Προς το περιεχόμενο

H Canon αποκάλυψε την ισχυρότερη της mirrorless, EOS R5, με 8K video δυνατότητες


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Canon ανακοίνωσε την ανάπτυξη της νέας της full-frame mirrorless φωτογραφικής μηχανής της, EOS R5.

Ένα από τα πλέον εντυπωσιακά χαρακτηριστικά της θα είναι η δυνατότητα λήψης βίντεο ανάλυσης 8K, αλλά και η δυνατότητα downsampling του βίντεο για να προσφέρει εξαιρετικής λεπτομέρειας βίντεο 4K, καθώς η εταιρεία φαίνεται πως ήθελε να ανταποκριθεί στις κριτικές και τα παράπονα για τις περιορισμένες δυνατότητες 4K της EOS R, που μην ξεχνάμε ότι κοστίζει €1800 περίπου.

Η εταιρεία κάνει τα παραπάνω πραγματικότητα χρησιμοποιώντας έναν νέο αισθητήρα CMOS που ανέπτυξε, και ο οποίος θα δώσει επιπλέον ώθηση στην ταχύτητα συνεχούς λήψης της μηχανής ώστε να φτάνει τα 12 καρέ το δευτερόλεπτο με το μηχανικό κλείστρο και τα 20 καρέ το δευτερόλεπτο χρησιμοποιώντας το άηχο ηλεκτρονικό κλείστρο. Η μηχανή λοιπόν μπορεί να γίνει ένα ικανότατο εργαλείο στα χέρια του φωτογράφου που θέλει να τραβήξει δρομείς σε αθλητικά γεγονότα ή γενικότερα αντικειμένων που κινούνται γρήγορα.

Η ψηφιακή φωτογραφική μηχανή EOS R5 θα διαθέτει τεχνολογία σταθεροποίησης IBIS στο σώμα (In-Body Stabilization Image) που θα λειτουργεί απρόσκοπτα σε συνδυασμό με την τεχνολογία σταθεροποίησης στους φακούς, αντιμετωπίζοντας το ζήτημα που είχε προκύψει με το πρώτο της EOS R μοντέλο.

Επιπλέον θα διαθέτει διπλή υποδοχή για κάρτες μνήμης, κάτι απαραίτητο για τον επαγγελματία αλλά και για τέτοιας ανάλυσης βίντεο (8K). Τέλος, η Canon ανακοίνωσε ότι αναπτύσσει εννέα φακούς RF, που θα κυκλοφορήσουν φέτος, συμπεριλαμβανομένων των Extender RF 1.4x και Extender RF 2x αλλά και του RF100-500mm f/4.5-7.1 L IS USM.

Engadget

 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kotronas είπε

Πω πώ φτάσαμε 8Κ κι εμένα η τηλεόραση είναι HD ready μήπως να κλείσω ραντεβού με ψυχίατρο.

βαλε αντ1 και βλεπε το καφε της χαρας το παλιο.. μια χαρα θα το βλεπεις ! :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα ρε ξύπνησε η κανον εκεί που είχε καταντήσει ιντελ να δίνει με σταγονόμετρο. 

Άμα ανταγωνίζεται DR και af  της σονυ, θα είναι πολύ καλά νέα. Άντε να δούμε τα πρώτα real world reviews 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kotronas είπε

Πω πώ φτάσαμε 8Κ κι εμένα η τηλεόραση είναι HD ready μήπως να κλείσω ραντεβού με ψυχίατρο.

Γιατί μήπως εκπέμπει η ελληνική τηλεόραση 4Κ ή 8Κ ???

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμαμαι καλα οι Mirrorless βγηκαν για να εχουμες μικρο σωμα με εναλλαξιμους φακους.

Δεν μπορω να καταλαβω που χαθηκε αυτο;

Ναι ξερω το λεει η η λεξη ακαθρεπτη αλλα ρε παιδι μου γαιδουρια εχουν γινει.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Αν θυμαμαι καλα οι Mirrorless βγηκαν για να εχουμες μικρο σωμα με εναλλαξιμους φακους.

