Προς το περιεχόμενο

Δωρεά σε συγγενικό πρόσωπο


TopicStrarter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Δεν τα ξέρεις καλά... η δωρεά σε κόμμα ή σε πολιτικό όχι μόνο δεν υπόκειται σε φόρους, αλλά ο δωρητής παίρνει και 20% έκπτωση φόρου για αυτό το ποσό.

Άρα, ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ το 80% !!!

Σκέφτεται κανείς εδώ να κάνει δωρεά σε κόμμα ?

3 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Άρα λοιπόν καλά κάνει και φοροδιαφεύγει όποιος μπορεί. Αφού το μόνο που κοιτάει το κράτος είναι πως να κλέψει από τα λεφτά που κυκλοφορούν στην αγορά και τους πολίτες. 

Δεν ξέρω αλλά ούτε με ενδιαφέρει, δεν ζούμε σε εκείνο το κράτος. Η ουσία είναι πως είναι εξοργιστικό όταν θέλει να δώσει λεφτά ο γονέας στο παιδί του αυτό να πρέπει να σκάσει το 10% στο κράτος. 

Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι, αλλά ξέρεις από ΠΟΤΕ ξεκίνησε να  ισχύει αυτό 10% ?

Πριν, δηλαδή, δεν έκανες φοροδιαφυγή η έκανες με άλλη δικαιολογία ?

ΥΓ. Δεν εξαιρω τον εαυτό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Άρα, ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ το 80% !!!

Σκέφτεται κανείς εδώ να κάνει δωρεά σε κόμμα ?

Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι, αλλά ξέρεις από ΠΟΤΕ ξεκίνησε να  ισχύει αυτό 10% ?

Πριν, δηλαδή, δεν έκανες φοροδιαφυγή η έκανες με άλλη δικαιολογία ?

ΥΓ. Δεν εξαιρω τον εαυτό μου.

Δεν ξέρω από ποτέ ισχύει το 10%. Δεν έχω φοροδιαφυγει προς το παρόν σε κάτι, ότι εισοδήματα έχουμε τα δηλώνουμε έτσι κι αλλιώς, αντίθετα έχουμε πληρώσει πάρα πολλά λεφτά από φόρους τα οποία αν τα είχαμε θα μπορούσαμε να τα διαθέσουμε για την επίλυση πολλών ζητημάτων και προβλημάτων μας και θα είχαμε κάνει λιγότερο αγχωτικη την ζωη μας. Αν είχα παιδιά πάντως και αποφάσιζα να τα βοηθησω σε κάτι με παροχή χρημάτων θα έκανα ότι περνούσε από το χέρι μου για να γλιτώσω το 10%. Τώρα τι θεωρεί ο καθένας δικαιολογία η όχι δεν με νοιάζει, ας κάτσει οποίος θέλει να πληρώνει φόρους δωρεάς 10% για πόσα προς συγγενείς και άλλους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Δεν ξέρω από ποτέ ισχύει το 10%. Δεν έχω φοροδιαφυγει προς το παρόν σε κάτι, ότι εισοδήματα έχουμε τα δηλώνουμε έτσι κι αλλιώς, αντίθετα έχουμε πληρώσει πάρα πολλά λεφτά από φόρους τα οποία αν τα είχαμε θα μπορούσαμε να τα διαθέσουμε για την επίλυση πολλών ζητημάτων και προβλημάτων μας και θα είχαμε κάνει λιγότερο αγχωτικη την ζωη μας. Αν είχα παιδιά πάντως και αποφάσιζα να τα βοηθησω σε κάτι με παροχή χρημάτων θα έκανα ότι περνούσε από το χέρι μου για να γλιτώσω το 10%. Τώρα τι θεωρεί ο καθένας δικαιολογία η όχι δεν με νοιάζει, ας κάτσει οποίος θέλει να πληρώνει φόρους δωρεάς 10% για πόσα προς συγγενείς και άλλους. 

 

Όποιος μπορεί να το γλιτώσει ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ.

ΥΓ. Αυτό ξεκίνησε το 2011 με την κρίση. Πριν ήταν τσάμπα προς τα παιδιά σου. Και πάντα μιλάμε για περιπτώσεις που χρειάζονται να δικαιολογήσουν μια αγορά που δεν συνάδει με τα εισοδήματά τους. Μαύρα τους τα δίνεις και τώρα δωρεάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Όποιος μπορεί να το γλιτώσει ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ.

ΥΓ. Αυτό ξεκίνησε το 2011 με την κρίση. Πριν ήταν τσάμπα προς τα παιδιά σου. Και πάντα μιλάμε για περιπτώσεις που χρειάζονται να δικαιολογήσουν μια αγορά που δεν συνάδει με τα εισοδήματά τους. Μαύρα τους τα δίνεις και τώρα δωρεάν.

Αυτό στα bold είναι λάθος, ποτέ δεν ήταν "τσάμπα", απλά παλιότερα υπήρχε αφορολόγητο όριο άτυπης δωρεάς στις 5.000€. Το οποίο ίσχυε όχι μόνο από γονέα προς παιδί, αλλά από οποιονδήποτε προς οποιονδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Αυτό στα bold είναι λάθος, ποτέ δεν ήταν "τσάμπα", απλά παλιότερα υπήρχε αφορολόγητο όριο άτυπης δωρεάς στις 5.000€. Το οποίο ίσχυε όχι μόνο από γονέα προς παιδί, αλλά από οποιονδήποτε προς οποιονδήποτε.

