Προς το περιεχόμενο

Slot1 Voodoo² PC


tanasen01

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν δύο χρόνια περίπου είχαμε αγοράσει με έναν φίλο έναν πύργο ο οποίος ήταν σε αχρηστία για πάνω από 10 χρόνια σύμφωνα με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη του. Αγορασμένο κάπου στα μέσα του 1998 από το πλαίσιο όπως μαρτυρά το Turbo-X κουτί και τα αυτοκόλλητα στο εσωτερικό του.

spacer.png

Το αρχικό configuration του ήταν με έναν Pentium II 233MHz Slot1 σε μια Asus P2L97-S μητρική  με το intel 440LX chipset και onboard SCSI controller, 128MB SDRAM, μια Diamond Stealth 3D 4000 (S3 ViRGE/GX2) AGP και μια SoundBlaster Vibra 16 CT4180 ISA. To pc ήταν σε καλή κατάσταση για την ηλικία του, εκτός του σκληρού δίσκου και των οπτικών μέσων. Όπως φαίνεται υπάρχει και ένα Plextor SCSI CD-ROM drive το οποίο όμως όσο έχω ασχοληθεί δεν έχω καταφέρει να θέσω σε λειτουργία (μάλλον είναι προβληματικό το scsi bios utility), οπότε προς το παρόν το έχω αφήσει πάνω στο κουτί χωρίς να είναι συνδεδεμένο. Οι δίσκοι άλλαξαν, προστέθηκε ένα dvd drive (μαύρο δυστυχώς), ένας usb controller, άλλα 128ΜΒ μνήμης και σειρά είχε ο επεξεργαστής ο οποίος άλλαξε στον δυνατότερο που μπορεί να πάρει αυτή η μητρική (ή τουλάχιστον έτσι νόμιζα τότε) τον Mendocino Celeron 433 ΜΗz τον οποίο εγκατέστησα με τη βοήθεια ενός spare slotket που είχα και αφού έκανα update το bios (με floppy disk φυσικά!).

spacer.png

Βέβαια υπάρχει και ο Celeron 533 που αργότερα ανακάλυψα ότι είναι και αυτός συμβατός, οπότε ας πούμε υπάρχει στα χαρτιά για μελλοντικό upgrade. Φυσικά σκοπός ήταν να γίνει το μηχάνημα ικανό για gaming σε Windows 98 οπότε αγοράστηκε μια Voodoo2 αρκετά φθηνά από τοπική αγγελία, συγκεκριμένα η Gainward Dragon 3000 Voodoo2 12MB.

spacer.png

To σύστημα αυτή τη στιγμή έχει εγκατεστημένα τα Windows 98se και έχουν περαστεί πάαρα πολλά παιχνίδια, DOS και Windows games, από το Secret of Monkey Island και το Descent I & II, μέχρι το Need for Speed 3, το Quake 2, το Freespace, τα Tomb Raider 1,2,3, Motocross Madness και άλλα πολλά. Μάλιστα για να τρέξουν σωστά κάποια παιχνίδια χρειάστηκε να καταφύγουμε και σε ειδικά batch files για το κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Τα πιο pain in the ass ήταν το Screamer 2 και το Βlood με το 3DFX patch... Πολύ ψάξιμο και πολύ κάψιμο έχει πέσει γι αυτό το pc γενικά. Και δεν σταματάμε εδώ...

Σύντομα θα μπει και δεύτερη Voodoo² για SLI, μια Creative 3D Blaster 12MB (αγορασμένη πέρυσι για 25€!). 

spacer.png

Ήταν λίγο δύσκολο να βρεθεί 2η Gainward οπότε το SLΙ θα δουλέψει με τους custom drivers FastVoodoo2 4.6 που επιτρέπουν SLI λειτουργία με ανόμοιες Voodoo2 κάρτες. Οπότε λείπει προς το παρών το SLI cable και για να μειωθεί το cpu bottleneck θα γίνει κάποια στιγμή και το τελευταίο cpu upgrade με τον Celeron 533. Αυτό λοιπόν ήταν το Slot1 συστηματάκι μου :D

spacer.png

 