Δεν μπορω να καταλαβω που χαθηκε αυτο;

Οι mirrorless σχεδιάστηκαν για να μειωθεί το κόστος κατασκευής των φωτογραφικών, μιας και έφευγε από τη μέση ένα ιδίαίτερο ηλεκτρομηχανικό εξάρτημα των SLR. Δε βγήκαν για 'μας, αλλά για τους κατασκευαστές. Φυσικά, όπως και οτιδήποτε, έχει τα (+) και (-) του. Ένα από τα (+) είναι ο μικρότερος όγκος σε σχέση με την αντίστοιχη DSLR (μιας και, απουσιάζει ένα εξάρτημα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Haldol είπε

Οι mirrorless σχεδιάστηκαν για να μειωθεί το κόστος κατασκευής των φωτογραφικών, μιας και έφευγε από τη μέση ένα ιδίαίτερο ηλεκτρομηχανικό εξάρτημα των SLR. Δε βγήκαν για 'μας, αλλά για τους κατασκευαστές. Φυσικά, όπως και οτιδήποτε, έχει τα (+) και (-) του. Ένα από τα (+) είναι ο μικρότερος όγκος σε σχέση με την αντίστοιχη DSLR (μιας και, απουσιάζει ένα εξάρτημα).

Σίγουρα δεν έγινε για το κόστος αυτό , αλλά γιατί χωρίς καθρέφτη η μηχανή δίνει πράγματα σε διαφόρων κατηγοριών φωτογράφους , όπως πιο αθόρυβες λήψεις για φωτογράφους θεάτρου και διάφορους παραστάσεων, ηλεκτρονικό κλείστρο για τους ίδιους λόγους αλλά και πιο γρήγορα καρέ/δευτερόλεπτο, και χωρίς τον καθρέπτη στην μέση ακόμα και με το μηχανικό κλείστρο υπάρχουν μηχανές που φτάνουν τα 20 καρέ/δευτερόλεπτο κάτι που δεν μπορούσε να γίνει πριν λόγω του καθρέπτη, επίσης μπορείς να δείς την φωτογραφία πώς θα βγεί πριν πατήσεις το κλείστρο στο σκόπευτρο κάτι που είναι υπερβολικά χρήσιμο για κάποιον που μπαίνει τώρα στο χώρο της φωτογραφίας και όχι μόνο!! Επίσης η mirroless έχουν κατα γενική ομολογία πολύ καλότερο Af (ανάλογα και με τον τύπο af που χρησιμοποιεί ο εκάστοτε κατασκευαστής) άρα σίγουρα βγήκαν για εμάς η mirroless μιάς και προσφέρουν πολλά θετικά σε σχέση με της dslr, τώρα αν του βγαίνει πιο φθηνά η κατασκευή μιας mirroless σε σχέση με μια dslr δεν το γνωρίζω αλλά και έτσι να είναι δεν έχω πρόβλημα  αυτό απο την στιγμή που ο εκάστοτε κατασκευαστής μου προσφέρει ένα ποιο ολοκληρωμένο εργαλείο σε σχέση ε τους προκατόχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, drelos2 είπε

Σίγουρα δεν έγινε για το κόστος αυτό , αλλά γιατί χωρίς καθρέφτη η μηχανή δίνει πράγματα σε διαφόρων κατηγοριών φωτογράφους , όπως πιο αθόρυβες λήψεις για φωτογράφους θεάτρου και διάφορους παραστάσεων, ηλεκτρονικό κλείστρο για τους ίδιους λόγους αλλά και πιο γρήγορα καρέ/δευτερόλεπτο, και χωρίς τον καθρέπτη στην μέση ακόμα και με το μηχανικό κλείστρο υπάρχουν μηχανές που φτάνουν τα 20 καρέ/δευτερόλεπτο κάτι που δεν μπορούσε να γίνει πριν λόγω του καθρέπτη, επίσης μπορείς να δείς την φωτογραφία πώς θα βγεί πριν πατήσεις το κλείστρο στο σκόπευτρο κάτι που είναι υπερβολικά χρήσιμο για κάποιον που μπαίνει τώρα στο χώρο της φωτογραφίας και όχι μόνο!! Επίσης η mirroless έχουν κατα γενική ομολογία πολύ καλότερο Af (ανάλογα και με τον τύπο af που χρησιμοποιεί ο εκάστοτε κατασκευαστής) άρα σίγουρα βγήκαν για εμάς η mirroless μιάς και προσφέρουν πολλά θετικά σε σχέση με της dslr, τώρα αν του βγαίνει πιο φθηνά η κατασκευή μιας mirroless σε σχέση με μια dslr δεν το γνωρίζω αλλά και έτσι να είναι δεν έχω πρόβλημα  αυτό απο την στιγμή που ο εκάστοτε κατασκευαστής μου προσφέρει ένα ποιο ολοκληρωμένο εργαλείο σε σχέση ε τους προκατόχους.

