Προς το περιεχόμενο

Δωρεά σε συγγενικό πρόσωπο


TopicStrarter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, asmilon είπε

Πως θα δικαιολογηθει η χρηση τους μετα για αγορα αντικειμενου αξιας πχ ακινητο ή αυτοκινητο; Θα χτυπησει αμεσως καμπανακι ως μαυρο χρημα.

Τα έχει λέει ανάγκη. Θα είναι για νοσοκομείο.

Ο καφές, θα έπρεπε, για όσους τα λεφτά είναι φορολογημενα να μην πληρώνουν το ΦΠΑ. Μόνο οι υπόλοιποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Τα έχει λέει ανάγκη. Θα είναι για νοσοκομείο.

Ο καφές, θα έπρεπε, για όσους τα λεφτά είναι φορολογημενα να μην πληρώνουν το ΦΠΑ. Μόνο οι υπόλοιποι.

Οποτε πχ χρηματα απο ναρκωτικα θα μπορουν να "ξεπλενονται" ως υπηρεσιες νοσοκομειακης καλυψης; Πρεπει να σκεφτεστε λιγο ευρυτερα τετοια θεματα, τα χρηματα πρεπει να δικαιολογουνται απο που προερχονται αλλιως ειναι ευλογο να υπαρξει ελεγχος πως αποκτηθηκαν. Μακαρι να μην υπηρχαν τοσοι φοροι πανω στους φορους, αλλα αυτο ειναι το πλαισιο σε αυτο πρεπει να κινουμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, asmilon είπε

Οποτε πχ χρηματα απο ναρκωτικα θα μπορουν να "ξεπλενονται" ως υπηρεσιες νοσοκομειακης καλυψης; Πρεπει να σκεφτεστε λιγο ευρυτερα τετοια θεματα, τα χρηματα πρεπει να δικαιολογουνται απο που προερχονται αλλιως ειναι ευλογο να υπαρξει ελεγχος πως αποκτηθηκαν. Μακαρι να μην υπηρχαν τοσοι φοροι πανω στους φορους, αλλα αυτο ειναι το πλαισιο σε αυτο πρεπει να κινουμαστε.

Εγραψε ότι τα έχει από εργασία.

56 λεπτά πριν, asmilon είπε

Οποτε πχ χρηματα απο ναρκωτικα θα μπορουν να "ξεπλενονται" ως υπηρεσιες νοσοκομειακης καλυψης; Πρεπει να σκεφτεστε λιγο ευρυτερα τετοια θεματα, τα χρηματα πρεπει να δικαιολογουνται απο που προερχονται αλλιως ειναι ευλογο να υπαρξει ελεγχος πως αποκτηθηκαν. Μακαρι να μην υπηρχαν τοσοι φοροι πανω στους φορους, αλλα αυτο ειναι το πλαισιο σε αυτο πρεπει να κινουμαστε.

Συμφωνώ στην ουσία αυτών που γράφεις αλλά μια ιδιωτική κλινική θα ασχοληθεί αν τα χρήματα είναι μαύρα η όχι !!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφερομαι στον TS αλλα σε αυτον που θα λαβει την δωρεα, πως θα τα δικαιολογησει;

Στο τελος της ημερας αν ειναι για ιατρικα εξοδα, που δε νομιζω να ειναι η περιπτωση εδω, μπορει κάλλιστα να πληρωσει ο TS τον λογαριασμο χωρις να μπει στην διαδικασια της δωρεας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ManFromEarth είπε

αυτο με τα "ηδη φορολογημενα χρηματα" που αναφερετε μερικοι ειναι εντελως λαθος. Ειναι σαν να λεω οτι δεν θελω να πληρωσω φορο εισοδηματος γιατι τα χρηματα που μου εδωσε η εταιρια που δουλευω τα ειχε ηδη φορολογηθει.

Και φυσικα gift taxes υπαρχουν σε πολλα κρατη του ανεπτυγμένου κοσμου, οχι μονο στο "ξεφτιλοκρατος".

Άρα λοιπόν καλά κάνει και φοροδιαφεύγει όποιος μπορεί. Αφού το μόνο που κοιτάει το κράτος είναι πως να κλέψει από τα λεφτά που κυκλοφορούν στην αγορά και τους πολίτες. 

2 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Υπάρχει κράτος που αυτά είναι δωρεάν αλλά δεν μου έρχεται το όνομα του.