Το παρελθόν δεν έχει σημασία πλέον αλλά είσαι λάθος σε αυτό. Η δωρεά χρημάτων σε παιδιά και εγγόνια ήταν ΔΩΡΕΑΝ.

Μου είχαν κάνει ΕΠΑΝΕΙΛΗΜΜΈΝΑ και δεν πλήρωσαν ούτε μια δραχμή η ευρώ.

Επιμένω ότι μέχρι το 2011 ήταν δωρεάν. Με την κρίση, για να κλεισουνε αυτή την τρύπα και όποιον πιανανε με μαύρα να λέει μου τα έδωσε ο μπαμπάκας μου, βάλανε το 10% σαν τροχοπέδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/2/2020 στις 9:40 ΠΜ, GREGORYMO είπε

Το παρελθόν δεν έχει σημασία πλέον αλλά είσαι λάθος σε αυτό. Η δωρεά χρημάτων σε παιδιά και εγγόνια ήταν ΔΩΡΕΑΝ.

Μου είχαν κάνει ΕΠΑΝΕΙΛΗΜΜΈΝΑ και δεν πλήρωσαν ούτε μια δραχμή η ευρώ.

Επιμένω ότι μέχρι το 2011 ήταν δωρεάν. Με την κρίση, για να κλεισουνε αυτή την τρύπα και όποιον πιανανε με μαύρα να λέει μου τα έδωσε ο μπαμπάκας μου, βάλανε το 10% σαν τροχοπέδη.

Για την ακρίβεια ήταν δωρεάν μεχρι και το 2009.

Είχαμε κάνει δωρεά στον γιο ( Οκτώβριο 2009) για αγορά αυτοκινήτου και όταν το δηλώσαμε στην εφορία μας είπαν ότι με τη νέα χρονιά θα υπάρχει φορος 10%!

 Και όντως την επόμενη χρονιά (Μάρτιο 2010) που έκανε δωρεά ο αδελφός μου στο γιο του πλήρωσε φόρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά είχα κάνει λάθος, το αφορολόγητο όριο χρηματικής δωρεάς από γονέα σε παιδί δεν ήταν 5.000, ήταν 95.000€, το οποίο καταργήθηκε στις 08/01/2010.

Το αφορολόγητο όριο των 5.000€ της άτυπης δωρεάς στο οποίο είχα αναφερθεί προηγουμένως αφορούσε δωρεά από τρίτα άτομα, που και αυτό επίσης καταργήθηκε.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δε μου λέτε...

Από τι ποσό και πάνω η τράπεζα οφείλει να ενημερώσει ΑΑΔΕ, ΔΟΥ ή όποιον ενημερώνει;

Έχω ένα ποσό από λίστα γάμου και ένα γενναίο έμβασμα από συγγενικό πρόσωπο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/2/2020 στις 5:15 ΜΜ, GREGORYMO είπε

Υπάρχει κράτος που αυτά είναι δωρεάν αλλά δεν μου έρχεται το όνομα του.

Στην Νορβηγία δεν φορολογούνται οι δωρεές προς συγγενείς!

Πιθανόν και σε άλλες χώρες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kanesaxo είπε

Και δε μου λέτε...

Από τι ποσό και πάνω η τράπεζα οφείλει να ενημερώσει ΑΑΔΕ, ΔΟΥ ή όποιον ενημερώνει;

Έχω ένα ποσό από λίστα γάμου και ένα γενναίο έμβασμα από συγγενικό πρόσωπο.

15.000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Vasileios-gr είπε

15.000

Ως μια κίνηση;

Διότι οι συνολικές κινήσεις μικροποσων ξεπερνούν αυτό το όριο.

Και η μία μεγάλη, είναι ευτυχώς κάτω από αυτό το ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15.000 σε μία κίνηση ή σε συνδεδεμένες κινήσεις. 

Τώρα τι ακριβώς σημαίνει αυτό δεν είμαι σίγουρος. 

Από την άλλη το ότι θα αναφερθεί στην ΑΑΔΕ δεν σημαίνει  απαραίτητα και κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Vasileios-gr είπε

15.000 σε μία κίνηση ή σε συνδεδεμένες κινήσεις. 

Τώρα τι ακριβώς σημαίνει αυτό δεν είμαι σίγουρος. 

Από την άλλη το ότι θα αναφερθεί στην ΑΑΔΕ δεν σημαίνει  απαραίτητα και κάτι.

Υπάρχει και κάποιο χρονικό περιθώριο; Πχ, αν μαζεύω 3.000 τον χρόνο για 5 χρόνια, δηλαδή σύνολο 15.000, η τράπεζα θα πρέπει να ενημερώσει; ή είναι 15.000 ανα φορολογικό έτος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Στην Νορβηγία δεν φορολογούνται οι δωρεές προς συγγενείς!

Πιθανόν και σε άλλες χώρες!

Και στην Ελλάδα μέχρι το 2010.

44 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Υπάρχει και κάποιο χρονικό περιθώριο; Πχ, αν μαζεύω 3.000 τον χρόνο για 5 χρόνια, δηλαδή σύνολο 15.000, η τράπεζα θα πρέπει να ενημερώσει; ή είναι 15.000 ανα φορολογικό έτος;

Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας. Βασικό ρόλο παίζει η φορολογική σου δήλωση δηλαδή τι δηλώνεις κάθε χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...