Προς το περιεχόμενο

Πηγα απο οτε σε InaLan


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, το τόπικ ειναι εντελως πληροφοριακο μπας και βοηθησω κανεναν συνανθρωπο.

 

Μενω Θεσσαλονικη, σε δημο κοντα στο κεντρο. Κατα τα χρονια εκτως απο vodafone ειχα αλλαξει ολες τις εταιριες, προσφατα και τελευταια την Οτε τα τελευταια 3 ετη. Με οτε επιανα 9mbps download 0.7mbps upload.. Ειχα ψαχτει και για vdsl αλλα μου ειπαν οτι παρολο που εχουν σκαψει και εχουν περασει τις γραμμες, δεν ειναι ακομα διαθεσιμες στη περιοχη μου.. Τυχαια εμαθα για την ινα λαν, ειδα ενα δικο τους κουτι στη γειτονια και ψαχτικα λιγο.. τους ρωτησα και μου ειπαν οτι η περιοχη μου καλυπτεται και ετσι εκανα την αιτηση.. Δευτερα πηρα στα κεντρικα τους στην Αθηνα και Πεμπτη ειχα ιντερνετ στο σπιτι.. Με τα ακριβως ιδια χρηματα που εδινα στον οτε τωρα πιανω 150/150 ταχυτητες..

WtzhrbG.png

Ψαχτειτε μπας και ειστε εντος εμβελειας της ινα λαν γιατι με οτε κλπ δεν ειδαμε ασπρη μερα τοσα χρονια..

Επεξ/σία από TRILOBYTER
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

40 λεπτά πριν, TRILOBYTER είπε

Καλησπερα, το τόπικ ειναι εντελως πληροφοριακο μπας και βοηθησω κανεναν συνανθρωπο.

Μενω Θεσσαλονικη, σε δημο κοντα στο κεντρο. Κατα τα χρονια εκτως απο vodafone ειχα αλλαξει ολες τις εταιριες, προσφατα και τελευταια την Οτε τα τελευταια 3 ετη. Με οτε επιανα 9mbps download 0.7mbps upload.. Ειχα ψαχτει και για vdsl αλλα μου ειπαν οτι παρολο που εχουν σκαψει και εχουν περασει τις γραμμες, δεν ειναι ακομα διαθεσιμες στη περιοχη μου.. Τυχαια εμαθα για την ινα λαν, ειδα ενα δικο τους κουτι στη γειτονια και ψαχτικα λιγο.. τους ρωτησα και μου ειπαν οτι η περιοχη μου καλυπτεται και ετσι εκανα την αιτηση.. Δευτερα πηρα στα κεντρικα τους στην Αθηνα και Πεμπτη ειχα ιντερνετ στο σπιτι.. Με τα ακριβως ιδια χρηματα που εδινα στον οτε τωρα πιανω 150/150 ταχυτητες..

WtzhrbG.png

Ψαχτειτε μπας και ειστε εντος εμβελειας της ινα λαν γιατι με οτε κλπ δεν ειδαμε ασπρη μερα τοσα χρονια..

Η ιναλαν εχει χρονια τωρα σε Αθηνα και πλεον θεσσαλονικη.

Το μονο κακο που εχει ειναι οτι εχεις οριο καταναλωσης data 3.5tb το μηνα. Στην αρχη ηταν unlimited αλλα δηθεν ιδιωτες με επαγγελματικους σκοπους περνανε το φθηνο οικιακο πακετο αντι του επαγγελματικου και η inalan επρεπε να βαλει καπως ενα στοπ στην εκμεταλλευση αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DanielRGr είπε

Η ιναλαν εχει χρονια τωρα σε Αθηνα και πλεον θεσσαλονικη.

Το μονο κακο που εχει ειναι οτι εχεις οριο καταναλωσης data 3.5tb το μηνα. Στην αρχη ηταν unlimited αλλα δηθεν ιδιωτες με επαγγελματικους σκοπους περνανε το φθηνο οικιακο πακετο αντι του επαγγελματικου και η inalan επρεπε να βαλει καπως ενα στοπ στην εκμεταλλευση αυτη.

