240Hz αισθητήρας του touchscreen
+ 90% screen/body coverage
+ μεγαλύτερη μπαταρία
+έως 45watt fastcharge  

 

Δηλαδή πόσες αλλαγές θες να δεις για να μην πεις πως είναι ξαναζεσταμένο φαγητό; στην τελική κινητό είναι τι άλλο να κάνει νέο δηλαδή; να σου κάνει τόστ; 

Έλα.... Αν λίγο σκεφτείς εκτός ... Ηλεκτρονικής... Ανάγκης και έξαψης.. θα δεις ότι από ένα νοτε10... Η διαφορές είναι στην οθόνη μόνο στην κάμερα οκ... Έχει αλλά δεν είναι ποτέ όπως διαφημίζεται.... Κ σίγουρα δεν κοστίζει η κάμερα 300 400 ευρώ .... Παραπάνω για να δικαιολογήσει την τιμή.... Και είδαμε είδη την 108 κάμερα στο κινέζικο τηλέφωνο .... Δεν αξίζει καθολου τα λεφτά του γιατί τίποτα από όλα αυτά δεν είναι καινούργιο.... Σαν τεχνολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 hours ago, ADHD said:

Αλλα για να λεμε τα πράγματα με το ονομα τους δεν εχει καμια σχεση το S20, η καμερα ειναι αρκετα πιο concealed φαινεται απλα ενα μαύρο τετράγωνο, στο 11 pro κάνουν μπαμ οι 3 καμερες απο χιλιόμετρα ειδικα αν εχεις silver/gold.

Yeah right... Είδατε τελικά; Όλα μια ιδέα είναι! :P 
 

Άσχετο, για το 5G γιατί χαιρόμαστε αφού μέχρι να έχουμε κάλυψη δικτύου θα έχει βγει το S40... 

4 hours ago, overpower said:

Οι διαστάσεις είναι κοντά με το 11 pro max με καλύτερο screen-to-body ratio 😉

Και το pro max το θεωρώ υπερβολικά μεγάλο. Ποσο μάλλον το ultra που είναι σχεδόν 1cm πιο ψηλό! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

16 ραμ όντως είναι αρκετά απορώ αν έρθει Ελλάδα πόσο θα κοστίζει. 

επίσης αν δεν έβαλαν όπως είχε ακουστεί ανοξείδωτο ατσάλι ειδικά για 1400€ για εμένα είναι λιγάκι απαράδεκτη έστω λίγο να δικαιολογήσει κάπως την τιμή. 

Το 5G τώρα θέλω να δω αν το υποστηρίζει η αν είναι όπως το s10+ απλή και 5G έκδοση. 

 

Επίσης 1400€ έχει το ultra το note 20 plus η όπως θα λέγεται απορώ πόσο θα κοστίζει λογικά κάνα 100€ παραπάνω 

Επεξ/σία από dinos234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Fulgore είπε

Snapdragon.

https://www.gsmarena.com/all_three_samsung_galaxy_s20_phones_pass_through_geekbench_with_s865_chips_12gb_of_ram-news-41313.php

κατα τα αλλα ειναι τραγικο σε ενα τεχνολογικο forum  να σου λενε καποιοι γιατι καθεσαι και κοιτας τις διαφορες στα τσιπακια των επεξεργαστων.

Σαν να πας δηλαδη σε ενα αθλητικο forum να τους πεις γιατι μιλανε για μπαλα.Τελειως οτι να ναι ορισμενοι.

Αν δεν καθεται ο κοσμος να ψειριζει τις πανακριβες ναυαρχιδες που ζητανε ενα σκασμο χρηματα,ποιες συσκευες θα ψειρίσει?

Ενώ το να γυρίζει η μπάλα συνεχώς γύρω από τον Exynos, αγνοώντας όλα τα άλλα στοιχεία της συσκευής, δεν είναι...

Το ίδιο συμβαίνει και με τα προϊόντα της Apple. Πιάνονται όλοι από ένα και μόνο στοιχείο και μηδενίζουν την συσκευή.

Επεξ/σία από VChris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είδα την παρουσίαση,μόνο και μόνο για να πάρω μια ιδέα πως θα είναι το Ν20 Ultra,αν λέγεται έτσι...

Δυστυχώς η τιμή για εμένα είναι απαγορευτικη,ακόμα και μετά από 6 μήνες,δεν θα έχει πέσει κάτω από το 1000ρικο...