Γνωρίζω τα όποια πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα των mirrorless. Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι κανένας κατασκευαστής δε βάζει κάτι άλλο πάνω από το κέρδος. Εάν η ανάπτυξη και η αγορά των mirrorless δεν είχαν εμπορικό νόημα, πολύ απλά δε θα υπήρχαν. Μπορεί να ήταν κάποιο concept ξεχασμένο σ' ένα συρτάρι, ή ένα πείραμα χωρίς επιτυχία.

Οι mirrorless όμως έχουν λόγο ύπαρξης (φτηνότερες κατασκευαστικά, με ενδεχομένως πιο ευρύ κοινό από τις γουρουνο-DSLR) οπότε και πλέον η ανάπτυξη εστιάζει εκεί.

Οι Canon/Nikon φαίνεται ότι το πήραν χαμπάρι λίγο αργά βέβαια, αλλά η πίτα συνήθως χωράει έως 3-4 μεγάλους "παίκτες".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Haldol είπε

Γνωρίζω τα όποια πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα των mirrorless. Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι κανένας κατασκευαστής δε βάζει κάτι άλλο πάνω από το κέρδος. Εάν η ανάπτυξη και η αγορά των mirrorless δεν είχαν εμπορικό νόημα, πολύ απλά δε θα υπήρχαν. Μπορεί να ήταν κάποιο concept ξεχασμένο σ' ένα συρτάρι, ή ένα πείραμα χωρίς επιτυχία.

Οι mirrorless όμως έχουν λόγο ύπαρξης (φτηνότερες κατασκευαστικά, με ενδεχομένως πιο ευρύ κοινό από τις γουρουνο-DSLR) οπότε και πλέον η ανάπτυξη εστιάζει εκεί.

Οι Canon/Nikon φαίνεται ότι το πήραν χαμπάρι λίγο αργά βέβαια, αλλά η πίτα συνήθως χωράει έως 3-4 μεγάλους "παίκτες".

Αυτό πιστεύω εννοείτε ότι κάθε εταιρία που κάνει μαζική παραγωγή προϊόντων έχει σκοπό το κέρδος, όμως κάνεις λάθος στο να λες πως οι mirroless έχουν λόγο ύπαρξης μόνο επειδή επειδή είναι φθηνότερες κατασκευαστικά που πολύ αμφιβάλλω γι αυτό (για να κάνει μια εταιρία την μετάβαση χρειάζεται να δαπανήσει τεράστια ποσά R&D για την ανάπτυξη τον μηχανών και όλου του συστήματος παραγωγής μιάς και είναι ένα εντελώς καινούργιο σύστημα, οπότε τουλάχιστον στην φάση που βρίσκονται τα 2 συστήματα πιστεύω πως σίγουρα ποιο φθηνή κατασκευή έχουν οι dslr μιας και παράγονται χρόνια και σίγουρα έχουν καταφέρει να μειώσουν το κόστος κατασκευής) για εμένα έχουν λόγο ύπαρξης για τα πλεονεκτήματα που ανέφερα στο ποηγούμενο μου πόστ  και γι αυτό εστιάζει εκει η ανάπτυξη γιατί δίνει λύσεις που το αγοραστικό κοινό χρειάζεται, ο μόνος λόγος που η canon/nikon μπήκαν στο mirroless σύστημα ήταν η sony που κάνει πολύ καλές πωλήσεις τα τελευταία χρόνια και απειλεί και της 2 εταιρίες, και γνωρίζουν πως για να την ανταγωνιστούν θα πρέπει να αναπτύξουν τα δικά τους mirroless συστήματα αντίστοιχα, μπήκαν αργά και οι 2 και η canon ακόμα ποιο βιαστικά απο την νίκον μιάς και με την παρουσίαση της eos R δεν έγινε όσο ανταγωνιστική θα περίμενε το αγοραστικό κοινό όταν στην ίδια τιμή υπάρχουν μηχανές όπως α7ΙΙΙ (που είναι και ποιό φθηνή αν δεν κάνω λάθος) και τέλος είναι και το βίντεο που το μεγαλύτερο ποσοστό του αγοραστικού κοινού που ασχολείται με βίντεο θα πάει σε mirroless, άν δεν έχει ήδη πάει μιάς και εδω και 2-3 χρόνια έδιναν 4κ 60p οι κατασκευαστές σε mirroless με καλύτερο focus, όταν οι dslr έδιναν 4k30p crop με όχι τόσο καλό focus με εξαίρεση την canon και το dual pixel που στα βίντεο κάνει πολύ καλή δουλειά. Είναι και άλλα πλεονεκτήματα που έχουν οι mirroless που επιλέγει το κοινό για βίντεο που δεν τα ξέρω όλα μιάς και ασχολούμαι κυρίως με την φωτογραφία, πάντως έχω 6-7 φίλους που δουλεύουν επαγγελματικά με βίντεο και οι 7 έχουν mirroless για τους λόγους που ανέφερα ποίο πάνω και για άλλους που ξέρουν καλύτερα οι ίδιοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, kotronas είπε