Δεν ξέρω αλλά ούτε με ενδιαφέρει, δεν ζούμε σε εκείνο το κράτος. Η ουσία είναι πως είναι εξοργιστικό όταν θέλει να δώσει λεφτά ο γονέας στο παιδί του αυτό να πρέπει να σκάσει το 10% στο κράτος. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Άρα λοιπόν καλά κάνει και φοροδιαφεύγει όποιος μπορεί. Αφού το μόνο που κοιτάει το κράτος είναι πως να κλέψει από τα λεφτά που κυκλοφορούν στην αγορά και τους πολίτες. 

Δεν ξέρω αλλά ούτε με ενδιαφέρει, δεν ζούμε σε εκείνο το κράτος. Η ουσία είναι πως είναι εξοργιστικό όταν θέλει να δώσει λεφτά ο γονέας στο παιδί του αυτό να πρέπει να σκάσει το 10% στο κράτος. 

Όλοι οι φοροφυγάδες τα ίδια λέτε 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 minutes ago, Βασίλης_29 said:

Άρα λοιπόν καλά κάνει και φοροδιαφεύγει όποιος μπορεί. Αφού το μόνο που κοιτάει το κράτος είναι πως να κλέψει από τα λεφτά που κυκλοφορούν στην αγορά και τους πολίτες. 

Όπως τα λες είναι τα πράγματα. Φορολογούνται τα λεφτά όταν τα βγάζεις, μετά φορολογούνται πάλι 24% όπως και να τα χρησιμοποιήσεις. Που το 24% είναι από μόνο του άδικο, δεν μπορούμε να το αποφύγουμε και ευνοεί τους πλούσιους που αγοράζουν ακριβά πράγματα με τον ίδιο φπα που εμένα μου φορολογεί είδη βασικής διαβίωσης όπως το γάλα και το ψωμάκι. Είναι δυνατόν να φορολογούνται ξανά άμα θέλω να τα δώσω στο παιδί μου η σε κάποιο φίλο μου από την στιγμή που μπορώ να αποδείξω την προέλευσή τους; Δεν μιλάμε για μαύρο χρήμα αλλά για φορολογημένο.

Όλοι αυτή η τρέλα μπουμεράνγκ τους γυρίζει γιατί ο πολίτης πάντα θα βρίσκει τρόπο να μην πληρώνει και αυτοί θα πάρουν να μην πω τι. Δεν μας αφήνουν άλλη επιλογή.

 

Επεξ/σία από manolis115
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχετε μπλέξει στο μυαλό σας κάποιοι. Το θέμα δεν είναι πως θα δώσεις χρήματα σε κάποιον. Το θέμα είναι πως αυτός θα δικαιολογήσει την προέλευση αυτών των χρημάτων για μια αγορά. Θα τον πιάσει το λεγόμενο πόθεν έσχες. Προφανώς και μπορεί κάποιος να ξοδέψει 50000 ευρώ που θα του χαρίσει κρυφά κάποιος σε διακοπές ή τα μπουζούκια αλλά δεν μπορεί να αγοράσει μια γκαρσονιέρα ή ένα πολυτελές αυτοκίνητο γιατί υπάρχει τεκμήριο. Τρόποι λεγόμενου ξεπλύματος υπάρχουν πολλοί αλλά προφανώς δεν είναι νόμιμοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Δεν φτάνει που το κράτος ξεσκίζει επί χρόνια μισθωτούς και επιχειρηματίες με φόρους, δεν φτάνει που για να αγοράσεις το ακίνητο πάλι θα πληρώνεις για φόρους μεταβίβασης χαρτόσημο και ένα σωρό, πρέπει να τα σκάσεις και για την νομιμη δωρεά των ήδη φορολογημενων χρηματων από γονέα η συγγενή. Βρε ουστ από εκει να πούμε ξεφτιλοκρατος.

Το οποιο ξεφτιλοκρατος σου πληρώνει την Υγεία, την οποια την ξεσκιζουμε εμεις, ως ασθενείς, με τη σειρα μας.

Επεξ/σία από xgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για να γνωρίζεται η δωρεά σε ένα κόμμα π.χ. ΝΔ Η ΠΑΣΟΚ Η ΣΥΡΙΖΑ ΔΕΝ ΥΠΟΚΕΙΤΑΙ ΣΕ ΦΟΡΟΥΣ αν όμως θέλεις να βοηθήσεις το παιδί σου και να του κάνεις δωρεά πληρώνεις φόρο 10% αυτοί είμαστε 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, papas68 είπε

και για να γνωρίζεται η δωρεά σε ένα κόμμα π.χ. ΝΔ Η ΠΑΣΟΚ Η ΣΥΡΙΖΑ ΔΕΝ ΥΠΟΚΕΙΤΑΙ ΣΕ ΦΟΡΟΥΣ αν όμως θέλεις να βοηθήσεις το παιδί σου και να του κάνεις δωρεά πληρώνεις φόρο 10% αυτοί είμαστε 