Επειδή είναι καιρός να αλλάξω το Note 8,με βλέπω για το Pixel 4XL,αν και θα ήθελα πάλι Note, αλλά δεν βγαίνουν τα κουκιά....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, snoopycrete είπε

Έφυγε η Huawei απο το παιχνίδι και τώρα θα πληρώνουμε το Samsung πιο ακριβά απο τα iPhone

Μέγας είσαι Κύριε!...

Πολύ σωστός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, NamelessDead είπε

Eγω αλλάζω συσκευή κάθε 3 χρόνια. Απο το S8 που εχω τώρα θα παω στο S20 Ultra και σε 3 χρονια, θεωρητικά, στο S23. Απλά, δε νομίζεις οτι το να κράζεις οσους τα παιρνουν ενω τα πήρες όλα είναι λιγο υποκριτικο;

Στο S20 ισχύει, για μενα τουλάχιστον, οτι ισχυε και στο iPhone. Ασχημο αλλά το συνηθίζεις

Το πρόβλημα δεν ειναι οτι κοιτάτε. Προφανως θα το κανετε. Το θεμα ειναι πως σε καθε αρθρο λετε ακριβως τα ιδια. Ναι, ξερουμε οτι ο Exynos ειναι κατωτερος. Ναι ειναι βλακεια της Samsung που το κανει. Οχι δεν ειναι σαπακι απλα ειναι κατώτερος. Δεν λετε ομως ΤΙΠΟΤΑ καινουριο. Γράφετε τα ιδια 5 πράγματα σε ΚΑΘΕ σελιδα ΚΑΘΕ άρθρου. Φτάνει

Καλημερα ναι φιλε μου εγω τα πηρα ολα τα κορυφαια της Samsung απο ολες τις σειρες S και Note τελικα καταληξα στην σειρα S της Samsung επειδη δεν χρεισιμοποιηω το πενακι spen της σειρας Note. Ετσι θα κατσω με το S10 μου το οποιο εχει τιμη στα μισα λεφτα απ οτι το "νεο" τους. και στην τελικη γιατι να μην παρουν ενα Huawei P30 Pro στα μισα χρηματα και να τους μεινουν και χρηματα στην τζεπη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, thelos257 είπε

Καλημερα ναι φιλε μου εγω τα πηρα ολα τα κορυφαια της Samsung απο ολες τις σειρες S και Note τελικα καταληξα στην σειρα S της Samsung επειδη δεν χρεισιμοποιηω το πενακι spen της σειρας Note. Ετσι θα κατσω με το S10 μου το οποιο εχει τιμη στα μισα λεφτα απ οτι το "νεο" τους. και στην τελικη γιατι να μην παρουν ενα Huawei P30 Pro στα μισα χρηματα και να τους μεινουν και χρηματα στην τζεπη.

Είμαι ίδια φάση με εσένα, άσε που αλλάζω και 3-4 συσκευές κάθε χρόνο, πολύ απλά δεν θεωρώ ότι μου δίνει αρκετά έξτρα για να περάσω στο s20 στις ίντσες που με βολεύει, αν έδινε την 108mp κάμερα και στο μικρό θα το σκεφτόμουν αλλά εδώ μας πήρε και το headphone jack που το θεωρό σημαντικό! Το P30 Pro είναι συνολικά καλύτερη επιλογή τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Looter είπε


Μια χαρά θα ήταν αν μιλούσαμε για μια mid range συσκευή και όχι για μια συσκευή που ξεκινάει από τα 1.400

Και ρωτάω :

- Αφού είναι τόσο καλοί οι Exynos όσο γράφετε και τους παράγει και η ίδια η Samsung , γιατί δεν τους βάζει παντού;
 

- Γιατί εφόσον βγαίνουν πίσω στα reviews σε σύγκριση με τους Snap μας τους χρεώνουν στην ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ;

- Για όσους δεν το γνωρίζουν οι διάφορες είναι ΧΑΟΤΙΚΕΣ! Η ψηφιακή επεξεργασία των φωτογραφιών γίνεται μέσω CPU και υπήρχε διαφορά στα τεστ του έμπειρου Anandtech. Το ίδιο και στο βίντεο. Επίσης πέρα από το κομμάτι της μπαταρίας υπάρχει και το θέμα της κάρτας γραφικών η οποία πέρα από τα απόλυτα νούμερα που μένει πίσω , ζεσταίνεται και πιο γρήγορα με αποτέλεσμα να έχουμε κάθετη πτώση της μπαταρίας και throttling. 
 

