Προς το περιεχόμενο

Ακυρώθηκε το μεγάλο συνέδριο MWC 2020 λόγω του κορωνοϊού


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Υπάρχουν και χειρότερα, πχ. επι εποχής Sars είχαμε παει σχολική εκδρομή Παρίσι. Κάθε φορά που βλέπαμε Κινεζο φωνάζαμε saaaaars και τρέχαμε 😂

Ελπίζω να ήσασταν κάτω των 15... 

😉

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Zus είπε

Αν δεν είχαν ρίξει τις 2 ατομικές οι κακοί καπιταλιστές τώρα θα μιλούσες Γερμανικά, αν ήσουν ξανθός με γαλανά μάτια δηλαδή, αλλιώς θα ήσουν σε κανένα στρατόπεδο συγκέντρωσης να υποβάλλεσαι σε πειράματα για το νέο εμβόλιο κατά του κορωνοϊού.

Και πόθεν προκύπτει ότι είχε κριθεί ο Β' Παγκόσμιος παρακαλώ; Η ατομική βόμβα ήταν ένας αγώνας δρόμου, όποιος την αποκτούσε πρώτος θα κέρδιζε τον πόλεμο. Για το καλό όλων μας δεν πρόλαβαν οι Γερμανοί.

Απο οτι καταλαβαινω εισαι υπερ των ριψεων ατομικων βομβων. Δε νομιζω οτι απο εκει και μετα εχουμε πολλα να συζητησουμε.  Ο πολιτικος φανατισμος δε σου επιτρεπει να δεις το πραφανες εγκλημα.

Αυτα για τον β παγκοσμιο πολεμο , μην τα πεις και παρα εξω φιλε. Ο β παγκοσμιος ειχε κριθει χρονια πριν απο τις 2 βομβες.  Αλλα και τυπικα η κατασταση ειχε τελειωσει.

Ενδεικτικα να σου πω οτι ενω οι βομβες επεσαν τον 8/1945:

-Για παραδειγμα η χωρα μας ειχε απελευθερωθει απο το 1944

-Η ευρωπη επισης απο το 1944

-Καθως και ο Χιτλερ ειχε αυτοκτονησει ηδη 4 μηνες νωριτερα, οταν ο κοκκινος στρατος εφτασε στο Βερολινο.Δηλαδη στην καρδια της Γερμανιας που το 1945 ηταν ενα ερειπιο. Ισως η πιο αδυναμη χωρα του κοσμου οταν πεφτουν οι ατομικες βομβες.

-Η γερμανια παραδοθηκε τον Μαιο του 1945, 3 μηνες πριν πεσουν οι βομβες.

Τελος, να σου θυμισω οτι οι ατομικες βομβες επεσαν με 3 μερες διαφορα. Εριξαν τη μια, σκοτωσαν 70-80 χιλιαδες ανθρωπους και παρα το πρωτοφανες μεγεθος της καταστροφης, 3 μερες μετα εριξαν αλλη μια.

Οι βομβες επεσαν για να δειξει η Αμερικη στην Σοβιετικη ενωση ποιος ειναι ο αρχοντας του παιχνιδιου και τι μπορει να κανει.  Ουσιαστικα, μπορει να θεωρηθει και η αρχη του ψυχρου πολεμου.

Επεξ/σία από mb1984
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, AtiX είπε

Πώς θα χαρακτήριζες όλων αυτόν τον κόσμο????

Θα έγραφα αλλά μάλλον θα σβηστεί το σχόλιό μου. Ο κόσμος έχει χαζέψει λόγω της τρομολαγνείας των MME. Και το αστείο, για εμένα, σε όλη αυτή την κατάσταση είναι ότι ζούμε πλέον στην εποχή του ίντερνετ που με 2-3 κλικ μπορεί ο καθένας μας να πληροφορηθεί σωστά. Προφανώς βγάζω παππούδες-γιαγιάδες που δεν γνωρίζουν από τεχνολογία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Zus είπε

Μου αρέσει που υπάρχουν άτομα που περιμένουν «επίσημα» στοιχεία από κομμουνιστική κυβέρνηση.

Και στο Τσερνόμπιλ επίσημα στοιχεία περίμεναν και άφησαν τη ραδιενέργεια για 2 μήνες να κατακλύσει την Ευρώπη.

Από τα λίγα που ξέρω μεγάλο ρόλο σε αυτό που δεν έπαιζε ότι ήταν κομμουνιστικό το κράτος αλλά κυρίως ο ψυχρός πόλεμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Zus είπε

Μου αρέσει που υπάρχουν άτομα που περιμένουν «επίσημα» στοιχεία από κομμουνιστική κυβέρνηση.

Δεν είναι κομμουνιστική κυβέρνηση. Δεν θα μπω καν στην διαδικασία να σου εξηγήσω αφού κανένας σχεδόν δεν το πιστεύει.

  

36 λεπτά πριν, maniacos93 είπε

Θα έγραφα αλλά μάλλον θα σβηστεί το σχόλιό μου. Ο κόσμος έχει χαζέψει λόγω της τρομολαγνείας των MME. Και το αστείο, για εμένα, σε όλη αυτή την κατάσταση είναι ότι ζούμε πλέον στην εποχή του ίντερνετ που με 2-3 κλικ μπορεί ο καθένας μας να πληροφορηθεί σωστά. Προφανώς βγάζω παππούδες-γιαγιάδες που δεν γνωρίζουν από τεχνολογία.