Δεν τα ξέρεις καλά... η δωρεά σε κόμμα ή σε πολιτικό όχι μόνο δεν υπόκειται σε φόρους, αλλά ο δωρητής παίρνει και 20% έκπτωση φόρου για αυτό το ποσό.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ManFromEarth είπε

Όλοι οι φοροφυγάδες τα ίδια λέτε 😁

Ναι φοροφυγάς επειδή θέλει κάποιος να δώσει χρήματα σε άλλον και πρέπει να φάει και το κράτος. Τα λεφτά που μαζεύει ο γονέας τα μαζεύει για το παιδί του όχι για το κράτος. Και οι φόροι που έχει πληρώσει από εισόδημα, μεταβίβαση, ΕΝΦΙΑ, εισφορές ΦΠΑ είναι ήδη πάρα πολλοί. 

1 ώρα πριν, manolis115 είπε

Όπως τα λες είναι τα πράγματα. Φορολογούνται τα λεφτά όταν τα βγάζεις, μετά φορολογούνται πάλι 24% όπως και να τα χρησιμοποιήσεις. Που το 24% είναι από μόνο του άδικο, δεν μπορούμε να το αποφύγουμε και ευνοεί τους πλούσιους που αγοράζουν ακριβά πράγματα με τον ίδιο φπα που εμένα μου φορολογεί είδη βασικής διαβίωσης όπως το γάλα και το ψωμάκι. Είναι δυνατόν να φορολογούνται ξανά άμα θέλω να τα δώσω στο παιδί μου η σε κάποιο φίλο μου από την στιγμή που μπορώ να αποδείξω την προέλευσή τους; Δεν μιλάμε για μαύρο χρήμα αλλά για φορολογημένο.

Όλοι αυτή η τρέλα μπουμεράνγκ τους γυρίζει γιατί ο πολίτης πάντα θα βρίσκει τρόπο να μην πληρώνει και αυτοί θα πάρουν να μην πω τι. Δεν μας αφήνουν άλλη επιλογή.

Η βλακεία είναι οτι αν θες να τα δηλώσεις νόμιμα πρέπει και εκεί να πληρώσεις, απλά δεν κάνεις την δωρεά λοιπόν ή κοιτάς λύσεις χέρι με χέρι θυρίδες συνδικαιούχους αλλά αυτά εφόσον δεν μιλάμε για αγορά ακινήτου ή αγαθού που πρέπει να δικαιολογηθεί, αλλιώς θα σε βρουν στον έλεγχο.....

58 λεπτά πριν, xgol είπε

Το οποιο ξεφτιλοκρατος σου πληρώνει την Υγεία, την οποια την ξεσκιζουμε εμεις, ως ασθενείς, με τη σειρα μας.

Την υγεία την πληρώνεις από εισφορές ,εισόδημα, και ένα σωρό άλλα. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Ναι φοροφυγάς επειδή θέλει κάποιος να δώσει χρήματα σε άλλον και πρέπει να φάει και το κράτος. Τα λεφτά που μαζεύει ο γονέας τα μαζεύει για το παιδί του όχι για το κράτος. Και οι φόροι που έχει πληρώσει από εισόδημα, μεταβίβαση, ΕΝΦΙΑ, εισφορές ΦΠΑ είναι ήδη πάρα πολλοί. 

Η βλακεία είναι οτι αν θες να τα δηλώσεις νόμιμα πρέπει και εκεί να πληρώσεις, απλά δεν κάνεις την δωρεά λοιπόν ή κοιτάς λύσεις χέρι με χέρι θυρίδες συνδικαιούχους αλλά αυτά εφόσον δεν μιλάμε για αγορά ακινήτου ή αγαθού που πρέπει να δικαιολογηθεί, αλλιώς θα σε βρουν στον έλεγχο.....

Την υγεία την πληρώνεις από εισφορές ,εισόδημα, και ένα σωρό άλλα. 

Νομιζεις... Ειναι τεραστια τα ποσα που δαπανώνται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Δεν τα ξέρεις καλά... η δωρεά σε κόμμα ή σε πολιτικό όχι μόνο δεν υπόκειται σε φόρους, αλλά ο δωρητής παίρνει και 20% έκπτωση φόρου για αυτό το ποσό.

ισχύει όντως αυτό;

όχι ότι δε το πιστεύω. Με τόση δημοκρατία που ξεχειλίζει από τα μπατζάκια μας είναι πολύ πιθανό. 

Εντάξει το googlαρα. Μην απαντάτε καν. Δε θέλω να το ξαναδιαβάσω

Επεξ/σία από Γιαούρτι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...