- Επίσης 5G με modem Exynos ενώ υπάρχει το κορυφαίο Qualcomm X55 που θα φοράνε όλα τα S20 του υπόλοιπου κόσμου το θεωρώ αστείο.

Βεβαια κάποιοι θα σκάσουν και φέτος 1.400 για να έχουν το τελευταίο Galaxy άσχετα αν μέσα είναι β´ διαλογής hardware. Του χρόνου που θα τους καταργήσει εντελώς(Γιατί προς τα εκεί το πάει) να δω τι θα λέτε...

Έχω Samsung  έχεις δίκιο ο exynos είναι απογοήτευση σε πολλα ειδικα στο imgae processing 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

και στην Ελλάδα με κατώτατο (ή αλλιώς τον μισθό που παίρνει το μεγαλύτερο κομμάτι του πληθυσμού μας βγάζοντας έξω τους ανέργους που ειναι το 1/3 και βάλε) στα ~675 ευρώ μεικτά θα πρέπει να μαζεύουν κάνα 5μηνο ή αλλιώς μισό έτος (δεδομένου ότι πρέπει να πληρώσεις ΔΕΗ ΟΤΕ κτλ αν έχεις και νοίκι μιλάμε για ένα χρόνο οικονομιών άνετα) με σκληρή οικονομία έχει να πέσει σκέτο μακαρόνι στους απανταχού κάγκουρες.... :P 

3oxe9c.jpg

Τα λιγουρεύεστε ;;;;; :D 

EDIT: εν το μεταξύ γιατί βάλανε όλο αυτό το ταψί στα αριστερά;  Αν το βάλεις στο τραπέζι δεν θα τρεμοπαίζει πάνω κάτω αλλά και δεξιά αριστερά... Είμαστε μειοψηφία αυτοί που πιστεύουμε ότι θα ήταν πολύ πιο όμορφο αν το είχαν στην μέση; και δεν θα τρεμοπαίζει αριστερά δεξιά και πιο όμορφο φαίνεται.. 

Να κάπως έτσι 

samsung-galaxy-s20-ultra.png

+5G,
+ κάμερες (που αλλάζουν ένα σωρό δεν ανέβηκαν μονο τα pixel και στο software καλύτερο με περισσότερες επιλογές που χρειάζεται μια παράγραφος για να τις συμπεριλάβεις)  
+ ταχύτεροι επεξεργαστές και γραφικά 
+ περισσότερη ram και αποθήκευση
+ 120hz οθόνη
+240Hz αισθητήρας του touchscreen
+ 90% screen/body coverage
+ μεγαλύτερη μπαταρία
+έως 45watt fastcharge  

Δηλαδή πόσες αλλαγές θες να δεις για να μην πεις πως είναι ξαναζεσταμένο φαγητό; στην τελική κινητό είναι τι άλλο να κάνει νέο δηλαδή; να σου κάνει τόστ; 

Είναι ενα σαπακι με αυτα που προαναφέρες πριν ...

Καταρχήν η ποιότητα του είναι ιδια απλώς άνοιξαν άλλες τρύπες να βαλουν της καμερες . Σαφώς η μπαταρία ειναι μεγαλύτερη Γιατί το σ10 ειχε φάει πολύ κραξιμο και αν δεν βάζανε 5000 χιλιαδες δεν έβγαζε την μερα . Θες να μιλήσουμε για το iPhone x max με μιση μπαταρια και με ουτε καν το 1 τρίτο της ΡΑΜ το βαζει κάτω. Με 3989 μπαταρία έχει απίστευτη αυτονομία . Τι να τα κανω αν έχει 120 και και να πρέπει να αλλαζω ανάλυση για να τα έχω , θα ήθελα να υπάρχει ανανέωση αυτή σε ολες της αναλυσεις , αλλά αν το κάνουν αυτό χρειάζεσαι μετά 6000 μπαταρια .

Οι κάμερες που λες Ε ναι αν δεν βάζανε καλυτερες κάμερες τι θα ειχαν να δείξουν? Το 5 g ? Περίμενε να δεις Εσύ 5g . Σασί ίδιο καλούπι ίδιο σε μεγαλύτερες ιντσες το σαπακι το έξυνος αυτό που το βάζεις πάλι... A 13 bionic τέλεια και παύλα χρόνια μπροστά οπως πάντα.  Λογισμικό μην μιλήσουμε για αυτό πονεμένη ιστορία. 