Σωστα, νομιζω για τους περισσοτερους οικιακους χρηστες φτανουν τα 3.5τβ; Επισης αν τα περασεις απλα πεφτει η ταχυτητα δεν ειναι οτι δε θα εχεις πλεον ιντερνετ, αλλα δε ξερω κατα ποσο πεφτει.. Προσωπικα δε κατεβαζω και πολυ.. πιο πολυ για το upload το ηθελα γιατι αυτο μου χρειαζοταν και με 70kbps ηταν απλα για κλαματα η κατασταση με το adsl.. 

Γενικα νομιζω αξιζει φουλ αλλα ειναι αναλογα και το τι ζηταει ο καθενας.. Για vdsl που κοιτουσα και εγω εμαθα απο φιλο οτι εχει 4mbps upload παντως.. τιμιο ειναι αλλα παλι δεν υπαρχει συγκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, TRILOBYTER είπε

Σωστα, νομιζω για τους περισσοτερους οικιακους χρηστες φτανουν τα 3.5τβ; Επισης αν τα περασεις απλα πεφτει η ταχυτητα δεν ειναι οτι δε θα εχεις πλεον ιντερνετ, αλλα δε ξερω κατα ποσο πεφτει.. Προσωπικα δε κατεβαζω και πολυ.. πιο πολυ για το upload το ηθελα γιατι αυτο μου χρειαζοταν και με 70kbps ηταν απλα για κλαματα η κατασταση με το adsl.. 

Γενικα νομιζω αξιζει φουλ αλλα ειναι αναλογα και το τι ζηταει ο καθενας.. Για vdsl που κοιτουσα και εγω εμαθα απο φιλο οτι εχει 4mbps upload παντως.. τιμιο ειναι αλλα παλι δεν υπαρχει συγκριση.

Προσωπικα βρισκομαι σε 100/10 vdsl, αλλα εχω βαρεθει το χαλκο και τα θεματα του και περιμενω πως και πως να τελειωσει το συμβολαιο μου και να παω inalan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TRILOBYTER είπε

Καλησπερα, το τόπικ ειναι εντελως πληροφοριακο μπας και βοηθησω κανεναν συνανθρωπο.

Μενω Θεσσαλονικη, σε δημο κοντα στο κεντρο. Κατα τα χρονια εκτως απο vodafone ειχα αλλαξει ολες τις εταιριες, προσφατα και τελευταια την Οτε τα τελευταια 3 ετη. Με οτε επιανα 9mbps download 0.7mbps upload.. Ειχα ψαχτει και για vdsl αλλα μου ειπαν οτι παρολο που εχουν σκαψει και εχουν περασει τις γραμμες, δεν ειναι ακομα διαθεσιμες στη περιοχη μου.. Τυχαια εμαθα για την ινα λαν, ειδα ενα δικο τους κουτι στη γειτονια και ψαχτικα λιγο.. τους ρωτησα και μου ειπαν οτι η περιοχη μου καλυπτεται και ετσι εκανα την αιτηση.. Δευτερα πηρα στα κεντρικα τους στην Αθηνα και Πεμπτη ειχα ιντερνετ στο σπιτι.. Με τα ακριβως ιδια χρηματα που εδινα στον οτε τωρα πιανω 150/150 ταχυτητες..

WtzhrbG.png

Ψαχτειτε μπας και ειστε εντος εμβελειας της ινα λαν γιατι με οτε κλπ δεν ειδαμε ασπρη μερα τοσα χρονια..

Θα παρω ενα τηλεφωνο , αλλα εχω προσφατο συμβολαιο. Αν δε σε πειραζει, σε ποιο δημο βρισκεσαι , περιοχη, μεγαλο.κεντρικο δρομο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο ξέρω κανεις μέχρι τώρα δεν έχει φτάσει τα 3.5 ΤΒ down / up γιατι νομίζω πρέπει να γίνει και στα 2. Κρίμα που δεν υπάρχει Ιναλαν ή HCΝ στα Γιάννενα και σε αλλες πόλεις της Ελλάδας. Μόνο Θεσσαλονίκη, Αθήνα, Κιλκίς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ifaist είπε

Θα παρω ενα τηλεφωνο , αλλα εχω προσφατο συμβολαιο. Αν δε σε πειραζει, σε ποιο δημο βρισκεσαι , περιοχη, μεγαλο.κεντρικο δρομο ?