Η εποχή του internet δεν είναι τόσο επαναστατική όσο πιστεύουν μερικοί. Τα μεγάλα ΜΜΕ εξακολουθούν να δίνουν τον τόνο ακόμα και στο internet, ενώ ταυτόχρονα αυτή η εποχή οδηγεί σε ακόμα μεγαλύτερη εξατομίκευση. π.χ. Ο καθένας ζει μέσα σε ένα βολικό internetικό echo chamber όπου δεν ακούει σχεδόν καθόλου την αντίθετη άποψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Η εποχή του internet δεν είναι τόσο επαναστατική όσο πιστεύουν μερικοί. Τα μεγάλα ΜΜΕ εξακολουθούν να δίνουν τον τόνο ακόμα και στο internet, ενώ ταυτόχρονα αυτή η εποχή οδηγεί σε ακόμα μεγαλύτερη εξατομίκευση. π.χ. Ο καθένας ζει μέσα σε ένα βολικό internetικό echo chamber όπου δεν ακούει σχεδόν καθόλου την αντίθετη άποψη.

Για εμένα προσωπικά, μια χαρά επαναστατική είναι η εποχή του internet αν ξέρει κάποιος πού να ψάξει και τί να ψάξει. Τώρα, όσον αφορά το internetικό echo chamber του καθενός ισχύει σε μεγάλο βαθμό και προσωπικά ''ζω'' και εγώ σε ένα τέτοιο. Αλλά υπάρχει λόγος που συμβαίνει αυτό. Το internet έχει δώσει φωνή σε μεγάλο αριθμό ''αμόρφωτων'' (δεν το γράφω με την κακή έννοια) που ο καθένας γράφει ό,τι του κατέβει. Οπότε σε κάθε περίπτωση μέχρι η άλλη πλευρά μου αποδείξει με απτά στοιχεία ότι αυτά που γράφει αληθεύουν, θα συνεχίσω να ζω στο internetικό echo chamber μου.

Επεξ/σία από maniacos93
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά.... σε θέμα ακύρωσης έκθεσης προϊόντων τεχνολογίας λόγω επιδημίας στην Κίνα διαβάζω για κομμουνιστές καπιταλιστες ατομικές βόμβες και παγκόσμιους πολέμους. Μόνο στο insomnia. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Vagus. είπε

Καντε τον κοπο οι εξυπνοτεροι των Ελληνων να μην αστειευτειτε καθολου επι του θεματος. Δε θα λειψει σε κανεναν η τοποθετηση σας.

Δυο ζητηματα, και η παραγωγη εχει παγωσει εντος Κινας και τιθεται ζητημα ασφαλειας λογω της επισκεψιμοτητας. Σοφη και θαρραλέα επιλογη.

Σωστά ρε φίλε μου... δεν είναι τα πάντα για αστεία και ο καθένας αστειευόμενος νομίζει πως κάτι είπε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η τρομολαγνεια ειναι λέξη της μόδας μαλλον. υπαρχει καμια ειδηση τρομολαγνικη να δουμε και εμεις? μηπως απο αυτα που γράφει το πρωτο θεμα έτρεξαν οι κινέζοι και άδειασαν ολα τα αποθέματα μασκων? το νοσοκομειο με κοντεινερ λογω cnn? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sanjuro είπε

Δεν είναι κομμουνιστική κυβέρνηση. Δεν θα μπω καν στην διαδικασία να σου εξηγήσω αφού κανένας σχεδόν δεν το πιστεύει.

Είναι Λαϊκή Δημοκρατία, παρανόησις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

η τρομολαγνεια ειναι λέξη της μόδας μαλλον. υπαρχει καμια ειδηση τρομολαγνικη να δουμε και εμεις? μηπως απο αυτα που γράφει το πρωτο θεμα έτρεξαν οι κινέζοι και άδειασαν ολα τα αποθέματα μασκων? το νοσοκομειο με κοντεινερ λογω cnn? 

Τότε εξηγήσε μου γιατί παρουσιάστηκαν ελλείψεις και υπερτιμήσεις στις μάσκες στην ελληνική αγορά...?

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Τότε εξηγήσε μου γιατί παρουσιάστηκαν ελλείψεις και υπερτιμήσεις στην ελληνική αγορά...?

Γιατί πήγαν οι Κινέζοι και σήκωσαν όλα τα αποθέματα που υπάρχουν σε μάσκες και συναφή ιατρικά υλικά από τα φαρμακεία για να τα στείλουν στην πατρίδα τους που αντιμετωπίζει τεράστιες ελλείψεις.

Νόμος της αγοράς: αυξημένη ζήτηση με μειωμένη προσφορά = ανατιμήσεις και φαινόμενα αισχροκέρδειας.

Επεξ/σία από Zus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Zus είπε

Γιατί πήγαν οι Κινέζοι και σήκωσαν όλα τα αποθέματα που υπάρχουν σε μάσκες και συναφή ιατρικά υλικά από τα φαρμακεία για να τα στείλουν στην πατρίδα τους που αντιμετωπίζει τεράστιες ελλείψεις. Νόμος της αγοράς, αυξημένη ζήτηση με μειωμένη προσφορά = ανατιμήσεις και φαινόμενα αισχροκέρδιας.

Σοβαρά τώρα... πιστεύεις ότι οι εδώ κινέζοι πήραν όλες τις μάσκες για τις στείλουν στην πατρίδα τους???

Ρε καταλαβαίνετε τι γράφετε μερικοί ή νομίζετε οτι είστε στην παιδική χαρά του μυαλού σας και πρέπει και οι υπόλοιποι μας να σας ακολουθήσουμε????

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...