Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση sonoff mini.


me3ikan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να εγκαταστήσω ένα τέτοιο στο δωμάτιο. Είναι ένα μικρό module που μπαίνει μέσα στον διακόπτη και τον μετατρέπει σε smart. Ο διακόπτης είναι aller retour αλλά θα τον κάνω απλό γιατί ο 2ος δεν χρειάζεται. 

Το θέμα μου είναι ότι το sonoff χρειάζεται ρεύμα για να δουλέψει και άρα ουδέτερο. Επειδή ακριβώς από κάτω υπάρχει πρίζα, και η καλωδίωση της περνάει από τον διακόπτη, σκέφτηκα να πάρω ουδέτερο από εκεί. Υπάρχει προβλήμα με αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου στον διακοπτη εχεις ηδη φαση και ουδετερο.μηπως εννοεις για την γειωση του sonoff? εκτος να δεν καταλαβα κατι εγω καλα.ποιο μοντελο πηρες?

Sonoff-Pow-06.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 ώρες πριν, me3ikan είπε

Θέλω να εγκαταστήσω ένα τέτοιο στο δωμάτιο. Είναι ένα μικρό module που μπαίνει μέσα στον διακόπτη και τον μετατρέπει σε smart. Ο διακόπτης είναι aller retour αλλά θα τον κάνω απλό γιατί ο 2ος δεν χρειάζεται. 

Το θέμα μου είναι ότι το sonoff χρειάζεται ρεύμα για να δουλέψει και άρα ουδέτερο. Επειδή ακριβώς από κάτω υπάρχει πρίζα, και η καλωδίωση της περνάει από τον διακόπτη, σκέφτηκα να πάρω ουδέτερο από εκεί. Υπάρχει προβλήμα με αυτό;

Αρχικα οχι δεν υπαρχει προβλημα με το να παρεις ουδετερο απο την πριζα, αυτο ειναι και το λογικο. Γιατι ομως δεν παιρνεις διακοπτη sonoff απευθειας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, poulinos said:

αφου στον διακοπτη εχεις ηδη φαση και ουδετερο.μηπως εννοεις για την γειωση του sonoff? εκτος να δεν καταλαβα κατι εγω καλα.ποιο μοντελο πηρες?

Sonoff-Pow-06.jpg

Γιατι στον διακοπτη ΔΕΝ εχει ουδετερο. Φαση και επιστροφές εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δεν είχα πάρει κάποιον sonoff touch για να μην δυσκολεύονται οι υπόλοιποι να τον χρησιμοποιούν. Τελικά όμως δε χωράει το mini πίσω από το διακόπτη οπότε αναγκαστικά θα πάρω sonoff touch. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Ρε παιδιά έχει καταφέρει κανένας να το χωρέσει πίσω από διακόπτη αυτό το ρημαδι? Εγώ πάντως σε όσους διακόπτες κι αν προσπάθησα δεν κούμπωνε ο διακόπτης. Σε όσους προσπάθησα βέβαια περνούσαν καλώδια στην πλάτη του που κατεβαίνουν σε πρίζα χαμηλά. Συγκριτικά με το fibaro switch το mini είναι είναι πολύ μεγαλύτερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...