Πω πώ φτάσαμε 8Κ κι εμένα η τηλεόραση είναι HD ready μήπως να κλείσω ραντεβού με ψυχίατρο.


Μην στεναχωριέσαι φίλε μου και εσύ μπορείς να δεις βελτίωση ποιότητας με την HD ready τηλεόραση σου (αν και θα πήγαινα τουλάχιστον fullhd την σήμερον ημέρα οι τιμές είναι πάτος) γιατί πολύ απλά η ποιότητα ειναι αισθητά καλύτερη ενός σήματος που απο  8κ κατεβαίνει σε hd απο το ίδιο σήμα αντίστοιχα "γυρισμένο" σε hd

 

παράδειγμα screenshot απο ταινία 755*400 και τα δύο

 

Αυτό είναι απο 1080p πηγή 

 

1080p-Master.jpg

 

και αυτό απο 4k πηγή

4k-Master.jpg

 

Φαντάσου βελτίωση αν έχεις 8κ πηγή. 

6 ώρες πριν, ZahosDoganos είπε

Ώπα ρε ξύπνησε η κανον εκεί που είχε καταντήσει ιντελ να δίνει με σταγονόμετρο. 

Απο τότε που θυμάμαι την canon έτσι ήταν... εδώ βγάλανε το joystick απο την σειρά ΧΧD (που όλες οι 10-20-30-40-50D το είχαν) όταν βγάλανε τις 60D-70D-80D για να υπάρχει ένας ακόμη λόγος να δώσεις παραπάνω χρήματα και να πας είτε σε 5D είτε σε 7D... το JOYSTIC δηλαδή το πολύ 3 ευρώ υπόθεση με 0 ανάγκη RnD για την ενσωμάτωση του... 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Αν θυμαμαι καλα οι Mirrorless βγηκαν για να εχουμες μικρο σωμα με εναλλαξιμους φακους.

Δεν μπορω να καταλαβω που χαθηκε αυτο;

Ναι ξερω το λεει η η λεξη ακαθρεπτη αλλα ρε παιδι μου γαιδουρια εχουν γινει.

Δεν βολεύει το μικρό σώμα για επαγγελματικούς σκοπούς. Η εργονομία του είναι για τα πανηγύρια. Μέχρι και η Sony το πήρε χαμπάρι μετά από καμία δεκαριά σώματα A.

Στους δε φακούς από τη στιγμή που ο κόσμος θέλει σούπερ οξύτητα σε τέρμα ανοιχτά διαφράγματα δεν μπορείς να νικήσεις τη φυσική. Θέλει πολύ γυαλί μέσα κ αναγκαστικά θα βγει γκουμούτσα.

Εξάλλου αυτά τα περί μικρά σώματα κ φακοί κτλ είμαι γνωστό ότι ήταν μάρκετινγκ για να τσιμπήσουν οι ερασιτέχνες να γίνουν οι beta testers μέχρι να ωριμάσει η αγορά και να πάρει μια σαφή κατεύθυνση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...