Μπορείς να έχεις και τον άλλο πάροχο και inalan ταυτόχρονα μιας και η inalan δε χρησιμοποιεί τηλεφωνική πρίζα αλλά καλώδιο οπτικής ίνας που το φέρνει κατευθείαν μέσα στο σπίτι.

Έτσι έκανα κι εγώ και μόλις τελείωσε το συμβόλαιο με την άλλη εταιρεία άφησα μόνο inalan.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Megabit per second = Mbps (ή Mb/s) και Megabyte per second = MBps (ή MB/s). Επίσης MBps = Mbps/8 και Mbps = MBps*8

Οπότε  150Mbps = 18,75 MBps ονομαστικά ή πραγματικά περίπου 17MBps λόγω overhead.

Επεξ/σία από jkoukos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, ifaist είπε

Θα παρω ενα τηλεφωνο , αλλα εχω προσφατο συμβολαιο. Αν δε σε πειραζει, σε ποιο δημο βρισκεσαι , περιοχη, μεγαλο.κεντρικο δρομο ?

 

Η ιναλαν εξυπηρετει ολη τη δυτικη θεσσαλονικη και εχει αρχισει εργα στο κεντρο.. ετσι οπως παει σε κανα χρονο απο τωρα θα εχει και ανατολικα.. Εγω μενω κοντα στη λαγκαδα

 

 

Οπως σου ειπε και ο φιλος πιο πανω, δεν εχει σχεση η ινα λαν με τις γραμμες του οτε, περναει ενα δικο της καλωδιο απ το δρομο μεσα στο σπιτι σου, σε σημειο που επιλεγεις εσυ, και ειτε αφηνεις και τον αλλο παροχο ειτε κανεις διακοπη ειναι στο χερι σου.. Βεβαια μετα θα πληρωνεις 2 συνδρομες..  Εμενα ο τεχνικος μου περασε το καλωδιο μεσα απο υπαρχον ηλεκτρολογικη σωληνα και δεν ειναι εξωτερικα , περναει στο μπαλκονι και μπαινει  μεσα στη σωληνα και βγανει μεσα απο τη πριζα του οτε που εκανα εγω μια τρυπουλα και τρυπισα το πλαστικο πριζακι στην ακρη για να εχω και τις κανονικες γραμμες αλλα και την οπτικη σε μια πριζουλα.. Απο εκει περνανε utp σε ολα τα δωματια αρα εχω το ρουτερ της ινα, εγ συνδεδει ολα τα utp στο ρουτερακι και εχω απευθειας ιντερνετ σε ολα τα δωματια με καλωδια..

Επεξ/σία από TRILOBYTER
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, antrevenant είπε

Βλέπω στους χάρτες τους ότι δεν καλύπτει νότια προάστια, αλλιώς θα έβαζα και εγώ inalan.

 

Φανταζομαι θα επεκταθουν , ειναι και τεραστια η Αθηνα.. σκεψου Θεσσαλονικη ουτε στο μισο δεν εχουν φτασει.. τωρα αρχισαν προς κεντρο απο οτι ειπαν, αρα κοντα 35% καλυψη υπαρχει μεχρι στιγμης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 12/02/2020 at 04:14, thetiesthatbind said:

Από όσο ξέρω κανεις μέχρι τώρα δεν έχει φτάσει τα 3.5 ΤΒ down / up γιατι νομίζω πρέπει να γίνει και στα 2.

Δλδ μπορεί κάποιος να κατεβάζει 35ΤΒ το μήνα (τυχαίο νούμερο, κοντά στο όριο 24/7 της 100αρας) χωρίς θέμα εφόσον δεν έχει πιάσει τα 3.5ΤΒ up? 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ThReSh είπε

Δλδ μπορεί κάποιος να κατεβάζει 35ΤΒ το μήνα (τυχαίο νούμερο, κοντά στο όριο 24/7 της 100αρας) χωρίς θέμα εφόσον δεν έχει πιάσει τα 3.5ΤΒ up? 😛

Μάλλον όχι :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...