Η συσκευή αν εξαιρέσεις της καμερες που κατα την γνώμη μου είναι σχεδόν ιδιες και αλλάζει μονο το χ100 , την μπαταρία και τον ρυθμό ανανέωσης... μιλαμε για ενα ίδιο τηλέφωνο  να μην πω για την ποιότητα του που είναι μαύρα χαλια . Η ποιότητα του iPhone ειναι  σαφώς αιωνες μπροστα .

Για μενα το Samsung είναι απλα μάρκετινγκ ουσια 0

2 ώρες πριν, dinos234 είπε

Εξαιρετική συσκευή το s20 ultra αν εξαιρέσουμε σαφώς την τιμή. 128 ξεκινάει κανονικά 256 έπρεπε όπως το note για τόσα χρήματα. 

Έχω κάποιες απορίες 

1. Έβαλαν τελικά ανοξείδωτο ατσάλι όπως είχε ακουστεί στο πλαίσιο η πάλι το ίδιο ? 

2.  5G θα έχουν όλα τα ultra η μόνο καμιά άλλη έκδοση ? 

Τι ψάχνεις ρε φιλε Ποιο ανοξιδοτο ατσάλι ο νηστικός καρβέλια ονειρεύεται. .. .🤣🤣🤣🤣🤣🤣 ελα μερια iPhone να δεις πως είναι το ατσάλι και η ποιότητα 😌

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, lenovo2014 είπε

Είναι ενα σαπακι με αυτα που προαναφέρες πριν ...

Καταρχήν η ποιότητα του είναι ιδια απλώς άνοιξαν άλλες τρύπες να βαλουν της καμερες . Σαφώς η μπαταρία ειναι μεγαλύτερη Γιατί το σ10 ειχε φάει πολύ κραξιμο και αν δεν βάζανε 5000 χιλιαδες δεν έβγαζε την μερα . Θες να μιλήσουμε για το iPhone x max με μιση μπαταρια και με ουτε καν το 1 τρίτο της ΡΑΜ το βαζει κάτω. Με 3989 μπαταρία έχει απίστευτη αυτονομία . Τι να τα κανω αν έχει 120 και και να πρέπει να αλλαζω ανάλυση για να τα έχω , θα ήθελα να υπάρχει ανανέωση αυτή σε ολες της αναλυσεις , αλλά αν το κάνουν αυτό χρειάζεσαι μετά 6000 μπαταρια .

Οι κάμερες που λες Ε ναι αν δεν βάζανε καλυτερες κάμερες τι θα ειχαν να δείξουν? Το 5 g ? Περίμενε να δεις Εσύ 5g . Σασί ίδιο καλούπι ίδιο σε μεγαλύτερες ιντσες το σαπακι το έξυνος αυτό που το βάζεις πάλι... A 13 bionic τέλεια και παύλα χρόνια μπροστά οπως πάντα.  Λογισμικό μην μιλήσουμε για αυτό πονεμένη ιστορία. 

Η συσκευή αν εξαιρέσεις της καμερες που κατα την γνώμη μου είναι σχεδόν ιδιες και αλλάζει μονο το χ100 , την μπαταρία και τον ρυθμό ανανέωσης... μιλαμε για ενα ίδιο τηλέφωνο  να μην πω για την ποιότητα του που είναι μαύρα χαλια . Η ποιότητα του iPhone ειναι  σαφώς αιωνες μπροστα .

Για μενα το Samsung είναι απλα μάρκετινγκ ουσια 0

Τι ψάχνεις ρε φιλε Ποιο ανοξιδοτο ατσάλι ο νηστικός καρβέλια ονειρεύεται. .. .🤣🤣🤣🤣🤣🤣 ελα μερια iPhone να δεις πως είναι το ατσάλι και η ποιότητα 😌

Καλά σκέφτομαι και για iPhone φυσικά αλλά το νέο που θα βγει θα δείξει γιατί πλεον έχουν ξεφύγει οι τιμές. Το 11 pro max πάντως έμαθα το πήρε ο θείος μου στην ξαδέρφη μου ως δώρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ δυνατο το ultra .

Για οποιον θελει το καλυτερο σε android  ειναι μονοδρομος .Η τιμη πλεον για τις κορυφαιες συσκευες ειναι τα 1300+ οπως ειδαμε και απο την apple .Ολοι οι υπολοιποι θα συμβιβαστουν με υποδυεστερες συσκευες κατι που προσφερει η αγορα απλοχερα καθως υπαρχει πληθωρα επιλογων για ολα τα βαλαντια .

Το καλυτερο ομως θα το πληρωσεις οπως ισχυει για ολα τα πραγματα σε αυτη την ζωη :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...