 

Επεξ/σία από tanasen01
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο σύστημα , όμορφο case και το δυνατό του σημείο η πολύ καλή voodoo 2 της Gainward ! Τα Pc της εποχής εκείνης είναι η αδυναμία μου και από αυτά ξεκίνησα πριν μερικά χρόνια την ρετρό ενασχόληση. Οι drivers fast voodoo δεν με άφησαν ικανοποιημένο και έχω καταλήξει στους τελευταίους επίσημους σ όλες τις 3dfx κάρτες (banshee, V2, V3) που έχω. Ο λόγος είναι ότι δεν έχουν καλή συμβατότητα σ' όλα τα παιχνίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Rendar είπε

Πολύ ωραίο σύστημα , όμορφο case και το δυνατό του σημείο η πολύ καλή voodoo 2 της Gainward ! Τα Pc της εποχής εκείνης είναι η αδυναμία μου και από αυτά ξεκίνησα πριν μερικά χρόνια την ρετρό ενασχόληση. Οι drivers fast voodoo δεν με άφησαν ικανοποιημένο και έχω καταλήξει στους τελευταίους επίσημους σ όλες τις 3dfx κάρτες (banshee, V2, V3) που έχω. Ο λόγος είναι ότι δεν έχουν καλή συμβατότητα σ' όλα τα παιχνίδια.

Ναι το γνωρίζω ότι χάνουν σε συμβατότητα αλλά θα κάνω εγκατάσταση σε άλλον δίσκο με αυτούς τους drivers για να μην χαθεί το compatibility με τα παλιά παιχνίδια. Οπότε θα έχω ξεχωριστό δίσκο για sli και ξεχωριστό με τη gainward μόνη της...

Επεξ/σία από tanasen01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tanasen01 είπε

Ναι το γνωρίζω ότι χάνουν σε συμβατότητα αλλά θα κάνω εγκατάσταση σε άλλον δίσκο με αυτούς τους drivers για να μην χαθεί το compatibility με τα παλιά παιχνίδια. Οπότε θα έχω ξεχωριστό δίσκο για sli και ξεχωριστό με τη gainward μόνη της...

Μπράβο κουράγιο ! Αυτή η τελειομανία με έχει φάει και εμένα ... Ξεκινάς ένα project και λές καμιά δύο ωρίτσες και θα είναι έτοιμο, αλλά στην πορεία βγαίνουν διάφορα και όλο και κάτι δεν σου κάθεται καλά. Τέλεια σύνθεση δεν έχω κάνει πάντως ακόμα σε κανένα σύστημα !

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο σύστημα! Αυτή είναι και η μαγεία με αυτά τα μηχανήματα, το ''παίδεμα'' να τα φτιάξεις αλλά σε αποζημιώνουν με το παραπάνω. 

Όποτε θέλεις έλα να σου δώσω ένα λευκό οπτικό μέσο. Είναι πολύ όμορφο tower και το χαλάει κατά την γνώμη μου το μαύρο drive.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά τα κατάφερα και δούλεψε το SLI! Έφτιαξα ένα αυτοσχέδιο SLI bridge από floppy καλώδιο, όχι η πιο καθαρή δουλειά αλλά δουλεύει (κάποια στιγμή θα παραγγείλω και ένα πιο εμφανίσιμο από ebay)... Έβαλα κι άλλον δίσκο με νέα εγκατάσταση Windows98se και πέρασα δύο φορές τους τελευταίους FastVoodoo drivers. Όλα δουλεύουν άψογα μέχρι στιγμής. 

spacer.png

spacer.png

Πήρα και μερικές μετρήσεις και τις σύγκρινα με το Voodoo 2 (and SLI) processor Scaling project, όπου το πιο κοντινό σύστημα σε σχέση με το δικό μου είναι με Pentium2 400MHz (βέβαια χρησιμοποιώ άλλον driver και είμαι overclocked @93MHz vs 90MHz):

Celeron 433

                                         Unreal                   Quake2             glQuake            Forsaken        Incoming

