Προς το περιεχόμενο

Βουητο, σε παπι


giorgos9910

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας, θα ήθελα παρακαλώ την γνώμη σας, ιδιαίτερα από άτομα που είναι γνωστές του αντικειμένου. 

Έχω ένα yamaha t110 το οποίο έχει στη πλάτη του 95000 χλ. Το μηχανάκι το πήρα κολλημένο, Σε καλή τιμή και έκανα επισκευή σε όλο το μοτέρ. Τώρα αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Όταν ξεκίνηναω μετα 10 χλ μέχρι τα 40 χλ κάνει ένα βουητο, σαν σφηριρμα, σβήνει αυτός ο θορυβος και ξεκινάει πάλι στα 80.

Στο μηχανάκι  αλλάχτηκαν : πιστόνι, κιλινδρος, δίσκοι συμπλέκτη.

Δεν έχουν αλλαχτεί καμπάνα φυγοκεντρικου, και συαγώνες. 

Και μάλλον 99% δεν μου άλλαξε ο μαστορας τα ρουλεμαν στροφάλου. Και γενικά νομίζω δεν μου άλλαξε κανένα ρουλεμαν.  Σε Τι πιστεύετε οτι οφείλεται αυτό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάνει σε όλες της ταχύτητες. 

Πάντως  ακούγεται περισσότερο πισω στον τροχό, ο μαστορας λεει ότι συντονίζει από το μοτέρ, λέτε να είναι ρουλεμαν τροχού η γρανάζιου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, bill_zaf είπε

Βαλτο στο διπλο σταντ κ προσπαθησε να εντοπισεις τον ηχο. 

Το έχω κάνει και αυτό, τίποτα. Μόνο εν κινήσει το κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgos9910 είπε

Το έχω κάνει και αυτό, τίποτα. Μόνο εν κινήσει το κανει

Για κοίτα μπας και τερματίζει η ανάρτηση και ακουμπαει λάστιχο κάπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Για κοίτα μπας και τερματίζει η ανάρτηση και ακουμπαει λάστιχο κάπου

 το έχω δει και αυτό. Δεν είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν λειτουργια βάλε ταχύτητα και κρατά πατημενο τον λεβιέ των ταχυτήτων.Δωσε λίγο γκάζι και παρατήρησε αν κάνει τον ήχο που λες.Αν δεν τον κάνει άφησε τον λεβιέ και ξαναακουσε το.Το πιο πιθανό είναι τα ελατήρια της καμπάνας  έβαλε σκληρά και ακούγεται σαν τα town mate που είχαν διαφορικό.Για να αλλάξει ρουλεμάν στροφαλου που αναφέρεις πρεπει να λυθεί όλο το μοτερ.Αν άλλαξες και μπιέλα τότε σίγουρα άλλαξε ρουλεμαν.

Επεξ/σία από john_But
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συνεμπλοκ εννοεις, είναι καινούργια τα αλλαξα πρόσφατα. Πιο πολύ για ρουλεμαν μου ακούγεται. Ξέρεις κανείς αν η συαγώνες φυγοκεντρικου φαγωθούν αν κάνουν θορυβο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφε, μηχανικος μοτοσυκλετων ειμαι, αλλα απο δω μεσα δεν γινεται δουλεια. Ο καθενας θα λεει οτι θελει ,σωστα η λαθος, κ δεν ξερουμε μεχρι που μπορουν να.φτασουν οι γνωσεις σου. Μπορει οταν το δει ενας πιο εμπειρος,να σου πει αμεσως τι ειναι. Πεταξου σε ενα συνεργειο να σου κανουν μια διαγνωση.τι περιμενεις να σου πουμε απο δω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, john_But είπε

Εν λειτουργια βάλε ταχύτητα και κρατά πατημενο τον λεβιέ των ταχυτήτων.Δωσε λίγο γκάζι και παρατήρησε αν κάνει τον ήχο που λες.Αν δεν τον κάνει άφησε τον λεβιέ και ξαναακουσε το.Το πιο πιθανό είναι τα ελατήρια της καμπάνας  έβαλε σκληρά και ακούγεται σαν τα town mate που είχαν διαφορικό.Για να αλλάξει ρουλεμάν στροφαλου που αναφέρεις πρεπει να λυθεί όλο το μοτερ.Αν άλλαξες και μπιέλα τότε σίγουρα άλλαξε ρουλεμαν.

όντως κάνει σαν διαφορικό. Θα το πάω την Δευτέρα να βάλει αρχικά μια άλλη ρόδα πίσω μαζί με γρανάζι, μήπως τελικά είναι τα ρουλεμαν του τροχου. Και αν το ξανακάνει θα δούμε τελικά τι άλλο μπορεί να γίνει. Δοκίμασα και το τρόπο που μου λες και δεν το κάνει. 

Ευχαριστώ πολύ όλους σας για της απάντησεις! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
21 ώρες πριν, Candela είπε

Η μπιέλα κάνει θόρυβο στις πολύ υψηλές στροφές, σε συγκεκριμένες στροφές, ή μόνο στο ρελαντί?

Νωρίς νωρίς απάντησες…

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...