800x600                           51.39                      84.7                   125.6                 157.77             112.8

1024x768                         46.38                      69.1                     82.1                 111.59               84.2

Pentium II 400

                                          Unreal                  Quake2             glQuake            Forsaken         Incoming

800x600                            58.51                      90.1                    126.8               167.65              94.33

1024x768                          48.64                      67.5                      82.2               109.78              94.54

 

 

 

edit: Τελικά βρήκα ένα TEAC CD-ROM drive το οποίο κάπου το χα θαμένο και δεν θυμάμαι καν από πού ήρθε. Λειτουργεί πάντως μια χαρά!

spacer.png

p.s. Στο dxdiag φαίνεται ορθά η texture memory συνολικά 16ΜΒ (είναι άλλα 8MB η buffer memory). Υπάρχει γνωστό bug του FastVoodoo2 4.6 driver όπου στο system info φαίνεται η μνήμη μόνο της μιας κάρτας.

Επεξ/σία από tanasen01
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Αλλαγές και σε αυτό το σύστημα:

Αναβάθμιση επεξεργαστή, καθώς βρέθηκε ένας Celeron 533MHz (Mendocino). 

spacer.png

Και κάτι άλλα ψιλοπράγματα, όπως νέο SLI cable, νέο CD-ROM drive και ένα 3dfx case badge γιατί έτσι πρέπει!

spacer.png

spacer.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Slot 1 Pentium III  650 / 256 / 100 / 1.65V S1 Costa Rica 😎
με τη μεγαλυτερη passive foxconn ψυκτρα που εχω δει 🤪
Ανετα δηλ. ανοιγει κεφαλι: αν την πεταξετε σε καποιον! 🥳

https://ibb.co/tqGC2z6
Slot-1-01.jpg

https://ibb.co/LpV2pRN
Slot-1-02.jpg

https://ibb.co/n1m4McP
Slot-1-03.jpg

https://ibb.co/HzwD1NF
Slot-1-04.jpg

https://ibb.co/Tc8GzZr
Slot-1-05.jpg

 

Αν θελεις να τον δοκιμασεις^^ μηπως τυχον τον δει η μητρικη,
οπως και εναν Pentium III 500 σε slot 1 παντα, στειλε μου p.m.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Αν θελεις να τον δοκιμασεις^^ μηπως τυχον τον δει η μητρικη,
οπως και εναν Pentium III 500 σε slot 1 παντα, στειλε μου p.m.

Eυχαριστώ αλλά δεν μου κάνει. Αυτή ήταν η τελευταία αναβάθμιση που θα μπορούσα να κάνω και δεν βρίσκω νόημα να κάνω κάτι παραπάνω βασικά. Τόσο και στο vogons όσο και στο anandtech έχω διαβάσει ότι ο Celeron 533 είναι ο ταχύτερος για 440LX χωρίς να πειράξεις jumpers/voltages. Οι μόνοι επεξεργαστές που μπορεί να δει η μητρική είναι με 66ΜΗz FSB ,δηλαδή μέχρι τον Celeron 766MHz αλλά πρέπει να ρυθμιστεί κάποιο jumper στο slotket στα 1,75V για να μην καεί. Ούτως ή άλλως ελάχιστα τα οφέλη από τα 500ΜΗz και πάνω για τις Voodoo2 (για ανάλυση 1024x768 που με ενδιαφέρει) σύμφωνα με τα λεγόμενα του Phil .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα εβλεπε δηλαδη, τον 650 Mhzαρη σαν....430 PIII, με 66FSB? Καποιες το εκαναν αυτο,
και καποιες (λιγες) ακομη ειχαν και επιλογη overclocking τους π.χ. 75 => 488 😀 Καλα δεν
μιλαμε τωρα για ορισμενες θεικες π.χ. Abit  🥰  Δυστυχως, δεν υπαρχει χρονος για ψαξιμο:
σε αποθηκες, υπογεια, παταρια, κατω απο κρεββατια(!) - καναπεδες, και λοιπες κρυπτες! 🤪

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...